پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : انتقادات تند دو عضو شوراي شهر از عملكرد شهردار بندرعباس
دوشنبه، 29 اردیبهشت 1399 - 06:00 کد خبر:42152
فاطمه جراره و اسماعيل بواشه دو عضو شوراي شهر بندرعباس هستند كه در فاز جديدي از انتقاد از عملكرد شهردار بندرعباس، طرح سوال از وي را در 10 بند كليد زده‌اند و قانونا عباس اميني‌زاده 10 روز فرصت دارد تا براي پاسخ به سوال آنان در جلسه شوراي شهر حاضر شود.

عبه گزارش جنوب ايران نيوز، فاطمه جراره و اسماعيل بواشه در جلسه ظهر امروز شوراي شهر در دو نطق انتقادي با بيان برخي از مشكلات مديريتي شهرداري بندرعباس، طرح سوال از شهردار اين شهر را در 10 محور كليد زدند.
 
كار شهرداري بندرعباس از تذكر گذشته است
 
فاطمه جراره رئيس شوراي شهر بندرعباس در آغاز جلسه شورا در نطقي انتقادي از عملكرد عباس اميني زاده شهردار بندرعباس، گفت: تذكرات شوراي شهر بندرعباس ديگر از مرحله صحن شوراي شهر گذشته است و بايد براي حل اين مشكلات به سراغ اختياراتي قانوني اعضاي شورا رفت.
 
انتقادات دو عضو شوراي شهر از عملكرد شهردار بندرعباس/ شهر به «سرطان» مبتلا شده است
عكس آرشيوي است
 
وي با بيان اين كه متاسفانه شهرداري بندرعباس بدون مجوز نسبت به جذب نيرو در سال گذشته اقدام كرده و در حال حاضر كه از نظر قانوني امكان پرداخت حقوق و مزاياي اين افراد را ندارد، اضافه كرد: حالا كه توان اين كار را ندارند در محافل مختلف، مسؤوليت اين موضوع را بر دوش شوراي شهر قرار مي‌دهند ولي بايد بگويم كه شوراي شهر بندرعباس در جذب نيرو و اخراج نيروهاي شهرداري هيچ دخالتي نداشته است  و افرادي كه بدون مجوز قانوني استخدام را انجام داده‌اند و حقي ايجاد كرده‌اند، مي‌بايست اكنون پاسخگوي عمل خودشان باشند و حق و حقوق اين كارگران را سريعا پرداخت كنند.
 
رئيس شوراي شهر بندرعباس همچنين اضافه كرد: عدم پرداخت به موقع حقوق نيروهاي بخش تنظيف شهرداري موجب بروز مشكلاتي در زندگي آنان شده و همين طور فضاي كار در شهرداري را دچار مشكل كرده است.
 
جراره با انتقاد از عملكرد شهرداري در نظارت بر پيمانكاران، تصريح كرد: بي توجهي و نبود نظارت بر كار پيمانكاران موجب به تعويق افتادن پرداخت حقوق كارگران تنظيف شده و نشانه ضعف مديريت شهردار بر زيرمجموعه خويش است و تذكرات مكرر ما اعضاي شورا در جلسات مختلف نيز تأثيري نداشته است و بايد براي حل اين مشكلات به سراغ قانون و اختيارات قانوني كه به اعضاي شورا داده شده، رفت.
 
بندرعباس به سرطان دكه مبتلا شده است
 
اسماعيل بواشه نيز در اين جلسه به عنوان فرد دومي بود كه انتقادات تندي را عليه شهردار بندرعباس مطرح كرد. وي با بيان اين كه واگذاري غيرقانوني و غيراصولي دكه در سطح شهر بندرعباس بدون رعايت ضوابط ترافيكي و شهرسازي به سرطاني براي شهر بدل شده است و شهرداري نه تنها براي اين وضعيت كاري نكرده بلكه روز به روز اين وضعيت را تشديد كرده است.
 
