پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : جزئيات جلسه فعالان سياسي باروحاني
دوشنبه، 23 اردیبهشت 1398 - 00:30 کد خبر:39973
عبدالحسين روح الاميني رئيس خانه احزاب به تشريح كامل جلسه شب گذشته فعالان سياسي با رئيس جمهور پرداخت.


به گزارش جنوب ايران نيوز، عبدالحسين روح‌الاميني رئيس خانه احزاب در گفتگو با خبرنگار مهر در تشريح جلسه شب گذشته فعالان سياسي با رئيس جمهور گفت: تقريباً مي‌توان گفت: همه سخنراناني كه در جلسه با رئيس‌جمهور صحبت كردند، نسبت به عملكرد و ناكارآمدي دولت انتقاد داشتند و اين‌گونه نبود كه منتقدان دولت در جريان اصولگرا، نسبت به عملكرد دولت اعتراض داشته باشند.

 

حضرتي: روزنامه به دليل مشكلات كاغذ به «توقف انتشار» نزديك هستند

رئيس خانه احزاب در مورد سخنران اول جلسه با رئيس جمهور گفت: آقاي الياس حضرتي سخنران اول جلسه با رئيس جمهور بود. آقاي حضرتي اشاره‌اي به دشمني‌هاي آمريكا عليه مردم ايران داشت و سپس در مورد رفع حصر و موضوعاتي در خصوص رئيس دولت اصلاحات صحبت كرد و گلايه‌هايي از صدا و سيما را بيان كرد. حضرتي همچنين بحث‌هايي را در مورد مصرف‌گرايي و راحت‌طلبي عنوان كرد و در نهايت نيز مسائلي در مورد وابستگي به نفت و مشكلاتي كه در بودجه سال ۹۸ خواهيم داشت را مطرح كرد.

روح‌الاميني تصريح كرد: آقاي حضرتي در پايان به گراني كاغذ اشاره كرد و تأكيد داشت كه بسياري از روزنامه‌ها به دليل مشكلات كاغذ، به «توقف انتشار» نزديك هستند.

روح الاميني: معدل نظرات اقشار مختلف نارضايتي از عملكرد دولت است

وي با بيان اينكه دومين سخنران در جلسه با رئيس‌جمهور، بنده بودم، اظهار داشت: من به آقاي رئيس‌جمهور گفتم براي جلسه با حضرتعالي، با اقشار مختلف جامعه مشورت كردم. از جمله اين اقشار، نخبگان دانشگاهي، جوانان، هيئت رئيسه خانه احزاب، بازاريان و بسياري از طرفداران و حاميان شما در انتخابات بودند؛ معدل همه آن‌ها اين بود كه از عملكرد دولت ناراضي هستند.

رئيس خانه احزاب ادامه داد: من به رئيس‌جمهور گفتم كه «ما به شما رأي نداديم، ولي حاميان دولت نيز از عملكرد دولت راضي نيستند»؛ البته بعد از صحبت من نيز آقايان عليخاني و شكوري‌راد نيز با مصاديقي، صحبت‌هايم را تائيد كردند. حتي آقاي شكوري‌راد گفت: «درست است كه از شما حمايت كرديم و از حمايت خود پشيمان نيستيم، ولي به دليل حمايت از شما، خيلي فحش مي‌خوريم».

رئيس خانه احزاب ادامه داد: من خدمت آقاي رئيس‌جمهور معدل نظرات احزاب را هم گفتم و تأكيد كردم معدل نظر احزاب، نخبگان و مردم در اقشار مختلف، نارضايتي از دولت است و اگر شرايط خطير است و بايد آرايش جنگي در برابر دشمن بگيريم، بايد همراهي همه مردم، احزاب، گروه‌هاي مختلف سياسي و نخبگان سياسي، اقتصادي و علمي را داشته باشيم.

روح‌الاميني با اشاره به دعاي روز پنجم ماه مبارك رمضان گفت: به آقاي روحاني گفتم در دعاي روز پنجم ماه مبارك رمضان آمده است كه «خداوند ما را در زمره مستغفرين قرار دهد»؛ استغفار به معناي بازگشت است، يعني ما به همه اصول و ارزش‌هايي كه زير پا گذاشتيم، بازگرديم يا اين‌گونه مي‌توان گفت كه بازگشت به مردم، مباني و اصول انقلاب داشته باشيم و هر ميزاني كه تاكنون كم‌كاري شده است، جبران شود.

