پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : نامه19بسيج‌دانشجويي‌دانشگاه‌هرمزگان‌به‌نمايندگان
سه شنبه، 28 مرداد 1399 - 13:09 کد خبر:42488
بسيج دانشجويي دانشگاه‌هاي هرمزگان در بيانيه به تحليل و بررسي برنامه جديد اقتصادي دولت به‌خصوص در زمينه عرضه اوراق سلف نفتي پرداخته است.

به گزارش نگاه جنوب ايران نيوز، بسيج دانشجويي 19 دانشگاه هرمزگان در نامه‌اي به نمايندگان هرمزگان در مجلس شوراي اسلامي خواستار دقت نظر و توجه ويژه به اقدامات اخير اقتصادي دولت و بخصوص فروش سلف نفت شده‌اند.
 
مشروح اين نامه بدين شرح است:
 
نمايندگان محترم مردم استان هرمزگان در مجلس شوراي اسلامي
سلام عليكم
 
با صلوات بر محمد و آل محمد (ص) و با احترام؛همانطور كه استحضار داريد مدتي است دولت تدبير و اميد جهت جبران كسري بودجه خود قصد پيش فروش نفت به ميزان 220 ميليون بشكه به صورت اوراق سلف موازي دارد.
 
موضوع كسري بودجه حدود 200 تا 250 هزار ميليارد توماني به علت ساختار معيوب لايحه بودجه پيشنهادي دولت كه مناسب شرايط تحريم نبود و قبلا توسط بسيج دانشجويي تذكر داده شده بود اما در دولت گوش شنوا و عزمي براي اصلاح لايحه وجود نداشت.
 
اين طرح با ايجاد بدهي نفتي-ارزي و دلاريزه كردن اقتصاد، مي‌تواند صدمات جبران ناپذيري به اقتصاد وارد و كشور را ظرف 5 سال آينده وارد بحران بدهي كند.
 
عمده ايرادات وارد بر طرح دولت به شرح ذيل مي باشد:
 
1- ايجاد بدهي ارزي:
ارزش اوراق سلف نفتي، بر اساس قيمت جهاني نفت محاسبه مي‌شود. به همين دليل با تداوم تورم و كاهش ارزش پول ملي، شاهد افزايش بدهي‌هاي دولت و تعميق بحران بدهي هستيم. دولت براي جبران اين كسري مجبور به خلق پول شده و در نتيجه با كاهش ارزش پول ملي، بحران بدهي افزايش مي‌يابد. با توجه به شرايط تورمي شديد و افزايش قيمت دلار، و همچنين احتمال افزايش قيمت نفت با توجه به پايان ركود حاصل از كرونا در بازه ۲ ساله، پيش بيني مي شود شاهد بدهي حداقل ۴۰۰ هزار ميليارد توماني براي دولت بعدي خواهيم بود.
آقاي واعظي در صحبت هاي خود  به اوراق بدهي بلند مدت در ساير كشور‌ها مانند آمريكا و اروپا اشاره كردند، نكته حائز اهميت مشخص بودن نرخ اين اوراق و همچنين عدم وابستگي اين نرخ به قيمت ارز مي‌باشد. همچنين در شرايط شديد تورمي، كشور‌ها با انتشار اوراق بدهي كوتاه مدت و بازدهي بالا، هم انتظارات تورمي را كنترل مي‌كنند و هم از ايجاد زيان براي دولت(به دليل كوتاه مدت بودن اوراق) جلوگيري مي‌كنند. اين در حاليست كه دولت با اقدام به انتشار اوراق بلند مدت با بازدهي بالا، شايد بتواند در كوتاه مدت شرايط اقتصادي را بهبود دهد ولي تورمي بسيار بيشتر را در ميان ‌مدت محقق خواهد كرد.
 
