پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : نقد بايد در قالب صحيح خود و نه تخريب‌كننده ويرانگر و نه در جهت مانع‌تراشي باشد
جمعه، 19 اردیبهشت 1399 - 19:51 کد خبر:42100
معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استانداري هرمزگان گفت: تمام مسئولان و مديران استان بايد خود را پاسخگو به تشكل ها و نهادهاي مدني بدانند و نبايد خود را از معرض نقد اين نهادها مخفي كنند زيرا اين تشكل‌ها زبان گوياي مردم هستند.


به گزارش جنوب ايران نيوز، سعيد ناجي در جلسه پيگيري مسائل تشكل‌ها و نهادهاي كارگري استان، بيان كرد:  اميدواريم اين نشست‌ها بتواند تاثيرات مثبتي در شكل گيري يك رابطه دو سويه داشته باشد، زيرا وجه اول مصالحه و دست يافتن به راه حل نشست و گفتگو است، بدون گفتگو امكان دست يافتن به راه حل وجود ندارد.
نقد بايد در قالب صحيح خود و نه تخريب‌كننده ويرانگر و نه در جهت مانع‌تراشي باشد
وي با بيان اينكه پاسخگويي به مردم از اصول اوليه نظام ما است، اضافه كرد: اين اصل را پذيرفته ايم  كه حاكميت بايد به مردم پاسخگو باشد زيرا ساختار نظام ما بر اين اصل استوار بوده و هست و وقتي كه انقلاب اسلامي شكل گرفته اساس آن بر پاسخگويي مسئولان به مردم نهاده شد.

معاون سياسي و امنيتي استانداري هرمزگان افزود: مردم آن چيزي كه تكليف آنها در طول دوران انقلاب اسلامي بوده است را انجام داده اند و مسئولان نيز به عنوان خدمت گذاران آنها بايد نيازهاي مردم را شناسايي و براي رفع آنها تلاش كنند.

ناجي بيان كرد: اصول ديگري كه بايد آن به آن احترام گذاشت اين است كه بپذيريم نقص وجود دارد. در مجموعه دولت هم نقص وجود دارد و براي همين دولتمردان فعلي كشور همواره بر نقد تاكيد داشته و دارند، اما نقد بايد در قالب صحيح خود و نه تخريب كننده ويرانگر و نه در جهت مانع تراشي باشد.

وي افزود: نقص مي تواند در دولت، تشكل‌ها و بدنه جامعه باشد كه بايد تلاش كرد اين نقايص را به نحو روشن و درستي شناسايي و در راستاي رفع آن حركت كنيم.

ناجي با بيان اينكه بايد پذيرفت كه در نظام ما مردم محور هستند، اظهار كرد: شكل گيري سيستم حاكميتي در كشور براي خدمت به مردم است، اگر دستگاه قضايي، مقننه و اجرا  وجود دارد براي رفع نياز مردم است و اگر قانون وجود دارد براي اين است كه همگان حد و حدود خود را بشناسند و بر اساس آن در جامعه در كنار يكديگر مسالمت آميز و محترمانه زندگي كنند.

وي اضافه كرد: بايد قبول كرد و پذيرفت كه تشكل‌ها و نهادهاي مدني از عناصر مهم  توسعه در جامعه هستند، توسعه عصر جديد بدون حضور تشكل ها و نهادهاي مدني و مردم معنا ندارد.

ناجي تاكيد كرد: مگر امكان دارد حكومت يا دولت بتواند با تمامي افراد جامعه چهره به چهره صحبت كند، بنابراين نقش هر تشكل صنفي اين است كه تمامي مطالباتي كه هر قشر از جامعه دارد كه قابل اجرا است را دسته بندي و ارايه كند، اين امر موجب مي‌شود كه مشكلات و مطالبات آنها به درستي به گوش مديران و حكومت برسد.

وي تصريح كرد: دولت مي‌تواند بر مبناي مطالبات ارائه شده توسط صنوف و تشكل‌هاي مدني برنامه‌ريزي بهتري براي جامعه هدف داشته باشد و از اين طريق امكان حل و فصل مشكلات جامعه بهتر فراهم خواهد شد.

معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استانداري هرمزگان با اشاره به موانع پيش پاي دولت، بيان كرد: موانع خارجي، تنگناهاي داخلي و برخي قوانين و سياست‌ها كه براي دولت پيش بيني شده  حركت كردن در لا به لاي اين موانع دولت را با دشواري‌هاي جدي مواجه كرده كه اين امر متوجه همه دولتها مي‌شود اما آن چيزي كه مهم است توجه به چارچوب‌ها و ساختارهاي اصيل و بنيادي نظام بوده كه اين دولت خود را پايبند به آنها دانسته است.

ناجي با بيان اينكه دفاع از آرمان و منافع مردم از رويكردهاي اصلي دولت بوده است، اضافه كرد: دولت منافع مردم را بر منافع حتي خودش ترجيح داده  و در مسير حفظ اموال، دارايي‌ها و منابع كشور ملت تلاش كرده است و يكي از مسايل مهم اين بوده كه اين دولت هيچ گاه اجازه نداده كه منافع  و امنيت ملي فداي منافع حتي خود دولت و مصالح گروهي و جرياني خاص شود.