پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : نصرالله:كفش حاج قاسم معادل سر ترامپ است
دوشنبه، 16 دی 1398 - 00:41 کد خبر:41480
دبيركل حزب‌الله لبنان، كمترين بهاي خون سردار سليماني و نايب رئيس الحشد الشعبي را اخراج ارتش آمريكا از منطقه دانست و گفت، سر ترامپ اندازه كفش سردار سليماني نيز ارزش ندارد.

به گزارش جنوب ايران نيوز، «سيد حسن نصرالله» دبيركل جنبش حزب‌الله لبنان در مراسمي كه امروز (يكشنبه) در ضاحيه بيروت به مناسبت شهادت سپهبد «قاسم سليماني» فرمانده نيروي سپاه قدس و «ابومهدي المهندس» جانشين فرمانده «الحشد الشعبي» عراق برگزار شد، سخنراني كرد.

بر اساس گزارش شبكه «المنار»، وي گفت: امروز ما مراسم بزرگداشتي براي فرمانده‌اي جهادي، اسلامي، جهاني و بزرگ بر پا كرده‌ايم؛ يعني حاج قاسم سليماني فرمانده نيروي قدس سپاه جمهوري اسلامي ايران و حاج ابومهدي المهندس نايب رئيس الحشد الشعبي عراق و شهدايي كه همراه آنان بودند. طبعاً روزي كه اين اتفاق افتاد آغاز تاريخ جديدي است؛ نه براي ايران بلكه براي كل منطقه.

نصرالله: قصاص عادلانه، اخراج كل ارتش آمريكا از منطقه است؛ كفش حاج قاسم معادل سر ترامپ است

نصرالله ادامه داد: در ابتدا اجازه بدهيد كه كمي از حال شخصي خودم در اين خصوص بگويم، جمعه كه اين اتفاق افتاد حاج قاسم به هدف و آرزوي خود رسيد. هميشه در يادواره شهدا گفته‌ام كه شهادت نزد فرماندهان و شهدا هدفي شخصي است، حاج قاسم از جواني دنبال شهادت بود. بخصوص در دوران اخير، او و ابومهدي هميشه در ميادين جنگ و در ميان شليگ گلوله‌هاي متعدد بودند.

وي تصريح كرد: بسياري از شب‌ها كه ياد شهدا مي‌كرد، سر در گريبان مي‌برد. او مي‌گفت كه از شدت شوق لقاء الله و ديدار شهداء سينه‌اش تنگ مي‌شود، بسيار مشتاق پيوستن به كاروان شهدا بود.

سيد حسن نصرالله سپس اعلام كرد: من از جنوب بيروت از ضاحيه به خانواده حاج قاسم و نزديكانش و بخصوص به همسر مكرمه و فرزندانش مي‌گويم كه پدرتان نهايت آرزويش را دست يافت كه هدف و عشق و آرزوي او بود.

وي ادامه داد: در خصوص ابومهدي هم همينطور است، او اخيرا به ضاحيه آمد ، ديدار كرديم و در آخرين ديدار گفت كه به نظر مي‌رسد نبرد با داعش به پايان نزديك شده و هر كس كه بايد شهيد مي‌شد، شهيد شد . براي من دعا كن كه عاقبت من هم شهادت باشد؛ به همسر و دختران گرامي او هم مي‌گويم كه با آنها همدردي مي‌كنيم.

نصرالله گفت: در فرهنگ ايماني ما شهادت يكي از دو امر نيك است (پيروزي يا شهادت) است. بهترين چيزي كه مي‌توانيم به آن برسيم شهادت در راه خداست. نهايت كاري كه دشمن مي‌تواند در حق ما بكند اين است كه ما را بكشد و شهادت براي ما بهترين هدف است. اين شهادت بزرگ و اين عاقبت به خيري زيبا در مكتب امام حسين (عليه السلام) و زينب (سلام الله عليها) حاج قاسم و حاج ابومهدي و مجاهدان ايراني و عراقي باشد.


