پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز: واكاوي گوشه‌اي از سو مديريت‌ها در بندر شهيد رجايي/ از اوضاع آشفته مديريتي تا غرق شدن آل استار!
پنجشنبه، 26 اردیبهشت 1398 - 01:56     کد خبر: 39996

اساساً چرا اين حادثه منحصر به فرد در بنادر كشور و پيشرفته ترين بندر كانتينري كشور به وقوع پيوست؟ آيا امروزه ديگر غرق كشتي ها به نحويكه در بندرشهيد رجايي اتفاق افتاد در بنادر كانتينري جهان اتفاق مي افتد؟
به گزارش جنوب ايران نيوز، در آستانه دومين ماه پس از غرق كشتي اس ال استار كه در بيست و هشتم اسفند 97 در عين ناباوري كارشناسان حوزه دريايي كشور به وقوع پيوست و انعكاس جهاني نيز را در پي داشت. سوالات بسياري پيرامون اين حادثه در ذهن صاحبنظران و مخاطبان اصحاب رسانه را به خود مشغول كرد. در روزها و هفته‌هاي گذشته كارشناسان و صاحبنظران به اظهار نظرهاي متعددي  درخصوص اين حادثه پرداختند. 
 
اداره كل بنادر و دريانوردي استان نيز در روزهاي پيشين قصد در توضيح علت وقوع اين حادثه را از زاويه ديد خود داشت، كه البته واكنش هاي منفي بسياري  از طريق مخاطبان وكارشناسان دريايي استان را به دنبال داشت و پرسش هايي اساسي همچنان در ذهن مخاطبان كه نگراني جدي از وقوع اين حادثه در استان دارند از جمله موارد ذيل برجاي مانده:
 
واژگوني يك كشتي كانتينربر در بندر شهيد رجايي/ سه زخمي/ جزئيات علت احتمالي حادثه
 
- اساساً چرا اين حادثه  منحصر به فرد در بنادر كشور و پيشرفته ترين بندر كانتينري كشور به وقوع پيوست؟
- آيا امروزه ديگر غرق كشتي ها به نحويكه در بندرشهيد رجايي اتفاق افتاد در بنادر كانتينري جهان اتفاق  مي افتد؟
- و واقعاً، علل ريشه اي بروز اين حادثه كدامند و چرا مديران بندر شهيد رجايي از پذيرش مسوليت اين حادثه سر باز مي زنند و براي جلوگيري از وقوع مجدد آن، در استان چه بايد كرد؟
 
 
اكنون كه حدود دو ماه از زمان وقوع اين حادثه مي گذرد و متاسفانه گزارش اداره كل بنادر و دريانوري استان هرمزگان نيز قصد در پنهان نگاه داشتن زواياي تاريك اين حادثه داشت، به خواست مخاطبان هرمزگاني برآن شديم با بهره گيري از نظر متخصصان فن و كارشناسان دريايي مستقل و حاذق حوزه بنادر استان به واكاوي علل بروز اين حادثه و تحليل گزارشات منتشره در اين خصوص بپردازيم. در اين پنل از پنج نفر از كارشناسان صاحب نظر دعوت بعمل آورديم كه بنا به خواست اين عزيزان بخش خصوصي كه فعاليت اقتصاديشان در بنادر استان نيز است از ارايه نامشان معذوريم ، در ادامه به پرسش هاي مطرح شده توسط مخاطبان،كارشناسان و هيئت تحريريه و پاسخ ها و اظهارنظر كارشناسان دريايي استان، شما را دعوت مي نمايم :
 
 
1) با سلام شما حادثه غرق كشتي اس ال استار در بندر شهيد رجايي را چگونه ارزيابي مي كنيد؟ و واكنش شما در زمان مطلع شدن از وقوع اين حادثه چه بود؟
 
با سلام خدمت شما و مخاطبان عزيز  اين حادثه واقعاٌ بنده را به عنوان كسي كه از نزديك با عمليات كشتي ها سروكار دارم و بارها با كشتي هاي تجاري دريانوردي كرده و ساكن استان هرمزگان  هستم را شوكه كرد. در ساعات اوليه كه خبرها در مورد اين حادثه به دست بنده رسيد هرچند كه شناخت كاملي از نحوه اداره و  عمليات تخليه و بارگيري بندر شهيد رجايي داشتم و ايمني اين بندر را در سطح بالايي نمي دانستم، باز وقوع اين حادثه برايم غير قابل باور بود.
 