وي همچنين درباره عدم پرداخت حقوق كارگران شهرداري، عنوان داشت: وظيفه خود مي‌دانم كه در اين زمينه سكوت نكنم و در تمام ايام سال شاهد تأخير چند ماهه پرداخت حقوق كارگران زحمتكش شهرداري هستيم.
 
اين عضو شوراي شهر بندرعباس ادامه داد: اين مشكلات بارها در صحن شوراي شهر تذكر داده شده و كوچك‌ترين توجهي نمي‌شود و هر وقت كه آنان براي دريافت حقوق قانوني‌شان اعتراضي مي‌كنند، تهديد به اخراج مي‌شوند و در اين زمينه مقصر شهرداري است كه بر عملكرد پيمانكارانش نظارت درستي ندارد و در اجراي مفاد قرارداد كوتاهي مي‌كند.
 
بواشه خاطرنشان كرد: هر ساله قراردادهاي سنگيني با وابستگان افراد خاصي در شهرداري با موضوع جمع‌آوري نخاله بسته مي‌شود اما در همه جاي شهر شاهد انباشت نخاله‌هاي ساختماني و گلايه شهروندان هستيم و هيچ مسؤولي نيز در شهرداري اين مشكلات را نمي‌بيند كه فكري به حال آن كند.
 
وي با انتقاد از انتصاب‌هاي اخير در شهرداري بندرعباس، گفت: درحال حاضر اصلي ترين ملاك دستيابي به پست مديريتي در شهرداري بندرعباس، ميزان بله قربان گويي، رفيق بازي و يا داشتن نسبت فاميلي است و اين موارد را جايگزين تخصص، توانمندي و تجربه‌هاي اجرايي مديران كرده‌اند.
 
بواشه همچنين اضافه كرد: بودجه شهرداري از كل اعتبارات عمراني استان هرمزگان بيشتر است اما نتيجه انتصاب‌هاي سفارشي و نبود مديريت اين شده كه شهرداري توان حقوق كارگران را نمي‌دهد و هزينه‌هايش از بودجه عمراني استان هم بيشتر شده است. متأسفانه شهردار پس از 7 سال در اين پست قرار داشتن دچار روزمرگي شده است و مديريتش بر امور بسيار ضعيف است.
 
عضو شوراي شهر بندرعباس به گلايه‌هاي مردم درباره وضعيت آسفالت خيابان‌ها و محلات نيز اشاره و عنوان داشت: هر جا چاله‌اي و يا كنده‌كاري صورت گرفته به امان خدا رها شده است و هيچ نظارتي بر حفاري‌ها نمي‌شود و چاله‌اي كه كنده مي‌شود بعد از 3 تا 4 ماه نيز اقدامي براي پركردن و يا مرمت آن نمي‌شود. واقعا حق مردمي كه اين همه عوارض نوسازي و ارزش افزوده و پروانه و ... مي‌دهند، اين كيفيت است؟ وضعيت كيفيت آسفالت در روستاهاي اطراف بندرعباس از وضعيت آسفالت در شهر و معابر شهري بندرعباس بهتر ست!
 
 
جزئيات طرح سؤال از «شهردار بندرعباس»

دو عضو شوراي شهر بندرعباس ( فاطمه جراره و اسماعيل بواشه) در 10 محور سؤالاتي را از شهردار اين شهر مطرح و خواستار پاسخگويي وي شدند. اين دو از ديگر از اعضاي شورا نيز درخواست دارند كه آنها نيز به اين طرح سوال بپيوندند.

متن اين طرح سؤوالات بدين شرح است:

در اجراي ماده ۸۳ قانون تشكيلات و وظايف انتخابات شوراي اسلامي كشور، پيرو تذكرات مكرر (شفاهي و كتبي) و عدم اصلاح يا اجرا اكثر موضوعات مورد تذكر و نارضايتي از عملكرد شهردار در ارائه خدمات مناسب و مطلوب به شهروندان كه سبب نگراني و دغدغه مردم شده است.

