پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : اختصاص ۱۰۰۰ميليارد تومان ارز نهاده دام به يك نفر
سه شنبه، 28 مرداد 1399 - 22:31 کد خبر:42492
دولت ارز ۴۲۰۰ توماني براي خوراك دام و طيور پرداخت مي‌كند، اما وجود انحصار باعث شده افراد خاص در اولويت باشند، به طوري كه ۱۰۰۰ ميليارد تومان ارز به يك نفر خاص داده شده و به دليل عدم نظارت بر بازار، دلالان آن را به ۴ برابر قيمت مصوب مي‌فروشند.


 
 
به گزارش نگاه جنوب ايران نيوز به نقل از فارس، با توجه به اين كه ۷۰ درصد خوراك دام و طيور شامل ذرت، كنجاله و سويا از خارج وارد مي‌شود، دولت سعي مي‌كند با اعطاي ارز ارزان قيمت از توليد داخلي مرغ و گوشت حمايت كند، اما حدود يك سال است مرغداران و دامداران كشور با مشكل كمبود نهاده و قيمت‌هاي نجومي آن روبه‌رو هستند، اما شدت آن از ابتداي امسال بسيار زياد شده و تا به امروز روز به روز افزايش يافته است.

 
از آنجايي كه ۷۰ درصد قيمت تمام شده توليد و هزينه‌هاي مرغداران و دامداران به خوراك دام برمي‌گردد، گراني اين نهاده آن‌ها را در تنگناي شديدي قرار داده است، اما ريشه اين گراني كجاست؟
 
                          اختصاص ۱۰۰۰ ميليارد تومان ارز نهاده دام به يك نفر

توليدكنندگان مي‌گويند، دولت ارز ۴۲۰۰ تومان واردات نهاده‌ها پرداخت مي‌كند، اما قيمت نهاده‌اي كه دست توليدكننده مي‌رسد، بسيار بالا است. به طوري كه قيمت كنجاله بيش از ۴ برابر قيمت مصوب دولتي به فروش مي‌رود. قيمت مصوب كنجاله ۱۴۵۰ تومان است، اما در بازار به ۹ هزار تومان به فروش مي‌رسد.

توليدكنندگان دلايل گراني قيمت نهاده‌ها را اين طور مي‌گويند: با معلق ماندن قانون انتزاع (قانون تمركز وظايف بازرگاني در وزارت جهاد كشاورزي) دو دستگي در تصميم‌گيري‌ها پيش آمده به طوري كه توليد در وزارت جهاد انجام مي‌گيرد، اما سياست‌هاي وارداتي در وزارت صمت است و همين مسئله تشتت و پراكندگي ايجاد كرده است. آن‌ها همچنين اختصاص ارز ۴۲۰۰ توماني را كمك به حال توليدكننده نمي‌دانند و معتقدند دولت بايد نظارت بيشتري كند تا توليدكنندگان از اين يارانه برخوردار شوند.

آن‌ها از انحصار در اختصاص ارز و حمايت از افراد خاص گله‌مندند و مي‌گويند اين گونه افراد بازار را به دست گرفته و هر طور كه دل‌شان مي‌خواهد نهاده‌ها را مي‌فروشند و كسي هم به آن‌ها توجهي نمي‌كند.

* لغو قانون انتزاع توليد را به شكست كشيد

امير شالچيان مديرعامل شركت بازرگاني تعاوني‌هاي كشاورزي معتقد است: پس از لغو قانون انتزاع كنترل بخش توليد از مسير خود خارج شده چرا كه برنامه‌ها و سياست‌ها به وزارت صمت محول شده كه آن‌ها از نظر ساختاري هيچ ارتباطي با بخش توليدات كشاورزي ندارند، حتي از نظر عاطفي هم عرقي به اين بخش در آن‌ها ديده نمي‌شود. به طوريكه از تيرماه ۹۸ تاكنون هيچ ارزي به بخش توليد داده نشده است. نكته ديگر اينكه آن‌ها به هيچ عنوان در تصميم‌گيري‌هاي كلان توليدكنندگان تشكل‌هاي توليد را دخالت نمي‌دهند و نتيجه آن يكسري تصميم‌گيري‌هاي اشتباه است كه به ضرر بخش توليد تمام مي‌شود.

وي در خصوص تبعات عدم اختصاص ارز به واردات نهاده گفت: قيمت نهاده‌ها در بازار سرسام‌آور افزايش يافته است، به طوري كه دولت جو را به قيمت كيلويي ۱۵۰۰ تومان تصويب كرده، اما در بازار ۲۲۰۰ تومان به فروش مي‌رود. همچنين ذرتي كه ۱۵۰۰ تومان بايد به فروش برود در بازار ۲۸۰۰ تومان است. كنجاله كه به نرخ دولتي ۲۴۵۰ تومان بايد به فروش برود، اما در بازار سياه بيش از ۹ هزار تومان معامله مي‌شود.