وي گفت: به رئيس جمهور گفتم احساس رها شدن مملكت در آحاد نخبگان بايد تبديل شود به اينكه همه به كمك گرفته شوند تا همه آحاد مردم به دولت كمك كنند. من در اين جلسه از سيل مثال زدم و گفتم در مسئله سيل نيز مردم و همه اقشار مختلف جامعه به ميدان آمدند و به دولت كمك كردند؛ اين موضوع مي‌تواند براي ساير مسائل كشور نيز قابل تعميم باشد.

روح الاميني: آقاي روحاني! با توجه به امكانات و اختياراتي كه داريد بايد پاسخگو باشيد

رئيس خانه احزاب در مورد جمع‌بندي بحث خود در جلسه با رئيس‌جمهور افزود: آقاي روحاني! شما به عنوان رئيس قوه مجريه، امكانات و اختيارات زيادي داريد و بايد براي توازن اين اختيارات و امكانات، پاسخگويي نيز داشته باشيد.

روح الاميني: دولت به جاي آنكه مدت‌ها دنبال اروپا و نتايج برجام باشد، بايد به بازار‌هاي منطقه توجه مي‌كرد

روح‌الاميني با بيان اينكه در اين جلسه در خصوص بازار‌هاي منطقه براي رئيس‌جمهور مثالي را بيان كردم، گفت: علي‌رغم همه محدوديت‌ها و تحريم‌ها، بازار منطقه فرصت بسيار خوبي براي ايران است و شعاري هست كه مي‌گويند «بازار منطقه، حق مسلم ما است»؛ ما در عراق، افغانستان، سوريه و … فرصت بسيار خوبي داريم كه مي‌توانيم براي صادرات، از آن‌ها استفاده كنيم؛ اين در حالي است كه علي‌رغم تأكيد رهبري و شرايط كشور و ضرورت نگاه به شرق، دولت مدت‌ها نسبت به كشور‌هاي منطقه و همسايه بي‌توجه بوده و حتي مدت‌ها در كشور‌هاي مهمي مانند چين و هند سفير نداشتيم كه اين بي‌توجهي دولت به ظرفيت‌ها است و به جاي آنكه مدت‌ها به دنبال اروپا و نتايج برجام باشد بايد به به شرق بيشتر توجه مي‌كرد.

روح‌الاميني گفت: بنده در جلسه با رئيس‌جمهور، از عدم همراهي دولت با خانه احزاب انتقاد كردم و گفتم، شش سال است كه اعضاي شوراي مركزي خانه احزاب با وجود آنكه تاكنون اصلاح‌طلبان و حاميان دولت بودند، مي‌خواستند با شما ملاقات كنند، ولي موفق نشدند، ولي انشاالله منِ اصولگرا در اين دوره بتوانم با اعضاي شوراي مركزي خانه احزاب، با شما ملاقات داشته باشيم.

وي ادامه داد: به رئيس‌جمهور گفتم «با وجود آنكه فرزندم را از دست داده‌ام، در مقابل خانواده شهدا كاري نكردم و واقعاً چيزي نيست، با وجود آنكه به شما رأي نداديم، ولي پاي نظام هستيم و كمك خواهيم كرد».

عليخاني: فاصله بين دولت و مردم بسيار زياد شده است

رئيس خانه احزاب با بيان اينكه سومين سخنران، قدرت‌الله عليخاني بود، گفت: عليخاني گلايه مي‌كرد كه دولت رسانه ندارد و فاصله بين دولت و مردم، بخصوص حاميان رئيس‌جمهور، بسيار زياد شده است و تأكيد داشت كه اين‌گونه جلسات با حضرتعالي بايد بيشتر باشد.

روح‌الاميني با بيان اينكه آقاي عليخاني از عدم كارآيي برخي از وزارتخانه‌ها به رئيس‌جمهور انتقاد كرد و اظهار داشت: عليخاني از وزارت صمت و وزارت كار انتقاد كرد و در مورد آقاي شريعتمداري هم گفت: «وقتي آقاي شريعتمداري در وزارت صمت، كارنامه قابل قبولي ندارد، چرا شما، وي را براي وزارت كار معرفي كرديد؟ آقاي روحاني! برخي از وزرا، وزراي شما نيستند بلكه وزراي نمايندگان هستند»؛ البته آقاي عليخاني از وزير راه و شهرسازي تشكر كرد و گفت: «آقاي اسلامي در موضوع سيل عملكرد بسيار خوبي داشته است».

