پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : سيدحسن نصرالله: اگر تمام جهان با اسرائيل سازش كند، ما اين رژيم را به رسميت نمي‌شناسيم
یکشنبه، 9 شهریور 1399 - 20:54 کد خبر:42554
دبيركل حزب‌الله لبنان گفت كه هرگز از گزينه مقاومت و دشمني با رژيم صهيونيستي دست برنخواهد داشت و پيام روز عاشورا اين است كه نبايد زير بار ذلت برويم.

به گزارش نگاه جنوب ايران نيوز، سيد حسن نصرالله، دبيركل حزب‌الله لبنان در سخنان امروز خود به مناسبت عاشوراي حسيني، در ابتدا اين روز را به امت اسلامي و شيعيان و تمامي انسان‌هاي آزاده جهان تسليت گفت و گفت كه طبق معمول هرساله با ملاك قرار دادن حوادث آن روز كربلا، به مسائل امروز خواهد پرداخت.
 
او گفت كه هر ساله اين روزها خيابان‌هاي لبنان مملوء از محبين اهل بيت و عزادارن بوده اما امروزه به علت ويروسي كه كل جهان را در بر گرفته خيابان‌ها خالي است و از خداوند مي‌خواهيم تا خطر اين ويروس را از تمامي ملت‌ها برطرف كند.
 
مسائل منطقه‌اي
 
دبيركل حزب الله لبنان سپس وارد مسائل منطقه‌اي شد و در يك مقدمه كوتاه گفت هنگامي كه فرد در برابر اشغالگران و مهاجمان قرار مي‌گيرد يا يك راه‌حل ذليلانه را مي‌پذيرد يا جنگي كه بر او تحميل شده را قبول مي‌كند و به طور قطع مكتب كربلا پيام روشن و واضحي دارد كه مي‌گويد: «ملعون ابن ملعون مرا ميان ذلت و شمشيركشي مخير كرده است و هيئات از اين اينكه زير بار ذلت برويم.»
 
سيد نصرالله افزود: «در نبرد امروز منطقه دو موضع روشن در جنگ ميان حق و باطل وجود دارد. در ابتدا فلسطين اشغالي است. اسرائيلي كه از سال ۱۹۴۸ اين سرزمين را علاوه بر جولان و مزارع شبعا و بلندي‌هاي كفرشوما اشغال كرده است. اين جبهه باطل است و ترديدي در آن نيست. حق فلسطيني‌هاست كه از بحر تا نهر كشور خود را تشكيل دهند و حق مردم سوريه و لبنان است كه اراضي خود را بازپس گيرند. ما در حزب‌الله لبنان و مقاومت اسلامي در روز دهم محرم بر التزام قاطع خود براي دشمني با اين رژيم تأكيد مي‌كنيم و اگر تمامي جهان رژيم صهيونيستي را به رسميت بشناسند ما به رسميت نخواهيم شناخت.»
 
دبيركل حزب‌الله تأكيد كرد كه اين جنبش در كنار هر گروه و فردي است كه بخواهد با رژيم صهيونيستي مبارزه كند و مردم منطقه به دنبال زندگي همراه با عزت و مقابله با هيمنه آمريكا هستند.
 
او دولت آمريكا را جبهه باطلي دانست كه خواهان سيطره و تسلط بر كشورهاست و به دنبال تاراج نفت و گاز و اموال منطقه است.
 
به گفته وي هنگامي كه به مظاهر دشمني و تجاوزات آمريكا در منطقه نگاه مي‌كنيم و سياست‌هاي اين كشور براي به زانو در آوردن ملت‌ها را نگاه مي‌كنيم مي‌توانيم موضوع فلسطين را مثال بزنيم يا جنگ شش ساله يمن را و محاصره سوريه و قانون سزار و اشغالگري مستقيم آمريكا در شرق فرات و تاراج نفت سوريه را يادآور شويم. يا حمايت واشنگتن از سياست سركوب در بحرين و تلاش براي تسلط بر عراق را مي‌بينيم و بيش از همه اين‌ها مظهر تجاوزگري آمريكا را مي‌توان در دشمني بي پايان با ايران مشاهده كرد.
 
سيد حسن نصرالله در ادامه گفت كه در برابر اين تجاوزگري‌ها راهي جز اين نداريم كه بگوييم در جبهه حق قرار مي‌گيريم و در برابر باطل بودن آمريكا مي‌ايستيم.
 
او تأكيد كرد: «همان‌گونه كه در طول سال‌هاي گذشته در لبنان پيروز شديم و مجاهدين در يمن پيروز شده‌اند و همانگونه كه عراق و سوريه بر داعش غلبه كرده و ايران در تمامي سال‌هاي جنگ و فشار ايستادگي كرده است. آينده اين درگيري و جنگ در فلسطين و منطقه نيز پيروزي براي حق است. يكي از نشانه‌هاي پيروزي اين است كه محور مقاومت وارد جنگي جهان شمول و فراگير شد و پيروز در آن بيرون آمد.»
 
