پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : بارش‌هاي نوروزي تمامي «سدهاي» هرمزگان را سرريز كرد
دوشنبه، 4 فروردین 1399 - 18:50 کد خبر:41908
هر 3 سد مهم استان هرمزگان شامل سد استقلال ميناب، سد شميل و نيان و سد جگين و صدها آب‌بند و آبگير روستايي در هرمزگان سر ريز شده‌اند و بحمد الله بارش اخير در بالادست اين سدها به حدي بوده كه مجبور شديم براي جلوگيري از بروز خطر، دريچه اين سدها را باز كنيم.

به گزارش جنوب ايران نيوز، رضا مدرس ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بندرعباس اظهار كرد: هر 3 سد مهم استان هرمزگان شامل سد استقلال ميناب، سد شميل و نيان و سد جگين و صدها آب‌بند و آبگير روستايي در هرمزگان سر ريز شده‌اند و بحمد الله بارش اخير در بالادست اين سدها به حدي بوده كه مجبور شديم براي جلوگيري از بروز خطر، دريچه اين سدها را باز كنيم.
 
تمامي «سدهاي» هرمزگان سرريز شده‌اند/ راه 40 روستاي «بشاگرد» و 12 روستاي «بندرعباس» مسدود است
 
وي افزود: در حال حاضر شدت بارش‌ها و وقوع سيلاب و طغيان رودخانه‌هاي هرمزگان سبب مسدود شدن راه 40 روستا در بشاگرد و 12 روستا در بندرعباس شده است كه به تدريج با كاهش بارش‌ها، راه اين روستاها نيز بازگشايي خواهد شد.
 
معاون عمراني استانداري هرمزگان با بيان اين كه طغيان رودخانه جگين در بشاگرد سبب قطع ارتباط 40 روستا در بخش گافر و پارامون شهرستان بشاگرد شده است، افزود: تردد به اين روستاها با خودروهاي سنگين و لودر امكان پذير است اما خودروهاي سبك توان عبور از رودخانه جگين را ندارند كه البته با كاهش بارش‌ها در بالادست از شدت طغيان رودخانه هر ساعت كاسته مي‌شود.
 
مدرس همچنين گفت: برخي روستاهاي ميناب نيز تحت تاثير بازگشايي دريچه‌هاي سد استقلال با طغيان رودخانه و محدوديت در ترددها مواجه هستند كه از ساعتي قبل با كاهش ميزان سيلاب ورودي به سد استقلال ميناب، خروجي سد را نيز كاهش داده‌ايم و به تدريج از حجم سيلاب در رودخانه ميناب نيز كاسته مي‌شود.
 
وي درباره خسارات سيل در شرق هرمزگان نيز اظهار كرد: 50 خانه مسكوني روستايي در هرمزگان متأثر از سيل آسيب ديده‌اند كه عمدتا آبگرفتگي ناشي از طغيان رودخانه‌ها بوده است و هلال احمر به كمك مردم اين روستاها رفته است تا در صورت نياز اسكان اضطراري آنان انجام شود.
 
معاون عمراني استانداري هرمزگان بيان داشت: خروجي سد استقلال ميناب را در حال حاضر به 1600 متر مكعب در ثانيه كاهش داده‌ايم چون ميزان ورودي سيلاب به مخزن سد نيز به حدود 1000 متر مكعب در ثانيه رسيده است.
 
مدرس درباره وضعيت روستاهاي در معرض سيل در بشاگرد نيز گفت: عمده مشكل ما در بشاگرد مسدود شدن راههاي 40 روستاي در محاصره رودخانه جگين است كه اكنون تردد به اين روستاها با وسايل سنگين ممكن است و خسارتي از اين منطقه به منازل مسكوني مردم گزارش نشده است.
 
وي بيشترين خسارات وارد شده در اثر سيل را به زيرساخت‌هاي آب شرب ميناب و بندرعباس عنوان كرد و بيان داشت: برخي راههاي روستايي نيز در اثر سيل آسيب ديده‌اند كه برآورد دقيق‌تر در اين زمينه را تا ساعتي ديگر ارائه خواهيم كرد.