پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : مقام معظم رهبري: جرياني در كشور نخبگان را از ماندن در ايران دلسرد مي‌كند
چهارشنبه، 17 مهر 1398 - 17:46 کد خبر:40978
شما در مقابل اين جريان مأيوس نشويد. وظيفه‌ي وزارت علوم و وزارت بهداشت در برابر اين جريان، مراقبت و پاك‌سازي است.


 
 


حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با بيان اينكه يك جرياني در كشور نخبگان را از ماندن در ايران دلسرد مي‌كند، تاكيد كردند: وظيفه‌ وزارت علوم و وزارت بهداشت در برابر اين جريان، مراقبت و پاك‌سازي است.
 

به گزارش جنوب ايران نيوز به نقل از پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري، جمعي از نخبگان و استعدادهاي برتر علمي كشور صبح امروز با حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي ديدار كردند.

محورهاي بيانات رهبر معظم انقلاب در اين ديدار به شرح زير است:

- حركت علمي كشور كه از دو دهه قبل شروع شده بايد ادامه پيدا كند.

- ما در بعضي رشته‌هاي علمي نوپا، در رتبه‌هاي بالاي جهاني هستيم اما اين ما را قانع نميكند و كافي نيست. حركت علمي در دنيا پُرشتاب است و ما هم از سابق عقب‌ماندگي متراكمي داريم. حالا البته [در ايران] هم علم پيشرفت كرده، هم چرخه‌ي تجاري‌سازي و صنعتي شدن علم.

- ديروز در نمايشگاهي كه اينجا بود، شوق و اعتمادبه‌نفس و خودباوري را مشاهده كردم. البته از بين چند هزار شركت دانش‌بنيان ۳۰ شركت [آمده] بودند. الان ميگويند ۴۰۰۰ شركت دانش‌بنيان داريم؛ اين بايد برسد به ۴۰۰ هزار.

- البته بايد اول زيرساخت قانوني اين شركتها فراهم شود و موانع برطرف شود.

- يك جرياني در كشور وجود دارد كه با پديده‌ي «جنبش علمي» با بددلي برخورد ميكند. اين جريان، اصل جنبش علمي را انكار ميكند. متأسفانه اين حركت بدخواهانه از داخل دانشگاه انجام ميشود.

- كار ديگر اين جريان، دلالي نخبگان علمي كشور است. نخبه را از ماندن داخل كشور دلسرد ميكنند.

- شما در مقابل اين جريان مأيوس نشويد. وظيفه‌ي وزارت علوم و وزارت بهداشت در برابر اين جريان، مراقبت و پاك‌سازي است.

متن اين خبر به شرح زير است:
 

حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح امروز (چهارشنبه) در ديدار دو هزار نفر از نخبگان جوان و استعدادهاي برتر علمي، ادامه پيشرفت علمي كشور را در كوران حركت پرشتاب علمي جهان، كاملاً ضروري و حياتي خواندند و با اشاره به شوق سرشار، انگيزه تحسين برانگيز و اعتماد به نفس جوانان نخبه تأكيد كردند: هر جوان نخبه پاره تن ايران عزيز ماست و براي رفع مشكلات نخبگان بايد سند راهبردي امور نخبگان را كاملاً جدي اجرا و پيگيري كرد.

حضرت آيت الله خامنه‌اي مطالبي را كه ۱۲ نفر از نخبگان در اين ديدار بيان كردند و تأمل جوانان نخبه در خصوص مسائل مهم كشور را بسيار خوب و لذتبخش ارزيابي كردند و با تأكيد به مسئولان مربوطه براي دنبال كردن مطالبات و پيشنهادهاي نخبگان گفتند: حركت علمي آغاز شده در كشور نيازمند استمرار است، البته رتبه‌هاي بالاي علمي ايران در برخي رشته‌هاي نوپا مانند نانو و زيست‌فناوري بسيار افتخارآميز است اما به هيچ‌وجه كافي نيست و نبايد ما را قانع كند، بلكه بايد پيشرفت علمي با شتاب ادامه يابد.