* ۴ برابر يارانه دولتي به جيب واسطه‌ها و دلالان مي‌رود

اين مسئول معتقد است كه دولت با عدم نظارت بر بازار باعث شده يارانه‌اي را كه براي نهاده‌ها در نظر گرفته در حقيقت به جيب دلالان و واسطه‌ها برود. افزايش ۴ برابري قيمت نهاده‌ها در بازار باعث شده سياست اختصاص ارز دولتي به نتيجه واقعي خود كه همانا حمايت از توليد است نرسد و اين يارانه به جيب واسطه‌ها برود. در حقيقت دلالان بهره‌برداران واقعي ارز دولتي هستند نه توليدكنندگان.

شالچيان مي‌گويد: بانك مركزي هم تنها از افراد خاص حمايت مي‌كند و شرايط اينقدر سخت و پيچيده است كه اتحاديه‌ها و بخش‌هاي خصوصي نمي‌توانند به واردات تأمين نهاده ورود كنند در حاليكه طبق قانون مصوب شده است ۲۰ درصد واردات نهاده به اتحاديه‌ها واگذار شود، اما وزارت صمت اين گونه عمل نمي‌كند.

* ۱۰۰۰ ميليارد تومان در انحصار يك واردكننده خاص

وي مي‌گويد: انحصار در اين بخش موج مي‌زند به طوري كه حدود ۱۰۰۰ ميليارد تومان در انحصار يك واردكننده خاص است و ديگران امكان ورود ندارند. در اين ميان برخي مي‌گويند چرا مستقيم با بانك مركزي موضوع را بحث نمي‌كنيد، اما واقعيت اين است كه از در بانك مركزي هم به ما اجازه ورود نمي‌دهند.

* بانك مركزي به عده‌اي خاص ارز براي واردات نهاده مي‌دهد

گلايه‌ها از حمايت از افراد خاص زياد است و توليدكنندگان و ديگر واردكنندگان معتقدند كه به ظاهر دولت همواره مي‌گويد، هر كسي بخواهد واردات نهاده انجام بدهد آزاد است، اما در حقيقت شرايط را براي يك عده خاص تسهيل كرده و واردكنندگان اصلي در نهايت آن‌ها مي‌شوند.

سعيد سلطاني سروستاني مديرعامل اتحاديه سراسري دامداران كشور زواياي ديگري از اين مسئله را باز مي‌كند.

وي مي‌گويد: در دوره وزارت آقاي حجتي اعلام كردند كه توليدكنندگان خودشان شركت تأسيس كنند و اقدام به واردات نهاده كنند ما چنين كاري كرديم، اما هرچقدر دنبال ارز براي واردات مي‌گرديم كسي به ما توجه نمي‌كند. در حقيقت ارز را براي افرادي خاص مي‌دهند.

وي افزود: سال گذشته ۱۵ ميليون تن نهاده با ارز ۴۲۰۰ توماني وارد كشور شد در حاليكه سهم اتحاديه از اين واردات تنها ۲ درصد بود. اين در حالي است كه بيش از ۹۰ درصد دام كشور در حوزه اتحاديه سراسري دامداران مديريت مي‌شود.

سلطاني به تغيير يك شبه سياست‌ها هم اشاره كرد و گفت: متأسفانه سياست‌هاي پايدار وجود ندارد و به يكباره تصميمات آني گرفته مي‌شود. به طوري كه به واسطه همين عدم ثبات واردكنندگان خرد بيشتر آسيب مي‌بينند.

وي مي‌گويد: به اين افراد خاص اجازه واردات مي‌دهند و آن‌ها هر طور كه دل‌شان مي‌خواهد نهاده‌ها را توزيع مي‌كند و يا به هر قيمتي كه دوست داشته باشند مي‌فروشند، اما واقعيت اين است كه با ارز دولتي وارد شده و واردكنندگان به هيچ عنوان حق توزيع ندارند. آن‌ها هر محموله‌اي را كه وارد كرده‌اند بايد تحويل دهند تا به صورت قانوني توزيع شود.

مديرعامل اتحاديه سراسري دامداران تأكيد مي‌كند كه ارز يك عده‌اي را به راحتي دولت تأمين مي‌كند، اما ارز براي بقيه نمي‌دهند و همين امر عاملي براي انحصار مي‌شود و دود اين نوع تصميم‌ها به چشم بخش توليد مي‌رود. دام موجود زنده است و به هر ترتيب بايد غذاي آن به موقع آماده باشد و اگر نشد دامدار مجبور است از بازار سياه به قيمت‌هاي گران تأمين كند و يا اينكه غذاي كمتري به دام بدهد كه در اين صورت توليد آن‌ها هم كاهش خواهد يافت.