 
2) از نظر شما كه ساليان متمادي كاپيتان كشتي هاي تجاري بوده ايد آيا شاهد بروز اينگونه حادثه ها در بنادري كه سفر مي كرديد  بوده ايد؟ و نظر شما در خصوص علت اين حادثه چيست؟
 
خوشبختانه براي كشتي هايي كه من و افتخار خدمت در آنها را داشته ام اينچنين حادثه اي اتفاق نيفتاده، اصولا اين حادثه در نوع خود جزو  حوادث انگشت شمار در بنادر است، در خاطرم است در حدود 30 سال پيش كه به يكي از بنادر بي درو پيكر كشورهاي حاشيه خليج فارس سفر كرده بودم يك نمونه از غرق كشتي در بندر آنهم براي يك دوبه چهارصد پانصد تني ( شناور هاي كوچك باري) قبل از ورود ما اتفاق افتاده بود. كه در آن زمان كه علم دريايي زياد توسعه نداشت و بنادر حاشيه خليج فارس كنترل ها و استاندارد هاي امروزي كه در آنها شاهد هستيم را نداشتند آنهم شناورهاي خيلي كوچك كه با يك هوك جرثقيل تعادلش بهم مي خورد اين اتفاق ها مي افتاد ولي امروز در بندر كانتينري در حد بندر شهيد رجايي قطعاً قابل قبول نيست. 
معمولا ما كاپيتان كشتي ها بيشترين دغدغه مان ريسك غرق كشتي در دريا به علل متعدد ازجمله باد و موج و آبگرفتگي و تصادم و آتشسوزي وغيره است تا اينكه در اسكله كشتي غرق شود، چونكه ما وارد هر بندري مي شويم ملزم به رعايت مقررات خاص ايمني آن بندر علاوه الزامات بين المللي هستيم و ريسك هاي دريا هم كمتر مي شود. كنترل ها و نظارت هاي بندري هم ما را كنترل و كمك مي كند. متاسفانه در خصوص اين حادثه در بندر شهيد رجايي اينگونه كنترل ها وحسايست ها وجود نداشته و كاپيتان كشتي بايستي بيشتر از خطرات دريانوري نگران مي بود. كه اين خبر خوبي در بين دريانوردان و كشتيراني ها براي ورود به بندر شهيد رجايي نيست.
 
 
3) از يكي ديگر مهمانان مي پرسم : برخي مخاطبان مي پرسند كه چگونه امكان دارد اين كشتي ظرف 4 دقيقه به طور كامل غرق شود؟ وچگونه مي شد از غرق شدن اين كشتي جلوگيري كرد؟
 
پاسخ كارشناس : آنچه مخاطبان در خبرها شنيده اند اين است كه كشتي در 4 دقيقه غرق شده ولي آن 4 دقيقه درواقع 4 دقيقه پاياني منجر به غرق كشتي است، از ساعت ها قبل و شايد روزها واز نظرمن حتي ماه ها و سال ها قبل اقدامات اشتباه در بندر شهيد رجايي شروع شده كه نهايتاً كشتي در آن 4 دقيقه غرق شده است. يعني اگر 10 دقيقه قبل كل توان بندر شهيد رجايي جمع مي شدكه شدند، نمي توانستند از غرق آن جلوگيري كنند چونكه با تمام احترامي كه براي اين دوستان قائل هستم اولاً اين كاره  نيستند. دوماً در آن زمان كشتي به نقطه تعادلي غير قابل بازگشت رسيده بود و امكان نجات به حداقل رسيده بود.  
 
