پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : 4 حوزه نياز به اعزام بازرس بود كه بازرس هم اعزام شد
چهارشنبه، 28 اسفند 1398 - 14:37 کد خبر:41880
سخنگوي شوراي نگهبان گفت: از مجموع 208 حوزه انتخابيه، صحت 204 حوزه اعلام شده و 4 حوزه نياز به اعزام بازرس بود كه بازرس هم اعزام شده و هر وقت به نتيجه برسيم، نتايج را اعلام خواهيم كرد.

به گزارش جنوب ايران نيوز، به نقل از فارس: نشست خبري عباسعلي كدخدايي سخنگوي شوراي نگهبان دقايقي قبل به صورت ويدئو كنفرانس برگزار شد.
 
در اين نشست قرار است خبرنگاران سوالات خود را از كدخدايي سخنگوي شوراي نگهبان مطرح كنند.
 
بودجه 99 امروز نهايي مي‌شود/مجلس يازدهم نصاب لازم را دارد
 
كدخدايي در ابتدا ضمن تبريك ايام رجب و شعبان و آغاز سال جديد، به تشريح مصوبات رسيدگي شده در اين شورا پرداخت.
 
وي همچنين گزارشي از روند بررسي مصوبه كميسيون تلفيق درباره لايحه بودجه  سال 99 كل كشور ارائه كرد.
 
وي اظهار داشت: با عنايت به وضعيت ويروس منحوس كرونا ناچار شديم كه نشست خبري را به صورت ويدئو كنفرانس برگزار كنيم؛ اين روش، روش سالم‌تري براي همكاران رسانه‌اي ما است.
 
وي افزود: مهمترين مصوبه مجلس در هفته اخير، بودجه سال 99 بود؛ اين بودجه به دليل شرايط خاصي كه ايجاد شده بود، از طريق كميسيون تلفيق براي ما ارسال شد و شوراي نگهبان در جلسات متعددي، بودجه را بررسي كرد.
 
سخنگوي شوراي نگهبان ادامه داد: روز گذشته جلسه اي برگزار و اصلاحات انجام شده توسط مجلس را بررسي كرديم و نظرات خودمان را اعلام كرديم و اصلاحات ما نيز به صورت غير رسمي از سوي كميسيون تلفيق انجام شده است.
 
* 80 ايراد شوراي نگهبان به بودجه 99 
 
وي گفت: شوراي نگهبان چيزي در حدود 80 ايراد به لايحه بودجه 99 گرفت.
 
كدخدايي با اشاره به اينكه تعداد ايرادات ما نسبت به لايحه بودجه سال 99 نسبتا زياد بود، گفت: اين ايرادات داراي 19 بند و  80 مورد است كه از اين تعداد 8 فقره ايراد شرعي، 2 مورد مربوط به صندوق توسعه ملي،27 مورد داراي ابهام،6 مورد مربوط عدم مغايرت با سياست‌هاي كلي نظام،6 مورد عدم سقف يا رديف و 22 مورد هم غير بودجه‌اي بود
 
* اصلاحات جديد بودجه امروز بررسي مي‌شود
 
كدخدايي تصريح كرد: امروز اصلاحات جديد انجام شده توسط مجلس را دوباره براي ما ارسال كردند و شوراي نگهبان اين اصلاحات را بررسي خواهد كرد.
 
سخنگوي شوراي نگهبان در بخش ديگري از سخنانش بيان كرد: در لايحه بودجه، مشخص نبود كه سقف افزايش حقوق تا چه اندازه بايد باشد و در واقع اين موضوع براي شوراي نگهبان مورد ابهام بود كه دوستان در مجلس اين ابهام را متوجه شده‌ و اصلاحات لازم را انجام داده‌اند.
 
كدخدايي ادامه داد: اينكه مجلس يا كميسيون تلفيق، بودجه را بررسي ميكند، تاثيري بر نظرات شوراي نگهبان ندارد، بلكه شورا در جلسات متعدد اين ايرادات را بررسي و اعلام كرد و عموما ايرادات شوراي نگهبان توسط مجلس تامين شده است.
 
وي همچنين ابراز اميدواري كرد كه امروز بودجه با اصلاحات نهايي كه انجام ميشود، مسير نهايي خود در جهت ابلاغ را طي كند.
 
* مجلس يازدهم حد نصاب دارد
 
وي بيان كرد: از مجموع 208 حوزه انتخابيه، صحت 204 حوزه اعلام شده و 4 حوزه نياز به اعزام بازرس بود كه بازرس هم اعزام شده و هر وقت به نتيجه برسيم، نتايج را اعلام خواهيم كرد.
 
وي افزود: از 290 نماينده، 13 نماينده هنوز تعيين نشده‌اند كه اين يعني مجلس حدنصاب لازم را دارد.
 
كدخدايي گفت: مرحله دوم انتخابات، ادامه مرحله اول است يعني فردي كه بايد حد نصاب لازم را داشته باشد، نداشته و بايد در دور دوم انتخابات دوباره انتخابات برگزار شود و افراد با هم رقابت كنند.
 
سخنگوي شوراي نگهبان ادامه داد: طبيعتا انتخابات براي حوزه هاي انتخابيه تهران و آستانه اشرفيه كه نمايندگان منتخب اين حوزه‌ها فوت كرده‌اند، در انتخابات سراسري آينده برگزار مي‌شود اما 11 حوزه‌اي كه انتخابات ميان دوره اي بايد براي آنها برگزار شود، در سال جديد اين انتخابات‌شان برگزار خواهد شد.