تلکس پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز: جزئياتي از انفجار نفتكش ها و تانكرهاي نفتي در بندر الفجيره امارات/ پرواز جنگنده ها بر فراز الفجيره
دوشنبه، 23 اردیبهشت 1398 - 00:27     کد خبر: 39971

صبح امروز شبكه الميادين به نقل از منابع آگاه اعلام كرد كه انفجارهاي قوي بندر الفجيره در امارات متحده عربي را لرزاند. خبري كه ابتدا با تكذيب اماراتي ها مواجه شد و پس از ساعاتي وزارت خارجه امارات تاييد كرد كه حملاتي صورت گرفته است. اما جزئيات و اطلاعات دقيقي از آن ارائه نداد.

به گزارش جنوب ايران نيوز، شبكه الميادين صبح امروز گزارش داد: انفجارهاي قوي امروز بندر الفجيره امارات را تكان داد و نفتكش ها و تانكرهايي در اين بندر نفتي مورد هدف قرار گرفت.

 

اين شبكه به‌نقل از منابع خود در كشورهاي عربي حاشيه خليج فارس اعلام كرد: هنوز ماهيت انفجارها مشخص نشده است، اما انفجارها قوي و پشت سر هم بوده و بين ساعت چهار تا هفت صبح امروز رخ داده است.

اين انفجارها داخل بندر رخ داده و صداي آن به‌وضوح شنيده شده است.

اين منابع از پرواز جنگنده‌هاي آمريكايي و فرانسوي بر فراز بندر الفجيره و تمام آسمان منطقه خبر دادند.

جزئياتي از انفجار نفتكش ها و تانكرهاي نفتي در بندر الفجيره امارات

بر اساس اين گزارش، حدود 7 تا 10 نفتكش دچار آتش‌سوزي شدند.

بندر الفجيره، بندر نفتي و صنعتي اماراتي‌ها در ساحل درياي عمان به‌شمار مي‌رود. چند سال پيش بود كه اماراتي‌ها يك خط لوله انتقال نفت به‌طول 370كيلومتر از ابوظبي به اين بندر كشيدند تا به‌زعم خودشان تنگه هرمز را دور بزنند.

چند روز گذشته هم انصارالله بندر ينبع در عربستان را كه محل صادرات اصلي نفت اين كشور است با موشك هدف قرار داده بود.

خبرگزاري رسمي امارات به‌نقل از دفتر اطلاع‌رساني حكومت شيخ‌نشين فجيره صحت خبرهاي رسانه‌‌اي مبني بر وقوع انفجارهاي قوي در بندر الفجيره را تكذيب و اعلام كرد: فعاليت در بندر عادي است.

شبكه الميادين در خبر فوري ديگري اعلام كرد منابع ويژه اين شبكه تأكيد كردند منطقه‌اي كه انفجارها در آن رخ داده، محاصره شده است.

اين شبكه به‌نقل از منابع خود اعلام كرد فهرست اسامي نفتكش‌هايي كه در انفجارهاي بندر الفجيره آتش گرفت و شماره‌هايشان را در اختيار دارد كه به‌شرح زير است:

-نفتكش المجد

-نفتكش المرزوق

-نفتكش الماريج

-نفتكش الاميجال

-نفتكش خمسا10

سرانجام پس از تكذيب هاي مكرر، امارات اعلام كرده است چهار فروند كشتي تجاري آن در نزديكي آب‌‌هاي منطقه‌اي هدف حمله قرار گرفته است.

وزارت خارجه امارات اعلام كرد چهار كشتي تجاري آن در معرض اقدامات خرابكارانه قرار گرفته است.

در بيانيه وزارت خارجه امارات تاكيد شد كه «اين عمليات هيچ گونه خسارت جاني و مالي در بر نداشته است».

وزارتخانه ياد‌ شده اعلام كرد كه «دستگاه‌‌‌هاي ويژه تحقيق پس از پايان تحقيقات در خصوص حوادث امروز،‌ نتايج آن را اعلام مي‌كنند».

در ادامه اين بيانيه آمده كه «تحقيقات درباره شرايط حادثه با همكاري دستگاه‌هاي محلي و بين‌المللي در جريان است».

وزارت خارجه  امارات افزود: «سوخت و يا هيچ مواد مضري از كشتي‌ها نشت نكرده است».

اين در حالي است كه برخي از منابع آگاه از بروز خسارات جدي به كشتي هاي اماراتي خبر مي دهند. همچنين برخي از منابع خبري گزارش داده اند كه امارات گشت هاي ويژه اي را در تنگه هرمز آغاز كرده است.

وزارت خارجه امارات در ادامه بيانيه خود افزود: «جامعه جهاني بايد مسئوليت منع تلاش‌‌ها براي آسيب زدن به خطوط كشتيراني را بر عهده بگيرد».

دولت امارات تاكيد كرد كه «عمليات مخرب، امنيت و صلح جهاني را تهديد مي‌كند».


برگشت به تلکس خبرها