ايشان با اشاره به بازديد روز گذشته خود از نمايشگاه شركت‌هاي دانش‌بنيان، وجود انگيزه، اعتماد به‌نفس و خودباوري در حرف و عمل جوانان متخصص را نشانه‌اي شوق‌انگيز از استمرار جريان علمي در كشور برشمردند و خاطرنشان كردند: اين جوانان فقط نخبگان ۳۰ شركت از چهار هزار شركت دانش‌بنيان كشور بودند كه اين عدد بايد در طول يك مدت محدود و مشخص، چندين برابر شود.

حضرت آيت الله خامنه‌اي لازمه تحقق اين هدف را ايجاد زيرساختهاي قانوني در خصوص شركت‌هاي دانش‌بنيان و رفع موانع پيشِ روي آنها برشمردند و گفتند: مكرراً تأكيد كرده‌ايم كه محيط كسب و كار بايد اصلاح شود مثلاً مجوزي كه بايد ظرف يك هفته صادر شود، شش ماه زمان نبرد، موازي‌كاري‌هاي غلط حذف، و انحصار برداشته شود.

رهبر انقلاب اسلامي سپس به بيان چند نكته خطاب به نخبگان جوان پرداختند.

«اجرا و تحقق جدي سند راهبردي امور نخبگان» اولين نكته مورد تأكيد حضرت آيت الله خامنه‌اي بود.

ايشان اجراي كامل اين سند را موجب رفع بسياري از مشكلات در زمينه پيشرفت علمي، تجاري‌سازي محصولات علمي و فناوري و حل ساير مشكلات بخش علمي خواندند و گفتند: بنياد نخبگان موظف است به اين سند بپردازد و شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي نيز بايد با به‌روزرساني اين سند، تحقق آن را مطالبه و دنبال كند.

«مأيوس نشدن از القائات منفي جرياني بددل كه جنبش علمي كشور را انكار مي‌كند» توصيه بعدي حضرت آيت الله خامنه‌اي به جوانان نخبه بود.

ايشان افزودند: يك جريان بددل و بدخواه كه متأسفانه در داخل دانشگاهها نيز حضور دارد، اصل جهش علمي كشور را كه يك واقعيت عيان است، انكار و تلاش مي‌كند با القاء اينكه هيچ اتفاق علمي مهمي رخ نداده است، مردم را دچار ترديد و نخبگان را نااميد كند، اما شما در مقابل اين جريان هرگز مأيوس نشويد.

رهبر انقلاب اسلامي يكي ديگر از كارهاي زشت اين جريان بددل را دلالي و انتقال نخبگان مستعد به خارج از كشور دانستند و گفتند: جوان نخبه به ايران تعلق دارد و پاره تن كشور است، اما آنها به دنبال دلسرد كردن و يا فريفتن او با وعده‌هاي پولي يا غير پولي و موهوم هستند كه مسئولان وزارتخانه‌هاي بهداشت و علوم موظفند از دانشگاهها در مقابل اين جريان مراقبت كنند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي افزودند: برخلاف القائات اين جريان، مقامات عالي كشور از مشكلات و اخبار منفي هم با خبر هستند اما يقيناً جنبه‌هاي مثبت جريان علمي كشور بر جنبه‌هاي منفي آن غلبه دارد.

ايشان هنر انقلاب اسلامي را جرأت دادن به مرد و زن، و پير و جوان براي ورود به ميادين دشوار از جمله ورود در ميادين علمي كه حتي تحسين دشمنان را نيز به دنبال داشته است، خواندند و با يادآوري مواردي از افتخارات علمي كشور گفتند: استفاده از ظرفيت علمي در بخشهاي مختلف كشور به «بالا بردن قدرت دفاعي»، «درمان و پزشكي پيشرفته و كنترل بيماري‌ها»، «مسائل فني مهندسي»، «زيست‌فناوري و توليد محصولات با دوام با فناوري نانو» و «فناوري صلح‌آميز هسته‌اي»، منجر شده است.