وي بيان كرد: آقاي عليخاني در جلسه گفت: «فاصله بين دولت و جامعه بخصوص حاميان اصلي دولت، خيلي زياد شده است».

مصباحي مقدم: مردم قبول نمي‌كنند همه مشكلات اقتصادي كشور براي تحريم هاست؛ مردم معتقدند ناكارآمدي دولت است

وي با بيان اينكه غلامرضا مصباحي‌مقدم چهارمين سخنران جلسه با رئيس‌جمهور بود، گفت: آقاي مصباحي‌مقدم در اين جلسه مي‌گفت: ما در بين مردم رفت‌وآمد داريم، من حتي وقتي براي ورزش به پارك مي‌روم، هر كسي به ما مي‌رسد، مي‌گويد براي حال و روز كشور در حوزه اقتصادي، كاري انجام دهيد و همين نشان مي‌دهد كه نارضايتي مردم از مديريت اقتصادي دولت كاملاً مشهود است.

رئيس خانه احزاب اظهار داشت: آقاي مصباحي‌مقدم مي‌گفت: «درست است به دليل تحريم، مشكلاتي وجود دارد، ولي مردم قبول نمي‌كنند همه مشكلات اقتصادي كشور، به دليل تحريم‌ها باشد بلكه عمده مردم معتقدند به دليل ناكارآمدي دولت است».

رئيس خانه احزاب افزود: آقاي مصباحي‌مقدم تأكيد داشت مسئله كنترل نقدينگي، مسئله بسيار مهمي است و در دوره شما، از ۵۰۰ هزار ميليارد تومان به ۲ هزار هزار ميليارد تومان رسيده است كه اين موضوع مي‌تواند «اُم‌المسائل» باشد.

ساعي: دولت و وزرا عنايتي به قانون منع بكارگيري بازنشستگان نداشتند

وي با بيان اينكه خانم ساعي از نمايندگان مجلس، پنجمين سخنران جلسه با رئيس‌جمهور بود، گفت: خانم ساعي از آقاي روحاني خواست كه اين جلسه بعد از ماه مبارك رمضان نيز ادامه داشته باشد تا فرصت نقد همديگر را داشته باشيم. ساعي خطاب به رئيس جمهور گفت: وقتي ما دشمن مشترك در دنيا داريم، پس موضوع اين جلسات براي اين نيست كه بخواهيم يكديگر را از ميدان به در كنيم و بايد گفتگو و وفاق ملي با حضور همه اقشار انجام شود.

رئيس خانه احزاب با بيان اينكه خانم ساعي مانند ديگران، از دولت انتقاد كرد و اظهار داشت: خانم ساعي به رئيس جمهور گفت: «ما قانون منع به‌كارگيري بازنشستگان را در مجلس تصويب كرديم، ولي وزرا و دولت عنايتي به اين مصوبه نداشتند».

توكلي: پالس‌هاي تورمي براي طبقات ضعيف جامعه كمرشكن است

روح‌الاميني با بيان اينكه احمد توكلي ششمين سخنران جلسه با رئيس‌جمهور بود، در تشريح اظهارات وي گفت: آقاي احمد توكلي در اين جلسه گفت: «سياست ارزي دولت، درست نيست و پالس‌هاي تورمي، كمرشكن است؛ بخصوص براي طبقات ضعيف‌تر. نرخ تورم بسيار مشكل‌آور شده است و اين كار‌هاي مختصر جبراني نيز كافي نيست».

رئيس خانه احزاب افزود: احمد توكلي در اين جلسه گفت: «ما راهكار‌هاي مفصل و مبسوطي را نوشتيم و گفتيم، ولي متأسفانه كاري انجام نشده است و همراهي تورم، ركود و بيكاري و بخصوص بيكاري كارگران شاغل از مسائل اصلي فعلي كشور است كه بايد دولت براي حل آن اقدام كند.»

شكوري راد: به دليل عملكرد دولت، زياد فحش مي‌خوريم

وي با بيان اينكه هفتمين سخنران جلسه با رئيس‌جمهور آقاي شكوري‌راد از حزب اتحاد ملت بود، تصريح كرد: آقاي شكوري‌راد گفت: «مردم هم رأي دادند و ما هم از رأي خود پشيمان نيستيم، ولي به دليل عملكرد شما، زياد فحش مي‌خوريم.»

