پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : آمريكا 5 ناخداي كشتي ايران را تحريم كرد
چهارشنبه، 4 تیر 1399 - 19:43 کد خبر:42321
وزارت خزانه‌داري آمريكا اسامي ناخداي نفتكش‌هاي دخيل در انتقال بنزين ايران به ونزوئلا را در فهرست تحريم قرار داد.

 
به گزارش فارس، وزارت خزانه‌داري آمريكا پنج ناخداي نفتكش‌هاي دخيل در انتقال بنزين ايران به ونزوئلا را در فهرست تحريم قرار داد.
 
در بيانيه‌اي كه روي وب‌سايت وزارت خزانه‌داري آمريكا قرار گرفته اين ۵ فرد به دليل «مرتبط بودن با خطوط كشتي‌راني جمهوري اسلامي ايران» در فهرست تحريم قرار گرفته‌اند.
 
ايران از ماه آوريل تاكنون ۵ نفتكش كه مجموعا حدود ۱.۵ ميليون بشكه بنزين حمل مي‌كردند به ونزوئلا كه به شدت به سوخت نيازمند است، ارسال كرده و اين محموله‌ها اندكي از صف‌هاي طولاني در پمپ‌هاي بنزين اين كشور كاسته است.
 
«مايك پامپئو»، وزير امور خارجه آمريكا لحظاتي پيش در توئيتر نوشت تحريم‌هاي عليه شركت كشتيراني جمهوري اسلامي ايران و شركت اي-سيل (E-Sail) مستقر در چين از امروز اجرايي شده است.
 
وزير خارجه آمريكا روز دوشنبه ۱۹ خرداد(۸ ژوئن) نوشت: «تحريم‌ها عليه شركت كشتيراني جمهوري اسلامي ايران و شركت اي-سيل امروز اجرايي شد. رژيم ايران علي‌رغم ادعاي اينكه هيچ‌گاه اقدام به ساخت سلاح‌هاي هسته‌اي و سامانه‌هاي حمل آن نخواهد كرد به تلاش براي دستيابي و توليد اقلام حساس اشاعه‌اي ادامه داده است.»
 
هرچند شركت خطوط كشتي‌راني ايران پيش از آن تاريخ هم در فهرست تحريم‌ها قرار داشتند اما تحريم‌هايي كه از چند هفته پيش اجرايي شد، از اين منظر تازگي داشت كه بر اساس فرمان اجرايي ۱۳۳۸۲ و دو برچسب «اشاعه تسليحات كشتار جمعي» و «مقررات تحريم‌هاي مالي ايران» صادر مي‌شد.
 
وزارت خزانه‌داري آمريكا در توضيح خود در مورد آثار اين تحريم‌ها، به صراحت عنوان كرده بود كه اقدام تازه اين كشور ارسال دارو و اقلام انساني به ايران را محدود مي‌كند.
 
در صفحه پرسش و پاسخ‌هاي خزانه‌داري آمريكا، در اين رابطه آمده است: «ايالات متحده مجوزها و معافيت‌هاي گسترده‌اي ذيل تحريم‌ها دارد كه اجازه فروش محصولات زراعي، غذا، دارو و تجهيزات پزشكي به ايران توسط افراد آمريكايي يا غيرآمريكايي را مي‌دهد. اما اين مجوزها و معافيت‌ها عموما تراكنش با افرادي كه ذيل فرمان اجرايي ۱۳۳۸۲ تحريم شده‌اند را شامل نمي‌شود.»
 
واشنگتن در آن زمان اعلام كرد اين تحريم‌ها از روز ۸ ژوئن ۲۰۲۰ ميلادي (۱۹ خرداد ۱۳۹۹) اجرايي مي‌شوند. به نوشته خزانه‌داري آمريكا، از اين تاريخ به بعد «اتباع ايالات متحده، مگر با دريافت مجوزهاي موردي، از مشاركت در تراكنش با IRISL و E-Sail منع خواهند شد، از جمله از تراكنش‌هاي مربوط به فروش محصولات زراعي، غذا، دارو و تجهيزات پزشكي از سوي اتباع ايالات متحده يا از ايالات متحده.»
 
خزانه‌داري آمريكا مي‌افزايد: «علاوه بر اين، افراد غيرآمريكايي هم كه آگاهانه در تراكنش‌هاي مشخص با IRISL و E-Sail مشاركت داشته باشند، حتي براي فروش محصولات زراعي، غذا، دارو و تجهيزات پزشكي، خود را در معرض تحريم‌هاي ديگر قرار مي‌دهند.»
 
تنها راه‌حلي كه آمريكا براي دور ماندن از تحريم‌ها به طرف‌هاي تجاري ايران ارائه كرده، اين است كه معاملات خود را تا پيش از زمان اجرايي شدن تحريم‌ها به پايان برسانند.
 
اين اقدام آمريكا در حالي صورت مي‌گيرد كه بخش بزرگي از واردات مواد غذايي و دارو به ايران از طريق دريا و توسط شركت خطوط كشتي‌راني جمهوري اسلامي به عنوان بزرگترين خطوط كشتي‌راني ايران انجام مي‌گيرد.
 
در حقيقت برچسب‌هاي تازه‌اي كه آمريكا به اين شركت افزوده، تنها از يك نظر در وضعيت پيشين خطوط كشتي‌راني ايران تفاوت ايجاد كرده و آن هم دشوارتر كردن صادرات اقلام انساني به ايران است.
 
اين اولين بار نيست كه آمريكا بخش‌هايي را هدف تحريم قرار مي‌دهد كه با زندگي روزمره مردم ايران در ارتباط است. آبان ماه امسال هم خزانه‌داري آمريكا بخش ساخت و ساز و مسكن ايران را تحريم كرد و قوانين تراكنش‌هاي مالي با ايران را سختگيرانه‌تر كرد. «محمد جواد ظريف» وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران در پاسخ به آن تحريم‌ها، نوشت: «بر خلاف ادعاهاي فريبكارانه ايالات متحده، مقررات جديد اين كشور تروريسم اقتصادي عليه مردم ايران را تشديد مي‌كند... حالا خزانه‌داري دارد نه تنها مواد غذايي، بلكه واردات اقلام دارويي را هم هدف قرار مي‌دهد.»