پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : ادعاي جاسوسي آمريكا و آلمان از ايران؛ ۹۰ درصد مكالمات جنگ ايران و عراق خوانده مي‌شد!
جمعه، 25 بهمن 1398 - 14:40 کد خبر:41705
در اوايل دهه هشتاد ميلادي عربستان بزرگترين مشتري اين شركت سوئيسي بوده و بعد از آن ايران، ايتاليا، اندونزي، عراق، ليبي، اردن، كره جنوبي و ديگران قرار داشتند. بر اساس اين گزارش دولت دونالد ريگان با همين دستگاه‌ها، دست داشتن معمر قذافي در بمب گذاري دريك باشگاه شبانه تفريحي در آلمان غربي در سال 1986 را كشف كرده بود.


به گزارش جنوب ايران نيوز، يك روزنامه اطلاعاتي گزارش داده سازمان اطلاعات مركزي آمريكا براي چند دهه به صورت مخفيانه مالك يك شركت مهم فروشنده تجهيزات رمزگذاري بوده است.
 
يك رسانه آمريكايي و يك رسانه آلماني با انتشار نتايج يك تحقيق مشترك مدعي شده‌اند «سازمان اطلاعات مركزي آمريكا» (سيا) به صورت مخفيانه مالك يكي از بزرگترين شركت‌هاي توليد تجهيزات رمزگذاري بوده و اين شركت تجهيزات خود را به كشور‌هاي مختلف از جمله ايران فروخته است.
 
به گزارش فرارو، روزنامه آمريكايي واشنگتن‌پست و تلويزيون «زد دي‌اف» آلمان ادعا كرده‌اند شركت سوئيسي «كريپتو اي. جي» به صورت مخفيانه متعلق به سيا بوده و همكاري محرمانه‌اي هم با دستگاه اطلاعات آلمان داشته است.
 
روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشي با عنوان «كودتاي اطلاعاتي قرن» نوشته است: «دولت‌هاي سراسر دنيا طي بيش از نيم قرن براي محرمانه نگاه داشتن ارتباطات جاسوس‌ها، سرباز‌ها و ديپلمات‌هايشان تنها به يك شركت اعتماد كرده‌اند.»
 
شركت كريپتو اي. جي طي چند دهه گذشته با پشت سر گذاشتن موج‌هاي مختلف فناوري توليدكننده اصلي تجهيزات رمزگذاري بوده است.
 
اين شركت سوئيسي با فروش تجهيزاتش به بيش از ۱۲۰ كشور ميليون‌ها دلار درآمد كسب كرده است. از مشتري‌هاي كريپتو مي‌توان ايران، دسته‌هاي نظامي در آمريكاي لاتين، پاكستان و هند به عنوان كشور‌هاي رقباي هسته‌اي و حتي واتيكان نام برد.
 
اما هيچ‌يك از مشتري‌هاي كريپتو خبر نداشتند كه اين شركت به صورت مخفيانه تحت مالكيت سيا است و شراكتي فوق سري با دستگاه اطلاعات آلمان غربي دارد.
 
اين نهاد‌هاي جاسوسي تجهيزات شركت كريپتو را به گونه‌اي دستكاري كردند كه بتوانند رمز‌هاي مورد استفاده كشور‌ها براي ارسال پيام‌هاي رمزدار را به آساني بشكنند.
 
روزنامه واشنگتن‌پست نوشته اين تحقيق نشان مي‌دهد ايالات متحده و متحدانش چطور سال‌ها از ساده‌لوحي كشور‌ها سوءاستفاده كرده و ضمن گرفتن پول از آنها، اسرارشان را سرقت كرده است.
 
اسم رمز اين عمليات، «Thesarus» و «Rubicon» بوده است. روزنامه واشنگتن‌پست و «زد دي‌اف» مي‌گويند اين تحقيق را بر اساس گزارشي محرمانه از سيا كه به رويت اين رسانه‌ها رسيده انجام داده‌اند.
 
در بخشي از گزارش محرمانه «سيا» درباره اين عمليات نوشته شده است: «اين، كودتاي اطلاعاتي قرن بود. دولت‌هاي خارجي به آمريكا و آلمان غربي پول پرداخت مي‌دادند و در ازاي آن محرمانه‌ترين ارتباطاتشان حداقل توسط دو كشور (و شايد تا ۵ يا ۶ كشور) قرائت مي‌شد.»
 
طبق گزارش واشنگتن‌پست از سال ۱۹۷۰ به بعد، سيا و يك نهاد جاسوسي ديگر در آمريكا (آژانس امنيت ملي) تقريباً تمامي عمليات‌هاي كريپتو را تحت كنترل داشتند.
 
در اوايل دهه هشتاد ميلادي عربستان بزرگترين مشتري اين شركت سوئيسي بوده و بعد از آن ايران، ايتاليا، اندونزي، عراق، ليبي، اردن، كره جنوبي و ديگران قرار داشتند. بر اساس اين گزارش دولت دونالد ريگان با همين دستگاه‌ها، دست داشتن معمر قذافي در بمب گذاري دريك باشگاه شبانه تفريحي در آلمان غربي در سال ۱۹۸۶ را كشف كرده بود.
 
به ادعاي واشنتگتن پست، ايران بعد از اين حادثه به امنيت استفاده از دستگاه‌هاي رمزنگاري شركت سوئيسي مظنون شد، اما تا شش سال بعد استفاده از اين دستگاه براي مكالمات محرمانه را ادامه داد. بر اساس ادعاي واشنگتن پست آمريكايي‌ها حدود ۱۹ هزار پيام محرمانه ايران در دوره جنگ با عراق را با همين روش بازخواني كردند و تا ۹۰ درصد كل مكالمات سري ايران در اين دوره توسط آمريكا خوانده مي‌شد.
 
تجيهزات طوري دستكاري مي‌شدند كه به دستگاه‌هاي اطلاعاتي امكان رمزشكني مي‌داد.