پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : امروز با نگاه درست مي‌توانيم از مدل بسيج مردمي استفاده كنيم/ دست تحريف در كمين دفاع مقدس است
دوشنبه، 31 شهریور 1399 - 14:42 کد خبر:42626
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به اينكه بسيج مردمي در دفاع مقدس، مدل‌سازي جديد بود فرمودند:‌ امروز با نگاه درست مي‌توانيم از مدل بسيج مردمي استفاده كنيم.

به گزارش نگاه جنوب ايران نيوز، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح امروز (دوشنبه) در ارتباط تصويري با مراسم تكريم و تجليل از پيشكسوتان دفاع مقدس و مقاومت، با اشاره به پيروزي درخشان و واضح ملت ايران در دفاع مقدس گفتند: اين واقعيت، نتيجه رهبري و فرماندهي شگفت‌انگيز امام خميني، حضور همه‌جانبه قشرهاي مختلف مردم و اقدامات و ابتكارات عقلايي مدافعان اسلام و انقلاب در اين حماسه تاريخي بود كه بايد مراقب تلاش دشمنان در تحريف واقعيات اين قطعه از هويت برجسته ايرانيان باشيم.
 
ابراز تأسف شديد از جان‌باختن روزانه حدود ۱۵۰ نفر بر اثر كرونا
 
رهبر انقلاب همچنين با ابراز تأسف شديد از جان‌باختن روزانه حدود ۱۵۰ نفر بر اثر كرونا، مردم را به رعايت كامل و مستمر دستورالعمل‌هاي بهداشتي فراخواندند.
 
امروز با نگاه درست مي‌توانيم از مدل بسيج مردمي استفاده كنيم/ دست تحريف در كمين دفاع مقدس است
 
فرمانده كل قوا، تكريم و تجليل از پيشكسوتان و رزمندگان دفاع مقدس را وظيفه حتميِ ملي و توصيه مؤكد اسلام خواندند و افزودند: براي درك عظمت كار اين عزيزان و هم‌رزمان شهيدشان بايد عظمت ميدان دفاع مقدس و چرايي و چگونگي اين قطعه مهم از تاريخ ايران را به خوبي درك و فهم كرد.
 
ايشان صدام جاه‌طلب را تنها ابزاري در دست قدرت‌هاي بزرگ به‌ويژه آمريكا برشمردند و افزودند: طرف‌هاي اصلي نبرد با ملت ايران يعني «آمريكاي ضربه‌خورده از انقلاب اسلامي، قدرت‌هاي نگران از ظهور يك هويت جديد اسلامي ـ ايراني در منطقه، ناتو و كشورهاي اروپاي غربي و شرقي»، صدام را به حمله تحريك كردند تا نظام و انقلاب اسلامي را در هم بكوبند.
 
انتشار اسناد توافق‌هاي آمريكا و صدام قبل از آغاز جنگ 
 
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به انتشار اسناد توافق‌هاي آمريكا و صدام قبل از آغاز جنگ افزودند: در طول سال‌هاي جنگ نيز كمك هاي نظامي، اطلاعاتي و مالي غرب و شرق به رژيم بعثي از طريق امارات، كويت، عربستان و ديگر مسيرها ادامه داشت.
 
رهبر انقلاب علاوه بر تحريك دشمنان، اوضاع داخلي ايران را نيز در تشجيع صدام به حمله، مؤثر دانستند و افزودند: وضع نامناسب ارتش از لحاظ امكانات و فرماندهي در سال آغاز جنگ، نوپديد بودن سپاه و كمبود شديد امكانات دفاعي، واقعياتي بود كه دشمن از آنها اطلاع داشت و همين مسائل نيز آن را به آغاز جنگ، بيشتر تحريك كرد.
 
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي پس از تشريح چگونگي آغاز جنگ تحميلي ۸ ساله به بررسي مستند عوامل و نكات مهم دفاع جانانه و پيروزمندانه ملت ايران در مقابل دشمنان پرداختند.
 
امام خميني با درايتي اعجاب‌انگيز اعلام كرد كه اين جنگ، نبرد دو كشور همسايه نيست 
 
ايشان در اين زمينه، رهبري و فرماندهي امام خميني(ره) را از آغاز تا پايان دفاع مقدس بسيار حساس و شگفت‌انگيز برشمردند و افزودند: امام از همان آغاز، ابعاد و حجم واقعي كارزار را شناخت و با درايتي اعجاب‌انگيز اعلام كرد كه اين جنگ، نبرد دو كشور همسايه نيست بلكه دشمنان انقلاب اسلامي و ملت ايران در پشت صدام در مقابل نظام اسلامي صف‌آرايي كرده‌اند.
 
