پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : فاز اول آبشيرين‌كن و خط انتقال 300 كيلومتري طرح انتقال آب به كوير ايران افتتاح شد+عكس
پنجشنبه، 15 آبان 1399 - 17:47 کد خبر:42844
فاز اول آبشيرين‌كن يك ميليون مترمكعبي و خط انتقال 305 كيلومتري آن تا سيرجان با دستور روحاني به صورت ويديوكنفرانسي به بهره برداري رسيد.

 

 

به گزارش نگاه جنوب ايران نيوز، فاز اول آبشيرين‌كن يك ميليون مترمكعبي بندرعباس با ظرفيت 200 هزار متر مكعب و خط انتقال 305 كيلومتري آن به مجتمع صنعتي گل‌گهر سيرجان با دستور ويديوكنفرانسي رييس جمهور مورد بهره‌برداري قرار گرفت.

رييس جمهور در آيين رسمي افتتاح فاز اول اين پروژه با اشاره به ابعاد عظيم اين ابرپروژه، عنوان كرد: روزي كه سنگ بناي اين پروژه نهاده شد، بسياري از فعالان اين عرصه تحقق آن را غيرممكن مي‌دانستند اما امروز شاهد افتتاح فاز اول آن هستيم.


وي با بيان اين كه اميدوارم بتوانيم تا پايان سال و يا ماه‌هاي ابتدايي سال آينده، فاز دوم اين پروژه را به ظرفيت 200 هزار متر مكعب ديگر به بهره‌برداري برسانيم، خاطرنشان كرد: در سال 92 در كل سواحل جنوبي كشور فقط 18 آبشيرين‌كن داشتيم اما اكنون به 72 آبشيرينكن رسيديم و ظرفيت توليد آبشيين در استان هرمزگان نيز از 12 ميليون مترمكعب به 80 ميليون مترمكعب رسيده است.

حسن روحاني خاطرنشان كرد: تأمين پايدار آب براي استان‌هاي ساحلي و انتقال آن به ديگر استان‌هاي كوير مركزي ايران يكي از بزرگ‌ترين پروژه‌هاي تاريخ ايران است كه بدست متخصصان داخلي به ثمر رسيده است.

به گزارش فارس، در آييني در محل اين پروژه در غرب شهر بندرعباس كه با حضور معاون وزير نيرو و معاون وزير صنعت، استاندار هرمزگان و نمايندگان استان در مجلس شوراي اسلامي همراه بود، اين پروژه رسما افتتاح شد.