 

دبيركل حزب‌الله ادامه داد: امروز مي‌خواهم از اين حادثه بزرگ صحبت كنم چرا رخ داد، چرا حاج قاسم و ابومهدي شهيد شدند و هدف چيست منطقه به كجا مي‌رود و وظيفه ما چيست؟

چه رخ داد؟

وي گفت: گفتم كه ما در آستانه مرحله‌اي كاملا جديد هستيم. حاج قاسم و همراهانشان به فرودگاه بغداد رسيدند و حاج ابومهدي منتظرشان بود. وقتي كه سوار خودرو شدند لحظاتي بعد خودروهايشان با موشك‌هاي پيشرفته از طرف هواپيماهاي آمريكايي به شكلي وحشيانه هدف قرار گرفته شدند و ديديد كه همه چيز نابود شد. اين دو فرمانده عزيز و همراهانشان شهيد شدند و پيكرشان تكه تكه شد به طوري كه قابل تشخصيص از يكديگر نبودند.

نصرالله تصريح كرد، اين دو عاشق شهادت بودند اما به نظر مي‌رسد كه بيش از اين نصيبشان شد: مثل امام حسين بدون سر، مثل حضرت عباس بدون سر، مثل علي اكبر ارباً ارباً شدند، شايد خودشان فكر چنين چيزي را نمي‌كردند.

وي سپس گفت: دقايقي بعد وزارت دفاع آمريكا مسئوليت عمليات را بر عهده گرفت، پس از آن بيانيه‌هايي صادر شد و كنفرانس هاي خبري كه وزراي خارجه و دفاع و مشاور امنيت ملي و حتي خود ترامپ برگزار كردند و گفتند كه ترامپ شخصا دستور ترور حاج قاسم را داده است؛ ما امروز مقابل جنايت علني روشني هستيم. آنكه دستور داده، خودش مي‌گويد من دستور دادم. كسي كه اجرا كرده خودش مي‌گويد كه من اجرا كردم. وزارت خارجه و دفاع آمريكا مي‌گويد ارتش آمريكا انجام داده است، ما در مقابل عمليات ترور مبهمي نيستيم كه با عملياتي انتحاري يا كمين يا خودرو بمب‌گذاري شده انجام شده باشد تا نيازمند تحقيقات باشد، ما مقابل جنايتي كاملا كاملا روشن هستيم. ترامپ دستور داده تا ارتش آمريكا اين جنايت را انجام دهد و نيرويي از ارتش آن را با جزئياتي كه گفتيم انجام داده است.

نصرالله در ادامه پرسيد: چرا اين جنايت به شكل كاملا آشكار انجام شد؟ به شكل رسمي و عيان تا همه دنيا ببيند؟

وي در پاسخ گفت: دو مسأله است. همه تلاش‌هاي ترور قبلي شكست خورده بود. برخي عمليات‌ها لو رفته بود و برخي هم هنوز در ابهام است. آخرين بارش هم در كرمان بود كه كشف شد و قرار بود نزديك به حسينيه (-‌اي كه حاج قاسم هر سال محرم در آنجا حضور پيدا مي‌كرد) خانه‌اي خريداري شده و  مقدار زيادي مواد منفجر در آن كار گذاشته شود و زماني‌كه طبق رسم هر ساله حاج قاسم آنجا مي‌رفت، منفجر شود، كه ممكن بود چهار تا پنج هزار انسان كشته شود. براي چه؟ براي اينكه حاج قاسم را بكشند. خدا او را حفظ كرد و اين نوع شهادت [آشكار] را براي او برگزيد و او شايسته اين نوع شهادت بود.

وي ادامه داد: مسأله دوم اقدام در اين مقطع زماني مجموعه شرايط منطقه و شكست‌ها و پيروزي‌ها و نتيجه نبرد كنوني بود كه به تحولات اخير عراق رسيد و ما همچنين در آستانه انتخابات آمريكا هم هستيم، وقتي به اين صحنه نگاه مي‌كنيم، اهداف ترور و مسئوليت ما در قبال آن را روشن مي‌كند.