رهبر انقلاب، آوردن ملت به صحنه دفاع مقدس را تشخيص حياتي امام راحل عظيم‌الشأن دانستند و افزودند: امام با درك عميق خود، مانند اصل انقلاب، ملت را به وسط ميدان كارزار همه‌جانبه آورد چرا كه فهميد صرف حضور نيروهاي مسلح نمي‌تواند مسئله را حل كند.
 
ايشان، شخصيت‌ بي‌نظير، نفوذ معنوي، صداقت و معصوميت در بيان حقايق و واقعيات و نگاه تيزبين را از ديگر ويژگي‌هاي فرماندهي امام در هشت سال دفاع مقدس برشمردند و افزودند: امام با قاطعيتي فوق‌العاده و بي‌نظير، فرمان مي‌داد و كارها را به پيش مي‌برد كه تأكيد بر شكست حصر آبادان و آزادسازي خرمشهر و سوسنگرد از نمونه‌هاي اين قاطعيت عجيب است.
 
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي موضع‌گيري‌هاي هوشمندانه به اقتضاي شرايط مختلف جنگ را از ديگر ويژگي‌هاي امام خواندند و با ذكر نمونه‌هايي افزودند: دادن روحيه به ملت و تحقير دشمن در هنگام لازم، جلوگيري از آفت مخر�'ب غرور در پيروزي‌ها و دلگرمي دادن و تفقد رزمندگان در مواقع مورد نياز از جمله روش‌هايي بود كه اين پدر مهربان و مدير معنوي، آگاه و مسلط بر ميدان به كار مي‌گرفت و دفاع مقدس را هدايت مي‌كرد.
 
ابراز تأسف از غفلت درباره نقش امام خميني در  دفاع مقدس
 
رهبر انقلاب با ابراز تأسف از غفلتي كه در نوشته‌ها و مباحث مربوط به دفاع مقدس درباره نقش امام خميني وجود دارد، افزودند: بايد در اين زمينه كار جدي و گسترده انجام شود.
 
ايشان سپس با تأكيد بر مراقبت از تلاش دشمن براي تحريف واقعيات دفاع مقدس، به بيان نكاتي درباره ابعاد شگرف و عظيم اين پديده پرداختند.
 
«پيروزي درخشان و روشن ملت ايران در جنگ تحميلي» نخستين نكته اي بود كه حضرت آيت الله خامنه اي به آن اشاره كردند و گفتند: هدف دشمن از به‎راه انداختن جنگ، ساقط كردن نظام اسلامي، سلطه مجدد بر ايران و تجزيه كشور بود اما يك وجب از خاك ايران را نتوانستند اشغال كنند و يك قدم هم نتوانستند جمهوري اسلامي و ملت ايران را به عقب برانند.
 
ايشان با اشاره به شكست‌هاي مداوم ايران در جنگ هاي يكي دو قرن اخير در دوره قاجار و در دوره پهلوي و تحقير سران ايران در آن دوران، افزودند: ملت ايران در دفاع مقدس توانست در مقابل قدرت هاي شرق و غرب و كشورهاي وابسته به آنها بايستد و با سربلندي پيروز شود و بر همين اساس اين دفاع پيروزمندانه، بخشي از هويت ملي ايران است.
 
برخي‌ها مي‌كوشند با استناد به خطاي يك جمع دفاع مقدس را به بي‌تدبيري متهم كنند
 
رهبرانقلاب اسلامي در نكته بعدي، دفاع مقدس را از ابتدا تا انتها يكي از «عقلاني‌ترين و مدبرانه‌ترين حركات ملت ايران» برشمردند و گفتند: برخي‌ها تلاش دارند تا با استناد به خطايي كه در يك جمعي صورت گرفته، دفاع مقدس را به بي‌تدبيري متهم كنند، در حالي‌كه اين دفاع از همان شروع كار يعني همكاري ارتش و سپاه و انتخاب تاكتيك‌هاي مبتكرانه و شجاعانه و انجام اقدامات بزرگ و شگفت‌آور در عمليات‌ها تا پايان جنگ و قبول قطعنامه، همه مبتني بر عقلانيت و تدبير بود.
 
«شكل گرفتن يك مدل جديد از حضور مردمي و بروز استعدادها در دفاع مقدس» سومين نكته‌اي بود كه حضرت آيت الله خامنه اي به آن اشاره كردند و افزودند: اين مدل بي نظير و بي سابقه در جهان به‌گونه اي بود كه هر فردي اعم از رزمنده ۱۴ ساله تا پيرمرد ۷۰ ساله يا دختر دانش آموز دبستاني و بانوان محترم در پشت جبهه يا پزشك و جراح و كشاورز و كارمند و دانشجو و شاعر و انواع قشرها و صنوف مختلف، هريك جايگاه خود را در اين شبكه عظيم مردمي پيدا مي كردند و مشغول دفاع و خدمت مي شدند.
 
