پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : آغاز گام سوم كاهش تعهدات ايران در برجام از روز جمعه
چهارشنبه، 13 شهریور 1398 - 23:14 کد خبر:40715
هر آنچه كشور در زمينه تحقيق و توسعه فناوري هسته اي نياز دارد، سازمان انرژي اتمي اقدام كند. اقدامات ايران در چارچوب مقررات آژانس خواهد بود. مهلت ۶۰ روزه ديگري پيش روي اروپاست، هر زمان به تعهدات خود برگردند ما هم به تعهدات برجامي بر مي گرديم


رئيس جمهور در پايان نشست سران سه قوه اعلام كرد كه ايران گام سوم كاهش تعهدات برجامي را از روز جمعه بر خواهد داشت و در چارچوب آن سازمان انرژي اتمي بايد هر آنچه كشور در زمينه تحقيق وتوسعه فناوري هسته اي نياز دارد، اقدام كند.

به گزارش جنوب ايران نيوز، حجت الاسلام حسن روحاني چهارشنبه شب پس از نشست سران نظام گفت: اقدامات ايران در چارچوب مقررات آژانس خواهد بود  و مهلت ۶۰ روزه ديگري پيش روي اروپاست و هر زمان به تعهدات خود برگردند ما هم به تعهدات برجامي بر مي گرديم.

آغاز گام سوم كاهش تعهدات ايران در برجام از روز جمعه


رئيس جمهور با ابراز خرسندي از تداوم برگزاري جلسات سران قوا گفت: در اين جلسه راجع به مسايل اقتصادي كشور،  مبارزه با فساد و حاكم كردن يك فضاي اعتماد و اطمينان در كشور و مسايل منطقه و بويژه راجع به مسايل هسته‌اي و گام سومي كه جمهوري اسلامي ايران مي‌خواهد بردارد،  بحث و گفت و گو شد.

روحاني با قدرداني از ايستادگي و مقاومت ملت طي 16 ماه گذشته در برابر فشارهاي اقتصادي دشمنان ، گفت: سران قوا تاكيد داشتند كه بايد فضاي مناسب‌تري را براي مردم بوجود بياوريم و اين فضاي مناسب از يك طرف بايد فضاي توليد و فعاليت اقتصادي باشد و از طرف ديگر فضايي باشد كه در آن مردم بدانند از طرف نظام و همه قوا، با انحراف، فساد و به يغما بردن بيت‌المال مسلمان‌ها، برخورد قاطع مي‌شود.

رئيس جمهور افزود: راجع به هر دو مسأله اقتصادي و مبارزه با فساد، درباره هماهنگي‌هايي كه لازم است بين سه قوه انجام گيرد، بحث شد. ما هم در اصول و هم در فروع نظرات واحد داشتيم و تاكيد شد كه بايد در اين زمينه همكاري و هماهنگي بيشتري داشته باشيم.

روحاني با بيان اينكه خوشبختانه منطقه ما مسير صلح و آرامش بهتري را تجربه مي‌كند و مردم مسلمان و مقاوم در كشورهاي مختلف پيروزي‌هاي فراواني را در اين ايام به دست آوردند و ان‌شاء الله موفقيت نهايي از آن آنهاست، گفت: نمونه اين پيروزي ها را در اين ايام، در يمن و در لبنان با ايستادگي و مقاومت حزب‌الله لبنان و پاسخ قاطع آن به رژيم صهيونيستي، شاهد بوديم.

رئيس جمهور در ادامه به بحث مذاكرات هسته اي اشاره كرد و گفت: آمريكايي‌ها از 16 ماه پيش سه هدف را دنبال مي‌كردند. هدف مهم و اوليه‌ آنها تغيير نظام بود و هدف بعدي اين بود كه اگر نتوانستند به هدف نخست دست يابند ، نظام را تضعيف كنند و سومين هدف آنها نيز اين بود كه مذاكره‌اي را به نحوي كه خودشان بخواهند بر ما تحميل كنند؛ مذاكره‌اي كه توأم با تحريم شديد بر ايران باشد تا به اين ترتيب قدرت چانه زني آنها افزايش يابد.