دبير كل حزب‌الله گفت: ترامپ دو سه سال بعد از به قدرت رسيدن، سياست خارجي‌اش را اعلام كرد. وقتي ترامپ به نتيجه دو سه ساله اخير نگاه ميكند، چه چيزي به دست آورده؟ شكست، دستپاچگي؟ چه چيزي دارد كه در سطح سياست خارجي بخصوص در ارتباط با منطقه ما به مردم ميخواهد ارائه كند؟

ايران

نصرالله سپس گفت: ترامپ از روز اول متعهد به سرنگوني نظام ايران شد. «جان بولتون» در مراسم منافقين در فرانسه اعلام كرد كه جشن سال آينده در تهران خواهد بود، اين سياست جان بولتون نبود. او مشاور امنيت ملي بود كه در حقيقت از سياست دولت آمريكا سخن مي‌گفت. كمترين چيزي كه دنبالش بود تغيير رفتار ايران يا مهار اين كشور و به زانو در آوردن ايران و حتي رسيدن به توافق جديد بود كه شامل مسائل منطقه و قدرت موشكي ايران باشد، براي همين سياست فشار حداكثري آغاز كردند و بر شرايط اقتصادي و سياست گرسنه‌ نگه داشتن مردم و اختلافات داخلي در ايران تكيه كردند، ترامپ الان نه مي‌تواند بگويد كه نظام ايران را سرنگون كردم نه ايران را به زانو در آوردم و نه به توافق جديدي دست يافتم.

وي ادامه داد: ترامپ دنبال اين بود كه سران اروپايي در نشست‌هاي مجمع عمومي سازمان ملل يك ديدار با سران ايران براي او ترتيب دهند و به اين هم دست نيافت و حتي دنبال يك تماس تلفني بود كه ايران به اين هم پاسخ نداد؛ پس ترامپ الان به مردم خودش درباره ايران چه بگويد؟

نكته دوم؛ شكست آشكار در سوريه

نصرالله در اشاره به سوريه گفت: طرح آمريكا در سوريه تا الان شكست خورده، آخرين چيزي كه رخ داد، خيانت به متحدانش بود، متحدان كُرد او در شمال شرق سوريه كه نيروهايش را از آنجا عقب كشيد. تعداد كمي از نيروهاي آمريكا آنجا ماندند. براي چه بمانند؟ براي حمايت از كردها؟ خير براي حفاظت از چاه‌هاي نفت در شرق سوريه، آمريكا مقداري نيرو در شرق سوريه و مقداري اندك در «تنف» نگه داشته كه ان هم به توصيه اسرائيل است.

نكته سوم؛ شكست در لبنان

وي سپس اعلام كرد، همه فشارها و تحريم‌ها و كارها و پول‌هايي كه هزينه كردند تا افكار عمومي را عليه مقاومت تحريك كنند، شكست خورده است، بيانيه اخير پامپئو هم ديديم، سفرهاي مكرر «ديويد ساترفيلد» معاون وزير خارجه آمريكا به لبنان كه برخي از آن رسانه‌اي نشد و من اينجا آن را اعلام كردم و در يكي از اين جلسات به سران لبنان گفت كه اگر تاسيسات مقاومت در بقاع را برنچينيد اسرائيل به آن حمله مي‌كند... كه البته همه اين فشارها نتيجه نداد و تا الان هم به اين سياست حمله نكرده‌اند چون ما پاسخ داديم، اگر حمله شود ما بسرعت به آن پاسخ مي‌دهيم.

نكته چهارم؛ شكست در يمن

نصرالله درباره يمن گفت، تا كنون جنگ در يمن شكست خورده، جنگ در يمن سعودي نيست فقط بلكه آمريكايي است و تا كنون هم شكست خورده است.

نكته پنجم؛ شكست در افغانستان

دبيركل حزب‌الله سپس ادامه داد؛ آمريكا «خليل زاد» را نزد طالبان مي‌فرستد، مذاكره مي‌كند . طالبان مي‌خواهد به آمريكا برود اما ترامپ جلسه را لغو مي‌كند، اما آمريكا در افغانستان هم هيچ دستاوردي نداشته است.

نكته ششم؛ معامله قرن هم شكست خورده است

وي گفت: قرار بود اين طرح بر مردم و دولت‌هاي عربي بخصوص فلسطين تحميل شود . اين طرح به دليل ايستادگي فلسطين شكست خورده است، ترامپ آدمي است كه نه به قانون بين‌المللي نه عرف بين‌الملل احترام مي‌گذارد.