 
4) شما سال ها سابقه دريانوردي داريد الان هم در سطح استان مديريت برخي پروژه هاي شناورسازي و تعميرات كشتي متعددي را انجام داده ايد چرا معتقديد كه مسولين بندر شهيد رجايي نمي توانستند كشتي را نجات دهند؟ و اينكه ميگوييد اقدامات اشتباه مسولين بندر شهيد رجايي از ماه ها قبل و سال ها قبل شروع شده بود كه به اين حادثه انجاميد يعني چه؟ 
 
پاسخ من به سوال قبل 2 جنبه داشت،جنبه اول از بعد مديريتي است و اينكه اين كاره نيستند يعني در دو سال گذشته افراد توانمند را از بدنه تصميم گيري و اجرايي اداره كل بنادر و دريانوردي كنار زده اند و صرف برخي جريانات سليقه اي و تسويه حساب افراد توانمند هيچ مسوليتي ندارند يا حرفشان توسط مديريت بنادر شنيده نمي شود و صد بدتر افراد ناتوان را مسوليت هاي كليدي سپرده اند كه توانايي ايده پردازي و پياده سازي و بهبود را ندارند و نقطه قوتشان اين است كه جزو حلقه دوستان و همشهريان مديريت هستند. البته شنيده ها حاكيست اندك نيروهاي باسابقه و دانش و داراي اعتبار چنديدن ساله در اداره كل را بخاطر ترس از جايگاه و انتقادات به عملكرد  موجود مي خواهند از مسوليت ساقط و دوستان خود را جايگزين كنند كه جاي نگراني بيشتر دارد. 
واينكه مي گويم اين كاره نيستند، همين حادثه دليل روشن اين ادعاست، اداره كل بنادر حتي نتوانست تخليه اضطراري كشتي را به درستي انجام دهند و متاسفانه پاي يكي از ملوانان نيز قطع شد و چند نفر ديگر را از روي آب جمع كردند. چرا نتوانستند؟ چونكه درك درستي از حادثه نداشتند، نتوانستند تحليل و پيش بيني كنند، خطر را درك نكردند. اينها همه بر مي گردد به حذف افراد توانمند، مسوليت اداره ايمني را به يكي از ضعيفترين كارشناسان شهيد رجايي صرف اينكه مديركل و حلقه مشاوران كه همشهري مديركل هستند،گفته اند اين كارشناس رئيس اداره ايمني شود. براي اين تصميم حق كارشناسان، كارشناسان مسول توانمند و لايق اداره كل و بنادر را ضايع كردند و اعتراضات برخي معاونين دلسوز اداره كل بنادر را حتي در پي داشت و نتيجه متاسفانه  اسف بار بود.
اين مسوليني كه در دو سال گذشته مسوليت ايمني و عمليات را سپرده اند پشت ميز نشين بوده اند، به عنوان مسول سابقه كار روي كشتي را ندارند. من معتقدم اگر كشتي را رها مي كردند خود كاپيتان كشتي زودتر دستور تخليه خدمه را مي داد، چونكه اصولا وقتي كشتي شما در اسكله بندري تجاري دچار حادثه مي شود تيم مديريت حادثه بندر وارد عمل مي شود و كنترل عمليات را البته تا جاييكه به كشتي مربوط است با همفكري كاپيتان بر عهده مي گيرد و كاپيتان ديگر تصميم گير همه چيز نيست. ولي دوستان شهيد رجايي ورود كردند و از آنجاييكه جايگاهي كه نشسته اند وقعاً استحقاقش را ندارند مي خواهد خود را ثابت كنند و كار اصولي هم كه تا الان نكرده اند و ميخواهند خودي نشان دهند حتي يك تخليه اضطراري را به بي آسيب جاني انجام نمي دهند.
 
