پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : 1000 تاكسي فرسوده در بندرعباس داريم
یکشنبه، 1 تیر 1399 - 22:48 کد خبر:42310
كمبود تاكسي در هواي گرم و شرجي بندرعباس يكي از سوژه‌هايي بود كه مردم از آن گلايه خود را در« فارس من» به ثبت رسانده بودند. ما نيز اين سوژه را پيگيري كرديم.

 

به گزارش جنوب ايران نيوز، كمبود تاكسي در شهرهاي ساحلي به دليل ساختار طولي شهرها و روند رو به گسترش بندرعباس به عنوان يكي از بزرگ‌تري شهرهاي ساحلي كشورمان در جنوب كشور، دغدغه‌اي است كه بر سطح كيفيت زندگي مردم در اين شهر گرم و شرجي در 8 ماه از سال اثر گذاشته و به عنوان مطالبه‌اي نيز از سوي مردم در بخش «فارس من» به ثبت رسيده است.

در همين زمينه با حسين اخلاقي مديرعامل سازمان حمل و نقل مسافر و بار شهرداري بندرعباس كه پيش از اين نيز سابقه مديرعاملي شركت تاكسيراني بندرعباس و عضو هيأت مديره اتحاديه تاكسيراني كشور را نيز عهده‌دار بودبه گفت‌وگو پرداختيم.

فارس من| پيگيري دلايل كمبود تاكسي در بندرعباس/ 1000 تاكسي فرسوده داريم

بيش از 1000 تاكسي فرسوده در بندرعباس فعاليت مي‌كنند

اخلاقي اظهار كرد: در بحث نوسازي ناوگان از سال 97 تاكنون هيچ نوسازي در ناوگان تاكسي در بندرعباس صورت نگرفته است و دليل اصلي آن نيز نبود نوسازي در سطح كشوري آن بوده است. به طوري كه بدليل مشكلاتي كه از سوي خودروسازان وجود داشته و محدوديت‌هايي در منابع اعتباري دولت بوده است، طرح نوسازي ناوگان انجام نشده است.


 

وي با بيان اين كه در بندرعباس بيش از 1000 تاكسي فرسوده فعاليت دارند كه فعاليت آنها متأثر از وضعيت فرسودگي، ناقص و محدود است، خاطرنشان كرد: بندرعباس و به طور كلي شهرهاي جنوبي كشورمان به دليل گرماي شديد هوا و رطوبت بالا، سرعت فرسودگي و استهلاك بالاتري دارند و ما همواره در اتحاديه مركزي تاكسيراني كشور و در ديدار با مسؤولان عالي وزارت كشور به ضرورت چاره‌انديشي در اين زمينه و ضرورت توليد خودروهايي با ويژگي خاص مناطق شرجي و مرطوب كشور تأكيد كرده‌ايم.

رييس سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداري بندرعباس ادامه داد: در نوسازي دوره قبل كه در سال‌هاي 95 تا 97 صورت گرفت، 385 دستگاه خودروي نو را با تاكسي‌هاي فرسوده جايگزين كرديم اما اكنون طرح نوسازي كشوري در اين زمينه وجود ندارد ولي ما مكاتبات‌مان را با اتحاديه تاكسيراني همچنان ادامه مي‌دهيم كه به محض گرفتن سهميه جديد، حتما بندرعباس در آن ديده شود.

خريد 63 اتوبوس در دو سال اخير براي تقويت ناوگان حمل و نقل عمومي

اخلاقي همچنين از خريد 63 دستگاه اتوبوس در دو سال اخير براي تقويت ناوگان حمل و نقل عمومي شهر بندرعباس خبر داد و گفت: بندرعباس شهري رو به توسعه است و افزايش ظرفيت‌هاي ناوگان حمل و نقل عمومي در حال پيگيري است اما محدوديت‌هاي منابع مالي دولت در حمايت از اين فرآيند از يك سو و كمبود اعتبارات محلي نيز در اين زمينه وجود دارد.

8 ميليون تسهيلات براي رانندگان تاكسي

رييس سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداري بندرعباس همچنين با اشاره به شيوع بيماري كرونا و تحت‌تاثير قرار گرفتن اقتصاد رانندگان تاكسي در پي اين بيماري، اضافه كرد: دو ميليون تومان تسهيلات قرض‌الحسنه براي تمامي رانندگان تاكسي و 6 ميليون تومان تسهيلات 12 درصدي با 3 ماه تنفس در اقساط 24 ماهه براي آن دسته از رانندگان متقاضي در نظر گرفته شده است.

وي شمار رانندگان متقاضي دريافت اين تسهيلات را كه تاكنون اقدام به ثبت نام كرده‌اند را بيش از 560 نفر عنوان كرد و گفت: در سال جديد پيگير اعطاي بسته حمايتي شامل باتري، روغن و لاستيك به تاكسي‌ها با قيمت تعادلي نيز هستيم كه بزودي جزييات آن را اعلام خواهيم كرد.

به گزارش فارس، بندرعباس داراي 2600 تاكسي است كه حدود 1600 تاكسي آن فعال هستند.