عراق

نصرالله ادامه داد: ترامپ مي‌گويد نفت عراق حق ماست و بايد آن را به دست بياوريم و هزينه همه اين سالها را از آن جبران كنيم. او معتقد است كه در عراق دولتي و حكومتي وجود ندارد بنابراين بايد بر چاه‌هاي نفت آن مسلط شود و نفت آن را ببرد.پس طرح اصلي آمريكا سيطره بر چاه‌هاي نفت عراق است. او نمي‌خواهد دولت و حكومتي در عراق باشد اگر هم دولتي باشد بايد تابع تصميم‌هاي سفير و ارتش آمريكا باشد ان هم در همه سطوح سياسي و نظامي و غيره.

وي ادامه داد، اين طرح آمريكا در عراق است اما آمريكا تاكنون در اين طرح شكست خورده است.اولا بهانه داعش از بين رفت. مردم و سران عراق و مرجعيت ديني شريف در نجف اشرف، موضع قاطعانه‌اي گرفتند و در سريعترين زمان آن را از بين بردند.

نصرالله گفت: قاسم سليماني و ابومهدي دو علت اصلي در از بين بردن داعش بودند، اين بهانه از دستشان خارج شد، بعد از از بين رفتن بهانه داعش، صداها از گوشه كنار عراق بلند شد كه آمريكايي‌ها از عراق بروند. آمريكا داعش را بهانه كرد كه به صورت نظامي به اين كشور بازگردد.

وي ادامه داد: بعد از انتخابات پارلماني عراق، چه كسي در آن پيروز شد؟ من نمي‌خواهم از احزاب صحبت كنم. من از رويكرد كلي كه در اين انتخابات پيروز شد صحبت كنم كه مخالف حضور آمريكا در عراق بود. آمريكا به آنها مي‌گويد خط ايراني. اين توصيف دقيق نيست. توصيف دقيقش احزاب ملي گرايي است كه ديكته‌هاي آمريكا را رد مي‌كنند. اينها دولت را تشكيل دادند و اين دولت مورد رضايت آمريكا نبود و اين كشور را آزار داد.

نصرالله گفت: اولا رد كرد كه عراق بخشي از حمله به ايران و طرح تحريم اقتصادي عليه ايران باشد، دوما دولت عراق به رياست عبدالمهدي طرح معامله قرن را رد كرد، سوم اينكه دولت عبدالمهدي به چين رفت و قراردادهايي به ارزش ميلياردها دلار بست كه نفعش به عراق بازميگردد . اما آمريكا دنبال اين است كه عراق را از طريق شركت‌هاي خودش تاراج كند؛ دولت عبدالمهدي مرز با سوريه را تحت كنترل گرفت و اين سياست‌ها آمريكايي‌ها را خيلي آزار داد؛ علاوه بر اين صدهايي در پارلمان براي اخراج آمريكايي‌ها بلند شد؛ آنها احساس كردند كه دارند عراق را از دست مي‌دهند.

وي ادامه داد، آمريكايي‌ها اخيرا تلاش كردند عراق را وارد جنگ داخلي كنند، موضع حكيمانه مرجعيت و سران عراق مانع شد. موضع قوي گروه‌هاي مقاومت و عشاير عراق مانع اين طرح آمريكا شدند. آمريكا از طريق ارتش الكترونيك خود تلاش كردند ميان ملت ايران و عراق فتنه ايجاد كنند. چرا ؟ چون ايران هميشه حامي عراق بوده است، آمريكايي‌ها با عجله تلاشهاي متعددي كردند عراق را از دست ندهند، در نهايت حاج قاسم و ابومهدي را ترور كردند.

دبيركل حزب‌الله تصريح كرد: آمريكا در سياست خارجي چه دستاوردي دارد؟ او در مقابل انتخابات قرار دارد، نه فقط در منطقه ما، بلكه در ونزوئلا نيز شكست خوردند ، در كوبا هم هيچ چيز بدست نياورد. در كره شمالي هم مذاكرات به نتيجه نرسيده است، در چين، در روسيه، آمريكا حتي در كشورهاي متحد خود هم به دستاوردي نرسيده است.