2- ذينفع شدن خريداران اوراق از افزايش نرخ ارز و تورم:
زماني كه يك فعال اقتصادي اقدام به خريد اوراق دولتي با نرخي معلوم مي‌كند، كاهش تورم باعث افزايش قدرت خريد و نهايتا منفعت وي مي‌شود ولي زماني كه قيمت دارايي به قيمت ارز متصل باشد، با افزايش قيمت ارز، دارايي فرد افزايش مي‌يابد. اين مكانيزم موجب ذينفع شدن دارندگان اوراق از افزايش نرخ ارز مي‌شود. اين فعالين اقتصادي، داراي انگيزه براي افزايش قيمت ارز از طريق ورود سوداگرانه به بازار ارز و يا كاهش صادرات هستند.
 
3- امكان تامين كسري بودجه بدون انتشار اوراق سلف:
طبق نظر كارشناسان، دولت با كسري بودجه ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار ميليارد توماني روبرو است. بر اساس محاسبات و با در نظر گرفتن تخفيف ۳۰ درصدي در فروش صندوق هاي دارا دوم و سوم، مجموعا مبلغ ۱۷۵ هزار ميليارد تومان از محل صندوق هاي ETF عايد دولت مي‌شود. همچنين طبق اظهارات آقاي همتي ، تاكنون دولت موفق به فروش ۵۲ هزار ميليارد تومان اوراق بدهي شده‌است. بنابراين تنها با انتشار ۲۳ هزار ميليارد تومان اوراق، تمامي كسري بودجه دولت برطرف خواهد شد. براي اين منظور نيز كافيست با افزايش نرخ اوراق و تعميق بازار ثانويه، جذابيت اين اوراق را افزايش دهند. با توجه به اين مطالب، اظهارات اخير رئيس‌جمهور در نياز به عرضه ۱۶۰ هزار ميليارد تومان اوراق سلف براي تامين كسري بودجه، قابل تامل است و فروش اين اوراق عملا فراتر از كسري بودجه دولت است.
 
4- افزايش اثرپذيري تحريم نفت بر اقتصاد و سياست خارجه ايران:
در صورت تداوم تحريم هاي نفتي، دارندگان اوراق سلف امكان تحويل نفت از وزارت نفت و فروش آن در بازار جهاني را را نخواهند داشت. در اين شرايط دولت بايد اوراق مذكور را بازخريد كرده و پول آن را به صورت ريالي به مردم پرداخت كند. در اين صورت با توجه به كسري بودجه شديد، دولت دو راه بيشتر ندارد: اول اينكه نفت بيشتري بفروشد دوم اينكه بپذيرد اقتصاد كشور وارد ابرتورم شود.  با توجه به فشار‌هاي زيادي كه بر ملت وارد آمده هر دولتي سر كار باشد بيشتر متمايل به فروش نفت بيشتر خواهد بود تا ايجاد تورم، از اين رو بحث مذاكره با آمريكا مجددا طرح شده و با توجه به بحران بدهي ، كشور مجبور به مذاكره مجدد با آمريكا خواهد شد.
 
5- تضعيف جايگاه مجلس در مقابل شوراي سران:
فروش اوراق نفتي با ارزشي حدود 160 تا 190هزار ميليارد تومان عملا يك بودجه جديد است كه خارج از سازوكارهاي رسمي كشور مانند قانون بودجه كه در مجلس بررسي مي شود در حال تصويب و اجرايي شدن است. مطابق اصل ۵۲ قانون اساسي، بودجه سالانه كشور و هرگونه تغيير در آن، بايد به تصويب مجلس برسد اما علي‌رغم اين مطلب، دولت تصويب اين طرح را از طريق شوراي سران و خارج از مجلس پيگيري كرد. با توجه به فوري نبودن تصويب اين طرح، اين سوال به وجود مي‌آيد كه دليل دولت براي نقض صريح اين اصل و بي‌توجهي به نظر نمايندگان مردم چيست؟ اين اقدام دولت با تضعيف مجلس موجب تضعيف جمهوريت مي‌شود.
 