 
5) از يكي ديگر از كارشناسان ميهمان كه كارشناس كشتي سازي است مي پرسم چه خسارت هايي در پي اين حادثه ايجاد شده وچگونه ميتوان اين كشتي را خارج كرد؟ و چه راه حلي را پيشنهاد مي كنيد؟
 
با سلام آنچه مسلم است كانتينرهاي صادراتي كه مملو از كالا بودند آسيب ديده برخي كانتينر ها كه همچنان در عرشه كشتي گير افتاده اند خطر آسيب ونشت دارند. مهمتر از آن مواد نفتي، سوخت كشتي و روان كننده ها و آب خن كشتي كه آلوده است بايستي تا الان خارج مي شد و فقط با بوم اندازي دور كشتي خطر از بين نمي رود. مشكل بعدي اختلاف ارتفاع كشتي و عمق حوضچه شهيد رجايي است . من شنيده ام عمق آنجا 17 متر است و ارتفاع دكل كشتي تا سطح آب الان بيشتر از 17 متر است پس متاسفانه پيش بيني ميشود با ورود آب به برخي مخازن كشتي با گذشت زمان علاوه بر غرق، كشتي به گل نيز مي نشيند كه شناور كردن كشتي را سخت تر مي كند.
 
 اما مشكل اساسي هزينه هاي شناورسازي و رفع اين معضل از بندر شهيد رجايي است. هزينه هاي اين حادثه كه به نظر من مي شد از وقوع آن جلوگيري هم كرد هم هزينه هايي در بخش اعتبار بندر شهيد رجايي است كه قطعاً زدودن آن سال ها زمان و انرژي زيادي را مي طلبد و هم هزينه هاي مادي. در خصوص هزينه هاي مخدوش شدن وجه بندر شهيد رجايي با يك مديريت درست و كارآمد و ارتقاي ايمني بندر شهيد رجايي مي توان آن را در طي چند سال كمرنگ كرد ولي مثل حادثه غرق اتوبوس دريايي از ذهن ها پاك نمي شود. 
 
درخصوص هزينه هاي مادي مشكل ديگري است در حال حاضر به دليل تحريم هاي دشمنان قسم خورده مبادلات مالي با محدوديت هايي مواجه است. بنابراين انتقال مالي هزينه هاي شناورسازي از منابع خارجي درد سر جديدي است و توجه داشته باشيد كه توسط اهل فن هزينه هاي رفع اين معضل به كوه يخ تشبيه مي شود يعني هزينه هاي مادي خارج سازي به مراتب از آنچه كه تصور مي كنيم بيشتر است.
 
 و راه حلي كه مي توان پيشنهاد داد اين است كه اگر اشتباهي در بندر شهيد رجايي توسط مديران بندر رخ داده بپذيرند و درصدد اصلاح برآيند دوماً كار اصولي انجام دهند يعني از اقدامات ظاهري و رسانه اي بپرهيزند و فضايي كه در 2 سال گذشته در ارتباط با جامعه دريايي استان در پيش گرفته اند تغيير بدهند،  فراموش نكنيم هرمزگان داراي صنايع عظيم كشتي سازي است بندرعباس داراي دانشكده كشتي سازي دانشگاه امير كبير است نيروهاي قوي در سطح استان در بخش خصوصي كم نيستند. ترس از تعيين عيار و قرار گيري نيروهاي ضعيف خود در كنار نيروهاي توانمند استان نداشته باشند و صادقانه ضمن پذيرش اشتباهات و پيش گرفتن رويكرد تعامل وكمك، انشاله مشكلات به دست توانمند فرزندان هرمزگاني قابل حل است. 
 
 
6) نظر  يكي از كارشناسان  كه در زمينه بررسي و تحليل سوانح فعال است، را در خصوص ارزيابي يادداشت تاريخ پنجم فروردين ماه اداره كل بنادر و دريانوردي استان هرمزگان در خصوص حادثه غرق كشتي اس ال استار جويا شدم كه در ادامه به خواندن پاسخ اين كارشناس شما را دعوت مي كنم: 
 
اينجانب اين يادداشت را در زمره گزارش بررسي حادثه كشتي دسته بندي نمي كنم اين گزارش به سرعت براي مبرا كردن خود از مسوليت اين حادثه تهيه شده بود كه غير حرفه ايست كه در دنياي امروز اينگونه برخورد با حوادث منسوخ شده است چراكه ديگر هدف از بررسي حوادث جلوگيري از تكرار آن است.
 
