پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : تحول پهپادهاي ايراني با تسليحات جديد
دوشنبه، 10 شهریور 1399 - 11:15 کد خبر:42557
در نمايشگاه پهپادي وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح، طيف متنوعي از تسليحات هدايت‌شونده و مدرن براي پهپادهاي ساخت ايران به نمايش درآمده كه از جمله مهم‌ترين اين تسليحات موشك‌هاي ضدزره تاپ‌اتك براي پهپاد فطرس است.

 

به گزارش جنوب ايران نيوز، توان پهپادي جمهوري اسلامي ايران طي سال‌هاي گذشته با تمركز بر دو عنصر كميت و كيفيت پرنده‌هاي بدون سرنشين رزمي و تسليح پهپادها با بمب‌ها و موشك‌هاي نقطه‌زن و هدايت دقيق با جهش قابل توجهي همراه بوده به طوريكه مراكز مطالعاتي غربي در برآوردهاي خود ايران را يكي از پنج كشور برتر دنيا در حوزه پهپادهاي رزمي قلمداد مي‌كنند.

پيش‌تر در گزارشي به بررسي خانواده پهپادهاي شاهد كه توسط نيروي هوافضاي سپاه توسعه يافته است پرداخته بوديم، در اين گزارش به بهانه نمايشگاه اقتدار پهپادي وزارت دفاع كه به مناسبت هفته صنعت دفاعي در شركت هواپيماسازي ايران(هسا) در اصفهان افتتاح شده بود، به بررسي اتفاقات جديد در اين حوزه كه متوجه پهپادهاي فطرس، مهاجر، ابابيل و كرار بود خواهيم پرداخت.

تحول پهپادهاي ايراني با تسليحات جديد/ موشك «تاپ اتك» ارمغان فطرس براي تانك‌هاي دشمن

 

يكي از مواردي كه در نمايشگاه پهپادي وزارت دفاع و تصاوير منتشر شده قابل مشاهده است، ساخت نمونه دوم پهپاد فطرس است. اين پهپاد كه پس از رونمايي از آن در آبان‌ماه سال ۱۳۹۲ چندان خبري مبني بر عملياتي شدن و يا به كارگيري آن وجود نداشت، اخيرا و با توليد نمونه دوم آن به نظر مي‌رسد به زودي در سازمان رزم نيروهاي مسلح براي اجراي ماموريت به كار گرفته خواهد شد.

از ديگر نكات قابل توجه، ارتقاء ارابه فرود پهپاد فطرس از نوع ثابت به جمع شونده بود كه اين قابليت به كاهش نيروي پسا (Drag) پهپاد و بهبود عملكرد موتور مي‌انجامد.


ارابه فرود جديد و جمع شونده پهپاد فطرس(تصوير بالا) نمونه دوم پهپاد فطرس (تصوير پايين)

 

همچنين نكته ديگري كه از تصاوير منتشر شده از نمايشگاه پهپادي وزارت دفاع درباره اين پهپاد قابل برداشت است، افزايش چشمگيري قدرت آتش فطرس نسبت به گذشته است. پيش‌تر در تصاوير منتشر شده از اين پهپاد تنها دو موشك ناشناخته در زير بال‌هاي آن مشاهده شده بود؛ اما در تصاوير جديد شاهد آن هستيم كه در زير هر بال از پهپاد فطرس با استفاده از ۲ نقطه سخت نصب تسليحات، طيف گسترده‌اي از بمب‌هاي هدايت اپتيكي قائم و همچنين موشك جديد ضدزره و تاپ اتك(حمله از بالا) ساخت وزارت دفاع بر روي اين پهپاد نصب شده است.


پهپاد فطرس با تسليحات جديد

 

در حقيقت پهپاد فطرس در زير هر بال خود يك بمب قائم و دو موشك ضدزره تاپ اتك را حمل مي‌كند كه مجموع آنها در هر دو بال ۲ بمب قائم و ۴ موشك ضدزره خواهد شد. موشك ضدزره و تاپ اتكي كه بر روي پهپاد فطرس نصب شده است به نظر مي‌رسد همان موشكي باشد كه پيش‌تر تصاوير تست و شليك آن از پهپاد ابابيل-۳ منتشر شده بود.


شليك و اصابت موشك تاپ اتك وزارت دفاع

 

ويژگي بارز موشك‌هاي تاپ اتك كه نام آنها نيز از آن نشأت مي‌گيرد، حمله از قسمت فوقاني به تانك‌ها و زره‌پوش‌ها است چراكه تانك‌ها و خودروهاي زرهي معمولا در قسمت فوقاني خود از حفاظت زرهي ضعيف‌تري برخوردار هستند و حمله از بالا آنها را در برابر موشك‌هاي ضدزره آسيب پذير خواهد كرد.

دومين پهپادي كه در نمايشگاه وزارت دفاع شاهد تغييرات و قابليت‌هاي جديد در آن بوديم؛ پهپاد مهاجر است. اين پهپاد كه امروز در اختيار نيروهاي زميني سپاه و ارتش قرار دارد و در سال گذشته نيز نيروي زميني سپاه از آن براي حمله عليه مواضع گروهك‌هاي تروريستي در نوار مرزي شمال‌غرب و اقليم كردستان عراق استفاده كرد، در جديدترين تغيير، از قابليت حمل تسليحات بيشتري برخوردار شده است به طوريكه پيش از اين بر روي هر نقطه سخت بال قابليت حمل يك بمب را داشت، اما در تصاوير جديد از قابليت حمل ۲ بمب سري قائم بر روي هر بال (مجموعا ۴ بمب) برخوردار است كه با توجه به بكارگيري اين پهپاد براي پايش و انجام گشت‌هاي رزمي در مرزهاي شرق و غرب كشور توسط ارتش و سپاه، اين افزايش قدرت آتش كمك قابل توجهي به نيروهاي بهره‌بردار خواهد كرد.


