پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : پايان نياز قشم به واردات برق
چهارشنبه، 13 شهریور 1398 - 12:04 کد خبر:40713
معاون اقتصادي سازمان منطقه آزاد قشم گفت: نيروگاه ۵۰۰ مگاواتي قشم هم اكنون ۵۰ درصد پيشرفت فيزيكي دارد كه دهه فجر امسال، ۳۴۰ مگاوات آن وارد مدار شده و قشم را از واردات برق بي نياز مي‌كند.

به گزارش جنوب ايران نيوز به نقل از مهر، كيهان عباسيان صبح چهارشنبه در حاشيه بازديد مشاور رئيس جمهور و دبير شوراي عالي مناطق آزاد تجاري- صنعتي و ويژه اقتصادي با بيان اينكه نياز برق قشم بين ۲۳۰ تا ۲۷۰ مگاوات برآورد شده كه هم اينك از سرزمين اصلي تأمين مي‌شود، بيان داشت: اين پروژه گام مهمي در رفع نياز انرژي مهمي چون برق براي جزيره و گامي بلند براي صادرات اين محصول استراتژيك است.
 
پايان نياز قشم به واردات برق
 
عباسيان سرمايه گذاري مجموع دو پروژه توليد برق و آب را ۱۰۰ درصد داخلي ذكر كرد و اضافه كرد: براي احداث اين نيروگاه ۵۰۰ مگاواتي و آب شيرين كن ۱۰۰ هزار متر مكعبي، ۳۸۶ ميليون يورو هزينه خواهد شد.
 
وي در تشريح اجراي اين پروژه اظهار داشت: هم اكنون دو نيروگاه ۱۷۰ مگاواتي ساخت گروه مپنا در محل نصب شده و هم اكنون عمليات اجراي خط انتقال گاز ۱۶ اينچ به طول ۴ كيلومتر و به سايت در حال انجام است.
 
معاون اقتصادي سازمان منطقه آزاد قشم همچنين با اشاره به نياز قشم به توليد آب شيرين، پيش بيني كرد: توليد آب شيرين به منظور تأمين آب مورد نياز جزيره قشم، مجموعه‌هاي پالايشگاهي و پتروشيمي و همچنين نيازهاي كشاورزي قشم در منطقه مركزي جزيره تا پايان سال ۹۹ به اتمام برسد.
 
اين نيروگاه از گاز طبيعي كه از پالايشگاه گاز گورزين تأمين مي‌شود، استفاده خواهد كرد كه در حال تكميل خط مي‌باشد. با حضور مشاور رئيس جمهور و دبير شوراي عالي مناطق آزاد تجاري- صنعتي و ويژه اقتصادي در رأس هيأتي بلند پايه متشكل از محمود منزوي زاده مشاور امور بين الملل و مديركل حوزه دبير شورا، جعفر آهنگران معاون برنامه ريزي، اكبر افتخاري معاون توليد، صادرات و فناوري وجمعي از مديران دبيرخانه به همراه حميدرضا مؤمني رئيس هيأت مديره و مديرعامل و جمعي از معاونين و مديران سازمان منطقه آزاد، ۹ پروژه عمراني، صنعتي و شيلاتي جزيره كه با توجه به شعار امسال " رونق توليد" آماده و انتخاب شده‌اند، به بهره برداري رسيد و از ساير پروژه‌هاي در دست احداث سازمان منطقه آزاد قشم نيز بازديد به عمل آمد.
 
اين پروژه‌ها به مناسبت هفته دولت و به دليل سفر دبير شورايعالي به ساير مناطق آزاد با يك هفته تأخير در تاريخ سيزدهم شهريورماه ۱۳۹۸ به بهره برداري رسيدند.