 از نظر كارشناسي و نقطه نظرات تخصصي دريايي بيان شده نيز دچار اشتباهاتي بود كه زيبنده اداره كل بنادر و دريانوردي استان هرمزگان نيست كه گزارش كارشناسيش اينقدر ضعيف باشد.
 مثلا حداقل دو بار در اين گزارش به اصطلاح  ""stowage plan اشاره شده كه كارشناسان كاربلد مي دانند كه در خصوص كشتي هاي كانتينري اصطلاح stowage plan به كار نمي برند و در خصوص كشتي كانتينري طرح چيدمان يا پلن بارگيري با اصطلاح "bay plan" بكار مي رود كه براي بزرگترين بندر كانتينري كشور ندانستن اين اصول ابتدايي در سال 2019جاي نگراني جدي دارد. در بخش ديگري به ريسك ظرفيت بارگيري (DWT) اشاره شده، ولي آنچه مسلم است كشتي overload يا بارگيري بيش از حد يعني بيش از خط آبخور مجاز نكرده بنابراين ارتباط DWT از نظر كارشناسان حوادث با علت اين حادثه بي معني است.
 
در گزارش GM را نيز مركز تعادل و شناوري عنوان شده كه از نظر كارشناسان دريايي GM ارتفاع متاسنتر است نه مركز تعادل .كه به هرحال از نظر بنده كه تيم هاي كارشناسي و بررسي سوانح و ايمني آنها را مي شناسم بيشتر از اين هم از اداره كل بنادر استان انتظار نمي رفت. ولي در مجموع با روايت سناريوگونه گزارش با تمام كاستي هاي فاحش وتخصصي، تصديق كرده اند كه در بندر شهيد رجايي ضعف مديريتي ونظارتي وجود دارد و هيچ سازكار نظارتي و جلوگيري از وقوع حوادث ايمني وجود ندارد كه قطعاً بايستي چاره انديشي شود.
 
 
7) چرا شما ضعف هاي مديريتي و ايمني اداره كل بنادر استان را در بروز اين حادثه دخيل مي دانيد؟
 
ببينيد حوادث هميشه علل مختلفي در سطح هاي مختلف دارند وبه زبان ساده اين علل مثل يك زنجير به هم متصلند كه ضعف ها و كاستي هاي مديريتي سرشاخه و نقطه اتصال اوليه اين زنجير هستند كه اگر ضعف مديريتي نباشند در حلقه بعدي نبود نظارت و كنترل نيز وجود ندارد و درنتيجه ساير حلقه هاي زنجير خطا و اشتباه يا ضعف پرسنل عملياتي وخدمه نيز از بين مي رود و در پايان زنجير ديگر حادثه اي شايد اتفاق نيفتد.بنابراين بر اساس اصول علمي ضعف و كاستي مديريتي قطعاً در اين حادثه وجود داشته است.
 
از جهتي ديگر متاسفانه برخي مديران فعلي بنادر بدترين تراژدي حوادث را در زمان مسوليت خود در استان هرمزگان رقم زده اند. در زمان غرق شناور اتوبوس دريايي در بهمن ماه سال 90 معاونت دريايي و بندري استان بر عهده مديركل فعلي بنادر استان بود كه متاسفانه 17 نفر از هموطنانمان در پي آن حادثه جان سپردند. شناور مسافري دنا در بندر كيش در سال 96 در در زمان مديركلي ايشان غرق شد. يك لندينگ كرافت با بار شيشه نيز در آبان ماه 97 حوالي ابوموسي غرق شد و چهار نفر از خدمه آن جان سپردند. در بهمن ماه سال 97 هشت فروند شناور در ساحل شهر بندر عباس و قشم به گل نشستندكه خسارات مالي بالايي در پي داشت و در حال حاضر هم با غرق كشتي اس ال استار در بندر شهيد رجايي يكي از بزرگترين حوادث در بنادر كشور اتفاق افتاد. پس ضعف هاي مديريت كلان بنادر و دريانوردي استان در بروز اين حوادث ديگر جاي دفاع ندارد.
 