6- تصميم‌گيري اقتصادي پشت درب هاي بسته:
به دليل اهميت سياست هاي اقتصادي و تاثير آنها بر كشور، اين تصميمات نيازمند استفاده از تمامي ظرفيت نخبگاني كشور بوده و بايد بدون نقص باشند. وقتي سياستمدار بي‌مقدمه وعده خبري خوش مي‌دهد در حاليكه هيچ كارشناس و اقتصاد داني ازمحتواي خبر اطلاع ندارد، بايد نگران شد. تصميم گيري اقتصادي دولت در پشت درب‌هاي بسته و سپس اعلام كليات طرح در شوراي سران بدون فرصت دادن به انديشكده‌ها و نخبگان اقتصادي براي بيان نظرات و پيشنهادات، خلاف منطق تصميم‌گيري است.
 
7- افزايش نقدينگي و خلق پول:
با توجه به جذابيت بسيار بالاي اين اوراق احتمال آنكه بانك ها وارد فرآيند خريد اين اوراق شوند وجود دارد كه اين امر خلق نقدينگي را پرشتاب تر مي كند و آثار تورمي جدي به دنبال خواهد داشت. يعني بانك ها براي آنكه بتوانند اين اوراق را بخرند خلق پول بدون ضابطه خواهند داشت كه نهايتا منجر به اضافه برداشت از بانك مركزي خواهد شد كه اين يعني خلق پول جديد و تورم بيشتر!
 
در پايان لازم به ذكر است در جلسه اخير سران، خطوط قرمز دقيقي از سوي رياست قوه‌قضائيه در جزئيات اين طرح، مطرح شد كه بسياري از مخاطرات اين طرح را مي‌تواند كاهش دهد اما بنابر اظهارات رئيس‌جمهور و آقاي واعظي در روز چهارشنبه، تصويب جزئيات بر عهده شورايي در دولت مي‌باشد. با توجه به عملكرد دولت در وزارت بازرگاني و مصوبه بنزين و همچنين اصرار دولت به اجراي اين طرح(با توجه به مصاحبه ربيعي  و همتي در روز چهارشنبه)، به نظر مي‌رسد دولت قصد دارد با تصويب كليات در شوراي سران، جزئيات را مطابق سليقه خود طراحي كرده و الزامات مطرح شده را ناديده بگيرد.
 
به همين دليل لازم است مجلس شوراي اسلامي نسبت به ايفاي نقش متناسب با جايگاه حقيقي خود كه به فرموده امام خميني (ره) "مجلس در راس امور است" اهتمام ورزد و طرح دولت حتما از مسير مجلس بگذرد.
 
ان شاءالله با تصميم درست و قاطع و در نظر گرفتن نظرات كارشناسان مانع سخت تر شدن شرايط زندگي و كوچك تر شدن سفره مردم شويد و در صحراي محشر سربلند باشيد.
 
همچنين اميد است نمايندگان ملت در مجلس شوراي اسلامي علاوه بر در نظر گرفتن نكات كارشناسان نسبت به شفاف كردن نظراتشان در مورد اين طرح از طريق گفت و گو با مردم و رسانه ها اقدامات مقتضي انجام دهند.
 و من الله توفيق
 
بسيج دانشجويي دانشگاه پيام نور بندرعباس
بسيج دانشجويي دانشگاه هرمزگان
بسيج دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي بندرعباس
بسيج دانشجويي دانشكده فني شهيد كراني بندرعباس
بسيج دانشجويي دانشگاه علوم پزشكي هرمزگان
بسيج دانشجويي دانشگاه فرهنگيان پرديس شهيد بهشتي بندرعباس
بسيج دانشجويي دانشگاه فرهنگيان پرديس فاطمه الزهرا بندرعباس
بسيج دانشجويي دانشگاه علمي كاربردي ميناب
بسيج دانشجويي دانشگاه آزاد قشم
بسيج دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي واحد ميناب
بسيج دانشجويي دانشكده فني آيت الله خامنه اي ميناب
بسيج دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي رودان
بسيج دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي جزيره هرمز
بسيج دانشجويي دانشگاه پيام نور ميناب
بسيج دانشجويي دانشگاه پيام نور رودان
بسيج دانشجويي مجتمع آموزش عالي ميناب
بسيج دانشجويي دانشكده علوم پزشكي آزاد اسلامي قشم
بسيج دانشجويي دانشگاه فرهنگيان پرديس زينب كبري رودان
بسيج دانشجويي دانشگاه پيام نور جاسك