پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : با شنيدن خبر راه اندازي دادگستري بشاگرد يكي از آرزوهايم برآورده شد
یکشنبه، 12 آبان 1398 - 08:29 کد خبر:41124
بشارتي گفت: يكي از اقدامات مهم در گسترش عدالت برقراري دادگستري و دادگاه در بشاگرد بود كه اين كار اخيرا توسط آيت الله رئيسي رئيس قوه قضاييه مورد بررسي قرار گرفت و تصميم انقلابي براي تاسيس آن گرفته شد.

به گزارش جنوب ايران نيوز به نقل از مركز رسانه قوه قضاييه، در پي سفر رئيس قوه قضاييه به استان هرمزگان و ارائه گزارش هيات‌هاي اعزامي به شهرستان‌هاي تابعه اين استان، حجت الاسلام و المسلمين مصدق كه بررسي وضعيت حوزه قضايي جاسك را بر عهده داشت در جلسه شوراي عالي قوه قضاييه به گلايه مردم نسبت به نبود دادگاه در منطقه محروم بشاگرد كه در فاصله قريب به صد و پنجاه كيلومتري از جاسك قرار دارد، اشاره كرد و گفت اين منطقه ۳۵ هزار نفر جمعيت دارد كه به دليل نبود دادگاه بايد براي طرح دعاوي به جاسك مراجعه كنند.

با شنيدن خبر راه اندازي دادگستري بشاگرد يكي از آرزوهايم برآورده شد/ اقدام ريشه‌اي رئيس قوه قضاييه دعاي خير مردم اين منطقه را به دنبال دارد
 
پس از ارائه اين گزارش، آيت‌الله رئيسي در جريان اين سفر با اعلام اينكه عدم استقرار ساختمان دادگستري در شهرستان بشاگرد موجب بروز مشكلاتي براي مردم اين شهرستان شده است بر لزوم تسريع در حل اين مشكل با هدف دسترسي آسان مردم بشاگرد به مراجع قضايي تأكيد كرد.
 
اين وعده رئيس قوه قضائيه پس از هجده روز از سفر استاني به هرمزگان با افتتاح ساختمان دادگستري بشاگرد محقق شد تا با اين اقدام، از اين پس مردم اين شهرستان بتوانند بدون نياز به رفت و آمد به شهرستان‌هاي همجوار از تمامي تسهيلات و خدمات قضايي در شهرستان بشاگرد برخوردار شوند.
 
زماني بشاگرد فاقد امكانات از قبيل راه، برق، آب، مدرسه، درمانگاه بود
 
در همين زمينه جليل بشارتي رئيس مركز توسعه روستايي و مناطق محروم رياست‌جمهوري در دولت‌هاي پنجم تا دهم و معروف به پدر مناطق محروم ايران كه اين اقدام را بسيار مسرت بخش و مصداق واقعي عدالت قضا در پهنه و آمايش سرزميني مي‌داند، اظهار كرد: بشاگرد در گذشته شامل تعداد زيادي روستا‌هاي پراكنده در جغرافيايي دورتر از شهر هرمزگان حد فاصل جنوب غربي سيستان و بلوچستان و شرق هرمزگان بود و به حالت قوم و قبيله‌اي و فاقد امكانات اوليه قرار داشت.
 
رئيس اسبق دفتر مناطق محروم كشور ادامه داد: در گذشته بشاگرد به صورت مناطق شرقي، غربي و مركزي تقسيم بندي شده بود و در تقسيمات كشوري اصلاح شد.
 
بشارتي با بيان اينكه زماني بشاگرد فاقد امكانات از قبيل راه، برق، آب، مدرسه، درمانگاه و... بود، تصريح كرد: در ابتداي انقلاب با تشكيل كميته امداد و جهاد سازندگي مناطق نيازمند تحت پوشش قرار گرفت و مرحوم «عبداله والي» در امدادرساني و توسعه منطقه محروم بشاگرد كمك شاياني كرد تا اينكه امروز اين نارسايي‌ها كاهش يافته و خدمات زيادي در حوزه بشاگرد ارائه شده و همه ساله گروه‌هاي جهادي خودجوش و بسيج سازندگي به اين منطقه گسيل مي‌شوند.
 