با توجه به اهميت موضوع سوالات به صورت كامل در ذيل آمده است:

۱- با توجه به قرارداد تنظيف با پيمانكاران  و با استناد به شرايط پيمان متاسفانه در حسن اجراي مفاد قراردادهاي تنظيف نظارت لازم و كافي صورت نمي گيرد كه عدم نظارت و مديريت صحيح باعث شده وضعيت تنظيف و پاكيزگي سطح شهر بسيار  ضعيف باشد و همچنين بي توجهي نسبت به پرداخت به موقع حق و حقوق، سنوات، عيدي و ساير ملزومات كارگران باعث بروز مشكلات متعددي  شده است كه اين مسايل باعث عدم ارائه خدمات مطلوب و نارضايتي شهروندان از تنظيف كوچه و خيابان ها شده است كه عليرغم تذكرات متعدد تا كنون اين رويه اصلاح نگرديده است.

۲- كيفيت نامناسب اجراي پروژه ها و همچنين مطالعات ناقص و عدم نظارت و نگهداري اصولي از پروژه ها كه موجب بلااستفاده ماندن و تخريب و اتلاف هزينه هاي بسيار گرديده است به عنوان نمونه :

الف) عدم نظارت صحيح و درست بر عمليات آسفالت معابر و كوچه ها عليرغم تصويب و تخصيص بودجه فراوان
ب) تعداد هفت پروژه آبنماي موزيكال كه با صرف چندين ميليارد تومان هزينه عمر مفيد آنها به بيش از شش ماه هم نرسيده است.
پ) پروژه المان بندرعباس با  هزينه اجرايي بيش از يك ميليارد تومان كمتر از يكسال نيازمند بازسازي گرديده است.

۳- عدم اجرا و بهره برداري به موقع از پروژه هاي ذيل علي رغم تصويب و تخصيص بودجه مربوطه

الف) پروژه هاي تقاطع غير همسطح (مهرگان)
ب) شهر بازي
پ) پارك ده هكتاري، بوستان هنر، پارك آبي، پارك ترافيك، پارك موضوعي
ت) خور نايبند

۴- محكوميت و شكست تيم حقوقي شهرداري در دعاوي مختلف و عدم پيگيري اجراي احكام قضايي و توافقنامه‌ها كه موجب ايجاد خسارات مالي فراوان به شهرداري مي‌گردد.

الف) پرونده مربوط به اصلاحات زمين مجتمع زيتون ۱ در خصوص محكوميت شهرداري به مبلغ ۱۰ ميليارد تومان
ب) محكوميت شهرداري بندرعباس در پرونده مرتبط با خانم محسني در خصوص انتقال مالكيت دو دستگاه اتوبوس.
پ) عدم اجراي فاز يك آيت الله غفاري و اجراي توافقنامه‌ها و برطرف نمودن مشكلات اهالي بيش از ۱۰ سال

۵- نارضايتي پرسنل ناشي از عدم رعايت ضوابط و مقررات تبديل وضعيت پرسنل شركتي به قراردادي و قراردادي به پيماني.

۶- عدم بهره‌برداري و اتمام به موقع از پروژه بي آر تي (اتوبوس ويژه) با توجه به گذشت حدود ۵ سال از شروع پروژه در تاريخ 24 شهريور 94. اين در حالي است كه هر ساله هزينه‌هاي زيادي جهت انجام پروژه صرف گرديده و همچنين ( تغييرات محيطي اصلاح هندسي، تخريب خيابان‌ها و فضاي سبز ) باعث ايجاد مشكلاتي براي شهروندان شده است.

۷- توسعه، نگهداري و بهسازي بوستان‌ها و پارك‌هاي سطح شهر عليرغم تصويب و تخصيص بودجه سنواتي، متاسفانه به نسبت بودجه هزينه شده نامطلوب است. اكثر بوستان‌ها از لحاظ روشنايي بسيار ضعيف است فضاي سبز و وسايل بازي كودكان به علت فرسودگي خطر آفرين مي‌باشد. به عنوان نمونه (بوستان خليج فارس – بوستان معلم و غيره...)