ايشان خاطر نشان كردند: در اين مدل گسترده حضور مردمي، استعدادهاي مهمي ظهور مي‌يافت و به‌عنوان مثال يك جوان روستايي از كرمان تبديل به حاج قاسم سليماني شد، يا يك افسر جوان تبديل به فرمانده‌اي مجرب و توانا همچون شهيد صياد شيرازي و شهيد بابايي شد، و يا از يك روزنامه نگار داوطلب در كوران حوادث جبهه، نابغه اطلاعاتي مثل شهيد باقري ساخته شد.
 
رهبر انقلاب اسلامي تأكيد كردند: امروز هم اگر همت شود و نگاه صحيح به مسائل و مردم وجود داشته باشد، مي توان از اين مدل بي نظير استفاده كرد. البته بحث جنگ با بحث اقتصاد متفاوت است ولي صاحبان فكر مي توانند در بررسي‌ها و پژوهش‌هاي خود، اين مدل را به‌عنوان ابزار اقتدار ملي درنظر بگيرند.
 
حضرت آيت الله خامنه اي نقش‌آفريني مردم و گروههاي مختلف در پشت جبهه را بخش ديگري از اين مدل عظيم مردمي دانستند و گفتند: كمك هاي مالي مردمي، آذوقه‌رساني به جبهه‌ها، رسيدگي به مجروحان، بدرقه و تشييع باشكوه شهيدان در شهرها، حمايت‌هاي فرهنگي تبليغاتي و مقابله با عمليات رواني دشمن، پذيرايي و اسكان جنگ زدگان در شهرها، و مقاومت مردم در شهرهايي كه آماج حملات موشكي رژيم بعث بودند، نمونه‌هايي از اين نقش‌آفريني‌ها هستند.
 
ايشان بروز عالي‌ترين فضايل اخلاقي و معنوي و تعالي روحي در ميان رزمندگان را يكي از فصل‌هاي درخشان كتاب قطور دفاع مقدس برشمردند و افزودند: شرح‌حال‌هايي كه از برخي رزمندگان نوشته شده، وصيت نامه شهدا، فضايل اخلاقي همچون صدق و صفا، اخلاص، تواضع، خدمت به ديگران، ايثار، فداكاري، سحرخيزي ها و عبادت هاي عارفانه، بي اعتنايي به زيورهاي دنيوي و رفتارها و حالات مادران در اعزام جوانان خود به جبهه و استقبال از فرزندان شهيدشان، همه به بركت اسلام و ايمان عميق ديني بود كه در دوران دفاع مقدس تجلي و بروز يافت.
 
ايشان «روحيه خودباوري» و «حركت به سمت نوآوري‌هاي فني و علمي» را يكي ديگر از سرمايه‌هاي دوران دفاع مقدس دانستند و افزودند: در همان دوران و هنگامي كه شهرهاي ايران هدف موشك‌هاي دشمن بود و هيچ كشوري به ما موشك و تجهيزات نمي داد، شهيد طهراني مقدم و دوستان وي، صنايع موشكي را پايه‌گذاري كردند و توانايي كنوني موشكي، نتيجه همان روحيه خودباوري و حركت علمي آن زمان است.
 
جرأت انجام كارهاي به‌ظاهر نشدني و ارتقاي سرمايه انساني؛ از جمله سرمايه‌هاي دوران دفاع مقدس 
 
رهبر انقلاب اسلامي، جرأت انجام كارهاي به‌ظاهر نشدني و ارتقاي سرمايه انساني كشور را از جمله سرمايه‌هاي دوران دفاع مقدس برشمردند و گفتند: يك نمونه از سرمايه هاي انساني دوران دفاع مقدس، شهيد سليماني بود كه در عرصه منطقه و ديپلماسي، اقدامات شگفت آوري انجام مي داد و هنوز ملت ايران از گستره فعاليت هاي اين شهيد عزيز اطلاع كافي ندارد.
 
دولت‌هاي غربي با حمايت كامل از صدام، ادعاهاي حقوق بشري خود را عملاً لگدمال كردند 
 
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي «آشنايي بيشتر ملت ايران با ذات و واقعيت تمدن غرب» را از ديگر نكات هشت سال دفاع مقدس دانستند و افزودند: در تاريخ معاصر ايران عناد و خباثت دولت‌هاي غربي در حق ملت ايران چندبار آشكار شده اما اين دولت‌ها با حمايت كامل از حكومت فاسد، ضد بشري و ديكتاتوري صدام، ادعاهاي حقوق بشري و انساني خود را عملاً لگدمال كردند و ماهيت خود را بروز دادند كه اين شناخت عميق  خيلي مهم است و بايد در همه تصميمات ما نقش داشته باشد.
 
