پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : علت حادثه بامداد پنج‌شنبه در مجتمع غني‌سازي نطنز مشخص شد
جمعه، 13 تیر 1399 - 20:02 کد خبر:42367
سخنگوي دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي گفت: براساس بررسي‌هاي فني و امنيتي علت حادثه رخ داده در مجتمع غني‌سازي نطنز مشخص شده، ولي به دليل برخي ملاحظات امنيتي علت و چگونگي بروز اين حادثه در زمان مناسب اعلام مي‌شود.

 

به گزارش جنوب ايران نيوز، «كيوان خسروي» سخنگوي دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي عصر امروز (جمعه) اعلام كرد: بررسي‌هاي فني و امنيتي انجام شده از سوي دستگاه‌هاي ذيربط، علت وقوع حادثه در مجتمع هسته‌اي شهيد مصطفي احمدي روشن در نطنز را كه بامداد پنج شنبه ۱۲ تيرماه به وقوع پيوست به صورت دقيق مشخص كرده است.

وي با اشاره به حضور و فعاليت كارشناسان بخش‌هاي مختلف مسئول ارزيابي و رسيدگي به حادثه در سايت نطنز كه از اولين ساعات وقوع اين رخداد انجام شد خاطرنشان كرد: فرضيه هاي مختلف در مورد علت اين رخداد با بررسي دقيق آثار، نحوه و ميزان تخريب ايجاد شده، علت اصلي حادثه مشخص شده است.
خسروي افزود: به دليل برخي ملاحظات امنيتي علت و چگونگي بروز اين حادثه در زمان مناسب اعلام خواهد شد.

*خسارت وارده محدود است و نشت مواد راديواكتيو منتفي است
وي در پايان با تاكيد بر محدود بودن خسارت وارد شده به سوله در حال تكميل در مجتمع هسته‌اي نطنز اضافه كرد: در محل وقوع حادثه هيچگونه مواد هسته‌اي وجود نداشته و موضوع نشت مواد راديو اكتيو در وقوع اين رخداد كاملا منتفي است.

 


 

*حادثه رخ داده در نطنز

به گزارش فارس، بهروز كمالوندي سخنگوي سازمان انرژي اتمي نيز پيش از اين گفته بود كه بامداد پنجشنبه به دنبال وقوع حادثه‌اي كه چگونگي آن در دست بررسي است يكي از سوله‌هاي در حال تكميل در محوطه باز سايت نطنز دچار آسيب شد. به گفته وي اين رخداد هيچ‌گونه تلفات جاني نداشته و لطمه‌اي به فعاليت‌هاي جاري اين مجموعه نيز وارد نكرده است.

وي همچنين گفت كه اين سوله به لحاظ مواد راديواكتيو غير فعال بوده است و حادثه عليرغم اينكه خسارات مادي به همراه داشته، ولي تلفات جاني نداشته است و افزود: هيچ نيروي انساني در آنجا حضور نداشته و بحمدالله ما تلفات انساني نداشتيم و خسارات مالي و مادي داريم كه در حال ارزيابي هستيم.

علت حادثه بامداد پنج‌شنبه در مجتمع غني‌سازي نطنز مشخص شد

كمالوندي كه در سايت حضور داشت در اين باره خاطرنشان كرد: اين حادثه در بامداد پنجشنبه رخ داد كه يكي از سوله‌ها در فضاي باز دچار حادثه شده كه فاقد مواد هسته‌اي است و آلودگي هم ندارد. متاسفانه برخي شايعات از سوي رسانه‌هاي معاند درباره مسئله آلودگي مطرح شده كه به هيچ وجه صحت ندارد.(اينجا بخوانيد)

يك سخنگوي وزارت خارجه آمريكا نيز به اين حادثه واكنش نشان داد.خبرگزاري آسوشيتدپرس به نقل از وزارت خارجه آمريكا نوشت: «در حال رصد گزارش‌هاي مربوط به آتش‌سوزي در يكي از تأسيسات هسته‌اي ايران هستيم.»

آژانس بين‌المللي انرژي اتمي نيز در بيانيه‌اي گفته از گزارش‌ها درباره اين حادثه مطلع است،  اما انتظار نمي‌رود اي حادثه تأثيري روي فعاليت‌هاي راستي‌آزمايي پادماني اين نهاد بين‌المللي داشته باشد. در اين بيانيه آمده است: «ما در حال حاضر پيش‌بيني مي‌كنيم [اين حادثه] هيچ تأثيري روي فعاليت‌هاي راستي‌آزمايي پادماني آژانس بين‌المللي انرژي اتمي نخواهد داشت.»