پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : تلويزيون اينترنتي برخلاف قانون است
سه شنبه، 17 تیر 1399 - 18:44 کد خبر:42390
رئيس سازمان بازرسي كل كشور تلويزيون اينترنتي را بر خلاف قانون دانست و اعلام كرد: طبق قانون اساسي هر نوع تلويزيون بايد تحت پوشش صدا و سيما باشد.

 
به گزارش جنوب ايران نيوز، نشست هم‌انديشي حجت‌الاسلام درويشيان رئيس سازمان بازرسي كل كشور با جمعي از مديران معاونت سيماي رسانه ملي برگزار شد؛ درويشيان در اين نشست كه با حضور سيدمرتضي ميرباقري معاون سيماي سازمان صدا و سيما و جمعي از رؤساي شبكه‌هاي سيما برگزار شد اظهار داشت: بايد با نگاه درست و توجه به رسانه، از ظرفيت آن به نحو مطلوب استفاده كرد.
 
تلويزيون اينترنتي بر خلاف قانون است
 
وي ادامه داد: رسانه ملي مي‌تواند تاثير بسزايي در پيشگيري از فساد و وقوع جرم، فرهنگ‌سازي و اصلاح جامعه داشته باشد و از سوي ديگر اگر به جايگاه خطير و موثر آن توجه نشود مي‌تواند باعث تخريب و تغيير فرهنگ اصلي كشور شود، فلذا همه اركان نظام بايد به صداوسيما به عنوان جايگاهي كه مي‌تواند چنين اثرات شگرفي داشته باشد، توجه و كمك كنند و بر همين اساس هر كمكي از ما در جهت رفع مشكلات بر بيايد، دريغ نمي‌كنيم.
 
درويشيان تصريح كرد: سازمان بازرسي ظرفيت خوبي براي دستگاه‌هاي اجرايي در زمينه پيگيري مطالبات و رفع موانع است و در اين راستا آمادگي داريم به سازمان صداوسيما نيز كمك كنيم.
 
رئيس سازمان بازرسي كل كشور با اشاره به مشكلات اعتباري و بودجه‌اي سازمان صداوسيما گفت: همه ساله در زمان تدوين بودجه سالانه، بخشي از عوارض و مالياتي كه اخذ مي‌شود به دستگاه‌ها و نهادهاي مختلفي اختصاص مي‌يابد؛ مي‌توان پيگيري كرد بخشي از اين درآمد را به سازمان صداوسيما اختصاص داده و در مقابل انتظار كار داشت و يا اكنون كه برنامه هفتم توسعه در حال تدوين است، جايگاه رسانه ملي آنطور كه بايد ديده شود.
 
وي با ابراز تاسف نسبت به درصد بالاي تأمين بودجه رسانه ملي از محل تبليغات و امور بازرگاني، تصريح كرد: اينكه 60 درصد از بودجه سازمان صداوسيما از محل آگهي‌هاي بازرگاني تأمين مي‌شود، فاجعه است؛ اين موضوع تاثير مستقيم بر كاهش كيفيت محتوا دارد و بايد براي آن چاره‌اي انديشيد.
 
حجت‌الاسلام درويشيان موضوع تلويزيون اينترنتي را بر خلاف قانون دانست و تأكيد كرد: برخي به دنبال نقض حاكميت اصل 175 قانون اساسي هستند كه بنده به بخش مربوطه تأكيد كردم به عنوان بازرسي ويژه پيگيري شود؛ طبق قانون اساسي هر نوع تلويزيون بايد تحت پوشش صدا و سيما باشد.
 
عضو شوراي عالي قوه قضاييه توجه بيشتر به اقدامات پيشگيرانه را حائز اهميت بسيار دانست و اظهار داشت: انتظار داريم رسانه ملي نقش خود را در ارتقاي سلامت نظام اداري كه مي‎‌تواند بسيار اثرگذار باشد، به خوبي ايفا كند. همچنين در اقدامات پيشگيرانه فعالانه‌تر عمل كرده و سوءجريانات اداري و مالي را به لحاظ ارتباطي كه مردم با صداوسيما دارند، به سازمان بازرسي منعكس كند.
 
وي با تأكيد بر استفاده بيشتر از ظرفيت حوزه‌هاي تخصصي در برنامه‌سازي‌ها، تصريح كرد: طي سال‌هاي اخير نسبت به تربيت نيرو و متخصصان و همچنين شيوه‌ جايگزيني نيروهاي جديد با نسل قديم به طور درست و اصولي اقدام نشده است و اگر نيروي جايگزين برخي چهره‌ها تربيت شده بودند، با مشكلاتي كه امروز مواجه هستيم، روبرو نبوديم و مشكلي در اين زمينه نداشتيم.
 
درويشيان با بيان اينكه كالاهايي بعضا از رسانه ملي تبليغ مي‌شود كه با آموزش‌هاي سلامت محور شبكه‌هاي سيما خصوصا شبكه سلامت تناقض دارد، گفت: بايد قبول كنيم صداوسيما آنطور كه در انديشه امام خميني(ره) به عنوان دانشگاه بزرگ انسان‌سازي و ترويج و تبيين فرهنگ اسلامي و آموزه‌هاي ديني و انقلابي بود، فاصله گرفته است.
 
