پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : چالش‌هاي اصولگرايان براي انتخابات
سه شنبه، 25 شهریور 1399 - 10:10 کد خبر:42608
حسين كنعاني‌مقدم در گفتگو با فرارو اظهار كرد: كساني مي‌توانند در عرصه انتخابات حضور پيدا كنند و مطرح شوند كه شاخص‌هاي لازم را داشته باشند اين‌كه كسي سلبريتي سياسي باشد و به همين بهانه بخواهد وارد عرصه انتخابات شود در حالي كه نه كار اجرايي بلد است نه توان شكل‌گيري يك دولت منسجم و كارآمد را دارد به نظرم وقت تلف كردن نظام و مردم است.علي دوراني در گفتگو با فرارو گفت: اين توقع وجود دارد كه بعد از چند دور كه ما در جمع‌بندي‌هاي نهايي دچار مشكل بوديم تلاش بشود كه كانديدا‌هايي كه در واقع مي‌دانند نمي‌توانند كانديداي نهايي باشند يا اين‌كه توان اداره كشور را با پيچيدگي‌هايي كه وجود دارد ندارند وارد انتخابات نشوند. خوب است يك نهضت و كمپيني آغاز بشود كه از جريانات مختلف درخواست كند كه به انتخابات وارد نشوند و درواقع احساس وظيفه نكنند كه بايد در انتخابات حضور داشته باشند. ما در طول اين سال‌ها از احساس وظيفه اضافي بسياري از شخصيت‌هاي اصول‌گرا دچار خسران‌هاي بزرگي شديم.

 فهرست كانديدا‌هاي احتمالي اصولگرايان براي انتخابات رياست‌جمهوري، بلندبالا است؛ از نظامياني، چون محسن رضايي و حسين دهقان و حتي سعيد محمد تا پرويز فتاح با افشاگري‌هايش درباره مسئولين سابق و فعلي تا سعيد جليلي، قاليباف و رييسي و چند نفر ديگر كه آمدن يا نيامدنشان محل بحث اين روزهاست.
 
به گزارش فرارو، كمتر از ده ماه مانده به انتخابات رياست جمهوري هر چهره شناخته‌شده‌اي از ميان اصولگرايان يك كانديداي احتمالي رياست‌جمهوري است، تعدد نامزد‌هاي احتمالي موجب شده تا محمدرضا باهنر براي مزاح بگويد: «باتوجه به تعداد زياد اشخاصي كه براي كانديداتوري رياست‌جمهوري سال ۱۴۰۰ مطرح مي‌شوند، ما بايد تعدادي از اين اشخاص را به كشور‌هاي تازه استقلال‌يافته، صادر كنيم.»
 
 
تكثر نامزد‌ها يا به قول عزت الله ضرغامي يك ميني بوس نامزد در آستانه انتخابات رياست جمهوري چالش پيش روي اصولگرايان است. گزينه‌هايي گاه دانه درشت كه هر كدام خود را يك رييس‌جمهور مي‌دانند و در برخي مواقع به غير از كرسي رياست جمهوري، به هيچ كرسي ديگري هم رضايت نمي‌دهند.
 
 در انتخابات دو دهه اخير نيز بزرگ‌ترين مشكل اصولگرايان به‌ويژه از آغاز دهه ۹۰ اختلاف، تشتت و چندرايي بوده است و وحدت را به گمشده اصولگرايان بدل كرده است. مشكلي كه شايد بهار ۱۴۰۰ بار ديگر گريبان اصولگرايان را بگيرد.
 
