پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : بيانيه اتحاديه اروپا در واكنش به تشديد تحريم‌ها
یکشنبه، 15 اردیبهشت 1398 - 00:15 کد خبر:39893
در بيانيه‌اي كه فدريكا موگريني، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا، همراه با وزراي خارجه آلمان، بريتانيا و فرانسه صادر كرده است، آمده كه اروپا سهم خود از تامين مالي ساز و كار مالي ويژه با ايران (اينستكس/ساحات) را "به طور چشمگيري" افزايش خواهند داد.

به گزارش جنوب ايران نيوز به نقل از ايرنا، فدريكا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا به همراه وزيران امور خارجه آلمان، انگليس و فرانسه بيانيه اي مشترك پيرامون تصميم اخير آمريكا در تمديدن نكردن معافيت هاي نفتي و هسته اي دادند.
 
 
در اين بيانيه آمده است است:
 
ما، نماينده عالي اتحاديه اروپا و وزيران امور خارجه آلمان، انگليس و فرانسه، تصميم ايالات متحده در تمديدن نكردن معافيت هاي مربوط به تجارت نفت با ايران را با تاسف و نگراني مورد ملاحظه قرار مي دهيم.
ما تصميم ايالات متحده براي خودداري از تمديد كامل معافيت هاي مربوط به پروژه هاي هسته اي عدم گسترش در چارچوب برجام (برنامه جامع اقدام مشترك) را نيز با نگراني دنبال مي كنيم.
 
رفع تحريم هاي هسته اي بخشي اساسي از برجام است كه هدف آن تاثير مثبت نه تنها بر روابط تجاري و اقتصادي با ايران، بلكه مهم تر از آن بر زندگي مردم ايران است. ما از بازگرداندن تحريم ها توسط ايالات متحده پس از خروج آن ها از برجام عميقا متاسفيم.
 
ما عميقا معتقديم كه برجام در افزايش ثبات و امنيت در منطقه خاورميانه كليدي است.
ما به اتفاق بر تعهد مستمر خود به برجام كه عنصري حياتي از رژيم عدم اشاعه هسته اي در جهان است و براي امنيت ملي و جمعي اروپايي ها ضروري است، تاكيد مي كنيم.
 
برجام همچنان كه در 14 گزارش آژانس بين المللي انرژي اتمي تاييد شده است، عمل كرده و اهدافش محقق شده است.
 
ما پايبندي مستمر ايران به برجام را آنچنان كه بارها توسط آژانس بين المللي انرژي اتمي تاييد شده، تاييد مي كنيم. ما از ايران مي خواهيم كه به اجراي مستقمر برجام تحت تعهدات كامل مربوط به برجام و همچنين پيمان عدم گسترش تسليحات هسته اي ادامه دهد.
 
ديگر طرف هاي برجام به همراه كشورهاي ثالث علاقه مند به حمايت از برجام متعهد به تلاش براي حفظ و نگهداري از كانال هاي مالي و صادرات براي ايران هستند. ما به همراه شركاي اروپايي خود مصمم به پيگيري تلاش هايمان از جمله از طريق اجرايي كردن سازوكار مالي ويژه (اينستكس) براي تداوم تجارت قانوني با ايران هستيم.
 
در همين ارتباط، سهامداران متعهد به افزايش چشمگير مشاركت هاي مالي خود در بودجه عملياتي اينستكس هستند. ما همه كشورها از جمله روسي و چين به عنوان طرف هاي برجام را تشويق مي كنيم كه همه تلاش خود را از طريق گام هاي عيني براي پيگيري تجارت قانوني كه اين توافق مجاز كرده به كار گيرند.
 
ما نتيجه گيري هاي شوراي اروپا در 4 فوريه 2019 و حمايت اتحاديه اروپا از توسعه روابط ايران و اتحاديه اروپا در زمينه علاقه مندي هاي مشترك را يادآوري مي كنيم. ما در تكميل تلاش ها براي حفظ برجام، از رويكردي جامع به همراه ايران با چشم انداز پرداختن به همه موضوعات مورد نگراني از جمله مشاركت ايران در ثبات منطقه اي و فعاليت هاي موشكي آن حمايت مي كنيم