۸- آبگرفتگي شديد منازل و مغازه هاي شهروندان در نقاط مختلف محلات و خيابان هاي اصلي حتي در نقاطي كه پروژه‌هاي هدايت آب هاي سطحي در آن اجرا شده است.

۹- عدم تعيين و تكليف و ساماندهي نمودن دكه‌ها و كانكس‌هاي سطح شهر كه علاوه بر ايجاد ترافيك و مسدود نمودن پياده روها، باعث از بين رفتن زيبايي و منظر شهري گرديده است.  عليرغم تاكيد شورا مبني بر راه اندازي و تقويت بازارچه‌هاي محلي جهت دسترسي آسان مردم و تامين مايحتاج روزانه و حمايت از اقشار آسيب پذير محلات، اما متاسفانه هر روز به تعداد دكه‌ها افزوده شده و حتي برخي از اين غرفه‌ها بدون برگزاري تشريفات قانوني ( مزايده ) به افراد خاص واگذار شده است. به طور مثال به گل فروشي‌هاي جنب بوستان خليج فارس و بلوار راه آهن و ده‌ها مورد ديگر .... مي‌توان اشاره كرد.

۱۰- بي‌توجهي به مصوبات و اجرايي نكردن حدود ۷۰ درصد از طرح‌هاي مصوب كه انجام هر يك از طرح‌ها  مي توانست در جهت اصلاح امور و كيفيت پروژه ها و كاهش هزينه و رضايتمندي شهروندان موثر واقع شود.

الف) مصوبه مورخ ۱۹/۸/۹۷ در خصوص الزام شهرداري به ايجاد سامانه مناقصات و مزايدات و پروژه هاي سرمايه گذاري شهرداري با هدف شفاف سازي معاملات شهرداري.
ب) الزام شهرداري به راه اندازي آزمايشگاه كنترل كيفيت آسفالت در سازمان عمران و آموزش نيروي متخصص و ماندگار در مجموعه شهرداري بندرعباس مصوبه تاريخ ۳/۱۰/۹۶
ب) مصوبه مورخ ۲۴/۴/۹۷ در خصوص الزام شركت هاي پيمانكار آسفالت در جهت گذراندن دوره هاي آموزشي مديران و پرسنل تحت پوشش ، در زمينه آسفالت كه از سوي سازمان عمران شهرداري و دريافت گواهينامه صلاحيت اجراي پروژه هاي عمراني (آسفالت) و عدم تهيه شيوه نامه مربوطه علي رغم گذشت دو سال از زمان تكليف و اجراي آن.
پ) طرح الزام شهرداري به تقويت سازمان عمران جهت تجهيز و خريد كارخانه جديد و ارتقاء ظرفيت توليد كارخانه آسفالت ۲۶/۹/۹۶
ت) در خصوص المان ها ، مبلمان و نمادهاي شهري پس از تصويب در كميسيون فرهنگي اجتماعي شوراي اسلامي ، قابل اجرا مي‌باشد.
ث) مصوبه مورخ ۱/۴/۹۷ در خصوص كمك مالي به هيئت ورزشي جانبازان و معلولين استان از محل بودجه سازمان فرهنگي ورزشي
ج) مصوبه مورخ ۱۳/۱۰/۹۶: 1- مناسب‌سازي ساحل دريا جهت معلولين. 2- احداث پارك ويژه معلولين توسط شهرداري بندرعباس با تجهيزات لازم
ح) بي‌توجهي به مصوبه شورا و عدم اخذ مجوز و تاييديه هزينه اجرايي المان ها و مبلمان هاي شهر كه به دنبال آن اجراي المان ها با هزينه هاي سرسام آور و بدون عمر مفيد اجرا مي شود.

 
/ منبع: فارس