وي گفت: آمريكايي‌ها در هر سخنراني درباره سه چيز صحبت ميكنند؛ اول اينكه چهارصد ميليارد دلار از عربستان گرفته‌ند كه هر بار با تمسخر و استهزار بيانش مي‌كنند؛ دوم قراردادهاي سلاح با كشورهاي عربي كه مي‌گويند با دهها ميليارد دلار آن را منعقد كرده‌اند . ترامپ اين را مي‌گويد و برايش دست ميزنند؛ سوم انتقال سفارت آمريكا به قدس. هر سه چيزي كه از آن به عنوان دستاورد صحبت مي‌كنند در منطقه ما بوده است.

نصرالله گفت، پس ترامپ و دولت آمريكا به مرحله‌اي جديد نياز دارند. اين آغازي آمريكايي در منطقه است، ما نبوديم كه تجاوز كرديم. آنها جنگي جديد از نوعي جديد آغاز كرده‌اند، آنها دنبال تضعيف محور مقاومت و شكستن آن و تضعيف ايران و شكست هيبت ما و تحميل شروط خودشان در انتخابات‌ها هستند؛ اين اتفاق جنگ نبود چون جنگ ماجراجويي نياز دارد. هر كس به سخنان رئيس ستاد متشرك ارتش اسرائيل نگاه كند مي‌بيند من چه مي‌گويم؛ آمريكا مي‌داند جنگ با ايران به چه معناست آنها دنبال چيزي زير سفف جنگ هستند.

اسرائيل ، حاج قاسم را خطري موجوديتي براي خود مي‌دانست

وي سپس ادامه داد: آنها قاسم سليماني نقطه مركزي محور مقاومت را زدند. آنها اين مسئله را بررسي كردند، حاج قاسم چند هفته پيش پيش من بود. صحبت از آغاز سال جديد ميلادي بود و من گفتم كه خوشحالم آن را با نگاه كردن به روي شما آغاز مي‌كنم اما رسانه هاي آمريكايي روي شما تمركز كرده‌اند و دارند زمينه فراهم مي‌كنند. گفتم كه دارند از ژنرال قاسم سليماني صحبت مي‌كنند و من گفتم كه آنها براي ترور شما طراحي كرده‌اند و حاج قاسم لبخند زد.

نصرالله تأكيد كرد: آمريكايي‌ها هركجا در منطقه مي‌روند مقابل خودشان حاج قاسم سليماني را مي‌بينند. به سوريه ميروند حاج قاسم را مي‌بينند. در عراق در لبنان،‌ در يمن و در افغانستان و در هر جايي مرتبط با محور مقاومت ، مقابلشان حاج قاسم سليماني را مي‌بينند، اسرائيل قاسم سليماني را خطرناكترين مرد مقابل خود مي‌ديد. حاج قاسم را خطر موجوديتي براي خود مي‌دانست اما جرأت ترور او را نداشت ،در سوريه مي‌توانست اين كار را بكند اما جرأت نداشت و از آمريكا خواست اين كار را انجام دهد.

دبيركل در ادامه حزب‌الله گفت: براي همين او را ترور كردند و آشكارا كشتند. نه براي اينكه تبليغات كنند بلكه براي اين علني كشتند كه نياز به موضوعات تبليغاتي، روحي و رواني داشتند. آنها از طريق اين ترور، تلاش مي‌كنند نيروهاي مقاومت در عراق دچار سستي شوند و ما بين عراق و ايران اختلاف ايجاد كنند، لازم است اهداف ترور را بشناسيم . آنها حتي به نفت سوريه و لبنان هم طمع دارند. به نفت و گاز و آب و منابع اين كشورها طمع دارند. هم‌اكنون دو طرح مقابل هم وجود دارد ، طرح اول طرح سلطه‌جويانه آمريكا و اسرائيل است و دوم طرح مقاومت و استقلال و حاكميت و آزادي و مقدسات امت ماست. اين دو طرح اكنون در حال نبرد هستند.