دليل ديگر بر وجود ضعف هاي مديريتي در بروز اين حادثه به انتصابات اداره كل بنادر مستتر است. با روي كار آمدن مديريت جديد در بنادر استان برخي نيروهاي كم تجربه و دوستان مديركل يا به اصطلاح همشهري هايش در مسوليت هاي حساس منصوب شدند كه نخستين مصداق را مي توان در حادثه غرق شناور مسافري دنا در جزيره كيش يافت كه علي رغم حضور نيروهاي مستحق و لايق در استان صرف ايجاد جايگاه براي يك همشهري، مسوليت مهم اداره بنادر و دريانوردي كيش به يك به اصطلاح همشهري سپرده مي شود و چندماه بعد غرق شناور مسافري دنا را شاهد هستيم. نمونه هايي از اين نوع انتصابات دوستان كه تعجب برانگيز و با كنار راندن نيروهاي بومي ، كاربلد و امتحان پس داده در بنادر تابعه و شهيد رجايي در دو سال گذشته انجام شده بسيار است و همين اقدامات، ضعف مديريت بنادر و دريانوردي استان زمينه بروز اين حوادث فراهم كرد.
 
 
8) از كارشناسي كه فعال حوزه سرمايه گذاري وتخليه بارگيري كشتي در بنادر است مي پرسم  اين حادثه را درحوزه فعاليت خود چگونه پارزيابي مي كند  و اين انتقاداتي كه به عملكرد اداره بنادر استان مي شود تا چه حد وارد مي دانيد؟
 
باتوجه به انعكاس بين المللي اين حادثه در روز هاي گذشته شركت هاي كشتيراني كه من با آنها كار مي كردم تماس گرفتند ونگران وضعيت ايمني و تردد كشتي ها به بندر شهيد رجايي هستند همانگونه كه خبر داريد كشتي هايي كه الان به بنادر ما وارد مي شود به دليل مشكلاتي كه دشمنان ايجاد كرده اند ملاحظات زيادي را رعايت مي كنندو اين حادثه شرايط را بدتر نيز كرد. هزينه هاي سرمايه گذاري انجام شده در بندر شهيد رجايي از بودجه دولت در اين شرايط سخت اقتصادي انجام شده ولي متاسفانه با اين حادثه امكان بهره برداري از بخشي از زيرساخت اين بندر مهم  از جمله اسكله حوضچه و گنتري كرين ها از بين رفته، تردد ايمن كشتي ها وسايز كشتي ها در اسكله ها اطراف را نيز محدود كرده است.
 
در پاسخ به پرسش شما در خصوص تاثير اين حادثه در سرمايه گزاري در بندر شهيد رجايي بايستي عرض كنم اصولا سرمايه گذاري در بندر شهيد رجايي به اين حوادث ارتباطي ندارد. پذيرش طرح هاي سرمايه گذاري در بندر شهيد رجايي كلا سليقه اي است و توسط مدير بنادر هرمزگان انتخاب مي شوند. بعضي مواقع پيشنهاد سرمايه گزاري توسط بندر شهيد رجايي تاييد مي شود كه مغز كارشناسان سوت مي كشد كه اين طرح چگونه تاييد شده در مقابل طرح هايي كه مي تواند تحولي در كار بندر و اشتغال استان ايجاد كند به بهانه هاي مختلف حمايت نمي شود يا رد مي شود. پس اين حادثه تاثيري در سرمايه گذاري ندارد چونكه سرمايه گزاران داخلي هميشه متقاضي كار در بندر شهيد رجايي هستند ولي اين مديريت بنادر هرمزگان است كه سليقه اي كه در دو سال گذشته عمل مي كند.
 
