پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : توضيح سردار جلالي درباره‌حمله‌سايبري‌اخير به كشور
جمعه، 25 بهمن 1398 - 16:53 کد خبر:41709
رئيس سازمان پدافند غيرعامل كشور گفت: يكي از الزامات پدافند سايبري را شبكه ملي اطلاعات مي‌دانيم و تكميل اين شبكه خود يكي از اركان پدافند سايبري است.


 

به گزارش جنوب ايران نيوز، برنامه گفت‌وگوي ويژه خبري ۲۴ بهمن ماه‌ با حضور سردار غلامرضا جلالي رئيس سازمان پدافند غيرعامل كشور به بررسي ابعاد حملات سايبري به ايران و راهكار‌هاي مقابله با آن پرداخت.

 

سردار جلالي با اشاره به اينكه در فضاي سايبري پيدا كردن منشاء حملات سايبري خيلي سخت است، گفت: هكر‌ها از روش‌هاي مختلفي براي مخفي كردن خود استفاده مي‌كنند كه يكي از آنها زامبي سازي است. يعني از رايانه شخصي كه هيچ اطلاعي از چنين حملاتي ندارد به عنوان ميزبان براي حمله سايبري و رسيدن به اهداف خود استفاده مي‌كنند.

به گفته وي حمله اخير سايبري به زيرساخت‌هاي كشور از نوع ديداس و ممانعت از سرويس‌دهي بوده است كه در اين نوع حمله خدمات از دسترس خارج مي‌شود.

** جنگ سايبري به ۶ شيوه انجام مي شود

وي با اشاره به اينكه جنگ سايبري به ۶ شيوه انجام مي شود و تنوع اين جنگ‌ها روز به روز در حال افزايش است گفت: در سال ۲۰۱۹ براي اولين بار ادبيات جنگ شبكه اجتماعي مطرح شد كه شايد در حوادث اخير كشور نمونه‌اي از اين جنگ را شاهد بوديم.

سردار جلالي تصريح كرد: پيچيدگي عمليات‌هاي سايبري و دشوار بودن يافتن منشاء آن، ارزان و كم هزينه بودن و عدم وجود قوانين بين المللي و نبود چارچوبي براي پيگيري حقوقي اين حملات، دليل افزايش حملات سايبري است.

رئيس سازمان پدافند غيرعامل با اشاره به تقابل ميان ايران و آمريكا، ادامه داد: پهپاد فوق مدرن جاسوسي آمريكا وارد حريم هوايي ما شد و پس از عدم توجه به هشدارها، توسط پدافند هوايي ما ساقط شد. آمريكايي با اين كار غافل گير شدند و شرايط را بررسي كردند و در نهايت ديدند كه هيچ گزينه‌اي براي اقدام نظامي عليه ايران ندارند. در حمله موشكي ايران به عين الاسد هم همين اتفاق افتاد و آمريكا گزينه اي براي اقدام نظامي عليه ما نداشت. از همين رو، ترامپ گزينه تداوم فشار همه جانبه اقتصادي و حملات سايبري عليه ايران را در پيش گرفت.

سردار جلالي با بيان اينكه آمريكايي ها بارها مدعي حمله سايبري به زيرساختهاي ما شده اند، تصريح كرد: ما اين ادعاها را بررسي كرديم و نشانه هايي از آن پيدا نكرده ايم كه نشان مي دهد در صورت حمله سايبري، چتر پدافند سايبري ما آنقدر قدرت داشته است كه بتواند اين حملات را خنثي كند.

** ماهيت دارايي‌ها تغيير كرده است

سردار جلالي با اشاره به اينكه در حال حاضر ماهيت دارايي‌ها تغيير كرده است و فضاي سايبري اكنون ارزشمندترين دارايي و سرمايه ملت‌هاست، گفت: براي نمونه امروزه پول ماهيت ديجيتال پيدا كرده است اما ۱۰ سال پيش ماهيت پول كشور كاغذي بود و اين نشان از تغيير ماهيت در دارايي‌ها دارد.

وي با اشاره به سه ضلع مردم، سخت‌افزار و نرم‌افزار و محتوا در شبكه مجازي خاطرنشان كرد: مردم ما در حال حاضر حضور گسترده‌اي در شبكه هاي اجتماعي دارند و بسياري از مراودات اقتصادي و كسب و كارها نيز در اين فضا شكل گرفته است بنابراين اگر ما كنترلي بر اين فضا نداشته باشيم كه بتوانيم از اطلاعات و كسب و كار مردم محافظت كنيم در واقع دو دستي اين فضا را در اختيار بيگانه قرار داده‌ايم.

** نيازمند فهم مشترك مسئولان در زمينه تهديدات سايبري هستيم

رئيس سازمان پدافند غيرعامل كشور با بيان اينكه براي سامان بخشي به فضاي مجازي و شبكه هاي اجتماعي فهم مشترك مسئولان و نخبگان كشور نسبت به اين پديده بسيار مهم است، گفت: برخورد احساسي و عوام گرايانه به اين مقوله سبب كندي كار ساماندهي اين فضا و تكميل شبكه ملي اطلاعات خواهد شد.