اخيرا وزارت راه در بشاگرد فعالتر شده است
 
وي افزود: بعد از سفر تاريخي مقام معظم رهبري به هرمزگان و حضور روساي جمهور در دوره‌هاي مختلف در بشاگرد، ارائه خدمات عمراني زيادي شروع شد و در همه دوران‌هاي رياست جمهوري از زمان بعد از جنگ تا به امروز در بشاگرد اعتباراتي اختصاص يافت و خدمات گسترده از قبيل تاسيس خط راه و برق و ساخته شدن مدارس شبانه روزي و موارد ديگر در اين منطقه ارائه گرديده است، البته نقاطي دورتر در شرق بشاگرد مثل گافر و پارامون و در شمال شرق آن مثل درمار و زمين حسن هنوز نيازمند كار و توسعه و توجه بيشتر است.
 
رئيس اسبق دفتر مناطق محروم كشور بيان كرد: يكي از اقدامات استثنايي دولت‌هاي گذشته در بشاگرد تبديل شدن به شهرستان و تاسيس فرمانداري علي رغم جمعيت كم آن بود تا خدمات عمراني لازم ارائه شود و كار مهم ديگر پروژه احداث راه جاسك-بشاگرد-قلعه گنج بود كه مناطق جنوب و شمال بشاگرد را به جازموريان و جنوب كرمان وصل كرد و بشاگرد را از بن بست خارج كرد و اخيرا نيز وزارت راه در آنجا فعالتر شده است.
 
به دليل نبود دادگاه مردم براي امورات قضايي با هزينه زياد به ميناب و بندر و جاسك مراجعه مي‌كردند
 
بشارتي گفت: بعد از تبديل به شهرستان ادارات مختلفي از قبيل بهداشت و درمان، راه و شهرسازي، شهرداري، شوراها، آموزش و پرورش، آب و فاضلاب و ... در بشاگرد مستقر شدند و اين موضوع باعث شد كارشناسي خدمات از نظر كلاس فني ارتقا پيدا كند.
 
وي با اشاره به اينكه در حوزه قضايي به دليل كمبود قاضي و مشكلات، در بشاگرد دادگاه تشكيل نشده بود، ادامه داد: مردم براي امورات قضايي با هزينه زياد و با توجه به درآمد كم به ميناب و بندر و جاسك مراجعه مي‌كردند، در حاليكه اگر دادگستري مستقر مي‌شد مراجعات مردم به شهر‌هاي ديگر كاهش مي‌يافت، اين موضوع، چون در اختيارات دولت نبود و از آنجايي تصميم اجراي آن با قوه قضاييه بود ولي به دليل كمبود قاضي اين موضوع تحقق نيافت.
 
با شنيدن خبر راه اندازي دادگستري در بشاگرد يكي از آرزوهايم برآورده شد
 
رئيس اسبق دفتر مناطق محروم كشور، گفت: يكي از اقدامات مهم در گسترش عدالت برقراري دادگستري و دادگاه در بشاگرد بود كه اين كار اخيرا توسط آيت الله رئيسي رئيس قوه قضاييه مورد بررسي قرار گرفت و تصميم انقلابي براي تاسيس آن گرفته شد.
 
بشارتي بيان داشت: با شنيدن اين خبر گويي يكي از آرزوهايم برآورده شده است و پيامك تشكري هم به آيت الله رئيسي ارسال كردم.
 
وي گفت: با وجود كمبود‌هاي موجود در قوه قضاييه براي تامين قاضي؛ اما در اين اقدام رياست قوه قضاييه و دادگستري هرمزگان قضات لازم را به منطقه بشاگرد اعزام كرده كه قابل ستايش است.
 
وجود تشكيلات قضايي در اين مناطق موجب برقراري امنيت بيشتر در نقاط دور افتاده مي‌شود
 
رئيس اسبق دفتر مناطق محروم كشور افزود: از مسئولين بشاگرد شنيدم كه طي دو هفته پيش دادگستري در اين منطقه برقرار و نيروي لازم اعزام شده است كه به اين ترتيب مشكلات مردم در اين باره برطرف مي‌شود. از آن مهمتر احساس هويت فرهنگي خواهند داشت كه موجب پايداري و دوام زندگي مردم در روستا‌هاي بشاگرد و مركز اين شهرستان خواهد شد.
 
با اقدام آيت الله رئيسي مسير خدمت رساني به مردم كوتاه شد
 
ساختمان دادگستري بشاگرد يكي از خواسته‌هاي ديرينه مردم اين شهرستان بود.بشارتي در پايان ضمن تشكر از رئيس قوه قضاييه گفت: يكي از راه‌هاي تحقق عدالت در كشور استقرار واحد‌هاي قضايي در مناطق محروم است؛ زيرا وجود تشكيلات قضايي در اين مناطق موجب برقراري امنيت بيشتر در نقاط دور افتاده مي‌شود و اين اقدام ريشه‌اي رئيس قوه قضاييه در بشاگرد دعاي خير مردم اين منطقه را به دنبال خواهد داشت.