روح الاميني ادامه داد: شكوري راد خطاب به رئيس جمهور مي‌گفت: «دولت از درون با خودش رفيق نيست و جلوه منسجمي ندارد. به قول آقاي عليخاني، شما از حاميان خود نيز فاصله گرفته‌ايد. دلمان مي‌خواست كمك كنيم، ولي راهي براي ما باز نيست. مشاركت احزاب را براي مشكلات كشور مطالبه كنيد. درست است افراد سياسي دعوت شده‌اند، ولي در مورد مسائل احزاب، صحبتي نشد كه بهتر است براي اين موضوع، ديداري در نظر گرفته شود».

حدادعادل: همه چيز تقصير دولت پنهان نيست

رئيس خانه احزاب با بيان اينكه غلامعلي حدادعادل از سخنرانان جلسه با رئيس جمهور بود، اظهار داشت: آقاي حدادعادل در اين جلسه خطاب به رئيس جمهور گفت: «امثال ما به شما در انتخابات رأي نداديم، ولي مي‌خواهيم كه شما براي مملكت مفيد باشيد.»

وي افزود: آقاي حداد عادل در اين جلسه مثال تيم‌هاي آبي و قرمز و تيم ملي را براي رئيس‌جمهور زدند و گفت: «وقتي ما با تيم خارجي مسابقه داريم و تيم ملي ما در صحنه حضور دارد، همه از تيم ملي حمايت مي‌كنيم».

روح الاميني ادامه داد: آقاي حداد عادل در اين جلسه خطاب به رئيس‌جمهور گفت: «عده‌اي خودشان را براي انقلاب مي‌خواهند و عده ديگري نيز انقلاب را براي خودشان مي‌خواهند. آن‌هايي كه خودشان را براي انقلاب مي‌خواستند و هميشه حضور حداكثري داشتند، همين «مردم» بودند. ما اگر اعتماد به مردم را براي حل مشكلات جلب كنيم، مي‌توانيم مقاومت كنيم.»

رئيس خانه احزاب خاطر نشان كرد: آقاي حدادعادل مي‌گفت: «در چنين شرايطي، بهتر است شما، ملاحظات مردم متدين را رعايت كنيد و از كمرنگ شدن شعائر ديني در جامعه جلوگيري كنيد و فضاي مجازي را كنترل كنيد؛ بالاخره مملكت براي اين فضاي مجازي صاحب دارد يا ندارد؟ از زدن زخم‌زبان‌ها پرهيز كنيد. شما به ما مي‌گفتيد «دلواپس»؛ يعني ما نگران مذاكره با دشمن غدار بوديم و الان شما هم نگران و «دلواپس» هستيد؛ اين نبايد تبديل به دوقطبي «دلواپسان» و «دل‌آرامان» شود».

وي افزود: آقاي حدادعادل در جلسه با رئيس جمهور تأكيد كرد «مسئله اصلي گراني، تورم و بيكاري است و البته همه چيز تقصير دولت پنهان نيست. شما تعدادي از فعالان اقتصادي متدين شبيه به خودتان را جمع كنيد كه ۴۰-۵۰ سال سابقه داشته باشند و از اين‌ها نظر بگيريد، نه اينكه در اتاق‌هاي در بسته نظرات كساني را بگيريد كه كار مردمي هم انجام نداند.»

روح الاميني ادامه داد: در مورد مذاكره با آمريكا هم آقاي حدادعادل خطاب به روحاني گفت: «مؤمن از يك سوراخ دو بار گزيده نمي‌شود.»

مظفر: نبايد مردم احساس كنند دولت نسبت به مشكلات مردم بي توجه است

رئيس خانه احزاب با بيان اينكه حسين مظفر آخرين سخنران جلسه با رئيس جمهور بود، گفت: آقاي مظفر تاكيد داشت «براي فشارها، حوادث و گراني‌ها و اوضاع اقتصادي تدابير خاص دولت و حاكميت را مي‌طلبد و نبايد مردم احساس كنند دولت نسبت به مشكلات مردم بي توجه است.»

وي افزود: آقاي مظفر تاكيد داشت «اصلاح و افزايش قيمت بنزين در شرايط فعلي به صلاح نيست. مطالبه مردم مطالبه كارآمدي و مديريت است، زيرا مردم احساس مي‌كنند كشور رها است». آقاي مظفر در مورد مذاكره با آمريكا هم تاكيد داشت «هر گونه مذاكره با گرگ صفت‌ها به صلاح نيست و از موضع ذلت خواهد بود.»