رقابت پيش از انتخابات را به درون انتخابات نكشانيم
 
كنعاني‌مقدم:سلبريتي‌هاي سياسي نيايند احزاب هم دنبال سلبريتي‌هاي سياسي نباشند/دوراني:سال‌هاست از احساس وظيفه اضافي بسياري از شخصيت‌هاي اصول‌گرا دچار خسران‌هاي بزرگي شديم//////حسين كنعاني‌مقدم فعال سياسي اصولگرا دراين باره در گفتگو با فرارو اظهار كرد: اگر يك جريان سياسي پيش از انتخابات رقابتي را درون خود به صورت هدايت شده و كنترل شده صورت بدهد مي‌تواند از ميان افراد باقي مانده در رقابت نهايي، بهترين گزينه‌ها را انتخاب كند، اما اگر اين رقابت به انتخابات كشيده شود، نامزد‌هاي متعددي در انتخابات شركت كنند و هيچ كدام هم كنار نروند و يك انتخاباتي شكل بگيرد كه درون جرياني باشد اين به ضرر جريان اصول‌گرايي است. بايد سعي كنيم نگذاريم چنين اتفاقي شكل بگيرد.
 
وي افزود: درعين‌حال كساني مي‌توانند در عرصه انتخابات حضور پيدا كنند و مطرح شوند كه شاخص‌هاي لازم را داشته باشند اين‌كه كسي سلبريتي سياسي باشد و به همين بهانه بخواهد وارد عرصه انتخابات شود در حالي كه نه كار اجرايي بلد است نه توان شكل‌گيري يك دولت منسجم و كارآمد را دارد به نظرم وقت تلف كردن نظام و مردم است.
 
اين فعال سياسي ادامه داد: تجربه انتخابات قبلي رياست جمهوري نشان داد كه آقاي قاليباف به نفع آقاي رئيسي در آخرين مرحله كنار رفت و اصولگرايي با دو نامزد، انتخابات را ادامه داد يكي آقاي ميرسليم بود كه تا آخر ماند و يكي هم آقاي رئيسي، اما اگر اين بار تعدد نامزد وجود داشته باشد قطعاً سازوكار وحدت قبل از آغاز انتخابات بايد شكل بگيرد و نبايد بگذاريم دو يا سه نفر در عرصه انتخابات حضور داشته باشند و نخواهند كنار بروند، چون باعث شكسته شدن آراء مي‌شوند.
 
كنعاني‌مقدم بيان كرد: قطعاً اگر انتخابات رقابتي نباشد ديگر معني انتخابات نمي‌دهد. قاعدتاً بايد جناح‌هاي مختلف نامزد داشته باشند. به نظر نمي‌رسد رئيس جمهور اقليتي بتواند رئيسِ جمهور باشد. ما نياز به يك رئيس جمهور با رأي حداكثري داريم نه حداقلي؛ بنابراين بايد رقابت انتخاباتي سنگين و شفاف باشد. به نظر مي‌آيد در ۱۴۰۰ چاره‌اي جز اين نداريم كه براي بالا بردن مشاركت مردم يك مقدار فضا را بازتر و رقابت‌ها را بيشتر كنيم. بايد فضا را براي حضور جناح‌هاي مختلف فراهم بكنيم به طوري كه بتوانيم مشاركت حداكثري را شكل بدهيم. در انتخابات يك‌قطبي شدن ديگر انتخابات معني و مفهوم خودش را از دست مي‌دهد.
 
وي افزود: ممكن است اصولگرايان بتوانند به وحدت برسند و يك نامزد را هم معرفي كنند و در عرصه انتخابات هم برنده شوند، اما ما وقتي در انتخابات برنده واقعي هستيم كه مشاركت حداكثري اتفاق بيفتد و همه سلايق در عرصه انتخابات وارد شوند مردم هم حضور پيدا كنند آن وقت ما پيروزيم و گرنه انتخاب رئيس جمهور حداقلي نمي‌تواند مشكلي از كشور حل كند و بر مشكلات كشور اضافه مي‌كند. ما رئيس‌جمهوري مي‌خواهيم كه مشكلات را حل كند نه اين‌كه مشكلي بر مشكلات نظام اضافه كند.
 
او درباره چگونگي افزايش مشاركت با توجه به فضاي مشاركت گريز حاكم بر جامعه گفت: ما در انتخابات از يك سو انتخاب‌كننده و سوي ديگر انتخاب‌شونده را داريم. بايد براي مشاركت سياسي انتخاب‌كنندگان كه مردم هستند فضا را باز كنيم رقابت را جدي و واقعي كنيم موانع را برداريم و با ايجاد گفتمان غالبي كه بتواند مردم را به خصوص آراي خاكستري را جذب كند كار را پيش ببريم.
 