نصرالله پرسيد: هدف ترور چيست و مسئوليت ما چيست؟ يكي از بزرگ‌ترين ژنرال‌ها و افتخارات ايراني ترور شد. آمريكا آن را علنا ترور كرد كه بگويد من چنين جنايتي كرديم. مقابله با اين ترور از همان شب شروع شد. بيانيه رهبر انقلاب اسلامي و دولت و مراجع و نيروهاي مسلح روشن است. مردم هم كه خودجوش به خيابان آمدند و تشييع امروز در شهرهاي اهواز و مشهد را ديديد. پامپئو روي موضع مردم ايران تكيه كرده بود؛ امروز مي‌گويم كه به مشاورانت گوش نكن. تلويزيون را نگاه كن كه در اهواز و مشهد امروز چه ديدي و فردا در تهران و پس فردا در كرمان چه خواهي ديد ايران گام‌هاي هجومي را برخواهد داشت و اين را خواهيد ديد؛ شما ديديد كه در هدف اول با حضور مردم و سران ايران شكست خورديد.

نمايندگان پارلمان عراق طرح خروج نيروهاي آمريكايي را تصويب كنند

دبيركل حزب‌الله در برگشتي به موضوع عراق اعلام كرد: آنها مي‌خواستند با اين ترور الحشد الشعبي را متزلزل كنند. مي‌خواستند عراق را وارد ضعفي داخلي كنند كه بقيه احزاب و نيروها حساب كار دستشان بيايد. تبليغ كردند كه جوي پر از ارعاب ايجاد كنند كه همه بترسند. اما پاسخ عراق از تشييع شهدا شروع شد.

وي افزود: آنچه آمريكايي‌ها در سالهاي اخير رويش تكيه كرده بودند اين بود كه بين ايران و عراق اختلافات ايجاد كنند. نتيجه چه شد؟ تشييع شهداي ايراني و عراق در بغداد، كاظمين، نجف و كربلا. اين وفاي مردم عراق بود . مرجعيت، احزاب، مسئولان رسمي نخست وزير احزاب پارلمان شركت كردند و همه خواستار خروج آمريكا از عراق شدند. اين تحرك مردمي از جمعه تا امروز معنايش اين است كه خياط در كوزه افتاده، امروز هم همه نگاهشان به جلسه امروز پارلمان است.

نصرالله گفت: نخست‌وزير يادداشتي قرائت مي‌كند كه خواستار اخراج نيروهاي آمريكايي مي‌شود. قطعا ما طي روزها و شب‌هاي آينده خواهيم ديد كه آمريكا همه نيروهاي شيطاني‌اش را به كار مي‌گيرد كه عراق را تحت فشار قرار بدهد.اميد ما به نمايندگان پارلمان عراق است كه قانون اخراج نيروهاي امريكايي را تصويب كند . اگر در پارلمان اين هدف محقق نشود من اينجا به شما اعلام مي‌كنم ، من عراقي ها را ميشناسم ؛ مبارزان باشرف حسيني و فرزندان عباس (عليه السلام)  نمي‌گذارند  يك سرباز آمريكاي در عراق باقي بماند،كمترين پاسخ به شهادت حاج قاسم و ابومهدي، اخراج نيروهاي آمريكايي از عراق و آزادسازي جديد اين كشور از اشغالگري آمريكاست.

دبيركل حزب‌الله ادامه داد، آمريكايي‌ها حاج قاسم  و ابومهدي را ترور كردند كه عراق را از دست ندهند اما آنها با اين كار عراق را از دست خواهند داد و اين با مقاومت و اراده مجاهدان و مردم محقق مي‌شود، حاج قاسم و ابومهدي و رفقايشان عاملي مهم در آزادسازي عراق از تروريسم بود و خون آنان سبب آزادي دوم از اشغالگري آمريكا خواهند بود.

نصرالله درباره سوريه هم گفت: در سوريه بايد به سمت پيروزي نهايي حركت كنيم، هيچ كس نبايد از ترور حاج قاسم احساس ضعف كند. اين مسئله‌اي طبيعي است.

وي در خصوص يمن نيز اعلام كرد: در يمن هم يمني‌ها بايد با شجاعت و با همان اعتماد به نفسي كه مي‌جنگيدند بايد حركت را ادامه بدهند.