دبيركل حزب‌الله لبنان سپس به مسأله سازش و عادي‌سازي روابط كشورهاي با رژيم اسرائيل پرداخت و گفت كه امارات با اين كار خود به جهان عرب خيانت كرد. 
 
او با محكوم كردن اقدام ابوظبي گفت كه اماراتي‌ها چيزي كه پنهان بود را عيان كردند، اما اسرائيلي‌ها مانع آبروريزي آن‌ها نشدند و گفتند كه در قبال سازش حاضر به توقف طرح اشغال كرانه باختري نيستند.
 
نصرالله گفت كه اسرائيل با فروش جنگنده اف-۳۵ به امارات مخالفت كرد، چرا كه به هيچ يك از ملت‌هاي منطقه اطمينان ندارد و تلاش دارد با برتري نظامي، موجوديت خود را تضمين كند، بنابراين اماراتي‌ها در قبال خواري و ذلت و اهانت، حاضر به صلح (سازش) شدند و كاري كه امارات كرد يك خدمت مجاني براي ترامپ و نتانياهو بود و بايد اين موضع را محكوم كنيم.
 
مسائل داخلي
 
دبيركل حزب‌الله لبنان سپس به مسائل داخلي اين كشور پرداخت و در خصوص تشكيل دولت سخن راند و گفت كه اميدوار است فراكسيون‌هاي پارلماني لبنان فردا (دوشنبه) نامزد تشكيل كابينه را معرفي كنند . لبنان به نخست‌وزيري نياز دارد كه بتواند وضعيت اقتصادي و زندگي مردم را بهبود بخشيده و ضمن بازسازي، دست به اصلاحات بزند.
 
او سپس گفت كه طرف‌‌هاي داخلي و خارجي مدام از لزوم تحقق خواسته‌هاي مردم سخن مي‌گويند و اين سخن حقي است، اما بايد ما روشن و واضح سخن بگوييم چرا كه در اين مسأله يك مغالطه سياسي نهفته است. چه بسا كه افرادي از خارج يا داخل بيايند و مطالبي را مطرح كنند و بگويند كه اين سخن مردم است.
 
نصرالله گفت بايد اين مسأله روشن شود و همه متفق‌القول هستند كه هر دولت و حكومت و پارلماني بايد آرزوها و خواسته‌هاي مردم را محقق كند، اما جمعيت لبنان پنج ميليون نفر است و از كجا بايد خواسته مردم لبنان را تشخيص داد؟ آيا مي‌توان با تظاهرات اين مسأله را فهميد؟ اگر هزار نفر به خيابان آمدند آيا حرف آن‌ها خواسته مردم است، ده هزار نفر آمدند چه؟ و بايد بر يك ملاكي توافق شود و پس از آن حكومت و جامعه جهاني بايد به خواسته مردم احترام بگذارد. آيا مي‌توان به همه‌پرسي اعتماد كرد و رأي‌گيري انجام داد؟ آيا انتخابات پارلماني نياز است تا موضع مردم مشخص شود؟ هر آن‌چه مي‌خواهيد، ما حاضر به انجامش هستيم، اما بايد اين مسأله براي هميشه مشخص شود تا ديگر كسي نتواند خواسته خود را به نام مردم جلوه دهد.
 
دبيكل حزب‌الله لبنان سپس به موضوع درخواست امانوئل مكرون براي انجام يك توافق سياسي جديد پرداخت و گفت: «شنيديم كه فرانسه انتقادات شديدي متوجه سيستم حكومت لبنان بر مبناي توافق طائف كرده است. بايد بگويم كه ما از هر نوع بررسي به دور از جنجال براي نيل به يك توافق سياسي استقبال مي‌كنيم اما به شرط اينكه اين گفت‌و‌گوها با اراده و رضايت گروههاي سياسي مختلف باشد. بسيار خوب است كه پس از گذشت ۱۰۰ سال از تشكيل كشور لبنان، لبناني‌ها در باره اين مسأله بحث و بررسي كنند.»
 
دبيركل حزب‌الله لبنان در بخش ديگري از سخنان خود به تلاش‌ها براي بازپروري تروريست‌هاي داعش پرداخت و گفت  ارتش سوريه و همپيمانانش با اين گروهها مبارزه و از امنيت سوريه و لبنان دفاع مي‌كنند. اگر تروريست‌ها بتوانند به تدمر برسند، مناطق «جرود» در لبنان يكي از نقاطي است كه تروريست‌ها بدان چشم خواهند داشت و بنابراين بايد هوشيار بود.
 