سلطاني اين گونه تصميمات و عدم نظارت دولت بر اختصاص ارز و توزيع نهاده را تهديد براي توليد نهاده عنوان كرد.

* امضا‌هاي طلايي در واردات

كمالي مديرعامل اتحاديه مرغداران گوشتي كشور هم از وجود امضا‌هاي طلايي در واردات مي‌گويد كه نورچشمي‌هايي در اين بخش وجود دارد كه به آن‌ها توجه بيشتري مي‌شود. ۷۰ درصد واردات در دستان اين افراد است و اين توليد را تحت فشار قرار داده است كه اگر ادامه يابد امنيت غذايي را نيز تهديد خواهد كرد.

كمالي از بي‌عدالتي در توزيع هم گله‌مند است و مي‌گويد نهاده‌اي هم كه وارد كشور شده به عدالت توزيع نمي‌شود و به همين دليل نارضايتي توليدكنندگان بيشتر مي‌شود.

وي در توضيح امضاي طلايي در واردات مي‌گويد: مثلاً روز جمعه ۶ نفر را صدا مي‌كنند و ارز بين‌شان توزيع مي‌كنند. در حاليكه اين نوع ارزپاشي‌ها درست نيست و ضربه آن به توليدكننده وارد مي‌شود.

* گم شدن حدود ۳ ميليون تن نهاده

اين مسئول مي‌گويد: معماي گم شدن نهاده به كميسيون اصل ۹۰ هم رسيد و در جلسه‌اي كه روز گذشته مطرح شده مسئولان وزارت صمت مي‌گويند ۴.۱ ميليون تن ذرت وارد كشور شده است، اما وزارت جهاد كه مسئول توزيع اين نهاد‌ها در بازار است مي‌گويد تنها ۹۰۰ هزار تن توسط وزارت جهاد توزيع شده است پس اين معما باقي مي‌ماند كه ۳ ميليون تن ذرت كجا رفته است.

به گزارش فارس، تعدادي از مرغداران در تماس با خبرنگار فارس اعلام كردند كه محموله‌هاي نهاده‌ها كه از گمرك ترخيص مي‌شود تا رسيدن به مقصد اصلي ۴ بار خريد و فروش مي‌شود. اين نوع خريد و فروش تحت عنوان (روباري) مرسوم شده است. يعني دلالان و واسطه‌ها محموله‌ها را در بين راه خريداري كرده و در انبار‌هاي خود ذخيره مي‌كنند و موقعي كه بازار تشنه است به چندين برابر قيمت مي‌فروشند. در برخي مواقع هم كه مي‌خواهند وجهه قانوني بدهند ۲ شماره حساب به فروشنده مي‌دهند كه به شماره اولي معادل نرخ دولتي واريز مي‌كنند و به شماره‌اي ديگر كه براي بستگانش است مابه‌التفاوت نرخ دولتي ونرخ نجومي را واريز مي‌كند.

كمالي با انتقاد از مسئولان گفت: معمولاً نگاه كلان ندارند و فرافكني مي‌كنند.

كمالي تأكيد مي‌كند كه دولت به تعهدات خود در مقابل توليدكنندگان كه همانا تأمين ۲ نهاده ذرت و كنجاله سويا بود عمل نكرده است در حاليكه مرغداران به‌رغم تمام مشكلات تمام قد مبارزه كردند و توليد خود را تا حد خودكفايي و حتي صادرات پيش برده‌اند.

اين مسئول معتقد است كه ارز ۴۲۰۰ توماني از نهاده حذف شود و دولت مابه‌التفاوت آن را براي حمايت از بخش توليد در قالب تسهيلات پرداخت كند و بخشي از اين پول هم به صورت يارانه به دهك‌هاي پايين داده شود.

* گندم در جيره غذايي دام

رضا تركاشوند مديرعامل اتحاديه مرغداران تخم‌گذار كشور هم مي‌گويد كه از توليدكنندگان حمايتي نمي‌شود و توليدكننده شرايط بسيار سختي را سپري مي‌كند. نهاده‌اي هم كه دولت با ارز ۴۲۰۰ توماني وارد كرده به دست توليدكننده نمي‌رسد.

وي مي‌گويد: ۵۰ درصد نياز نهاده خود را از بازار سياه با قيمت‌هاي سرسام‌آور تأمين مي‌كنيم كه در اين ميان حتي برخي از مرغداران مجبور هستند گندم را به عنوان خوراك دام جايگزين كنند يا اينكه جيره غذايي مرغ را كم كنند.