نصرالله گفت: يكي از هدفهاي ترامپ ، ايجاد ارعاب در ميان همه ماست و مي‌گويند كه ليست ترور ادامه دارد، هدف اين است كه بقيه بترسند . اولين پاسخ مقاومت اين است؛ فرماندهي مقاومت و اعضاي ان هدف اصلي و نبرد اصلي خود را حفظ مي‌كنند و نمي‌ترسند و حتي دستپاچه همه نخواهند شد. از نظر معنوي نيز شهادت اين دو برادر انگيزه‌اي خواهد شد كه ما محكمتر به سوي اهداف حركت كنيم. اين حادثه (ترور) سطح شكست و عصبانيت و تلاش آمريكا را نشان داد كه روي به گزينه‌اي احمقانه آورده است. ما خون و پرچم و اهداف او را بر دوش مي‌گيريم و با عزم و ايمان و عشق لقاء الله مثل عشق قاسم سليماني، به حركت خود ادامه مي‌دهيم.كساني كه ما را به ترور و مرگ تهديد مي‌كنند، تاريخ را به آنان يادآوري مي‌كنيم. ما پاسخ مي‌دهيم كه يا «ابن طلقاء» آيا تو ما را از مرگ مي‌ترساني؟ ما يا پيروز مي‌شويم يا به شهادت مي‌رسيم. منطقه به وضعي متفاوت مي‌رود. شهادت حاج قاسم نبايد به ضعف يا سستي در برنامه‌اي منتهي شود كه آن را پيش ‌مي‌برد؛ همينطور شهادت ابومهدي...

نكته آخر؛ قصاص عادلانه

وي سپس خوستار قصاص عادلانه شد و در توضيح آن گفت: قصاص عادلانه به چه معناست؟ يعني آنكه معلوم است اين جنايت را چه كسي آن را انجام داده، من نمي‌خواهم از منطق انتقام صحبت كنم، مسأله حاج قاسم متفاوت است. حتي اگر آمريكا شخصيت ديگري از ايران را زده بود يا تأسيساتي را در ايران زده بود مي‌شد گفت كه اين به ايران مربوط است و از اين حرفها؛ اما قاسم سليماني فقط متعلق به ايران نيست . قاسم سليماني يعني ايران، لبنان،‌ سوريه ، لبنان، افغانستان. قاسم سليماني يعني كل امت [اسلامي].

نصرالله ادامه داد: ايران مي‌داند كه چطور پاسخ دهد اما اين مسئوليت ما را كم نمي‌كند؛ امروز اعلام مي‌كنم كه ايران چيزي از شما گروه‌هاي مقاومت نمي‌خواهد و نمي‌گويد چه كنيد يا چه نكنيد. اراده مسئولانش مشخص است، گروه‌هاي مقاومت بايد تصميم بگيرند كه با اين حادثه چطور برخورد خواهند كرد، هر كس تصميم بگيرد كه چطور انتقام بگيرد...ايران از دوستان و متحدان و از كساني كه در كنار آنها ايستاد و از آنان در چهل سال گذشته حمايت كرده، چيزي نخواسته است. امروز ايران در عزا است چون بزرگترين افتخارات و بزرگترين ژنرال‌هاي خود را از دست داده اما از ما چيزي نخواسته است.

وي در ادامه تصريح كرد: وظيفه ما چيست؟ اينكه صرفا تسليت بگوييم؟ مسأله، مسأله محور مقاومت است كه بايد دستاوردهايي كسب كند؛ ما بايد همه براي قصاص عادلانه حركت كنيم. قصاص عادلانه چيست؟ شفاف باشم. ممكن است برخي بگويند كه قصاص عادلانه اين است كه شخصيتي در حد حاج قاسم [كشته شود]. چه كسي معادل حاج قاسم است؟ وزير دفاع آمريكا؟ رئيس ستاد مشترك يا رئيس مقر فرماندهي آمريكا در خاورميانه؟ اينها هيچ كدام در حد اين دو شهيد نيستند. كشف حاج قاسم معادل سر دونالد ترامپ و همه ژنرال‌هاي آمريكاست؛  قصاص عادلانه كل موجوديت (ارتش) آمريكا در منطقه است؛ پايان دادن به حضور نظامي آمريكا در منطقه تقاص عادلانه خون حاج قاسم و ابومهدي است.

