پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : انتقال پرونده ۴ محيط‌بان متهم به قتل به دادسراي نظامي هرمزگان
جمعه، 24 خرداد 1398 - 13:02 کد خبر:40193
فرمانده يگان محيط زيست كشور از انتقال پرونده محيط‌بانان متهم به قتل عمد در استان كرمان به دادسراي نظامي هرمزگان خبر داد.


به گزارش جنوب ايران نيوز به نقل از ايسنا، حدود دو هفته پيش، دو نفر متهم به شكار غيرمجاز طي تعقيب و گريز با محيط‌بانان پارك ملي خَبر استان كرمان بر اثر تصادف جان خود را از دست دادند. بر اساس اظهارات يگان محيط زيست كشور، ماجرا از اين قرار است كه در تاريخ ۱۱ خردادماه، محيط‌بانان منطقه خبر، يك دستگاه خودرو سمند و يك دستگاه موتورسيكلت را شناسايي كردند كه در حال پروژكتوركشي براي شكار آهو بودند كه بلافاصله نسبت به اين موضوع واكنش نشان دادند. در حين تعقيب و گريز، راكبان موتورسيكلت (شكارچيان)، به سمت محيط‌بانان تيراندازي كردند كه بر اثر اين اتفاق دو نفر از محيط‌بانان زخمي شدند و شيشه ماشين متعلق به اداره كل حفاظت محيط زيست استان كرمان نيز شكسته شد.
پس از تيراندازي شكارچيان، موتورسيكلت در حال فرار، تعادل خود را از دست داد و واژگون شد. محيط‌بانان بلافاصله با نيروهاي امداد تماس گرفتند اما به دليل صدمات وارده، هر دو شكارچي متاسفانه فوت كردند. به دنبال شكايت خانواده شكارچيان فوت‌شده‌، سه محيط‌بان و يك هميار محيط زيست حاضر در عمليات، متهم به قتل عمد هستند و در حال حاضر در بازداشت به سرمي‌برند.
 
سرهنگ جمشيد محبت‌خاني فرمانده يگان محيط زيست كشور در گفت‌وگو با ايسنا، درباره آخرين وضعيت پرونده محيط‌بانان كرماني متهم به قتل عمد، با اشاره به اينكه پرونده در حال رسيدگي است و مجرم بودن محيط‌بانان به هيچ‌وجه احراز نشده است، گفت: اتهام قتل عمد بر مبناي شكايت خانواده دو شكارچي است كه در حين فرار به دليل واژگون شدن موتورسيكلت‌شان، جان خود را از دست دادند؛. خانواده اين دو فرد كه برادر هم بودند؛ ادعا دارند كه دو فرد متهم به شكار غيرمجاز عمداً توسط خودروي محيط‌بانان زير گرفته شده‌اند و براي همين هم شكايت كرده‌اند.
 
وي ادامه داد: بر اساس شكايت خانواده شكارچيان، اتهام محيط‌بانان قتل عمد است اما اين به اين معنا نيست كه حكم همين باشد. نماينده حقوقي محيط زيست استان كرمان پيگير روند رسيدگي به پرونده است و خواسته يگان محيط زيست آن است كه هيچ حقي از طرفين تضييع نشود.
 
فرمانده يگان محيط زيست با بيان اينكه پرونده محيط‌بانان كرمان به دادسراي نظامي استان هرمزگان منتقل شد، تصريح كرد: از آنجا كه تعقيب دو فرد متهم به شكار غيرمجاز در پارك ملي خبر استان كرمان شروع شده و تا مرز هرمزگان ادامه داشته است؛ پرونده اين اتفاق به دادسراي نظامي استان هرمزگان منتقل شد.
 
وي در پاسخ به پرسشي در مورد وضعيت جسمي محيط‌بانان بازداشت‌شده، گفت: در اين تعقيب و گريز هيچ‌گونه تيري از سوي محيط‌بانان به سمت دو فرد متهم به شكار غيرمجاز شليك نشده اما شكارچيان به سمت محيط‌بانان تيراندازي كرده بودند كه موجب شد دو نفر از محيط‌بانان از ناحيه سر، صورت و دست زخمي شوند. در چند روز اخير، من بارها با محيط‌بانان زخمي صحبت كردم تا از بهبود كامل آنها اطمينان حاصل كنم. در حال حاضر هم در بند نظامي‌ها بازداشت هستند.
 
فرمانده يگان محيط زيست كشور ضمن ابراز ناراحتي از فوت دو شكارچي غير مجاز در حين عمليات در پارك خبر، گفت: در آن منطقه ساختار اجتماعي به شكل قبيله‌اي و عشيره‌اي است و در اين ساختار يك خانواده دو فرزند خود را از دست داده است. بسيار اتفاق ناگواري است هم من و هم محيط‌بانان بخاطر اين اتفاق ناراحت هستيم و تسليت مي گوييم. اي كاهش به جايي برسيم كه هيچ شكارچي نداشته باشيم، آن زمان ما هم به محيط‌بانان مي‌گوييم اسلحه‌هايتان را جمع كنيد. كاش به آن روز برسيم.