پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : جابجايي 6 زن باردار در مناطق سيل‌زده با بالگرد
جمعه، 4 بهمن 1398 - 00:45 کد خبر:41601
رئيس دانشگاه علوم پزشكي هرمزگان گفت: 6 مادر باردار در شرق هرمزگان به منظور جلوگيري از مشكلات بهداشتي و درماني با بالگرد جابجا شدند.

به گزارش جنوب ايران نيوز، حسين فرشيدي صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بندرعباس، آخرين اقدامات بهداشتي و درماني در حوزه شرق هرمزگان براي مردم مناطق سيل‌زده را تشريح كرد.
 
جابجايي 6 زن باردار در مناطق سيل‌زده با بالگرد/ توزيع واكسن هپاتيت و پشه‌بند
 
وي افزود: از همان دقايق اوليه پس از وقوع سيل، مجموعه اقدامات ويژه امدادي و درماني در اين مناطق آغاز و اكيپ‌هاي مختلف بيمارستاني و اورژانسي شهرهاي جاسك و بشاگرد در وضعيت آماده‌باش قرار گرفتند.
 
رئيس دانشگاه علوم پزشكي هرمزگان با بيان اين كه رصد و سركشي مداوم از وضعيت بهداشتي و درماني مناطق سيل‌زده در شرق هرمزگان با گذشت حدود دو هفته از سيل همچنان ادامه دارد، خاطرنشان كرد: نياز به تامين سرويس بهداشتي و حمام سيار در كمپ‌هاي اسكان موقت مردم در جاسك وجود دارد و ضروري است تا در اين زمينه اقدامات بيشتري صورت گيرد.
 
فرشيدي با اشاره به  جا به جايي ۶ زن باردار با بالگرد اورژانس جهت مراقبت بيشتر، اضافه كرد: ۳۷ خانه بهداشت از ۴۰ خانه بهداشت فعال در جاسك هم اكنون به حالت عادي بازگشته‌اند و فعاليت خود را از سر گرفته‌اند و پيگيري ادامه درمان بيماران مبتلا به ( سل و HIV مثبت در منطقه از طريق خانه‌هاي بهداشت در جريان است.
 
وي ادامه داد: تا كنون ۱۸ مورد بيماري اسهالي در مناطق سيل‌زده ديده شده كه مربوط به روزهاي اول سيل و قبل از توزيع آب سالم آشاميدني سالم و بهداشتي در ميان مردم بوده است كه شناسايي و درمان در مورد اين موارد نيز انجام گرفته است.
 
رئيس دانشگاه علوم پزشكي هرمزگان با بيان اين كه ۴۶۰ دز واكسن هپاتيت A به جهت پيشگيري از طغيان اين بيماري در مناطق سيل‌زده توزيع شده است، افزود: ۷۵ پشه بند نيز براي پيشگيري از بيماري مالاريا بخصوص در ميان خانواده‌هاي داراي نوزاد و كودك توزيع شد.
 
فرشيدي گفت: محيط‌هاي كشت و نمونه گيري جهت تشخيص بيماريهاي التور ( وبا )، سرخك، ديفتري و سياه سرفه نيز در اختيار شبكه بهداشت و درمان جاسك و بشاگرد قرار گرفته است تا به طور مداوم وضعيت اين قبيل بيماري‌ها را در مناطق سيل‌زده رصد كنند. 
 
وي همچنين از توزيع سرم ضد عقرب و مار و توزيع آنتي توكسين بوتوليسم به جهت مصرف غذاهاي كنسروي و توزيع سرم و واكسن ضد هاري در مناطق سيل‌زده شرق هرمزگان خبر داد و عنوان كرد: توزيع ۶۰۰ دز واكسن آنفلوآنزا جهت تزريق به زنان باردار پرخطر نيز با دقت صورت گرفته است و همچنين توزيع واكسن هاي روتين به ميزان كافي جهت جبران واكسنهاي آسيب ديده و غير قابل مصرف در ميان مراكز بهداشت انجام شده تا فرآيندهاي عادي واكسيناسيون نوزادان و كودكان پيگيري شود.