وي تأكيد كرد: پايگاه‌هاي نظامي و كشتي‌هاي جنگي و كل سربازهاي آمريكا در منطقه معادل قصاص عادلانه است. ارتش آمريكاست كه آنان را كشته و ارتش آمريكا بايد تاوان دهد.

دبيركل حزب‌الله سپس اعلام كرد: منظور ما مردم و شهروندان آمريكايي نيست. در منطقه شهروندان، خبرنگاران يا آمريكايي‌هاي ديگر نيست. اما اعلام ميكنيم، نبرد و قصاص عادلانه براي كساني كه اين ترور را اجرا كردند در قالب اين تعريف قرار مي‌گيرند، به نظر من و به مسئوليت شخصي خودم... برخي مي‌گويند سيد موضوع را بزرگ مي‌كند، خير من حجم طبيعي آن را بيان مي‌كنم؛ اگر ترور حاج قاسم و ابومهدي بدون مجازات رد شود، خيلي خطرناك است. براي كل مقاومت و اعضاي آن و مسئله فلسطين و قدس و كل منطقه بد خواهد بود.

وي ادامه داد: به دشمن مي‌گويم هر كاري ميخواهي بكن و انتهايش اين است كه جان ما را بگيري.. اما اينكه بخواهي مقدسات ما را بگيري و حريم امت و مقدساتش را بشكني ، خير اجازه نخواهيم داد؛ اما اگر ملت و اعضاي مقاومت اراده كنند و پاسخ بدهند آمريكايي‌ها ترسان و لرزان و مرعوب شده از منطقه خارج خواهند شد و شهادت‌طلبان بيش از گذشته براي اين هدف تلاش خواهند كرد، مجاهدان و مبارزاني كه قبلا آمريكا را از منطقه خارج كردند اندك بودند اما امروز در حد گروه و مردم و ارتش‌ها هستند و امكانات زيادي دارند. پس اگر همه اينها تلاش كنند نتيجه چه خواهد شد؟

نصرالله سپس گفت: وقتي تابوت افسران و سربازان آمريكايي كه عمودي  به منطقه آمده‌اند، افقي بازگردند ترامپ خواهد فهميد چه كرده و انتخابات را هم خواهد باخت؛ اراده و هدف ما در محور مقاومت بايد اين باشد . پاسخ به خون قاسم سليماني و ابومهدي اخراج كل نيروهاي آمريكايي از منطقه ما بايد باشد؛ اين هدف ان شاء‌الله محقق خواهد شد و قدس و فلسطين نيز آزاد خواهد شد. وقتي آمريكا از منطقه خارج شود اين صهيونيست‌ها لباس‌هايشان را در چمدان‌هايشان خواهند گذاشت و آنگاه ديگر نيازي به نبرد با اسرائيل هم نخواهد بود. خاتمه كلامم با ترامپ نادان است كه نمي‌داند چه كار كرده است؛ آمريكا كه از منطقه برود،‌ آزادسازي قدس در تيررس قرار خواهد گرفت.

وي سپس تصريح كرد: من از ادبيات حضرت زينب استفاده مي‌كنم؛ ترامپ و آمريكايي‌ها! خون چه كسي را ريختيد و جگر چه كسي را سوزانديد؟ امروز قصاص عادلانه خون حاج قاسم سليماني، همان قصاص عادلانه براي عماد مغنيه و سيد عباس الموسوي و راغب حرب و مصطفي بدرالدين و ابومهدي المهندس و همه شهداي مقاومت خواهد بود.

نصرالله در پايان گفت: ما در موضع احساسي نيستيم، من شخصا به حاج قاسم غبطه ميخورم، من از اين بابت ناراحت نيستم، نه ترسانيم نه خشمگين هستيم. ما مي‌گوييم اين خون بزرگ فرصتي بزرگ براي خلاص شدن از استعمار و استكبار و اشغالگران است، با اين خون و خون شهدا و عزيزانمان راه مقاومت را ادامه مي‌دهيم و ان شاء الله در نهايت پيروز خواهيم شد .