موضوع بعدي در سخنان ايشان، پاكسازي منطقه البقاع در مرز با سوريه از حضور عناصر تروريستي داعش و القاعده بود كه از آن با عنوان «آزادسازي دوم» ياد مي‌شود. سيد نصرالله گفت كه ساكنين البقاع به خصوص در بعبلبك همچنان در معرض تجاوزات و حملات گروههاي تكفيري هستند. او پاكسازي لبنان را پيروزي معادله سه گانه «ارتش-مردم-مقاومت» دانست.
 
سيد حسن نصرالله به حادثه انفجار مهيب بيروت نيز پرداخت و گفت  كه مسئولان قضايي بايد بدون تعارف و سستي اين موضوع را پيش ببرند و نبايد خون «شهدا» و مجروحين ضايع شود. او همچنين خواستار تسريع در پرداخت غرامت شد و از ارتش و نهادهاي مربوطه نيز خواست تا نتايج تحقيقات خود را اعلام كنند تا جلوي افترا بستن‌ها و دروغ‌ها گرفته شود.
 
سيد حسن نصرالله همچنين به سيد امام موسي صدر و همراهانش پرداخت و گفت كه در سالروز ربايش آن‌ها هستيم. سيد نصرالله، امام موسي صدر را «امام مقاومت» توصيف كرد و گفت كه او مسير روشني در قبال مبارزه با دشمن اسرائيلي ترسيم كرد.
 
دبيركل حزب‌الله لبنان رابطه ميان حزب‌الله و جنبش امل كه به دست امام موسي صدر تأسيس شده است را بسيار عميق  دانست و گفت كه همكاري و هماهنگي دو طرف تا كنون منافع بسياري براي لبنان در پي داشته است و هرچند برخي جوانان در فلان شهرك يا جايي در برخي مواقع كارهايي مي‌كنند، قابل قبول نيست و محكوم است و بايد هوشيار بود.
 
دبيركل حزب‌الله لبنان تأكيد كرد كه حزب‌الله همواره همچون گذشته حامي جنبش امل و شوراي اسلامي شيعي و خانواده امام موسي صدر و همراهانش باقي خواهد ماند و هر چيزي از ما بخواهند ما براي انجام آن اقدام خواهيم كرد.
 
   
مسأله ديگر كه در سخنان دبيركل حزب‌الله آمد، شرايط مناطق مرزي با فلسطين اشغالي در جنوب لبنان بود كه نصرالله گفت كه چند هفته گذشته، حملات رژيم صهيونيستي به اطراف فرودگاه دمشق موجب شهادت تعدادي از جمله «علي كامل محسن» شد و حزب‌الله در اين باره به روش خود پايبند است.
 
او تأكيد كرد كه هدف حزب‌الله انتقام خون «علي كامل محسن» نيست، بلكه به دنبال مجازات قاتلان و تثبيت موازنه پاسخگويي از سال ۲۰۰۶ به اين سو است و اينكه رژيم صهيونيستي كه خود را قوي‌ترين ارتش منطقه مي‌داند و اكنون تمامي مواضع خود را تخليه و گشت‌هاي خود را لغو كرده و به جاي نظاميان از پهپادها بهره مي‌برد و در نگراني بالايي به سر مي‌برد، جزئي از همين مجازات است.
 
او در اين باره گفت كه اگر حزب‌الله مي‌خواست پاسخ دهد و با آن روحيه خود را بالا ببرد يا مانور رسانه‌اي بدهد، همان روز اول اين كار را مي‌كرد، اما حزب‌الله به دنبال كار رسانه‌اي نيست، بلكه به دنبال تثبيت معادله و موازنه است و اسرائيل بايد بفهمد كه اگر يكي از نيروهاي حزب‌الله را به شهادت برساند، يكي از نيروهايش كشته خواهد شد.
 
سيد حسن نصرالله افزود: «ما به دنبال كار تبليغاتي نيستيم، بلكه به دنبال يك سرباز اسرائيلي هستيم تا او را بكشيم. ما عجله‌اي نداريم. اما آن‌ها همچون موش تمامي سربازان خود را مخفي كرده‌اند و اين نقطه قوت مقاومت است.»
 
دبيركل حزب‌الله لبنان در آخرين بخش سخنان خود به موضوع كرونا بازگشت و گفت كه متأسفانه تعداد مبتلايان هر روز زياد مي‌شود و تصميمات، اجرايي نشده و شرايط دولت مستعفي نيز دشوار است. «ماسك» و «فاصله‌گذاري اجتماعي» راه‌حل اين بيماري هستند. تا كنون هيچ واكسني در دست نيست و اين شرايط براي سال‌ها ادامه خواهد داشت.