حضرت آيت الله خامنه‌اي خاطرنشان كردند: با وجود اين دستاوردهاي واضح، برخي افراد حركت علمي كشور را تخريب و انكار و اگر بتوانند برسر راه آن مانع‌تراشي مي‌كنند.

ايشان افزودند: البته اين موانع بايد برداشته شود و مسئوليت به عهده مسئولان مراكز مربوط است، اما شما جوانان عزيز به حركت پر شوق، مضاعف و بدون وقفه خود در مقابل اين جريان انحرافي ادامه دهيد.

رهبر انقلاب اسلامي، توجه به علوم انساني را در همه نهادهاي نخبگاني از جمله بنياد نخبگان ضروري خواندند و گفتند: وقتي جوان نخبه ايراني، در زمينه مهندسي در تراز جهاني عمل مي‌كند و در ساخت دستگاههاي بسيار پيچيده، كارهاي بسيار مهمي انجام مي دهد، طبعاً حضور او در عرصه‌هايي مانند اقتصاد، حقوق و مديريت و ارائه راه حل براي مشكلات اقتصادي و آسيب هاي اجتماعي، مؤثر و راهگشا خواهد بود.

ايشان برخي مشكلات اقتصادي موجود را ناشي از كمبود تحقيق علمي دانستند و افزودند: با دانش نخبگاني مي توان راه حلهاي خوبي براي اين مسائل يافت.

حضرت آيت الله خامنه اي با تأكيد بر اجراي كامل سند بسيار ارزشمند نقشه علمي كشور افزودند: حضور نخبگان جوان در عرصه علوم انساني موجب مي شود پرورش اندام علمي كشور به صورت متناسب صورت گيرد، نه اينكه يك بخش فوق العاده قوي باشد و بخشي ديگر ضعيف و كم جان.

رهبر انقلاب همراه بودن علم با فرهنگ صحيح انسان‌دوستي را زمينه ساز استفاده بشر از منافع حقيقي علم و دانش خواندند و يادآوري كردند: علم بسيار مهم و بسيار نافع هسته اي وقتي با فرهنگ غلط قدرت طلبي همراه شد، به توليد بمب هسته اي انجاميد و به تهديد بزرگ دنيا و بشريت تبديل شد.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به موضع قاطعانه و شجاعانه جمهوري اسلامي درباره حرمت شرعي استفاده از بمب هسته اي تأكيد كردند: ما با وجود اينكه مي توانستيم در اين راه قدم برداريم، بر اساس حكم اسلام عزيز كاربرد اين سلاح را حرام قطعي شرعي اعلام كرديم، بنابراين هيچ دليلي ندارد كه براي توليد و نگه‌داشت سلاحي كه استفاده از آن مطلقاً حرام است، هزينه كنيم.

ايشان پايبندي جدي به مباني ديني و شرف ملي را دو الزام مجموعه هاي نخبگاني برشمردند و افزودند: دانشمند ايراني وقتي با فرهنگ اسلامي و ايراني آميخته مي شود، عنصر راهبرديِ حيات ملت مي شود و به كشور روح و توان مي بخشد.

ايشان در زمينه ضرورت همراهي علم با فرهنگ صحيح افزودند: ما از شاگردي و يادگيري هيچ ابايي و ننگي نداريم اما نمي خواهيم دانشگاههاي ما باز توليد «دانشگاههاي امريكايي با همان فرهنگ غلط غربي» باشند.
رهبر انقلاب با ابراز خرسندي از فضاي ايراني- اسلاميِ مجموعه هاي فعال در عرصه هاي سلولهاي بنيادي، نانو، زيست فناوري و هسته اي گفتند نخبگان فعال در اين زمينه ها، كار علمي را نوعي جهاد مي دانند و اين تفكر و نگرش در همه محيطهاي دانشگاهي مورد نياز است.

حضرت آيت الله خامنه اي در جمع‌بندي اين بخش از سخنانشان تأكيد كردند: شرايط ما با شرايط ديگران متفاوت است. ما بايد ايراني بينديشيم، ايراني فكر كنيم و ايراني زندگي كنيم كه رعايت و اجراي الگوي پيشرفت اسلامي- ايراني مي تواند به اين هدف كمك شاياني كند.

