پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : زلزله ۵.۷ ريشتري مسجدسليمان را لرزاند/ فوت يك تن بر اثر سكته قلبي/ مصدوميت حدود 130 نفر
دوشنبه، 17 تیر 1398 - 15:12 کد خبر:40282
شدت اين زمين‌لرزه به حدي بوده كه علاوه بر شهر‌هاي ديگر استان خوزستان از جمله اهواز، بخش‌هايي از استان لرستان و حتي بوشهر نيز اين زمين‌لرزه را احساس كرده‌اند.

به گزارش جنوب ايران نيوز، حوالي ساعت ۱۱ و ۳۰ دقيقه و ۳۳ ثانيه  زلزله ۵.۷ ريشتري خوزستان را لرزاند. كانون اين زمين‌لرزه مسجد سليمان اعلام شده است.
 
 بر اساس گزارش مركز لرزه نگاري، كانون اين زمين‌لرزه، دهستان گلگير در مسجد سليمان بوده و عمق آن ۱۷ كيلومتري سطح زمين اعلام شده است.
 
بر اساس اين گزارش، تا شعاع ۱۵ كيلومتري كانون زلزله، ۵۶ روستاي با جمعيت بالغ بر ۵۵۸۰ نفر قرار دارند كه موجب افزايش نگراني‌ها در خصوص پيامد‌هاي اين زلزله شده است.
 
آن گونه كه سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر كشورمان اعلام كرده، ۵ تيم ارزياب شامل ۱۵ تن عازم مناطق زلزله زده شده اند.
 
گفته مي‌شود شدت اين زمين‌لرزه به حدي بوده است كه علاوه بر شهر‌هاي ديگر استان خوزستان از جمله اهواز، بخش‌هايي از استان لرستان و حتي بوشهر نيز اين زمين‌لرزه را احساس كرده‌اند.
 
 
هيچ مشكلي در سوخت رساني به مناطق زلزله زده وجود ندارد
 
نعمت اله نجفي، مدير شركت پخش فراورده‌هاي نفتي منطقه خوزستان گفت:از اولين ساعات وقوع زلزله سوخت رساني بدون هيچ وقفه اي به مناطق زلزله زده در حال انجام است و مشكلي در اين زمينه وجود ندارد. همه جايگاه هاي سوخت رساني در سراسر مناطق زلزله زده استان در حال سوخت رساني هستند و فقط يك جايگاه در مسجدسليمان تعطيل شده است.
 
نجفي اضافه كرد: لوله هاي اين جايگاه در مسجدسليمان به دليل تكان هاي شديد دچار نشتي شده است و از اين رو براي حفظ امنيت اين جايگاه را تعطيل كرده ايم.
 
 
مصدوميت ۱۱۲ نفر در زلزله مسجد سليمان
 
مديركل مديريت بحران استانداري خوزستان گفت: تاكنون آمار نهايي مصدومان در هر دو شهرستان ايذه و مسجد سليمان به ۱۱۲ نفر رسيده كه اكثر درمان سرپايي شدند و ۵ نفر بستري هستند.
 
برگزاري جلسه شوراي هماهنگي مديريت بحران خوزستان ويژه زلزله مسجدسليمان
 
جلسه شوراي هماهنگي مديريت بحران خوزستان ويژه زلزله مسجدسليمان برگزار و اعلام شد تاسيسات آب برقرار هستند و آب روستا‌ها مشكلي ندارند و همه نيرو‌ها در حال آماده باش هستند همچنين ايستگاه برق فعال است اما ۱۵۰ مشترك در گلگير و مسجد سليمان خاموش هستند و تا امشب بقرار است فعال شوند.
 