 
9) انتقاداتي به عملكرد اداره كل بنادر در بنادر استان مطرح است شما نيز در خصوص مشكلات سرمايه گذاري در بنادر انتقاداتي را مطرح كرديد اگر بخواهيم به موضوع اصلي بحث برگرديم اينكه گفته ميشود بنادر استان در دو سال گذشته مديريت مناسبي در جلوگيري از بروز اين حوادث ندارد چگونه ارزيابي مي كنيد؟
 
كلا در 2 سال گذشته مديريت مناسبي در بنادر استان اعمال نشده و يك حركت به عقب را شاهد بوده ايم، در خصوص مسائل ايمني هر روز خبر بروز يك حادثه عجيب  در بنادر و دريانوردي استان هستيم. از آنجاييكه تمام تصميمات در بنادر سليقه اي و منوط به نظر شخص مدير كل است ما سرمايه گذاران و ارباب رجوعان بيشترين آسيب را ديده ايم. يك قرارداد يا نامه اي كه لنگ امضا مديركل است بعضاً تا چند ماه در دفتر مدير كل منتظر امضا يا تائيد مانده كه در بعضي موارد در دقيقه نود هم رد شده است. 
 
انتصاب مدير برخي بنادر و معاونين هم در بروز اين حوادث جاي بحث دارد و اينكه گفته مي شود بنادر استان از بعد مديريتي رها است صحت دارد. من در خبرها شنيدم كه  در نوروز يك خودرويي وارد بندر لنگه گه مديرش همشهري مديركل بنادر است وارد شده و به دريا سقوط كرده، براي بنده جاي تعجب دارد وقتي بنده كه ارباب رجوع چندين ساله اداره كل بنادر هستم ويك روز مجوزم زمانش گذشته بايستي كلي دوندگي كنم تا بتوانم وارد بندر بشوم و  به فعاليت اقتصادي خودم برسم ولي يك خودرو شبانه وارد بندر لنگه شده و هيچ كنترلي نمي شود مجوز نمي خواهد ويراژ هم مي دهد به درياهم سقوط مي كند. اينكه ميگويند بنادر رها هستند در واقع نگراني پيش از وقوع اين حوادث است. 
 
در همين بندر لنگه مثل بندر كيش يك به اصطلاح همشهري مديركل به عنوان مدير بندر لنگه انتخاب شد. در يك سال و نيم گذشته اين مدير حتي خانواده خود را به محل خدمت خود منتقل نكرده و روزهاي چهارشنبه تا يكشنبه در بندرعباس به سر مي برد. و درپاسخ گفته مي شود كه آخر هفته كه تعطيل است و اول هفته هم براي مشورت با مدير كل و ماموريت به بندرعباس رفته اند و از آنجاييكه جزو دوستان مديركل هستند كسي هم نمي تواند انتقاد كند نيروهاي دلسوز وقديمي در لنگه هم كه انتقاد كردند بلافاصله جابجا شدند. بيچاره ارباب رجوع هاي لنگه، چارك،پارسيان و شيو كه كارشان پيش اين مدير گير است روزها بايستي پشت در دفتر اين مدير براي پيگيري مشكلاتشان منتظر بمانند وحتي از سر ناچاري اعتراض خود از عملكرد مدير بندر لنگه را به نماينده محترم مردم غرب استان منعكس كرده اند. در مورد بندر كيش هم وضع به همين منوال است يك هم استاني مديركل مدير بندر حساس منطقه آزاد كيش شده ساير شاخصه هاي مديريتي هم كه اهميتي ندارد. بعد هم شاهد اتفاقي مثل غرق كشتي مسافري دنا،غرق كشتي كانتينري در بندر شهيد رجايي و يا سقوط خودرو در بندر لنگه هستيم كه اينكه بنادر از نظر مديريت رها هستند را مي رساند.
ما به عنوان بخش خصوصي كه در ارتباط با كشتيراني ها و تجار خارجي هستيم زودتر تاثير اقدامات خصمانه و تحريمي دشمنان را متوجه مي شويم به لحاظ اينكه بنادر پيشاني تبادل با خارج هستند پس نبايستي مشكلي در كار بنادر باشد چه برسد حوادثي از اين دست اتفاق بيفتد و نياز داريم درصورت ايجاد محدوديت يا مشكلي جديد براي كشور  توسط دشمنان سريعاً اقدامي براي خنثي كردن آن انجام دهيم مثل كاري كه قطري ها در زمان تحريم كردند و فشارهاي خارجي را پس زدند، ولي با اين مديريت بنادر استان ما بايستي دنبال مديركلي كه بيشتر در تهران است و مدير بندري در غرب استان كه در محل كار خود حاضر نيست بدويم وفرصت را از دست بدهيم. استاندار محترم هم عدم حضورمديران در محل خدمت را قبول ندارد و بارها به مسولين دستگاه ها تذكر داده اتفاقاً مدير كل بنادر استان هم از دريافت كنندگان اين تذكر است. در هفته هاي اخير شاهد بوديم جناب دكتر همتي استاندار محترم و پاي كار با حضور شبانه روزي در محل اسكان مهمانان نوروزي، حضور 24 ساعته در صحنه و نظارت بر آمادگي و كنترل سيل اخير، و پيگيري برگزاري موفقيت آميز همايش سرمايه گذاري، اهميت حضور مديران در محل خدمت را به مديران دستگاه ها عملاً يادآور شدند. 
 
