پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : ده‌ها نفر در حمله موشكي به «عين الاسد» كشته شده‌اند/ ۹ سورتي پرواز براي انتقال مجروحان
جمعه، 20 دی 1398 - 00:47 کد خبر:41509
فرمانده نيروي هوافضاي سپاه با بيان اينكه در عمليات شهيد سليماني ده‌ها نفر كشته و زخمي شده‌اند، گفت: مي‌توانستيم طوري عمليات را طراحي كنيم كه در گام اول ۵۰۰ كشته داشته باشند.

به گزارش جنوب ايران نيوز، سردار حاجي زاده فرمانده نيروي هوافضاي سپاه، در جمع خبرنگاران در تشريح عمليات موشكي شهيد سليماني بر عليه پايگاه آمريكايي عين‌الاسد، گفت: ضربات موشكي به يكي از مهمترين پايگاه هاي امريكا در قالب عمليات شهيد سليماني, آغاز يك عمليات بزرگ بود كه در كل منطقه ادامه پيدا خواهد كرد و حركتي بود كه حتما بايد انجام مي‌شد. 

** ده‌ها نفر در حمله به عين الاسد كشته شده‌اند

وي افزود: ما در اين عمليات دنبال كشتن كسي نبوديم، اگر چه حتما ده ها نفر كشته و زخمي شده اند و با هواپيماي C-130 حمل شده اند. ما اگر دنبال كشتن بوديم، مي‌توانستيم طوري عمليات را طراحي كنيم كه در گام اول ۵۰۰ كشته داشته باشند و اگر جواب مي دادند از آنجايي كه شرايط تغيير مي كردند و تكليفي بر حفظ جان نيروهاي نظامي آمريكا نداشتيم، در گام‌هاي دوم و سوم ظرف ۴۸ ساعت ۴ تا ۵ هزار كشته مي‌دادند.

ده‌ها نفر در حمله موشكي به «عين الاسد» كشته شده‌اند/ ۹ سورتي پرواز براي انتقال مجروحان

** ۹ سورتي پرواز براي انتقال مجروحين انجام شده است

سردار حاجي زاده ادامه داد: آنها مي‌گويند كه پايگاه را تخليه كرده بودند،در حالي كه در ايامي كه ما عمليات را انجام داديم، ۲ هزار تا ۲ هزار و ۵۰۰ نفر نيرو در اين پايگاه بود. پس از عمليات سپاه، حداقل ۹ سورتي پرواز سي۱۳۰ براي انتقال مجروحانشان به اردن و فلسطين اشغالي انجام شد و تعدادي بالگرد شينوك نيز مجروحان آنها را به بيمارستاني در بغداد منتقل كرد.

فرمانده نيروي هوافضاي سپاه با اشاره به آمادگي آمريكايي‌ها براي اين حمله، گفت: آمريكايي ها خودشان هم اعلام كردند كه چند روز در آماده باش كامل بودند و قبل از عمليات ۱۲ فروند هواپيماي آنها شامل ۷ فروند MQ-9 كه كار شناسايي، مراقبت و رزمي انجام مي‌دهد و ۶-۷ فروند هم هواپيماي باسرنشين شان و خودشان با نگراني منتظر بودند. ما تصور مي‌كرديم كه گارد حمله مي‌گيرند، اما ديديم منتظر سيلي بودند و وقتي سيلي را خوردند قدري آرامش گرفتند.

** ۱۳ فروند موشك به سمت پايگاه‌هاي آمريكايي شليك كرديم

سردار حاجي زاده با اشاره به آمادگي نيروي هوافضاي سپاه براي رويارويي با آمريكا، عنوان كرد: ما ۱۳ فروند موشك به سمت پايگاه‌هاي آمريكا شليك كرديم اما آماده بوديم چند صد فروند موشك را در همان ساعات اول شليك كنيم، و از آنجايي كه فكر مي‌كرديم اين درگيري در صورت خويشتنداري نكردن دو طرف، ۳ روز تا يك هفته در حد محدود ادامه داشته باشد، براي اين شرايط چند هزار فروند موشك آماده كرده بوديم.

وي گفت: همه موشك ها به هدف اصابت كرد و حتي يك تير هم به سمت موشك هاي ما شليك نشد با وجوديكه آمريكايي ها تعداد زيادي هواپيما در پرواز داشتند، نتوانستند مقابله كنند.

** پايگاه‌هاي شركت كننده در عمليات ترور حاج قاسم

فرمانده نيروي هوافضاي سپاه گفت: ظرف ساعت اوليه توانستيم پايگاه هايي كه در ترور شهيد سليماني مشاركت داشتند را شناسايي كنيم كه در اين عمليات پايگاه‌هاي تاجي، عين الاسد، شهيد معفر اردن و علي السالم كويت در نقشه ترور سردار سليماني مشاركت داشتند.

سردار حاجي زاده ادامه داد: اولين گزينه ما براي مقابله و شروع اين انتقام، انتخاب پايگاه التاجي بود و بعنوان گزينه اول انتخاب شد، منتهي در ادامه كار كه ساعاتي قبل از عمليات بود، هدف را تغيير داديم و عين الاسد را انتخاب كرديم.

** هدف را ساعتي قبل از عمليات تغيير داديم

وي افزود: به دليل اينكه پايگاه التاجي نزديك كاظمين و مشترك بين عراقي ها و آمريكايي ها بود و نگران اين بوديم كه ضربات موشكي و انفجار سرجنگي ها براي مردم غيرنظامي مزاحمت‌هايي ايجاد كند، به همين دليل منصرف شديم و پايگاه عين‌الاسد كه بزرگترين پايگاه آمريكايي‌ها در عراق و شايد منطقه است را انتخاب كرديم.

** مركز فرماندهي عين‌الاسد منهدم شد

فرمانده نيروي هوافضاي سپاه تاكيد كرد: اين پايگاه ۱۷۰كيلومتر با بغداد فاصله دارد و اهدافي را هم كه انتخاب كرديم در واقع براي ضربه زدن به ماشين جنگي آمريكا، مركز كنترل فرماندهي آمريكايي ها و ضربه زدن به يگان هاي عمده پهپادي و بالگردي آمريكايي‌ها بود كه در اين عمليات ساختمان اصلي مركز فرماندهي آنها در عين الاسد نيز منهدم شد.

سردار حاجي زاده گفت: در طراحي كه انجام داديم يك موج را بعنوان موج اول عمليات طراحي كرديم؛ براي ادامه اين عمليات با توجه به نحوه اقدام دشمن ممكن بود تهاجم ما در عراق محدود شود و يا ممكن بود حتي به پايگاه هاي ديگر آمريكا در منطقه گسترش پيدا كند.

** عمليات با موشك‌هاي فاتح-۳۱۳ و قيام انجام شد

وي افزود: عين الاسد بزرگترين و دورترين پايگاه به خاك جمهوري اسلامي ايران بود و ما در اين عمليات از موشك‌هاي فاتح-۳۱۳  تا موشك‌هاي قيام را براي انهدام اهداف از پيش تعيين شده استفاده كرديم،

** جزئيات حمله الكترونيك به پهپادهاي آمريكايي

فرمانده نيروي هوافضاي سپاه گفت: عملياتي كه تا كنون اسمي از آن به ميان نياورديم بعد از عمليات موشكي بود و با تجهيزات ويژه‌اي كه از قبل آماده كرده بوديم، يك عمليات مهم جنگ الكترونيك را تقريبا 15 دقيقه بعد از عمليات آغاز كرديم و همه هواپيماهاي بدون سرنشيني كه بر فراز منطقه عين‌الاسد در حال پرواز بودند را براي لحظاتي از كنترل آمريكايي‌ها خارج كرديم و لينك ارتباطي و لينك تصويري آنها را از بين برديم كه آمريكايي ها را بسيار مرعوب كرد.

وي افزود: زماني كه اين ضربات موشكي انجام شد، مهمترين نياز آمريكايي ها اين بود كه بفهمند ميزان خسارت چقدر است كه اين كار توسط دوربين هاي 8 فروند پهپاد MQ-9 آمريكايي كه بر فراز منطقه بودند، در لحظه رصد مي‌شد و تصاويرش در لحظه مخابره مي‌شد و زماني كه اين هواپيماها از كنترل آنها خارج شد، ضربه روحي كه از آن خوردند، از عمليات موشكي نخورده بودند.

فرمانده نيروي هوافضاي سپاه ادامه داد: خون شهداي ما بهاي بسيار بالايي دارد كه نمي توانيم براي آن حدي قائل شويم، طبيعتا در ازاي خون بهاي آنها؛ ضربه زدن به پايگاه هاي آمريكايي يا سرنگون كردن هواپيماهاي آنها يا حتي كشتن ترامپ هم ارزش چنداني ندارد و خون بهاي واقعي آنها همانطور كه مقام معظم رهبري تاكيد فرمودند اخراج كامل آمريكا از منطقه است.

** بعد از جنگ جهاني سابقه نداشت كشوري تيري عليه آمريكا شليك كند

سردار حاجي زاده تاكيد كرد: بعد از جنگ جهاني دوم سابقه نداشته كه تيري عليه آمريكا شليك شود و كشوري مسئوليت آن را بپذيرد و اين اقدام موشكي كه در واكنش به ترور ناجوانمردانه سردار سليماني و با اجماع جمعي در همه گروه ها و اقشار مردم به صورت دقيق و حساب شده انجام شد برگ جديدي را در تاريخ تحولات منطقه رقم زد.

وي با بيان اينكه به مردم آمريكا سفارش مي كنم از اين عمليات و وقايع اخير درس بگيرند و به سردمداران خود فشار بياورند تا از اين منطقه به صورت كم هزينه جمع كنند و بروند، تاكيد كرد: به كشورهاي عربي هم مي‌گوييم كه ديديد آمريكايي‌ها نتنها به خاطر شما وراد جنگ نشدند و در آينده هم نخواهند شد، بلكه به خاطر خودشان هم وارد جنگ نشدند.

سردار حاجي زاده تاكيد كرد: طبيعتا همه ملت ها و گروه هاي مقاومت كه براي اخراج آمريكايي ها تلاش خواهند كرد، اميدواريم كه دولت ها نيز پيش قدم بشوند، همانطور كه دولت عراق و پارلمان اين كشور طرح خروج نيروهاي آمريكايي از اين كشور را تصويب كرد، ساير كشورها نيز پيش قدم بشوند، در غيراين صورت ملت ها به زور ضرب آمريكايي ها را از منطقه اخراج مي كنند

وي گفت: ما در عمليات هاي گذشته كه در مقابل گروه هاي تروريستي مشابه داعش انجام داديم توقع مقابله نداشتيم ولي طبيعتا در عمليات شهيد سليماني مقابل ما آمريكايي ها بودند، پايگاه هاي آمريكايي پس از جنگ جهاني دوم تيري به سمتشان شليك نشده بود، با اين اوصاف توقع مقابله بود و خود را براي يك نبرد آمده كرده بوديم و طبيعتا ضربات بعدي ما سنگين تر و حتما با وسعت بيشتري بنا داشتيم انجام دهيم كه با خويشتن داري آنها جنگ ادامه پيدا نكرد.