پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : نخستين سه‌فوريتي تاريخ پارلمان ايران/ اختصاص 200 ميليون يورو براي تقويت نيروي قدس
سه شنبه، 17 دی 1398 - 15:45 کد خبر:41496
نخستين طرح سه‌فوريتي تاريخ پارلمان امروز تصويب و تبديل به قانون شد؛ بر اين اساس كليه اعضاي پنتاگون، شركت‌ها و مؤسسات وابسته و فرماندهان و آمران شهادت سردار سپهبد سليماني تروريست اعلام شدند و 200 ميليون يورو براي تقويت نيروي قدس اختصاص يافت.


 

به گزارش جنوب ايران نيوز،  آيين نامه داخلي مجلس قيد سه فوريت را براي طرح ها و لوايحي فقط در شرايط اضطراري و حياتي پيش‌بيني كرده است اما در هيچ يك از ادوار مجلس از دوره اول تا دهم هيچگاه طرح يا لايحه اي كه مصداق اين شرايط شود وجود نداشته؛ حالا براي نخستين بار امروز طرحي سه فوريتي در مجلس تصويب شد تا از اين ظرفيت قانوني بعد از به شهادت رسيدن شهيد سپهبد سليماني و براي گرفتن انتقام سخت از آمريكا استفاده شود.


روز 13 دي ماه، دقايقي بعد از اعلام خبر شهادت  شهادت سردار حاج قاسم سليماني، فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، رهبر معظم انقلاب وعده دادند كه انتقام سختي در انتظار جنايتكاراني است كه دست پليد خود را به خون او و ديگر شهداي حادثه‌ي ديشب آلودند.

** نخستين سه فوريتي براي انتقام خون سردار

تشييع باشكوه و بي‌نظير سردار سليماني از روز شنبه تا كنوني و حضور ميليوني مردم ايران و عراق در مشايعت پيكر اين شهدا تائيدي بر قريب‌الوقوع بودم اين انتقام داشت؛ در اين ميان قوه مقننه نيز با نطق، بيانيه، مصوبه و ساير اقدامات پارلماني سعي كرد تا پاسخي درخور به اين مطالبه داشته باشد و امروز هم با تصويب طرحي سه فوريتي اقدامي تازه در تاريخ پارلمان جمهوري اسلامي رقم زد. 


از ديروز زمزمه‌هاي تدوين طرح سه فوريتي در مجلس براي اقدام متقابل برابر جنايت تروريستي آمريكا به گوش مي‌رسيد؛ طرحي كه امروز به فرجام رسيد و بر اساس آن قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به عنوان سازمان تروريستي توسط ايالات متحده آمريكا به عنوان گامي در راستاي انتقام سخت اصلاح شد. 

همچنان كه اشاره شد آيين نامه داخلي مجلس قيد سه فوريت را فقط براي حالت كاملاً اضطرارى و حياتى و براى مقابله سريع با خسارت  تعيين كرده است؛ بر اين اساس در طرح‌ها و لوايح سه فوريتى، پس از تصويب فوريت بلافاصله كليات و سپس در همان جلسه نسبت به ماده واحده يا هر‌يك از مواد مذاكره و راي‌ ‏گيرى مي‌‏شود. اين بند آئين‌نامه امروز براي نخستين بار اجرا شد و نمايندگان قانوني كه پيش از اين در ارديبهشت ماه امسال مصوب كرده بودند تا اقدام متقابلي در برابر تروريست خواندن سپاه پاسداران از سوي ايالات متحده انجام دهند، را اصلاح كردند. 

بر اساس طرح سه ماده‌اي كه امروز نمايندگان تصويب كردند؛  در قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به عنوان سازمان تروريستي توسط ايالات متحده آمريكا مصوب 1398.2.3 ، "عبارت كليه اعضاي پنتاگون و شركتها و مؤسسات وابسته و فرماندهان و آمران شهادت سردار سپهبد شهيد حاج قاسم سليماني"، قبل از عبارت «فرماندهي مركزي آمريكا (سنت كام)، نيروها و سازمانها و يا نهادهاي تحت اختيار اين فرماندهي» اضافه مي‌شود.

ماده مصوب ديگر مقرر مي‌داشت كه در ماده (4) قانون ياد شده ، عبارت "كليه اعضاي پنتاگون و شركتها و مؤسسات وابسته و فرماندهان و آمران شهادت سردار سپهبد شهيد حاج قاسم سليماني،"  قبل از عبارت «فرماندهان ستاد فرماندهي مركزي آمريكا (سنت كام) اضافه مي شود.

