پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : وقوع زلزله 6 ريشتري در شمال غرب ايران
جمعه، 17 آبان 1398 - 07:48 کد خبر:41133
دراين زمين لرزه، ۶ شهر و ۱۴۵ روستا تحت تاثير بوده اند. زلزله ۵.۹ ريشتري تاكنون ۴۰ پس لرزه داشته كه بزرگترين آن ۴.۸ ريشتر بوده است. غير از ورنكش، آسيب‌ديدگي‌ها در بقيه مناطق ترك‌خوردگي سقف و ديوارها بوده است. از ۶۵ روستاي ارزيابي شده ۷ روستا بيشترين خسارت را داشته‌اند. بيشترين تخريب در ورنكش با ۳۰ واحد تخريبي گزارش شده است.

به گزارش جنوب ايران نيوز، مديركل مديريت بحران استانداري آذربايجان شرقي از فوت 4 نفر و تخريب ۳۰ خانه در روستاي ورنكش بخش تركمانچاي ميانه خبر داد.
 
محمدباقر هنربر در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: تا اين لحظه ۴ نفر فوتي و تخريب ۱۰۰درصدي ۳۰ خانه در روستاي ورنكش ميانه گزارش شده است.
 
 
وي افزود: تخريب تعدادي خانه نيز در بخش كندوان ميانه و همچنين ترك خوردگي تعدادي ديوار و ريزش ديوار در كل شهرستان ميانه گزارش شده است.
 
وي با بيان اين‌كه دو مورد آتش سوزي لوله گاز در روستاي ورنكش و ورزقان بخش تركمنچاي گزارش شده بود كه مهار شده است، افزود: ريزش كوه نيز گزارش شده بود كه مسير راه‌ها مسدود نشده اما اكيپ‌هاي راهداري جهت رفع خطر به منطقه اعزام شده‌اند تا موارد را مرتفع كنند.
 
هنربر با تاكيد بر اين‌كه عمدتا مركز آسيب در روستاي ورنكش ميانه است، گفت: توصيه داريم كه مردم خونسردي و آرامش خود را حفظ كرده و جاده و مسيرهاي دستگاه‌هاي امدادي و خدماتي را مسدود نكنند.
 
وي در خاتمه تاكيد كرد: افرادي كه قصد كمك‌رساني به مناطق زلزله زده را دارند صرفا از طريق هلال احمر اقدام كرده و بدون هماهنگي با فرمانداري ميانه و مديريت بحران استان اقدامي نكنند.
 
 
گزارش مقدماتي اين زمين‌لرزه به شرح ذيل است:
 
بزرگي: ۵.۹
 
محل وقوع: استان آذربايجان شرقي - حوالي ترك
 
تاريخ و زمان وقوع به وقت محلي: ۱۳۹۸/۰۸/۱۷ ۰۲:۱۷:۰۳
 
طول جغرافيايي: ۴۷.۶۴
 
عرض جغرافيايي: ۳۷.۷۶
 
عمق زمين‌لرزه: ۲ كيلومتر
 
نزديك‌ترين شهرها:
 
۱۹ كيلومتري ترك (آذربايجان شرقي)
 
۲۲ كيلومتري سراب (آذربايجان شرقي)
 
۲۹ كيلومتري تركمنچاي (آذربايجان شرقي)
 
نزديكترين مراكز استان:
 
۷۹ كيلومتري اردبيل
 
۱۲۳ كيلومتري تبريز
 
 
تكميلي
 
آخرين آمار امدادرساني به روايت رئيس سازمان امداد و نجات
ارزيابي ۶۵ روستاي زلزله‌زده در ميانه/ شروع اسكان اضطراري در ورنكش
 
رئيس سازمان امداد و نجات هلال احمر اعلام كرد: از بامداد امروز ۳۰ تيم عملياتي در مناطق زلزله‌زده آذربايجان شرقي مشغول امداد رساني به هم‌وطنان هستند.
 
مرتضي سليمي در اين باره به ايسنا گفت: در پي زلزله ۵.۹ ريشتري در بامداد امروز در آذربايجان شرقي، ۳۰ تيم عملياتي در منطقه مشغول امدادرساني هستند. دو بالگرد در منطقه آماده به كار هستند تا ارزيابي بيشتري را داشته باشند.
 
وي با بيان اينكه تاكنون ۶۵ روستا ارزيابي شده است، ادامه داد: ۷ روستا بيشترين خسارت را داشته‌اند. مطابق ارزيابي‌ها بيشترين تخريب در ورنكش با ۳۰ واحد تخريبي گزارش شده است. 
 
 
رئيس سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: اسكان اضطراري در ورنكش شروع شده است؛ همچنين تغذيه اضطراري همزمان با اسكان اضطراري شروع مي‌شود. اقلام زيستي شامل چادر، ‌پتو،‌ چراغ والور با توجه به سرماي منطقه، سبدهاي غذايي ۷۲ ساعته به منطقه اعزام شده و با آغاز اسكان اضطراري، بقيه مواد غذايي ميان آسيب ديدگان توزيع مي‌شود. 
 
وي افزود: دراين زمين لرزه، ۶ شهر و ۱۴۵ روستا تحت تاثير بوده اند. زلزله ۵.۹ ريشتري تاكنون ۴۰ پس لرزه داشته كه بزرگترين آن ۴.۸ ريشتر بوده است. غير از ورنكش، آسيب‌ديدگي‌ها در بقيه مناطق ترك‌خوردگي سقف و ديوارها بوده است.