سردار جلالي افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامي دستور راه اندازي شبكه ملي اطلاعات را در زمان بندي مشخص به رئيس جمهور داده و يك بازه زماني يكساله را براي راه اندازي اين شبكه مشخص كرده اند كه رئيس جمهور هم در زمان تحويل بودجه اين را اعلام كرد.

وي با بيان اينكه در برنامه ريزي و زمان بندي جديدي كه براي تكميل شبكه ملي اطلاعات تدوين شده است همه ابهامات برطرف و مسئوليت‌ها تعيين تكليف شده است، گفت: با اين وجود متاسفانه بودجه شبكه ملي اطلاعات در كميسيون تلفيق مجلس شوراي اسلامي راي نياورد و حذف شد. اگر بودجه مناسبي براي ايجاد اين شبكه وجود نداشته باشد راه اندازي آن دشوار و زمان بر خواهد شد.

رئيس سازمان پدافند غيرعامل كشور با بيان اينكه ممكن است حمله اخير سايبري به كشور براي امكان سنجي حمله بزرگتري انجام شده باشد، متذكر شد: در چنين شرايطي بايد براي راه اندازي شبكه ملي اطلاعات بيش از پيش توجه داشته باشيم تا در صورت يك حمله بزرگ، استمرار و پايداري خدمت رساني شبكه به مردم در بهترين شرايط باشد و اين يكي از اصول اوليه پدافند غيرعامل است.

سردار جلالي با بيان اينكه با اتكا به فضاي سايبر غير پايدار و بدون زيرساخت‌هاي داخلي، ايجاد اشتغال دائم در اين فضا با مشكل روبرو خواهد شد، تصريح كرد: سال گذشته ۱۳۰ رزمايش در فضاي سايبر انجام داديم و نقاط آسيب پذير مشخص شد كه در پي رفع آن‌ها هستيم.

وي با بيان اينكه آمريكايي‌ها آذر امسال آژانس امنيت زيرساخت‌هاي سايبري خود را تاسيس كردند،‌ افزود: شبكه ملي اطلاعات بايد طوري ايجاد شود كه در مقابل همه تهديدات سايبري ايمني داشته باشد و نمي‌توان نسبت به اين موضوع سهل انگاري كرد.

رئيس سازمان پدافند غير عامل كشور افزود:​ توسعه شبكه‌هاي اجتماعي بر اساس زيرساخت‌هاي خارج از كشور موجب مي‌شود دشمنان با اشراف اطلاعاتي كه به دست مي‌آورد نيازي به جاسوس نداشته باشند.

سردار جلالي گفت: امروزه اهميت فضاي سايبري از مواد غذايي بيشتر است، زيرا دشمن مي‌تواند بر افكار عمومي، اذهان جامعه و اطلاعات كشور تاثير بگذارد.

** شبكه ملي اطلاعات يكي از الزامات پايداري شبكه سايبري است

وي افزود: يكي از الزامات پايداري شبكه سايبري را شبكه ملي اطلاعات مي‌دانيم و اين شبكه خود نمود و از اركان پدافند سايبري است.

رئيس سازمان پدافند غير عامل كشور با بيان اينكه آمريكا و اسرائيل در شركت هايي كه سهام دار آن هستند از اشراف اطلاعاتي برخوردارند گفت: در اين شرايط، قرار دادن لمينت هايي با اهداف خرابكارانه و جاسوسي در تجهيزات صنعتي وارداتي كار سختي نخواهد بود كه ما بسياري از نمونه‌هاي چنين اقداماتي را كشف كرده‌ايم.

** هيچ مورد اثبات شده‌اي از ورود كرونا به كشور وجود ندارد

سردار جلالي در مورد آخرين وضعيت كرونا در كشور نيز، گفت: از زمان آغاز بيماري كرونا، قرارگاه پدافند زيستي كشور را فعال و از همه مراكز تشخيصي كشور نتايج را دريافت كرده ايم كه مشخص شد هيچ مورد اثبات شده‌اي از ورود كرونا به كشور وجود ندارد.

وي افزود: در حوزه پدافند زيستي، رسانه، بهداشت، درمان و امنيت، شاخصه‌هاي اصلي هستند. ما در حوزه رسانه و اطلاع رساني ضعف داريم كه رسانه‌ها به ويژه صدا و سيما بايد در زمينه ابهام زدايي و اطلاع رساني صحيح درباره بيماري كرونا تلاش كنند.

رئيس سازمان پدافند غير عامل كشور افزود: با توجه به اينكه اين بيماري واكسن و دارو ندارد مهم‌ترين بخش مقابله با آن در مرحله پيشگيري است.