پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : جزئيات تلاش‌هاي سپاه براي كمك به سيل‌زدگان/ اباذر سالاري: تا رفع مشكلات كنار مردم سيل‌زده مي‌مانيم
پنجشنبه، 26 دی 1398 - 02:20 کد خبر:41565
از روز دوم نيز سپاه امام سجاد (ع) و نيروي دريايي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي از ساعات عصر به كمك مردم در مناطق سيل‌زده اقدام و تيم‌هاي جهادي نيز از شهرهاي مختلف استان به بشاگرد و جاسك اعزام شدند.


به گزارش جنوب ايران نيوز، سردار اباذر سالاري شامگاه چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بندرعباس اظهار كرد: از همان ساعات اوليه وقوع سيل در مناطق شرقي هرمزگان در جاسك و بشاگرد، سپاه‌هاي شهرستاني مأمور شدند تا امكانات و تجهيزات خود را براي كمك به مردم به ميدان بياورند.


تشريح اقدامات سپاه براي مناطق سيل‌زده شرق هرمزگان/ تا رفع مشكلات كنار مردم مي‌مانيم


وي افزود: از روز دوم نيز سپاه امام سجاد (ع) و نيروي دريايي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي از ساعات عصر به كمك مردم در مناطق سيل‌زده اقدام و تيم‌هاي جهادي نيز از شهرهاي مختلف استان به بشاگرد و جاسك اعزام شدند.
 
فرمانده سپاه امام سجاد (ع) با بيان اين كه هم اكنون 30 گروه جهادي از شهرهاي بندرعباس، رودان، ميناب، بندرخمير و سيريك براي امدادرساني به روستاهاي جاسك اعزام شده‌اند و شمار بيشتري از نيروهاي جهادي نيز در نوبت اعزام به مناطق سيل‌زده هستند، خاطرنشان كرد: سيل در جاسك موجب ورود حجم وسيعي از گل و لاي به منازل مردم شده كه تلاش گروه‌هاي مردمي براي تخليه گل و لاي از منازل مردم را مي‌طلبد اما تلاش‌ها  در بشاگرد بيشتر معطوف به برقراري محورهاي مواصلاتي و رساندن اقلام غذايي به مردم است.
 
هر روستا يك گروه جهادي
 
سردار سالاري با اشاره به ايجاد دو قرارگاه پشتيباني در ليردف و گابريك براي كمك‌رساني به مردم سيل‌زده جاسك، اضافه كرد: برنامه‌ريزي كرده‌ايم كه در هر روستا يك گروه جهادي مستقر شده و به ياري مردم شرايط زندگي را براي استقرار و بازگشت به خانه‌هايشان فراهم كنند.همچنين تاكنون صدها بسته غذايي و هزاران بسته آب معدني و كيسه‌هاي آرد در ميان سيل‌زدگان توزيع شده است.
 
وي خاطرنشان كرد: انتقال مواد غذايي نيز به مناطق سيل‌زده از زمين و آسمان ادامه دارد و در روز چهارشنبه 7 سورتي پرواز بالگرد در جاسك و بشاگرد داشته‌ايم كه حجم وسيعي از اقلام مورد نياز مردم را به روستاها منتقل كرده‌اند و از طريق راه‌هاي زميني نيز در حال امدادرساني به مردم هستيم.
 
تمركز بر راه‌هاي مسدود شده بشاگرد
 
فرمانده سپاه امام سجاد (ع) هرمزگان يكي از مهم‌ترين اولويت‌هاي سپاه در مناطق سيل‌زده شرق هرمزگان را گشودن مسيرهاي مواصلاتي به روي مردم روستاهاي بخش گافر و پارامون عنوان كرد و بيان داشت: از صبح 5شنبه تجهيزات لجستيكي از جمله چندين دستگاه لودر و كمپرسي سپاه نيز به منطقه بشاگرد خواهند رسيد تا به برقراري جاده‌ها در اين منطقه كمك كنند.
 
سردار سالاري ادامه داد: بالگردهاي سپاه نيز تا بازگشايي جاده‌ها در منطقه باقي خواهند ماند تا كار آذوقه‌رساني به روستاهاي سيل‌زده را انجام دهند.
 
وي با بيان اين كه تقسيم كار خوبي ميان نيروي دريايي سپاه و سپاه امام سجاد (ع) براي خدمات رساني به مردم در كنار ديگر دستگاه‌ها از جمله هلال احمر و استانداري هرمزگان در جريان است، گفت: به مردم قول مي‌دهيم تا عادي شدن شرايط زندگي‌شان و فراتر از آن تا بازسازي و بهسازي منازل آنان در كنار آنها خواهيم ماند همان طور كه اكنون نيز در اهواز و مناطق سيل‌زده خوزستان هنوز حضور داريم و در حال مرمت منازل مردم و ساخت منازل مسكوني آسيب‌‌ديده در سيل خوزستان هستيم.
 
امكانات مورد نياز مردم
 
فرمانده سپاه امام سجاد (ع) هرمزگان تصريح كرد: در شرايط حاضر مهم‌ترين نياز مردم سيل‌زده موكت، زيرانداز، لوازم گرمايشي، پتو و مواد غذايي است چرا كه بسياري از هم‌استاني‌هاي عزيزمان در مناطق روستايي جاسك و بشاگرد در اثر سيل زندگي خود را كاملا از دست داده‌اند.
 
وي اضافه كرد: اولويت نيازهاي مردم در جاسك عمدتا لوازم منزل و در بشاگرد مواد غذايي است كه از مردم خوب و پر مهر استان و كشورمان نيز مي‌خواهم كه به ياري عزيزان سيل‌زده بيايند.
 
اعزام تيم‌هاي جهادي از دانشگاه امام حسين (ع)
 
سردار سالاري همچنين از اعزام چند تيم جهادي از دانشگاه امام حسين (ع) سپاه به مناطق سيل‌زده جاسك خبر داد و عنوان داشت: دامنه بحران بسيار گسترده و حجم خسارات به مردم بالاست و بايد دولت تدابير ويژه‌اي براي جبران خسارات مردم و كمك به آنها براي بازگرداندن شرايط به وضعيت عادي بيانديشد و ما نيز آمادگي داريم تا ساخت و ساز و بهسازي منازل سيل‌زدگان مشاركت كنيم.