** 200 ميليون يورو براي تقويت نيروي قدس

ماده 3 مصوب امروز مجلس، دولت را موظف كرد جهت تقويت بنيه دفاعي نيروي قدس سپاه پاسداران مبلغ 200  ميليون يورو از طريق صندوق توسعه ملي در اختيار اين نيرو قرار دهد.

علي لاريجاني، رئيس مجلس شوراي اسلامي امروز در توضيح اين بند گفت:‌ در دو ماه باقيمانده سال 200 ميليون يورو از صندوق توسعه ملي براي حمايت از نيروي قدس سپاه پاسداران كه مسئوليت مقاومت در سطح منطقه را برعهده دارد، تعلق مي‌گيرد.

رئيس مجلس توضيح داد كه اذن تخصيص اين مبلغ از مقام معظم رهبري اخذ شده است.


** شعار «نه سازش نه تسليم انتقام انتقام» در مجلس

امروز براي دومين بار بعد از شهادت سردار سليماني همه نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با حضور در جايگاه هيات رئيسه ضمن محكوميت جنايت تروريستي آمريكا در به شهادت رساندن سپهبد سليماني و همرزمانش شعار «نه سازش نه تسليم انتقام انتقام» را سر دادند و رئيس مجلس نيز با تائيد مواضع آنها و تصريح بر تحقق خواست آنها، تاكيد كرد: آفرين، آفرين بر شما اين صداي ملت ايران است بلكه به گوش ناشنواي ترامپ برسد. 

**مصوبه سه فوريتي مقابله با اقدامات تروريستي ‌آمريكا تبديل به قانون شد

در ادامه نشست علني امروز، اعضاي شوراي نگهبان با حضور در صحن علني مصوبه مجلس درباره مقابله با اقدامات تروريستي آمريكا كه با قيد سه فوريت به تصويب نمايندگان رسيده بود را تاييد كردند. 

بر اساس اين گزارش با توجه به قيد سه فوريتي طرح قانون مذكور، اعضاي شوراي نگهبان نيز بايد در صحن حضور بهم مي‌رساندند و پس از تصويب در همان نشست طرح را مورد بررسي قرار داده و بعد نظرشان را اعلام مي‌كردند. 

بر اين اساس مصوبه امروز مجلس با عنوان «اصلاح قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به عنوان سازمان تروريستي توسط ايالات متحده آمريكا» مراحل لازم را براي تبديل شدن به قانون طي كرده و آماده ابلاغ براي اجرا است. 


 

اين قانون همچنين دولت ايران را موظف كرده بود در چهارچوب مصوبات شوراي عالي امنيت ملي در برابر اقدامات تروريستي نيروهاي آمريكايي كه منافع جمهوري اسلامي ايران را به مخاطره مي‌اندازند، اقدامات متقابل و قاطع بر اساس اين قانون به‌عمل آورد.گفتني است قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامي  به‌عنوان «سازمان تروريستي» توسط ايالات متحده آمريكا، چهارم ارديبهشت ماه امسال به تصويب رسيده بود كه به‌موجب اين قانون فرماندهي مركزي آمريكا (سنت‌كام)، نيروها و سازمان‌ها و يا نهادهاي تحت اختيار اين فرماندهي، تروريست اعلام شدند و هرگونه كمك نظامي يا اطلاعاتي به اين نيروها جهت تقابل با سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و جمهوري اسلامي ايران همكاري در اقدام تروريستي محسوب شده بود. 


 

** جنايات آمريكا در سرفصل دروس مدارس و دانشگاه‌ها

بر اساس اين گزارش بعد از شهادت سپهبد حاج قاسم سليماني، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني روز يكشنبه 15 دي هم با اتفاق آرا و ۲۳۱ راي موافق، ۲ مخالف طرح الزام دولت در تعيين سرفصل جنايات و توطئه‌هاي آمريكا در كتب درسي مدارس و دانشگاه‌ها را تصويب كردند.

در ماده واحده اين طرح آمده بود: وزارتخانه‌هاي آموزش و پرورش، علوم، تحقيقات و فناوري و بهداشت، درمان و آموزش پزشكي مكلفند با بهره‌گيري از تمام اسناد تاريخي به ويژه اسناد به جاي ماده از لانه جاسوسي آمريكا در تهران، سرفصل جنايات، توطئه‌ها، خيانت‌ها و مداخلات نظام استكباري به ويژه دولت آمريكا در دنيا (با اولويت كشور ايران) را در برنامه‌ها و كتب درسي مدارس، مؤسسات آموزش عالي و دانشگاه‌هاي دولت و غير دولتي كشور اعم از وابسته به اين وزارتخانه‌ها و يا تحت نظارت آنان بگنجانند.