پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : پايان سيلندر به‌دوشي در هرمزگان
چهارشنبه، 13 شهریور 1398 - 10:45 کد خبر:40708
استاني كه به نظر مي‌رسد با توجه به منابع غني نفت و گاز و دارا بودن بزرگ‌ترين پالايشگاه‌هاي گاز بايد از حداقل زيرساخت‌هاي صنعتي و معدني نظير گاز غني باشد از اصلي‌ترين زيرساخت توسعه صنايع يعني گاز شهري بي‌بهره است؛


 به گزارش جنوب ايران نيوز به نقل از همشهري، امسال با آغاز و تكميل پروژه‌هاي گازرساني در شهر و روستاهاي استان، نويد پايان روزهاي سيلندر به دوشي به مردم اين مرز و بوم داده شد و زمان زيادي نمانده تا هرمزگاني‌ها براي تأمين سوخت مصرفي خود مجبور نباشند سيلندر به دوش، گاز مصرفي خود را تا منازلشان حمل كنند.

 
بنا بر آخرين خبرها، هم‌اكنون امكان دسترسي ۲۲هزار و ۵۰۰ خانوار در بندرعباس به گاز شهري فراهم شده كه حدود ۱۰درصد از اين تعداد براي گرفتن اشتراك اقدام كرده‌اند. مديرعامل شركت گاز هرمزگان با اعلام اين مطلب به ايرنا گفت: گازرساني به شهر بندرعباس در قالب ۹ فاز تا پايان سال ۱۴۰۰ به پايان مي‌رسد.

عمليات گازرساني

«فؤاد حمزوي» با اشاره به طرح‌هاي اين شركت در هفته دولت امسال گفت: گازرساني به روستاي هلر قشم، شهر درگهان قشم، روستاهاي محمدآباد و نجات‌آباد، شهر دشتي و فاز دوم شهر بستك در مجموع با اعتبار ۴۴ ميليارد تومان مهم‌ترين طرح‌هاي گازرساني اين استان بود. وي افزود: بزرگ‌ترين طرح، گازرساني به شهر درگهان و روستاي هُلُر در قشم بود كه با اعتبار ۲۲ ميليارد تومان انجام شد.

حمزوي با اشاره به تكميل عمليات گازرساني در بندرعباس به عنوان مركز استان تصريح كرد: عمليات اجرايي فاز ۶ و ۷ گازرساني شهر بندرعباس با ۶۰ ميليارد تومان اعتبار اوليه در چند روز آينده آغاز مي‌شود كه هزينه آن تا مرحله پاياني به ۱۰۰ ميليارد تومان خواهد رسيد. وي ادامه داد: فاز ۴ و ۵ نيز در مراحل پاياني هستند و تا دهه فجر امسال به بهره‌برداري مي‌رسند كه در مجموع ۳۰ هزار خانوار را تحت پوشش قرار مي‌دهند.

مديرعامل شركت گاز هرمزگان گازكشي درون خانه‌ها را كه بر عهده مردم است، بين ۲ تا ۳ ميليون تومان و هزينه‌ اشتراك و نصب كنتور را ۲۱۲ هزار تومان اعلام كرد و از برنامه‌ريزي براي دادن تسهيلات كم‌بهره به مردم براي گازكشي منازل خبر داد.

 حمزوي ادامه داد: چون كار عمراني و حفاري و لوله‌گذاري خيابان‌ها و معابر را شركت گاز شروع مي‌كند، مردم فكر مي‌كنند پايان كار نيز به عهده اين شركت است در حالي كه شركت گاز پول ترميم و آسفالت مجدد را حتي زودتر از موعد به شهرداري پرداخت مي‌كند و سازمان عمران شهرداري موظف به انجام اين عمليات است كه انجام نشده و منجر به نارضايتي مردم شده است.

مديرعامل شركت گاز استان هرمزگان اضافه كرد: ۲۰ درصد شهر بندرعباس در مدت ۸ سال گازرساني شده و ۸۰ درصد باقي‌مانده قرار است ظرف ۲ سال گازرساني شود. شهرداري متعهد شده گروه‌هاي ترميم آسفالت خود را افزايش دهد تا ميزان نارضايتي مردم به حداقل برسد. مديرعامل شركت گاز استان هرمزگان افزود: شركت گاز استان هرمزگان تعامل خوبي با شهرداري دارد و اميدواريم سرعت ترميم آسفالت‌ها و بازسازي معابر توسط شهرداري به‌اندازه سرعت پيشرفت گازرساني باشد.

وي تصريح كرد: در صورت عقب ماندن شهرداري از ترميم و آسفالت مجدد حفاري‌ها، شركت گاز آماده است اين بخش را نيز بر عهده بگيرد. حمزوي همچنين افزود: فاز۱۰ براي گازرساني بافت فرسوده شهر بندرعباس در نظر گرفته‌ شده كه تا زماني كه پروژه‌هاي بهسازي اين مناطق توسط شهرداري و مسكن شهرسازي به پايان نرسند، شركت گاز امكان اجراي گازرساني نخواهد داشت.

حمزوي درباره مشكلات زيست‌محيطي نيروگاه توانير در غرب بندرعباس به دليل استفاده از مازوت تصريح كرد: در گذشته محدوديت‌هايي براي تأمين گاز صنايع غرب بندرعباس وجود داشت كه در سال ۹۵ برطرف شد و هم‌اكنون آماده‌ايم نياز گازي اين نيروگاه را ۱۰۰ درصد تأمين كنيم. وي اضافه كرد: اگر موازنه توليد و مصرف سوخت كشور در برخي فصول منفي شود، مجبور مي‌شويم مصرف صنايع را كاهش دهيم و به سمت سوخت دوم ببريم. مديرعامل شركت گاز استان سهم گاز در سبد انرژي استان را حدود ۶۰ درصد اعلام كرد كه ميانگين كشوري اين سهم بين ۶۵ تا ۷۰درصد است.

حمزوي درباره رتبه سودآوري اين استان در حوزه گاز و انرژي بيان كرد: شركت گاز هرمزگان در سال ۹۷ حدود ۶ ميليارد و ۸۰۰ ميليون متر مكعب و در سال ۹۶ حدود ۶ ميليارد و ۷۸۰ ميليون متر مكعب گاز فروخت و بعد از بوشهر دومين شركت گاز سودآور كشور است. وي پيش‌بيني كرد سال ۹۸ ميزان فروش گاز به ۶ ميليارد و ۹۰۰ ميليون متر مكعب افزايش يابد و اضافه كرد ۱۳ تومان به ازاي هر متر مكعب فروش گاز سهم استان است.