پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : ظرفيت فولاد هرمزگان به 2 ميليون تن در سال افزايش مي‌يابد
سه شنبه، 4 شهریور 1399 - 13:34 کد خبر:42535
مديرعامل فولاد هرمزگان گفت: ظرفيت توليد در فولاد هرمزگان درسال از 1.5 ميليون تن به دو ميليون تن افزايش مي‌يابد.

به گزارش نگاه جنوب ايران نيوز، فرهاد ارزاني صبح امروز در يك گفت‌وگوي رسانه‌اي به بيان برخي موضوعات مهم در زمينه توسعه صنعت فولاد و بومي‌سازي دانش توليد آن در كشور و افق آينده اين صنعت و برنامه‌هاي فولاد هرمزگان براي آينده پرداخت.
 
برگزيده‌اي از اين اظهارات در ادامه مي‌آيد.
 
** در مسير افزايش ظرفيت توليد فولاد كشور و رساندن توليد به 55 ميليون تن در سال در كشور در افق 1404، فولاد هرمزگان نيز مصمم است تا ظرفيت توليد خود را از 1.5 ميليون تن فعلي به 2 ميليون تن افزايش دهد. 
 
** بدنبال آن هستيم تا با بهره‌برداري از يك خط نورد عريض از توليد صرف تختال به يك توليدكننده ورق‌هاي خاص فولادي نيز تبديل شويم. در همين زمينه پروژه‌هايي در دست اقدام و اجرا داريم تا ارزش افزوده در اين بخش ايجاد كنيم. تختال‌هاي توليدي در فولاد هرمزگان در بخش ديگري از اين مجتمع به ورق تبديل خواهند شد و اين يعني تكميل تدريجي بخش‌هاي پايين دستي.
 
** نوع ورق‌هاي توليدي اين مجتمع، متناسب با نياز منطقه‌اي خواهد بود. استفاده از اين ورق‌ها در حوزه كشتي‌سازي، نفت و گاز، پتروشيمي و... تدارك و برنامه‌ريزي و نيازسنجي شده است و امكان صادراتي آن نيز فراهم است.
 
** ايجاد يك واحد ورق‌سازي در فولاد هرمزگان، گام بلندي در راستاي تأمين نيازهاي ملي نيز خواهد و افق روشني در اين زمينه پيش روي ما قرار دارد.
 
** استفاده از دانش بومي در ساخت اين واحد ورق‌سازي با تجربه‌هاي گوناگوني كه در تعامل با بخش‌هاي دانشگاهي و دانش‌بنيان داشته‌ايم، ميسر خواهد بود.
 
** ورق‌هاي API هدف‌گذاري شده براي ساخت در فولاد هرمزگان، يك ظرفيت بزرگ خلق خواهد كرد تا بتوانيم در زمينه توليد خطوط لوله براي انتقال مواد نفتي نيز در كشور اقدام كنيم و در حوزه پالايشگاهي و ساخت مخازن نيز از آنها بهره بگيريم.
 
** در سال‌هاي گذشته تأمين ورق‌هاي فولادي عريض از طريق واردات صورت مي‌گرفت اما با توسعه شركت فولاد اكسين بخشي از اين نياز در هماهنگي با فولاد مباركه به منظور تأمين تختال مورد نياز آن، تأمين شد. به نظر مي‌رسد در يك افق 5 ساله بتوانيم با ساخت و توسعه واحد توليد ورق در فولاد هرمزگان، نياز كشور به وارد ورق‌هاي فولادي عريض را تأمين كنيم.
 
** حتي صادرات ورق‌هاي عريض فولادي را نيز مي‌توانيم برنامه‌ريزي كنيم چرا كه با توجه به شرايط اقتصاد نفتي در منطقه و اجراي طرح‌هاي توسعه‌اي در پيرامون خليج فارس و شمال آفريقا، نياز به ورق فولادي در منطقه تشديد شده است و مي‌توانيم از اين فرصت براي تأمين اين نيازها نيز استفاده كنيم.