وي افزود: در اين باره احزاب و جناح‌هاي مختلف بايد در تعيين آن‌ها و معرفي‌شان به مردم دقت كنند و دنبال اين نباشند كه فقط سلبريتي‌هاي سياسي را مطرح كنند در حالي كه برنامه و يك گروه كاري قوي مثل هيئت دولتي كه از قبل مورد چالش و ارزيابي قرار گرفته باشد؛ ندارند. مردم اگر ببينند كساني در صحنه سياسي در حال فراهم كردن اين سازوكار‌ها هستند مشتاق مي‌شوند بيايند. شوراي نگهبان هم بايد نسبت به صلاحيت نامزد‌هاي انتخاباتي فضا را بازتر بكند و اجازه بدهد كه همه سلايق و جناح‌ها نماينده‌اي در انتخابات داشته باشند تا در انتخابات رقابت واقعي و جدي‌تري اتفاق بيفتد.
 
احساس وظيفه شب انتخاباتي نكنيم
كنعاني‌مقدم:سلبريتي‌هاي سياسي نيايند احزاب هم دنبال سلبريتي‌هاي سياسي نباشند/دوراني:سال‌هاست از احساس وظيفه اضافي بسياري از شخصيت‌هاي اصول‌گرا دچار خسران‌هاي بزرگي شديم//////علي دوراني ديگر فعال سياسي اصولگرا در گفتگو با فرارو در اين باره گفت: در انتخابات گذشته بيشتر از اين‌كه رقباي اصولگرايان و انقلابيون، رقباي توانمندي باشند ضعف بينش و نگاه اصولگرايان و انقلابيون موجب پيروزي جناح رقيب شد. مخصوصاًدر انتخابات ۹۲ و ۹۶ اگر كه اصولگرايان عقلانيت به خرج مي‌دادند و بهترين كانديداي خود را حمايت مي‌كردند ما هشت سال گرفتار دولت آقاي روحاني نبوديم.
 
او درباره چگونگي عبور از اين چالش بيان كرد: اگر كه شوراي ائتلاف توانمندي ايجاد بشود و با شفافيت كار‌ها را پيش ببرد و پشت در‌هاي بسته جمع‌بندي خود را انجام ندهد مسئله حل مي‌شود. از طرف ديگر علاوه بر اين‌كه شرايط كانديدا‌ها را به ويژه براي اين بازه زماني مهم كشور و انقلاب احصاء مي‌كند بايد به آراي سرمايه‌هاي اجتماعي اصول‌گرايان و نيرو‌هاي انقلابي توجه كند و حتماً حساسيت داشته باشد كه به شكل معقول و واقعي سيستمي ايجاد كند كه بتواند نظر سرمايه‌هاي اجتماعي و لايه‌هاي تشكيلاتي همسو با خودش را بدون هيچ‌گونه شائبه‌اي مورد توجه قرار بدهد، بازخورد بگيرد و با روش درست به كانديداي اصلح برسد.
 
اين فعال سياسي اضافه كرد: اين توقع وجود دارد كه بعد از چند دور كه ما در جمع‌بندي‌هاي نهايي دچار مشكل بوديم تلاش بشود كه كانديدا‌هايي كه در واقع مي‌دانند نمي‌توانند كانديداي نهايي باشند يا اين‌كه توان اداره كشور را با پيچيدگي‌هايي كه وجود دارد ندارند وارد انتخابات نشوند. خوب است يك نهضت و كمپيني آغاز بشود كه از جريانات مختلف درخواست كند كه به انتخابات وارد نشوند و درواقع احساس وظيفه نكنند كه بايد در انتخابات حضور داشته باشند. ما در طول اين سال‌ها از احساس وظيفه اضافي بسياري از شخصيت‌هاي اصول‌گرا دچار خسران‌هاي بزرگي شديم.
 
