پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : پيش بيني طغيان رودخانه‌ها در هرمزگان/ عبور از آب‌نماها شجاعت و دلاوري نيست!
جمعه، 17 آبان 1398 - 12:35 کد خبر:41132
با هر بار بارش در هرمزگان و راه افتادن سيلاب در بستر رودخانه‌هاي فصلي، متاسفانه برخي افراد با نيت عبور از اين آب‌نماها خود و خانواده‌شان را با خودرو يا موتورسيكلت به امواج پرخطر آن مي‌سپارند و هر بار شاهد مرگ چندين نفر هستيم!

به گزارش جنوب ايران نيوز، معاون اداره كل هواشناسي هرمزگان گفت: با نفوذ و فعاليت موجي ناپايدار در روزهاي شنبه و يكشنبه هفته آينده  همچنين براي استان ابرناكي، رگبار باران و رعد و برق گاه تگرگ، افزايش لحظه اي سرعت باد پيش بيني مي شود.
 
پيش بيني طغيان رودخانه هاي فصلي در هرمزگان
 
كيانوش عارفي روز جمعه در گفت و گو با ايرنا افزود: مدل هاي بارشي، تمركز و روند بارش ها در روز شنبه در محدوده مناطق شمالي، مركزي بتدريج شرقي و غربي هرمزگان و تنگه هرمز و در روز يكشنبه برروي جزاير خليج فارس و سواحل غربي استان نشان مي دهد.
 
وي بيان داشت: دريا  نيز روز شنبه در محدوده درياي عمان و نيمه شرقي تنگه هرمز و روز يكشنبه در محدوده شرق خليج فارس و غالب نقاط تنگه هرمز با افزايش سرعت بادهاي شرقي متلاطم و نسبت مواج خواهدشد. 
 
اين كارشناس هواشناسي هرمزگان توصيه كرد: در اين مدت شنبه و يكشنبه هفته پيش روي تمهيدات لازم در استان صورت پذيرد.
 
وي گفت: در صورت تغييرات احتمالي فعاليت سامانه ناپايدار  در هرمزگان اطلاع رساني خواهدشد.
 
عارفي ادامه داد: از نظر دمايي نيز براي سه روز آينده روند كاهش نسبي دما در هرمزگان پيش بيني مي شود.
 
با پيش بيني طغيان رودخانه‌هاي محلي در هرمزگان، بايد اين نكته را در نظر داشته باشيم كه با هر بار بارش در هرمزگان و راه افتادن سيلاب در بستر رودخانه‌هاي فصلي، متاسفانه برخي افراد با نيت عبور از اين آب‌نماها خود و خانواده‌شان را با خودرو يا موتورسيكلت به امواج پرخطر آن مي‌سپارند و هر بار شاهد مرگ چندين نفر هستيم!
 
درست است كه دولت‌ها در ادوار مختلف نسبت به ايمن سازي راههاي هرمزگان و احداث پل در مسير اين رودخانه‌هاي فصلي كوتاهي كرده‌اند اما شايسته نيست كه با هر بار بارش در هرمزگان، به ناگاه شاهد مرگ چندين نفر تنها بدليل زدن به مهابا به دامان اين رودخانه‌ها براي عبور از جاده باشيم.