ايشان تقليد از فرهنگ دانشگاههاي غربي را باعث از بين رفتن نوآوري و ابتكارات علمي خواندند و گفتند: تقليد از ديگران، نوزايي و نشاط حقيقي علمي را هم از بين مي برد.

رهبر انقلاب اسلامي در ششمين نكته سخنان خود، جامعه نخبگاني را به ايفاي نقش در زمينه ديپلماسي عمومي فراخواندند.

ايشان گردآوردن «نخبگان ايرانِ فرهنگيِ بزرگ» يعني نخبگان قلمرو وسيع فرهنگ ايراني در قرنهاي گذشته را نمونه اي از ظرفيت بالقوه جامعه نخبگاني خواندند و افزودند: ارتباط گيري و گردآوري نخبگان منطقه غرب آسيا، جهان اسلام، محور مقاومت و حتي گردآوري نخبگان حق‌جوي عالم در همه كشورها از جمله امريكا و اروپا مي تواند با نوعي نهادسازي به ارائه و ترويج «دانش پاك و با شرافت» و «انديشه درست» منجر شود.
حضرت آيت الله خامنه اي، با نقد برخي كم‌كاري‌ها در ارائه راه سوم برخاسته از انقلاب اسلامي به جهانيان گفتند: راه ما نه سوسياليستي است نه متكي بر ليبرال دمكراسي. ما به بركت اسلام راه سومي را به ملتها ارائه كرده ايم كه بايد بيش از پيش با سخن منطقي و عمل خود، دل ها را به اين راه سودمند براي بشريت جذب كنيم و ملتها را از نفوذ روزافزون فرهنگ منحط غرب نجات دهيم.

رهبر انقلاب در آخرين فراز سخنانشان در جمع دو هزار نخبه جوان بر ايجاد و گسترش اميد تأكيد كردند و گفتند: نخبگان، اساتيد و پيشروان حركت علمي نگذارند اميد به وجود آمده براي پيشرفت علمي كشور دچار اختلال شود.

ايشان در همين زمينه افزودند: در كشور البته مشكلات مختلفي وجود دارد اما نبايد اين مشكلات را يك‌طرفه و بدون توجه به موفقيتها مدام مطرح و بر سر آن مرثيه خواني كرد، چرا كه در اين صورت اميد در دل جوانان كم فروغ مي شود.

رهبر انقلاب اسلامي توجه و تبيين موفقيت‌هاي بزرگ را از وظايف نخبگان در قبال نسل جوان دانستند و افزودند: استعداد ايراني بعد از انقلاب به‌وجود نيامده بلكه موهبتي هميشگي و خدادادي است، اما انقلاب با ميدان دادن به اين استعدادها، ايران را از حالت راكد و عقب افتاده و وابسته، به كشوري مستقل، در حال پيشرفت و برخوردار از موفقيتهاي فراوان تبديل كرد كه بايد به اين واقعيات توجه كامل داشت.

ايشان نتايج «مقايسه پيشرفت‌هاي علمي دانشگاهها در چهل سال اخير را با قبل از انقلاب» حيرت‌آور خواندند و افزودند: اين حركت عظيم البته در اول راه است، اما به فضل الهي و همت نخبگان و جوانان به اوج خواهد رسيد و جوان ايراني بايد با اين نگاه به آينده بنگرد.

حضرت آيت الله خامنه اي توكل، تقوا و معنويت را مايه اميد حقيقي و روزافزون خواندند و به نخبگان جوان توصيه كردند: هرچه مي توانيد دل هاي پاكتان را پاك‌تر كنيد و در حرف و عمل خداوند كريم را همواره مدنظر داشته باشيد، آن وقت همراهي و ياري خدا را در پيشرفت مداوم احساس و درك خواهيد كرد.