كيامرث حاجي زاده مديركل مديريت بحران خوزستان گفت: راه مسجد سليمان مشكلي ندارد فقط در راه روستايي مختصر خسارت ديده بود كه نيرو‌هاي راه و مسكن آماده خدمت رساني هستند. ۱۳ دستگاه ترانس فوق توزيع در مسجد سليمان وجود دارد كه ۲ تاي آن ها از مدار خارج شدند و الان رفع شدند و چند نقطه محور روستايي از جمله عنبر ريزش‌ها محدود بود شش اكيپ بازرسي فني توسط راهداري استان اعزام شدند. خسارت راه‌ها جزئي بود و تا فردا پل‌ها ترميم مي شوند همچنين بازديد از پل سيميلي انجام بگيرد و مشكلات ان حل شود و براي گروه‌هاي مستقر در محور‌هاي منتهي به شهرستان آماده اند.
 
مديركل مديريت بحران خوزستان ادامه داد: جايگاه سوخت شهرستان به جز يك مورد كه دچار نشتي شدند همه سالم اند و مشكل سوخت در شهر نيست و چند نقطه محور روستايي از جمله عنبر ريزش‌ها محدود بود كه ۶ اكيپ بازرسي فني توسط راهداري استان اعزام شدند.
 
اين مقام مسئول گفت: آب شرب شهرستان مشكلي ندارد و توزيع آب روال عادي خود را طي مي‌كند اما ۵۰ هزار بطري آب هم براي شهرستان در نظر گرفته شده ۲۰ گروه نشت ياب گاز به شهرستان اعزام شده چرا كه سي ان جي بخشي از شهر قطع شده و در حال رفع مشكل هستند و در حال حاضر گاز شهرستان وصل است.  آمادگي لازم وجود دارد تا اماكانات و خدمات رو در اختيار شهرستان قرار دهيم زيرسخت‌ها از جمله آب و برق و ... فراهم شود و قطعي‌ها بايد بطور كامل در شهرستان و گلگير سريعا رفع شود.
 
تعداد مصدومان زلزله مسجدسليمان به ۱۰۴ نفر رسيد
 
رئيس مركز اورژانس و فوريتهاي پزشكي خوزستان از افزايش تعداد مصدومان زلزله مسجدسليمان به ۱۰۴ نفر خبر داد.
 
مردم مسجدسليمان مي توانند از چادرهاي اسكان اضطراري استفاده كنند۱۳۹۸/۰۴/۱۷ - ۱۸:۳۴
كيامرث حاجي زاده مديركل مديريت بحران استانداري خوزستان در ارتباط زنده با صدا و سيما خوزستان اظهار كرد: پس از اولين زلزله ۵.۷، پنج شهرستان در استان را به حالت آماده باش در آورديم.
 
وي تصريح كرد: پس لرزه ها ۱۵ تا ۵۰ درصد مناطق فرسوده شهر و روستايي مسجدسليمان را دچار خسارت كرده است. حاجي زاده گفت: در حال حاضر چادرهاي هلال احمر در مسجدسليمان مستقر شده اند و مردم مي توانند در شرايط كنوني از چادر استفاده كنند.
 
 
۱۴ پس لرزه در شهرستانهاي مسجد سليمان و ايذه رخ داد
 
اين پس لرزه ها با قدرت هاي مختلف بعد از زلزله اصلي ۵.۷ ريشتري در مسجدسليمان، دو شهر مسجدسليمان و ايذه را به لرزه درآورد. تمامي راه هاي مواصلاتي شهرستان مسجدسليمان باز و تردد در آنها جريان دارد.
 
گروه هاي ارزياب و امدادي به مناطق زلزله زده اعزام شده اند و فرمانداري هاي مسجدسليمان، هفتكل، ايذه، انديكا و باغملك در وضعيت آماده باش هستند.
 
 
۸۰ مدرسه در انديكا بر اثر زمين لرزه آسيب جدي ديدند
 
محمدرضا خداوردي، رئيس آموزش و پرورش انديكا درجلسه مديريت بحران گفت:۶۶ مدرسه سنگي كه فرسوده و قديمي بودند، كاملا آسيب ديده و دچار ترك‌هاي عميق گرديده اند.
 
وي افزود:براي سال تحصيلي جديد خطر آفرين و غيرقابل استفاده مي‌باشند و تعداد ۱۴ مدرسه آجري نيز آسيب ديده و نياز به تعميرات اساسي دارند.