پهپاد مهاجر-۶ مسلح به ۴ بمب قائم-۵

 

از ديگر نكات قابل توجه، دقت اصابت بمب‌هاي قائم پرتاب شده از پهپاد مهاجر-۶ است كه از فاصله قابل توجه ۹ كيلومتري راه شده و دقيقا بر روي هدف فرود مي‌آيد.


مراحل رهاسازي بمب قائم و اصابت به هدف

 

اما اساسي ترين تغييرات و نكات قابل توجه در نمايشگاه پهپادي وزارت دفاع را مي‌توان براي پهپاد جت كرار برشمرد. كرار از جمله پهپادهاي ايراني است كه نام آن تاكنون زياد شنيده شده است و از آنجايي كه نخستين پهپاد موتور جت كشورمان بوده، تاكنون نمونه‌هاي مختلفي از آن توليد شده است. سرعت كرار با استفاده از موتور توربوجت در بيشترين ميزان خود به ۹۰۰ كيلومتر در ساعت مي‌رسد و توان حمل محموله‌اي به وزن ۲۵۰ كيلوگرم را دارد كه اين محموله اگر سلاح باشد، مي‌تواند در قسمت مياني بدنه نصب شود.

تاكنون علاوه بر نمونه‌هايي چون «كرار هدف» بعنوان هدف تمريني براي سامانه‌هاي پدافندي و «كرار بمب‌افكن» مجهز به بمب‌هاي سقوط آزاد، در سال‌هاي گذشته نمونه ديگري از اين پهپاد تحت عنوان «كرار رهگير» نيز به نمايش درآمد كه مجهز به موشك پدافند هوايي شفق بعنوان يك موشك هوابه‌هوا بود.

از جمله موارد نمايش داده شده در نمايشگاه پهپادي وزارت دفاع، تسليحات جديد پهپاد كرار بمب افكن است كه شامل بمب سيمرغ، بمب‌هاي بالدار بالابان، بمب بالدار ياسين و بمب هدايت ليزري است. پيش از اين تصاوير مربوط به پرتاب بمب بالابان و ياسين از پهپاد كرار منتشر شده بود، اما اين نخستين بار بود كه استفاده از بمب سيمرغ و بمب هدايت ليزري -كه قبلا در شمار تسليحات قابل حمل توسط جنگنده‌ها بود- براي پهپادهاي كرار اعلام مي‌شد.

بمب سيمرغ كه نخستين بار در جريان مراسم روز صنعت دفاعي سال ۱۳۹۳ از آن رونمايي شده بود، در حقيقت نمونه‌ ايراني بمب BL ۷۵۵ است كه درون خود ۱۴۷ ريزبمب (بمبلت) دارد و با استفاده از آن عليه مواضع و تجمعات دشمن مي‌توان تلفات قابل توجهي را به آنها وارد كرد و كارايي قابل توجهي در خطوط مقدم درگيري به منظور پشتيباني نزديك از نيروهاي خودي و زمينگير كردن نيروهاي دشمن خواهد داشت.


پهپاد كرار مجهز به بمب سيمرغ و بمب بالابان

 

همچنين دقت نقطه‌زني پهپاد كرار با استفاده از بمب‌هاي ۵۰۰ پوندي MK-82 نيز كه در تصاوير تست به نمايش درآمده قابل توجه است به طوريكه بمب رهاشده از اين پهپاد كه فاقد هرگونه كيت هدايتي است، در نقطه مركزي دايره هدف اصابت مي‌كند.


نقطه زني پهپاد كرار با استفاده از بمب MK-82

 

ديگر سلاحي كه براي كرارهاي ايراني در اين نمايشگاه به نمايش درآمده است، بمب ليزري ۵۰۰ پوندي GBU-12 است كه پيش پرتاب آن فقط از جنگنده‌هاي F-4 نيروي هوايي ارتش صورت گرفته بود، اما در اين نمايشگاه در زمره تسليحات پهپاد كرار قرار گرفته است كه حاكي از عملياتي شدن اين بمب بر روي اين پهپاد است. از آنجاكه بمب‌هاي ليزري نيازمند سامانه‌هاي هدفگذار ليزري نيز هستند، به نظر مي‌رسد چنين سامانه‌اي براي پهپادهاي كرار نيز توسعه يافته باشد.


بمب ليزري GBU-12

 

سكوي متحرك پدافندي پهپاد كرار نيز از ديگر دستاوردهاي به نمايش درآمده توسط وزارت دفاع بود كه البته اين سكوها سال گذشته و در جريان رزمايش نيروي پدافند هوايي ارتش مورد استفاده قرار گرفته بود. نكته قابل توجه اين سكوها كه در حقيقت يك تريلر كفي مجهز به پرتابگرهاي پهپاد كرار است، قابليت استتار آن‌ها به صورت يك تريلر تجاري است كه از نظر قابليت جابجايي و تحرك تاكتيكي و همچنين اختفا به منظور در امان ماندن از حملات پيش‌دستانه يكي از نقاط قوت آن محسوب مي‌شود.


سكوي پرتاب پهپاد كرار رهگير

فارس