روحاني تصريح كرد: ترديدي نيست كه آمريكا در سياستهاي تغيير، تضعيف و تحميل مذاكره ، دچار شكست شده و خواهند شد و راهي براي آنها وجود نداردجز اينكه به قانون، تعهدات و مقررات بين‌المللي برگردند.

رئيس جمهور خاطرنشان كرد: به دليل اينكه بعد از خروج آمريكا، 1+4 نتوانسته بودند به تعهدات خودشان عمل كنند، راهي را كه از 4 ماه پيش از طرف جمهوري اسلامي ايران در زمينه برجام، انتخاب كرديم، كاهش تعهدات بود كه اعلام شد.

روحاني اضافه كرد: مرحله اول كاهش تعهدات را انجام داديم بعد 2 ماه به 1+4 فرصت داديم، مرحله دوم را هم عمل كرديم و باز 2 ماه ديگر به آنها فرصت داديم، البته در هر 2 ماه ،مذاكراتي با كشورهاي 1+4 و از جمله اتحاديه اروپا و مخصوصاً 3 كشور اروپايي داشتيم اما چون به نتيجه مطلوب خودمان نرسيديم، ان‌شاء الله گام سوم از پس فردا برداشته مي‌شود.

رييس جمهور با اشاره به اقدامات انجام شده در زمينه كاهش تعهدات در گام سوم ، اظهارداشت: در گام سوم سازمان انرژي اتمي موظف است در زمينه تحقيق و توسعه هر آنچه نياز فني كشور است ،بلافاصله شروع كند و تمام تعهداتي كه در زمينه تحقيق و توسعه در برجام مد نظر بوده را كنار بگذارد و شاهد گسترش در حوزه تحقيق و توسعه در زمينه انواع سانتريفيوژهاي جديد و هر آنچه كه براي غني‌سازي نياز داريم را سازمان انرژي انجام دهد و شاهد سرعت عمل در اين زمينه باشيم.

روحاني خاطرنشان كرد: البته مي‌دانيم كه اين كار، گام بسيار بلندي است كه جمهوري اسلامي ايران برمي‌دارد براي اينكه مردم مطلع باشند، بخش عمده مذاكرات با 1+5 و با 6 قدرت بزرگ براي زمان‌بندي تحقيق و توسعه بود كه زمان‌بندي تحقيق و توسعه طي سال‌هاي گوناگون چگونه باشد.

رئيس جمهور تصريح كرد: تمام اين زمان‌بندي‌هايي كه در برجام مورد تعهد ما ، براي تحقيق و توسعه بود ، از روز جمعه به طور كامل برداشته مي‌شود و هر آنچه كه ما از لحاظ فني و از لحاظ پيشرفت در زمينه تكنولوژي و فناوري هسته‌اي مورد نياز است، با نظارت آژانس و در چارچوب حركت صلح‌آميز انجام خواهيم داد و در عين حال 2 ماه هم به كشورهاي 1+4 فرصت مي‌دهيم كه اگر توانستيم به توافق برسيم، در شرايط توافق ممكن است به تعهدات برجامي برگرديم.

دكتر روحاني خطاب به مردم شريف ايران اسلامي خاطرنشان كرد: مردم عزيز اطمينان داشته باشند كه دولت جمهوري اسلامي ايران و قواي سه‌گانه در زمينه منافع آنها با حساسيت عمل خواهد كرد تا ان‌شاء الله مشكلاتي كه پيش پاي مردم است، با همكاري و هماهنگي سه قوه برداشته شود و يا كاهش پيدا كند و مردم هم بتوانند با درس‌آموزي از كربلا و عاشورا، روحيه مقاومت، اراده و ايستادگي خودشان را حفظ كنند.

رييس جمهور همچنين با تسليت محرم الحرام و ايام عزاي حسيني به همه ملت ايران و همه مسلمانان ، گفت: در اين مقطع حساس تاريخي كه ملت ايران در برابر يك جنگ تحميلي اقتصادي ايستادگي و مقاومت مي‌كند، درس عزت و آزادگي و مردانگي امام حسين(ع) مي‌تواند نشاط روحي به همه ملت بدهد و اراده و اعتماد مردم را در مسير حق و آرمان‌هايشان مضاعف كند.