رهبر انقلاب در پايان سخنانشان با تكرار سخنان چند سال قبل خود يادآوري كردند: گفته ايم كه بايد به گونه اي پيشرفت كنيم كه ۵۰ سال بعد هر نخبه اي و هر كسي كه در جهان خواست تازه‌هاي علم را فرا بگيرد، ناچار به دانستن زبان فارسي باشد و تحقق اين هدف، حتماً در دايره هوش و استعداد و همت ايراني امكان پذير است.

در اين ديدار همچنين آقاي ستاري معاون علمي و فناوري رئيس جمهور، پيشرفت درونزاي علمي را براساس نيروي انساني، آموزش و فرهنگ بومي، رويكرد بنياد ملي نخبگان اعلام كرد و گفت: از نظر ما نخبه كسي است كه براي كشور خود ارزش افزوده و اشتغال ايجاد كند و بر اين اساس حمايتهاي بنياد ملي نخبگان منوط به انجام كار و تلاش و نوآوري است.

آقاي ستاري، طرح سرآمدان علمي و برگزاري جوايز مصطفي و شهيد احمدي روشن را از جمله برنامه هاي در حال اجراي بنياد علمي نخبگان خواند و افزود: اقتصاد دانش بنيان در نقطه مقابل اقتصاد نفتي و وابسته است و در آن، كيفيت نيروي انساني و وارد كردن بخش خصوصي به سرمايه گذاري اصل است.

در اين ديدار قبل از سخنان رهبر انقلاب ۱۲ تن از نخبگان و محققان رشته هاي مختلف، ديدگاههاي خود را بيان كردند. آقايان:

- سيد علي موسوي- استاديار مهندسي پزشكي
- يوسف قاسمي- دكتراي حقوق و مؤسس شركت دانش بنيان در زمينه خدمات حقوقي
- محمد فدايي- دانشجوي دكتراي مديريت دولتي
- عرفان صلواتي- پسادكتراي رياضي از دانشگاه اميركبير و دارنده مدال طلاي المپياد جهاني
- مجتبي محصولي- دانشيار مهندسي عمران دانشگاه شريف
- حسن انصاري فر- كارشناس ارشد فناوري اطلاعات
- علي كاظمي تبريزي- دانشجوي دكتراي صنايع چوب و كاغذ
- رسول رجايي- دانشجوي دكتراي مهندسي برق از دانشگاه تربيت مدرس
- اميد حاتمي- دانشجوي دكتراي مديريت
- حسينعلي اخلاقي- دكتراي مهندسي نفت

و خانم ها:

- الهه شاكري- دانشجوي دكتراي پژوهش هنر
- سيده صديقه مدني- فوق تخصص بيماري هاي غدد از دانشگاه علوم پزشكي تهران

در سخنان خود بر اين نكات تأكيد كردند:

- ضرورت اصلاح نگرشها به كارآفرينان نوآور در جامعه
- لزوم حذف مقررات دست‌وپاگير در جهت حمايت از نخبگان و مسير پژوهشهاي كاربردي
- ضرورت سرمايه گذاري در رشته هاي علوم پايه
- راه اندازي تلويزيون اينترنتي به منظور غلبه بر فقر توليد محتوا در فضاي مجازي
- انتقاد از شرايط دشوار كسب و كارهاي جديد در كشور
- لزوم رسيدگي به وضع مدارس سمپاد
- حمايت از كسب و كارهاي اينترنتي و جلوگيري از متوقف كردن سليقه اي فعاليت آنها
- بيان پيشنهادهايي درخصوص اصلاح نظام اداري كشور
- تأكيد بر ساماندهي و ارتقاء فعاليتهاي آموزش برون مدرسه اي همچون المپيادهاي علمي
- پيشنهاد تغيير معيار اختصاص بودجه به دانشگاهها و مراكز علمي كشور از شاخص «سرانه دانشجو- استاد» به شاخص كيفيِ «حل مسائل كشور»
- ضرورت حركت به سمت الگوهاي جديد آموزشي بويژه «آموزشِ پژوهش‌محور» با اولويت كارآفريني و افزايش رفاه اجتماعي

در پايان اين ديدار، نماز ظهر و عصر به امامت رهبر انقلاب اسلامي اقامه شد.