ايشان، «بروز توانايي‌ها و ظرفيت‌هاي ملت ايران براي جهانيان» را از ديگر نكات تأمل‌برانگيز دفاع مقدس برشمردند و افزودند: دفاع مقدس در اوج حملات رسانه‌اي دشمنان ايران، خود به يك «رسانه‌ي رسا و صداي بلند» تبديل شد و با نشان دادن شجاعت، وحدت، همت و مقاومت ملي ايرانيان، براي اين ملت در جهان ارزش و وجهه درست كرد.
 
دفاع مقدس با همه ضايعات آن، براي ملت ايران بركات و بشارت‌ها به ارمغان آورد
 
رهبر انقلاب اسلامي دفاع مقدس را تابلويي عظيم و درخشان در پيش روي ملت ايران خواندند و افزودند: جنگ پديده‌اي سهمگين و خشن است اما با وجود همه مشكلات و ضايعات آن، دفاع مقدس براي ملت ايران بركات، بشارت‌ها، پيشرفت‌ها و طراوت‌هايي به ارمغان آورد.
 
حضرت آيت الله خامنه‌اي ادبيات جهاد در قرآن را بشارت‌آميز و در نفي ترس و اندوه دانستند و گفتند: نظير همين ادبيات درباره مقاومت وجود دارد و قرآن تأكيد مي‌كند اگر استقامت كنيد، ترس و اندوه كه دو آفت بزرگ براي يك ملت است، از شما برداشته خواهد شد.
 
هر چه از دفاع مقدس دورتر مي‌شويم بايد به معرفت آن نزديك‌تر شويم 
 
ايشان كارهاي انجام‌شده در خصوص دفاع مقدس را با ارزش اما كم دانستند و خاطرنشان كردند: هر چه از زمان دفاع مقدس دورتر مي‌شويم بايد به معرفت آن نزديك‌تر شويم چراكه دستهاي تحريفگر در كمين هستند.
 
رهبر انقلاب اسلامي، ادبيات دفاع مقدس را به سرچشمه‌اي جوشان تشبيه كردند و با تأكيد بر توليد متون فاخر ادبي به‌عنوان منابع غني براي خلق آثار هنري و همچنين لزوم شخصيت‌پردازي از شهيدان و رزمندگان جنگ گفتند: موضوع يادواره‌هاي دفاع مقدس نيز مسئله مهم ديگري است كه از ايجاد فاصله نسلي در مقوله جهاد و مقاومت جلوگيري مي‌كند.
 
حضرت آيت الله خامنه‌اي، مدافعان حرم را نمونه‌اي درخشان از تداوم بركات دفاع مقدس و استمرار روحيه جهاد در نسل جديد برشمردند و افزودند: حضور همزمان رزمندگاني از مليت‌هاي مختلفِ ايراني، سوري، عراقي، لبناني و افغانستاني در صف واحد از حقايق و پديده‌هاي حيرت‌انگيز زمان ما است.
 
رهبر انقلاب اسلامي در بخش پاياني سخنانشان با تقدير از تلاشهاي فداكارانه و دائمي كادر درمان و مسئولان در مقابله با كرونا، از فوت روزانه ۱۵۰ تا ۱۷۰ نفر از هموطنان در اثر كرونا ابراز تأسف كردند و افزودند: علاج اين واقعه تأسف‌بار به دست خود مردم و در گروي رعايت اصول بهداشتي مثل فاصله‌گذاري، استفاده از ماسك و شستن دستها است.
 
حضرت آيت الله خامنه‌اي در خصوص مسئله اربعين نيز گفتند: ملت ايران عاشق امام حسين و زيارت اربعين هستند اما قضيه راهپيمايي اربعين صرفاً متوقف به صلاحديد مسئولان ستاد ملي مقابله با كرونا است كه تاكنون با انجام آن مخالفت كرده‌اند، بنابراين همه بايد تابع وتسليم باشند.
 
ايشان با انتقاد از حضور برخي افراد در مرزها براي اظهار ارادت به امام حسين(ع)، گفتند: اظهار ارادت بايد از منازل انجام شود همچنانكه در روز اربعين چند زيارت وارد است و مردم مي‌توانند با خواندن آنها، به پيشگاه حضرت سيدالشهداء(ع) شكوه كنند كه ما آرزوي حضور داشتيم اما با اين وضع مقدور نشد تا ان‌شاءالله آن حضرت عنايت و كمكي بفرمايند.
 
پيش از سخنان فرمانده كل قوا، سرلشكر باقري رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح با بيان گزارشي از برنامه‌ها و فعاليت‌هاي انجام‌شده در زمينه حفظ و ترويج فرهنگ، آثار و ارزش‌هاي دفاع مقدس گفت: وظيفه ما است كه آن دوران زرين و نقطه نوراني در كشور را زنده نگه داريم و با پاسداري از آن اجازه ندهيم دوران سراسر افتخار دفاع مقدس، تحريف و به فراموشي سپرده شود.