پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : رودخانه جاماش و جلابي از طريق فروش مصالح رودخانه‌اي ساماندهي مي‌شوند
سه شنبه، 28 مرداد 1399 - 13:06 کد خبر:42486
مديرعامل شركت آب منطقه‌اي هرمزگان گفت: با اجراي مصوبه مجلس مبني بر اجازه فروش مصالح كف رودخانه‌ها براي ساماندهي آنها، بيش از 100 ميليارد تومان پروژه در اين زمينه در سال 99 اجرا خواهيم كرد.

به گزارش نگاه جنوب ايران نيوز، هوشنگ ملايي امروز در يك گفت‌وگوي رسانه‌اي به بيان چالش‌هاي حوزه آب در استان و اقدامات انجام شده براي عبور از اين چالش‌ها در سال آبي پيش‌رو پرداخت.
 
 
برگزيده‌اي از اظهارات مديرعامل شركت آب منطقه‌اي هرمزگان در ادامه مي‌آيد.
 
** امروز حساسيت آب در ايران و جهان به گونه‌اي است كه مي‌گويند جنگ‌هاي آينده ممكن است جنگ آب باشد و آب يك مسأله سياسي، اجتماعي و اقتصادي است و هركجا آب بوده، توسعه و آباداني شكل گرفته است و از قديم آب و آبادي در كنار هم بوده‌اند.
 
** كشور ما يك كشور خشك است كه يك سوم متوسط آسيا و يك چهارم اروپا بارندگي دارد و تبخير در كشور بين 3 تا 5هزار ميلي‌متر در سال است در صورتي كه كل بارش ما در سال به طور متوسط 240 ميلي‌متر است و اگر آبهاي سطحي را مهار نكنيم، كل بارش يك ساله ما در طول كمتر از چند روز تبخير مي‌شود.
 
** در هرمزگان نيز در سازگاري با خشك‌سالي اقدامات متعدد تاريخي صورت گرفته است كه ساخت بركه‌ها و چاه‌هاي طلا در هرمزگان از جمله اين اقدامات و موارد بوده است.
 
** راندمان آب در تبديل كانال به لوله در فرآيندهاي انتقال بيش از 50 درصد افزايش مي‌يابد. گاهي تبديل يك فرآيند انتقال مي‌تواند بر كشاورزي و توسعه يك منطقه اثر گذاشته و بر ديگر حوزه‌هاي اجتماعي اثر مثبت به جاي بگذارد. گاهي آوردن آب به يك منطقه نه تنها موجب تقويت اشتغال مي‌شود بلكه آسيب‌هاي اجتماعي نيز در يك منطقه را تحت‌الشعاع قرار داده و آن را كاهش داده است.
 
** ما در سال جهش توليد، طرح‌هاي خوبي در زمينه كمك به بخش‌هاي توليدي انجام داده‌ايم و پروژه‌هايي نيز در دست اجرا داريم.كمك به فرآيندهاي توليد صنعتي، آبرساني به گلخانه‌هاي بزرگ در هرمزگان از جمله اين برنامه‌ها است. آبرساني به اين پروژه‌ها نه تنها منجر به اشتغال مي‌شود بلكه با تقويت توان صادراتي كشور در محصولات كشاورزي موجب ارزآوري براي كشور خواهد شد.
 
** همكاري با نظام صنفي كشاورزي، خانه كشاورز، فرمانداري‌ها و جهادكشاورزي به طور ويژه در دستور كار ما است تا توليد را تقويت كنيم.
 
** ساختار خدمات در آب منطقه‌اي را نيز به سمت ميزهاي الكترونيك سوق داده‌ايم. هر مراجعه‌كننده به آب منطقه‌اي هرمزگان را مورد ارزيابي قرار مي‌دهيم كه گاها فقط براي يك استعلام دو تا چند بار به ما مراجعه مي‌كنند كه ما مستقيما در اين زمينه ساز و كار را تغيير داديم و حتي به دستگاه‌هايي كه بر بستر خدمات الكترونيك، مكاتبات خود را انجام نمي‌دهند، نامه زديم و حتي فرآيند رسيدن نامه و پيگيري امور مراجعان را در هر مرحله به صورت پيامكي به آنان اطلاع‌رساني مي‌كنيم.
 
** 20 هزار حلقه چاه در هرمزگان داريم كه اينها بايد هر سال مجوز بهره‌برداري آنها تمديد شود. اين فرآيندها در كنار نيازهايي همچون درخواست سوخت و ... را همگي بر بستر سايت شركت آب منطقه‌اي هرمزگان قرار داده‌ايم و افراد مي‌توانند از راه دور و به شكل مجازي، كارتابل خود را بررسي و مشاهده كنند و وضعيت درخواست خود را در بخش‌هاي مختلف رصد كنند.
 
** بزودي وزير نيرو از اين سامانه ارتباطي و پيگيري امور كه بصورت پايلوت در هرمزگان اجرا شد، در سطح ملي رونمايي خواهد كرد. اين سامانه سبب كاهش تردد مردم و مراجعه عمومي به آب منطقه‌اي خواهد شد و مجوز نيز نهايتا با پست به افراد تحويل خواهد شد.
 
** شماره تلفن 1811 نيز براي ارتباط مردمي در حوزه مسائل مختلف در آب منطقه‌اي هرمزگان تعيين شده است كه به تقويت ارتباط ميان مردم و ما و انجام خدمات در چارچوب قانوني و پيگيري امور كمك خواهد كرد.
 
** با شيوه‌هاي مختلف توانسته‌ايم كه ميزان مراجعه ارباب رجوع را كاهش و ارائه خدمات را در بستر الكترونيك تقويت كنيم.
 
** مجلس مصوبه خوبي در سال جاري براي استفاده از مصالح رودخانه‌اي به منظور ساماندهي وضعيت رودخانه‌ها داشت كه بتوانيم از فروش مصالح رودخانه‌اي در زمينه ساماندهي رودخانه‌هاي جاماش، جلابي، ميناب و ... استفاده كنيم. پيمانكار در ازاي ساماندهي وضعيت رودخانه و ايجاد ديواره و ... اقدام به برداشت شن و ماسه رسوبي در كف رودخانه مي‌كند.
 
** امسال هدف‌گذاري كرده‌ايم كه حدود 100 ميليارد تومان از اين محل براي ساماندهي رودخانه‌هاي استان پروژه صورت گيرد.
 
** به دهياري‌ها اجازه داديم از محل فروش مصالح رودخانه‌اي، بخش همجوار رودخانه با روستا را ترميم و ساماندهي كنند تا خسارات سيل در محل روستاها به حداقل برسد.
 
** اين روش بهترين راهكار براي كاستن از خسارات ناشي از طغيان رودخانه‌ها است كه در سال‌هاي اخير با تغيير اقليم در كشور شاهد خسارات فراوان آن هستيم.