پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : همه چيز درباره نقض حريم غار نمكدان قشم و باقي ماجرا...
چهارشنبه، 9 بهمن 1398 - 00:09 کد خبر:41639
در پي دستور ويژه رئيس كل دادگستري هرمزگان با ورود مدعي‌العموم، عمليات بخشي از ساخت مركز پرورش ميگو در حريم ژئوپارك جهاني قشم متوقف شد.

به گزارش جنوب ايران نيوز، رضا صفايي دادستان عمومي و انقلاب قشم ظهر امروز در جريان بازديد از ژئوپارك جهاني اين جزيره در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در خصوص نگراني‌ها از تجاوز به حريم غار نمكدان و ژئو پارك جهاني جزيره قشم، پس از دريافت دستور ويژه رئيس كل دادگستري استان هرمزگان با حضور ميداني در محل و بررسي‌هاي كارشناسي دستور توقف عمليات اجرايي مركز پرورش ميگو در بخشي از منطقه كه نزديك به غار نمكدان بوده و احتمال داشت به محيط زيست آسيب بزند، صادر شد.
 
دادستان قشم: عمليات ساخت بخشي از مركز پرورش ميگو در حريم ژئوپارك جهاني متوقف شد+فيلم
 
وي با اشاره به تأكيد رئيس كل دادگستري استان هرمزگان بر لزوم رسيدگي به مطالبه عمومي شماري از مالكان پروژه گلدن سيتي جزيره قشم و با توجه به اهميت رسيدگي به حقوق حقه سرمايه‌گذاران افزود: جلسه فوري رفع مشكل خريداران با حضور مديرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، مدعي العموم و اعضاي شوراي تأمين برگزار شد.
 
دادستان عمومي و انقلاب قشم با تأكيد بر لزوم رفع موانع ايجاد شده در مسير تكميل پروژه تجاري مسكوني گلدن‌سيتي و اهميت توجه به منافع سرمايه‌گذاران اعلام كرد: در اين خصوص نيز طبق مصوبات اين جلسه كه با قيد فوريت در مسير رفع مشكلات مردم عملياتي خواهد شد، روند اجرايي مناقصه�" اين پروژه تا پايان بهمن‌ماه به آگاهي خريداران خواهد رسيد.
 
پايش تمام مناطق واگذار شده شيلاتي در قشم
 
فرماندار قشم گفت: تمامي مناطق واگذار شده براي فعاليت‌هاي شيلاتي و غيرشيلاتي در سطح اين شهرستان براي بررسي مطابقت با حريم‌ها و ضوابط پايش مي‌شود.
 
پايش تمام مناطق واگذار شده شيلاتي در قشم/ ماجراي ژئوسايت نمكدان در هيچ نقطه‌اي تكرار نمي‌شود+فيلم
 
عليرضا نصري عصر امروز پس از بازديد ميداني جمعي از مديران كل استاني، مديران شهرستاني، معاونين سازمان منطقه آزاد و دادستان عمومي و انقلاب قشم در جمع خبرنگاران اظهار داشت: آنچه در فضاي مجازي منتشر شده مبني بر اينكه در محدوده غار نمكدان واگذاري صورت گرفته كاملا تكذيب مي‌شود.
 
وي با بيان اينكه هيچگونه فعاليت و ساخت و سازي در محدوده غار وجود ندارد، افزود: در حوزه گنبد نمكي كه در فاصله چند كليومتري غار نمكدان قرار دارد 2 واگذاري صورت گرفته است.
 
فرماندار شهرستان قشم تصريح كرد: يك واگذاري به مساحت 492 هكتار است كه طي بررسي ميداني انجام شده هيچ گونه مشكلي مشاهده نشد و تمامي حريم‌ها و فواصل رعايت شده بود.
 
نصري ادامه داد: واگذاري ديگر 300 هكتار را شامل مي‌شود كه نيازمند بررسي مجدد كارشناسان بوده و در نشست جمع‌بندي بازديد‌ها با حضور دادستان قشم، توقف عمليات بخشي از آن مصوب شد.
 
وي اضافه كرد: تصميم نهايي در خصوص ادامه يا ملغي شدن فعاليت در اين منطقه پس از اعلام نظر كارشناسان اتخاذ خواهد شد.
 
اين مسؤول بيان كرد: در تصميم‌گير‌ها قطعا حمايت از حوزه سرمايه‌گذاري، رونق توليد، مباحث معيشتي و هم مؤلفه‌هاي زيست‌محيطي به‌عنوان يك ميراث گرانبهاي متعلق به نسل آينده مد نظر قرار مي‌گيرد.
 
فرماندار قشم با اشاره به لزوم پايش تمامي نقاط واگذار شده در شهرستان به منظور تطبيق با حريم‌ها و رعايت ضوابط، گفت: تمهيدات لازم براي جلوگيري از بروز چنين مسائلي در ساير ژئوسايت‌ها نيز انديشيده شده است.
 
تابع نظر كارشناسان هستيم
 
مديركل جهاد كشاورزي هرمزگان با بيان اينكه ژئوپارك قشم در شمار مراجع اخذ استعلام قرار ندارد، گفت: تابع نظر كارشناسان هستيم و اگر در واگذاري انجام شده نياز به اصلاح باشد سرمايه‌گذار را مؤظف به رعايت مي‌كنيم.
 
تابع نظر كارشناسان هستيم/ تمامي اصلاحات در واگذاري‌ اراضي شيلاتي ژئوسايت نمكدان انجام مي‌شود+فيلم
 
علي باقرزاده عصر امروز پس از بازديد ميداني جمعي از مديران كل استاني، مديران شهرستاني، معاونين سازمان منطقه آزاد و دادستان عمومي و انقلاب قشم در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تخصيص و واگذاري اراضي در تمامي زمينه‌هاي صنعتي، كشاورزي و آبزي‌پروري با جهاد كشاورزي است.
 
وي افزود: در واگذاري اراضي مجاور ژئوسايت نمكدان قشم تمامي استعلام‌هاي لازم بر اساس دستورالعمل‌ها اخذ شده و مستندات آن در پرونده موجود است.
 
مديركل جهاد كشاورزي هرمزگان تصريح كرد: ژئوپارك قشم بنابر دستورالعمل موجود در شمار مراجع اخذ استعلام قرار ندارد.
 
باقرزاده با تاكيد بر دريافت تمامي استعلام‌هاي مورد نياز، ادامه داد: اگر واگذاري انجام شده نياز به اصلاح داشته باشد قطعا پيگيري‌هاي لازم انجام و سرمايه‌گذار موظف به رعايت اصلاحات خواهد شد.
 
وي اضافه كرد: لازمه اين كار، اعلام حريم‌ها از سوي سازمان منطقه آزاد قشم است تا مسئله‌اي براي سرمايه‌گذار و همچنين ژئوسايت نمكدان بوجود نيايد.
 
منبع: فارس
 
مديركل جهاد كشاورزي هرمزگان گفت: كارشناسان بررسي‌هاي لازم را به عمل مي‌آورند و ما قطعا نظر آنان رعايت مي‌كنيم.
 
باقرزاده خاطرنشان كرد: مجموعا 792 هكتار در مجاورت ژئوسايت نمكدان قشم به صورت 2 قطعه 300 و 492 هكتاري واگذار شده است.
 
گفتني است؛ بخشي از عمليات اجرايي در واگذاري 300 هكتاري نيازمند بررسي مجدد بوده كه از سوي دادستان قشم دستور توقف آن صادر شد.