وي افزود: خوبست كه دوستان به نگراني‌هايي كه در طول اين هشت سال به خاطر از دست رفتن فرصت‌هاي كشور جهت آباداني و توسعه وجود داشت توجه كنند همه اين‌ها را براي شب انتخابات خلاصه بكنند و آن‌جا بهترين تصميم را بگيرند. بر اين اساس در ۱۴۰۰ انتخاباتي داشته باشيم كه بارقه‌هاي اميد جهت اصلاح مديريت و توسعه كشور همراه با عدالت را ايجاد كند.
 
دوراني درباره احتمال انتخاباتي تك قطبي و درون گروهي بيان كرد: پيش‌بيني مي‌شود كه اصلاح‌طلبان نتوانند در انتخابات حضور جدي داشته باشند و برايش دلايل خوبي هم وجود دارد. سرليست اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس در تهران رأي كمي آوردند بنابراين اين‌ها آن‌قدر نمي‌توانند در انتخابات پيش رو سربلند باشند. همچنين آقاي روحاني با عملكرد عجيب و ضعيف خودش همه كارت‌هاي جناح مطلوب خودش را سوزاند. به همين دليل اصلاح‌طلبان به همين راحتي نمي‌توان خودشان را بازيابي كنند.
 
او ادامه داد: اين‌كه انتخابات هميشه دوقطبي باشد و اين دو قطبي بودن به سمتي برود كه بستر انتخابات را هم دوقطبي بكند كار درستي نيست. رقابت مي‌تواند در ميان نيرو‌هاي انقلابي و اصول‌گرا خلاصه شود گرچه فضاي كشور دارد به سمت مديريت شسته و رفته مي‌رود. به نظر مي‌رسد هرچه به انتخابات نزديك مي‌شويم احتمال تفاهم روي كانديداي اصلي زياد مي‌شود و ان‌شاءالله اين تفاهم به دولت جوان و كوشا و فعال منجر شود.
 
اين فعال اصولگرا اظهار كرد: فكر مي‌كنم مدل انتخابات پيش روي ما مدلي از همراهي و هم‌سويي دلسوزان و بزرگان نظام باشد نه به اين معنا كه همه‌شان بروند كانديدا بشوند بلكه كساني كه درصدد كانديداتوري هستند همه‌شان به سود يك مدير توانمند و كارآمد كنار بروند و كمكش كنند تا يك دولت و فعال و جوان مستقر شود. اگر اصولگرايان عقلانيت به خرج بدهند و دچار بعضي احساس مسئوليت‌هاي غلط شب انتخاباتي نشوند مي‌توانند در بازه زماني نزديك به انتخابات اين جمع‌بندي را داشته باشند كه اصولگرايان و كانديداي برترشان پيش‌برنده انتخابات باشند.
 
وي همچنين به هم مسلك‌هاي اصولگراي خود توصيه كرد: كساني كه دغدغه حفظ انقلاب را دارند و علاقمند به رهبري و نظام اسلامي هستند به اين توجه كنند كه انجام وظيفه و عمل به مسئوليت در رئيس‌جمهور شدن خلاصه نمي‌شود و مي‌توانند در لايه‌هاي مختلف مديريتي دولت اعم از وزرا و استاندار‌ها فعاليت بكنند و به ايجاد يك دولت توانمند كمك كنند. به نظر من اين‌كه همه دغدغه‌هاي مديريتي داشته باشند و بخواهند كانديدا شوند و بعد هم سهم‌خواهي كنند اين خيلي غلط است. كسي كه توانمندي دارد مي‌تواند به جاي اعلام كانديداتوري در دولت آينده انقلابي و اصول‌گرايي كه تشكيل مي‌شود نقش خودش را به خوبي ايفا كند.
 
دوراني همچنين درباره احتمال جذب نيرو‌هاي كارآمد از جريان اعتدالي و ميانه افزود: ائتلاف سياسي تعريف خودش را دارد و صورت نمي‌گيرد. اما ائتلافي كه براساس كارآمدي و تعهد به خدمت به مردم باشد مي‌تواند همه نيرو‌هاي دلسوز و علاقمند كه محتواي انقلاب را قبول دارند در بر بگيرد.