 
10) سخن پاياني شما در خصوص اين حادثه و راه حل شما براي برون رفت از اين مشكلات چيست؟
 
بايستي به سرعت مشكلات مديريتي بنادر و دريانوردي استان برطرف شود. نمي شود فقط به خاطر حمايت هاي مديرعامل سازمان بنادر از هم استاني خود عرصه خدمت در استان هرمزگان را رها كرد. اين ديدگاه كه استان هرمزگان محلي براي انتصاب دوستان امتحان پس داده است بايستي عوض شود. بايستي مديران توانا با رزومه مثبت وداراي ويژگيهاي تعاملي در اداره كل بنادر و دريانوردي استان سركار بيايند. مديران  بنادر بايستي خود را جدا از مردم محل خدمت خود نداند. استان هرمزگان نيازمند خدمت شبانه روزي در صدها بندر و ساحل محروم است اين رويكرد  مقاومت در برابر هزينه در مناطق محروم بايستي عوض شود بايستي پاياپاي مقامات استان موانع توسعه استان در بنادر حذف شود نه اينكه خود مديريت كل بنادر مانع تراشي كند.
 
بايستي در هرمزگان به اندازه نام هرمزگان ظاهر شد اين استان ظرفيت هاي صنعتي و نيروي انساني غني دارد.   مهم ارتباطي است كه بايستي بين بندر و صنايع و ظرفيت هاي استان ايجاد شود كه رويكرد اداره كل در دو سال گذشته بيشتر تدافعي و تقابلي بوده. به خاطر دارم كه در زمان مدير كل قبلي بنادر استان دغدغه ارتباط و همگرايي بين صنايع و  دانش آموختگان استان وجود داشت كه در اين دوره رها شده است. بندر شهيد رجايي از نظر سخت افزاري هنوز هم ظرفيت منحصر به فردي دارد كه بايستي بالفعل شود. از حادثه غرق كشتي اس ال استار بايستي درس هاي لازم را گرفت كاشكي مديران تصميم گير از حادثه غرق اتوبوس دريايي در سال 90 درس مي گرفتند و از سپردن مسوليت به كسانيكه در آن زمان مسوليت داشتند خودداري مي كردند تا حداقل امروز شاهد غرق كشتي كانتينري در بندر شهيد رجايي و ورود وسقوط خودرو در بندر لنگه نمي بوديم.
 
 
 
آنچه در اين بخش شاهد بوديد به درخواست شما مخاطبان فرهيخنه، نظر كارشناسان دعوت شده مستقل دريايي استان است و اين رسانه مستقلاً در خصوص پاسخ هاي مطرح شده هيچ اظهار نظري ندارد. اميد است توانسته باشيم پرسش هاي شما در خصوص حادثه غرق  اس ال استار پاسخ داده باشيم. جنوب ايران نيوز پايگاه خبري و تحليلي هرمزگان هميشه با آغوش باز از بحث هاي تخصصي در حوزه بنادر و دريانوردي كه يكي از مزيت‌هاي توسعه‌اي استان هرمزگان است، استقبال مي‌كند...
 

پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها