پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : امير قطر در تهران؛ «شيخ تميم» به دنبال چيست؟
یکشنبه، 22 دی 1398 - 23:13 کد خبر:41544
با ورود امير قطر به تهران، اين دومين مقام بلندپايه سياسي اين كشور است كه طي چند روز گذشته به ايران سفر مي كند. اگر چه برخي ادعاها درباره مشاركت پايگاه هاي قطر در عمليات ترور سردار شهيد سليماني تا كنون توسط مقامات رسمي ايران تأييد نشده است اما برخي ناظران بر اين باور هستند كه...


 
شيخ «تميم بن حمد بن خليفه آل ثاني» امير قطر لحظاتي قبل براي ديدار و گفتگو با مقامات ايران وارد تهران شد.


به گزارش جنوب ايران نيوز، شبكه خبري الميادين پيش از ورود امير قطر به تهران گزارش داد؛ شيخ «تميم بن حمد آل ثاني» قرار است در اين سفر با رييس جمهوري اسلامي ايران ملاقات و درباره مسايل دو جانبه و امور منطقه اي بحث و تبادل نظر كند.

اين سفر در حالي صورت مي گيرد كه پيش از اين، «محمد بن عبدالرحمن آل ثاني»، معاون نخست‌وزير و وزير أمور خارجه قطر، در يك سفر از پيش اعلام نشده، روز شنبه ۱۴ دي/۴ ژانويه، با محمد جواد ظريف وزير أمور خارجه ايران، در تهران، ديدار و گفتگو كرد. محمد بن جاسم آل ثاني، پس از اين ديدار با حسن روحاني ديدار و گفتگو كرد. رييس‌جمهوري ايران، در اين ديدار خطاب به معاون نخست‌وزير قطر، اظهار داشت: « در شرايط كنوني از كشورهاي دوست و همسايه توقع داريم كه با لحن صريح، آمريكا را در اين جنايت محكوم كنند چرا كه آمريكا يك فرمانده بزرگ نيروهاي مسلح ايران را در كشور ديگري با جنايت‌بارترين شكل به شهادت رسانده است».

وزير خارجه قطر پس از اين ديدار در توئيتي نوشت: «امروز (شنبه) در تهران با رييس جمهوري و وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران ديدار كردم. در اين ديدار در خصوص تحولات عراق به طور خاص و در منطقه به صورت عام بحث و تبادل نظر شد».
 
امير قطر در تهران به دنبال چه مي گردد؟
ديدار وزير امور خارجه قطر با حسن روحاني رئيس جمهور ايران

علي رغم اينكه مقامات رسمي قطر هدف اين سفر را تلاش براي كاهش تنش در منطقه عنوان كرده بودند اما پيش از اين سفر، يكي از ديپلمات‌هاي سابق كشورمان مدعي شد وزير امور خارجه قطر حامل پيام رئيس‌جمهور آمريكا براي ايران است. امير موسوي در حساب كاربري خود در توييتر به زبان عربي نوشت: وزير امور خارجه قطر در سفر به تهران حامل پيامي از سوي دونالد ترامپ به ايران است. وي افزود: رئيس‌جمهور آمريكا قطر را ميانجي قرار داده است تا مانع واكنش ايران به ترور شهيد سردار سپهبد قاسم سليماني و همراهانش شود.

اين در حالي بود كه در همان زمان، روزنامه ديلي‌ميل طي گزارشي مدعي شد كه بر اساس برخي اطلاعات، پهپادي كه خودروي حامل سردار سليماني و ابومهدي المهندس را هدف گرفته، از مقر ستاد فرماندهي مركزي آمريكا در العديد قطر پرواز كرده است! به دنبال اين ادعاي ديلي ميل برخي گمانه زني ها، علت سفر وزير خارجه قطر به تهران را در راستاي ارائه توضيحاتي در اين خصوص به تهران دانسته اند.

با وجود اين ادعاي روزنامه ديلي ميل، سردار حاجي زاده، فرمانده نيروي هوا فضاي سپاه، در جريان تشريح جزئيات حمله موشكي سپاه به پايگاه عين الاسد در عراق، از مشاركت پايگاه‌هاي تاجي، عين الاسد، شهيد معفر اردن و علي السالم كويت در نقشه ترور سردار سليماني و شناسايي اين پايگاه ها توسط سپاه پاسداران خبر داد. بر اين اساس نامي از پايگاه العديد قطر، در ميان پايگاه هاي دخيل در شهادت سردار سليماني آورده نشد.

چند روز پس از اين ادعاها و سفر وزير امور خارجه قطر به تهران، روز گذشته (شنبه 11 ژانويه) خبرگزاري ان بي سي نيوز آمريكا (NBC News) در گزارشي به ارائه جزئياتي جديد از ترور سردار شهيد قاسم سليماني پرداخت. ان بي سي نيوز مدعي شد اين جزئيات را از دو منبع مطلع آمريكايي به علاوه مسئولان آمريكايي ديگري كه از اين موضوع مطلع بوده‌اند، كسب كرده است.

به گزارش ان بي سي، اين عمليات از دمشق آغاز شده، جايي كه اطلاعات آمريكا حاكي از حركت سردار سليماني از فرودگاه دمشق به فرودگاه بغداد بوده است و آمريكايي‌ها در انتظار او بوده‌اند. اين گزارش مي افزايد، پس از تعقيب خودروها در فرودگاه بغداد و تأييد هويت سرنشينان آن توسط عوامل ميداني، ناظران اتاق عمليات كه در مقر فرماندهي نيروهاي مركزي آمريكا «سنتكام» در دوحه پايتخت قطر حضور داشتند دستور شليك چهار موشك به خودروها را دادند.

پس از اين گزارش ان بي سي نيوز بود كه خبرگزاري الميادين در خبري اعلام كرد كه شيخ «تميم بن حمد آل ثاني» امير قطر تا ساعاتي ديگر براي گفتگو با مقامات ايران «در خصوص مسايل دو جانبه و امور منطقه اي» به تهران سفر مي كند. اگر چه ادعاهاي ديلي ميل و ان بي سي نيوز درباره مشاركت پايگاه هاي قطر در عمليات ترور سردار شهيد سليماني تا كنون توسط مقامات رسمي ايران تأييد نشده است اما برخي ناظران بر اين باور هستند كه ارتباطي ميان سفرهاي مقامات رسمي قطر به تهران و اين ادعاها وجود دارد.