پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : «جهش توليد» فرصتي براي ارتقاي طراز مديريت صنعتي كشور
یکشنبه، 3 فروردین 1399 - 23:15 کد خبر:41902
پرويز سالاري

به گزارش جنوب ايران نيوز، پرويز سالاري دبير جمعيت رهپويان انقلاب اسلامي هرمزگان و از فعالان سياسي شاخص اين استان در يادداشتي در خبرگزاري فارس به مناسبت نام‌گذاري سال 1399 به سال «جهش توليد» آورده است:«جهش توليد» فرصتي براي ارتقاي طراز مديريت صنعتي كشور
 
با درود بيكران به روح بلند و ملكوتي نبي مكرم اسلام حضرت محمد (ص) كه بهار امسال با عيد بزرگ مبعثش عجين گشته كه با منبع عظيم و الهام بخش الهي و مكارم اخلاق خود نمونه‌اي عالي از انسان سازي در سرزمين جاهليت عربستان را محقق ساخت، 
 
در واقع پيام مدبرانه مقام معظم رهبري همچون سال‌هاي گذشته بيانگر مقصد اصلي كه همان حسن‌الحال است، جهت‌گيري يافته و ان شا الله در سال جديد به فضل و ياري حضرت سبحان و به بركت عيد بزرگ مبعث و تيزبيني و تدبير و آينده نگري رهبر معظم انقلاب اسلامي در تحقق آرمان‌هاي امام و شهدا و براي سربلندي و عزت ملت ايران گام برداريم.
 
نام‌گذاري سال 99 به «جهش توليد» نشان از وجود يك استراتژي هوشمندانه و دقيق در درك صحيح از موقعيت ملي، مصالح و منابع عمومي از منظر ايشان است لذا فلسفه نام‌گذاري سال‌ اين است كه مسائلي از محيط بيروني يعني منطقه‌اي و جهاني بر محيط داخلي و ملي ما تأثير مي‌گذارد كه اولويت‌ها را تغيير مي‌دهد. از اين رو مقام معظم رهبري بالغ بر 10 سال است كه تأكيدشان بر حوزه اقتصاد يكي از حوزه‌هاي اصلي كشور است كه مصالح و منافع ملي ما را تضمين مي‌كند.
 
تأكيد و نگاه ويژه ايشان بر حوزه اقتصاد و نام‌گذاري‌هاي مستمر اقتصادي در سال‌هاي پي در پي از آن منظر صورت مي‌گيرد كه اگر در اقتصاد و معيشت مردم اختلال ايجاد شود به تبع آن ممكن است در آرمان‌ها و ارزش‌ها و باورها و اعتقادات مردم اختلال ايجاد شود.
 
ملاحظات مختلفي باعث شده كه در اين مقطع زماني اقتصاد برتري ضمني بر حوزه‌هاي ديگر از جمله امنيتي و اجتماعي پيدا كند و بي‌توجهي به اقتصاد سبب ايجاد آثار ضد امنيتي شود كه بيكاري، فقر، فساد، نارضايتي، تنش‌هاي اجتماعي و ... از آن جمله‌اند لذا رهبر معظم انقلاب اسلامي با تيزبيني ويژه‌اي توجه به اقتصاد ملي را به عنوان يك استراتژي كلان در نظر گرفته و با نام‌گذاري سال‌هاي مختلف به اين مقوله، تلاش دارند تا عزم عمومي را در كشور به سوي تقويت اين مهم هدايت كنند اما در عمل علي رغم تأكيدات معظم له، دولت و مجلس به جاي درك مفهومي و صحيح از اين واژه‌ها و تلاش براي عملياتي كردن آنها، در بسياري از مقاطع صرفا رفتاري تشريفاتي و ظاهري با اين موضوعات داشته‌اند.
 
متاسفانه دولت‌‌ها كه هر كدام با شعارهاي پرطمطراقي نظير سازندگي، اصلاحات، عدالت، مهرورزي و تدبير و اميد وارد عرصه مديريت كشور شدند، عملكردهاي مناسبي در زمينه اقتصادي نداشتند. به عنوان نمونه در سالي كه رهبر معظم انقلاب اسلامي، اقتصاد و توليد ملي نام‌گذاري كردند، رئيس بانك مركزي وقت و برخي مسؤولان طراز اول اقتصادي كشور با اظهارنظرها و اقداماتي غيرمسؤولانه بازار سكه و ارز و دلالي را دامن زدند و عملا توليد داخلي مورد آسيب جدي قرار گرفت.
 
كشور ما با وجود سرمايه‌هاي بي‌نظيري همچون فرهنگ كهن، نيروي انساني خداجو و صبور، منابع عظيم خدادادي و امكانات لازم براي تأمين محصولات مختلف از مواد اوليه و مهم‌تر از هر چيز ملتي ديندار و ولايت‌مدار، نبايد در مسائل و موضوعات اقتصادي درگير و دار سوء مديريت‌هاي ساده‌اي باشد كه جهت‌گيري كلي او را تحت‌الشعاع قرار داده و اراده ملي آن را تضعيف كند.
 
«جهش توليد» براي كشور ما كه در كانون وسيعي از انرژي ارزان و منابع عظيم قرار گرفته‌ايم و به بازارهاي متنوعي در سطح منطقه با شمار زيادي از همسايگان با جمعيت قابل توجه دسترسي داريم، يك فرصت عظيم و يك سياست‌گذاري راهبردي به حساب مي‌آيد كه مي‌تواند طراز مديريتي كشور ما بخصوص در حوزه صنعتي را ارتقا داده و سنك محكي براي رشد ظرفيت‌هاي ملي ما باشد.
 
ادامه دارد...