پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : حساب بانكي يارانه‌بگيران چك مي‌شود؟
جمعه، 29 شهریور 1398 - 23:00 کد خبر:40774
با اعلام رسمي دولت حذف يارانه بگيران پر درآمد از شهريور ماه سال جاري و طبق تكليف قانون بودجه مبني بر حذف سه دهك بالاي درآمدي آغاز شده است؛ به طوري كه حدود ۲۰۰ هزار نفر از خانواده‌هايي كه در دهك‌هاي بالا شناسايي شده بودند در اين ماه از ليست سازمان هدفمندي كنار رفتند.

به گزارش جنوب ايران نيوز به نقل از ايسنا، با اعلام رسمي دولت حذف يارانه بگيران پر درآمد از شهريور ماه سال جاري و طبق تكليف قانون بودجه مبني بر حذف سه دهك بالاي درآمدي آغاز شده است؛ به طوري كه حدود ۲۰۰ هزار نفر از خانواده‌هايي كه در دهك‌هاي بالا شناسايي شده بودند در اين ماه از ليست سازمان هدفمندي كنار رفتند.
 
اما اينكه يارانه افراد بر چه مبنايي حذف خواهد شد در دو دسته تقسيم بندي مي‌شود كه به قبل از حذف يارانه و بعد از آن بر مي‌گردد. قبل از اينكه يارانه افراد حذف شود آنها بر مبناي اطلاعاتي كه ثبت شده مانند مسافرت‌هاي خارجي، خودروهاي فرد، نوع شغل، كارفرما بودن و تعداد پرسنل، معاملات انجام شده و دارايي‌هاي مختلف كه بر مبناي كد ملي افراد ثبت شده شناسايي و كنار گذاشته مي‌شود.
 
اما وقتي كه يارانه‌ها حذف شد افراد با توجه به پيامكي كه دريافت مي‌كنند مي‌توانند براي اعتراض مراجعه كنند. در اين مرحله وقتي كه به پيشخوان دولت مراجعه كردند از آنها در مورد رضايت‌شان براي استعلام حساب بانكي و مالي نيز استعلام مي‌شود.
 
بر اين اساس حساب مالي و بانكي يارانه بگيران زماني مورد بررسي قرار مي‌گيرد كه يارانه آنها قطع شده و اگر اعتراض به اين موضوع داشته باشند بايد حساب بانكي و مالي آنها چك شود.
 
در اين حالت ممكن است تعداد زيادي از افراد يارانه‌بگير با وجود اينكه خواهان دريافت يارانه در هر ماه باشند به دليل عدم تمايل به بررسي حساب‌هاي بانكي و مالي، از اين درخواست انصراف دهند.
 
بررسي حساب‌هاي بانكي براي قطع يارانه پردرآمدها موضوعي است كه از سال‌هاي گذشته بارها مطرح شده و البته دولت و مسئولان بانكي آن را خط قرمز اعلام كرده بودند. حتي حدود دو سال پيش و در هنگام تصويب قانون بودجه نيز بررسي تراكنش‌هاي مالي افراد در مجلس پيشنهاد شد ولي در نهايت مورد موافقت قرار نگرفت و عملياتي نشد.