رئيس سازمان بازرسي كل كشور با بيان اينكه يكي از مهمترين محورهاي مورد انتظار آيت‌الله رئيسي از سازمان كه جزو رويكردهاي جدي ما نيز هست، توجه به مسائل كلان كشور و موضوع مسئله محوري است، تصريح كرد: به طور مثال امروز موضوع جمعيت يك مسئله فوق‌العاده پراهميت است و همان‌طور كه رهبر معظم انقلاب فرمودند سال‌هاي طولاني از آن غافل بوديم. اخيرا صداوسيما ورود خوبي به اين موضوع داشته كه تشكر مي‌كنم و البته جا دارد اين رويكرد تداوم يابد و تقويت شود.
 
وي با اشاره به لزوم همكاري دستگاه‌هاي حاكميتي براي حل مسائل كلان و مشكلات مردم، اظهار داشت: لازمه پيگيري مسائل كلان كشور آشنايي با آسيب‌ها و قصور دستگاه‌هاي مختلف است؛ بعضا مي‌بينيم در رسانه ملي به موضوعات كم اهميت پرداخته مي‌شود كه مسئله جدي كشور، استان و مردم نيست. در اين زمينه با توجه به ماهيت كار سازمان بازرسي كل كشور كه با نقاط آسيب آشناست، آماده‌ايم اين موارد را منتقل كنيم تا با توليد برنامه‌هاي مختلف باعث اصلاح امور و رفع آسيب‌ها و حل مشكلات مردم شويد.
 
درويشيان افزود: متاسفانه بسياري از مواد و ظرفيت‌هاي قوانين برنامه چهارم و پنجم اجرا و محقق نشد و يا در حال حاضر كه بيش از دو سال از اجراي برنامه ششم توسعه مي‌گذرد و اجراي بخشي از مواد آن زمان‌بندي داشت، به آن پرداخته نشده است كه رسانه ملي با پوشش رسانه‌اي و رصد نحوه اجراي تكاليف دستگاه‌هاي مختلف مي‌تواند اثرگذاري فوق‌‎العاده‌اي داشته باشد.
 
رئيس سازمان بازرسي كل كشور با بيان اينكه ما مديران خدوم را كمك و از آنها دستگيري مي‌كنيم تا با جسارت و شجاعت بتوانند تصميم‌گيري كنند و از اين مرحله سخت تحريمي عبور كنيم، خاطرنشان كرد: البته در كنار آن بايد مچ مفسدين را بگيريم و حتما مي‌گيريم چراكه امروز فساد يكي از مهم‌ترين آسيب‌هايي است كه به كيان و اصل انقلاب صدمه مي‌زند.
 
وي وجود سازمان بازرسي كل كشور را يك ظرفيت منحصر به فرد در نظام دانست و گفت: اگر به خوبي از ظرفيت و توانايي كارشناسي اين سازمان استفاده شود، مي‌تواند تاثير بسزايي در تصميم‌سازي‌ها و تصميم‌گيري‌هاي قواي سه‌گانه داشته باشد.
 
در ابتداي اين جلسه هم‌انديشي، حجت‌الاسلام عرب انصاري سرپرست معاونت نظارت و بازرسي امور فرهنگي و اجتماعي سازمان مواردي را درخصوص عملكرد معاونت سيما مطرح كرد.
 
سيدمرتضي ميرباقري نيز با بيان اينكه رسانه ملي كاملا همگام با قوه قضائيه حركت مي‌كند، گفت: سرمايه اجتماعي قوه قضائيه و به تبع آن سرمايه اجتماعي نظام با اجراي طرح تحول قضايي بالاتر رفته است.
 
وي با بيان اينكه از اين قبيل جلسات هم‌انديشي استقبال مي‌كنيم، اظهار داشت: هر اندازه كه سازمان بازرسي از سياستگذاري‌ها و برنامه‌ريزي‌ها و از سوي ديگر با روند برنامه‌سازي‌ها و مكانيزم‌ها و آسيب‌هاي سازمان صداوسيما اطلاع داشته باشد، هم‌فكري بيشتري به وجود مي‌آيد و افق نگاه‌ها نزديك‌تر و ارزيابي دقيق‎تر مي‌شود و ببينيم شما چه كمكي مي‌توانيد به ما كنيد تا كيفيت كار بالاتر برود.
 
معاون سيماي سازمان صداوسيما با بيان اينكه 60 درصد از بودجه رسانه ملي از طريق بخش بازرگاني تأمين مي‌شود، افزود: ما پخش برنامه‌هاي مشاركتي و مشاركت بخش بازرگاني در برنامه‌ها را ذلت مي‌دانيم و متأسفانه هر چه مي‌گذرد دولت سهم بازرگاني را در بودجه رسانه ملي پررنگ‌تر مي‌كند.
 
در ادامه نيز حسين كرمي قائم مقام معاونت سيما، مجيد زين‌العابدين مدير شبكه يك سيما، محمدرضا جعفري جلوه مدير شبكه دو، علي فروغي مدير شبكه سه، محمد احساني مدير شبكه نسيم، مسعود احمدي‌افزادي مدير شبكه آموزش، محمدمهدي قاسمي مدير شبكه سلامت، جواد رمضان‌نژاد رئيس مركز سيمافيلم و سيدمحمود اسلامي مديركل مالي و اداري معاونت سيما به طرح و اعلام نظرات خود پرداختند.
 
منبع: (+)