تلکس پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز: قيمت ماكاراني به 4700 تومان فروكش كرد
پنجشنبه، 26 اردیبهشت 1398 - 00:01     کد خبر: 39990

بعد از چانه زني ها انجام شده قرارشد كه يك قيمت متعادل را در نظر بگيرند و در نتيجه مقرر گرديد كه هر ۷۰۰گرم ماكاروني ۵هزار و ۴۰۰ تومن محاسبه شود.
رئيس انجمن توليدكنندگان و صادركنندگان ماكاروني ايران از حضور ماكاروني 4700 توماني خبر داد و گفت: تا يك هفته ديگر بازار ماكاروني آرام مي شود.
 
به گزارش جنوب ايران نيوز، مرتضي سلطاني رييس هيئت مديره هولدينگ زر و رئيس انجمن توليدكنندگان و صادركنندگان ماكاروني گفت: التهاب بازار ماكاراني به اين دليل است كه در اواخر فروردين ماه و بدون انجام هماهنگي با توليد كنندگان اين محصول، به يكباره قيمت گندم دولتي براي ماكاروني دو برابر شد و معادلات قيمت تمام شده براي توليد مخدوش گرديد.
 
سلطاني اظهار داشت:از مسئولين محترم خواهش مي كنم كه براي ساخته شدن آينده ي كشور راه را براي توليد كنندگان هموار سازند و دست از كارشكني هاي سليقه اي در روند توليد بردارند.
وي خاطر نشان كرد:توليد ماكاروني در كشور بيشتر از مصرف است و هيچگونه نگراني در مورد احتمال كمبود اين كالا وجود ندارد.
 
سلطاني افزود::ماكاروني ايران به ايتاليا هم صادر مي شود، من با قدرت مي گويم كه برندهاي ماكاروني ايراني در دنيا نه تنها از بهترين برندها عقب تر نيستند بلكه به دليل مواد اوليه خوب و تكنولوژي پيشرفته يك قدم هم جلوتر هستند
 
 
رئيس انجمن توليدكنندگان و صادركنندگان ماكاروني از كاهش قيمت ماكاروني به ۴۷۰۰ تومان خبر داد و گفت: حدود يك هفته ديگر بازار ماكاراني آرام مي شود.
 
وي تصريح كرد: زماني پيش ميايد كه كالايي در بازار كم عرضه ميشود يا توان و امكان توليد آن پايين است يا تقاضا بيشتر از عرضه است در اين صورت قطعا التهاب به وجود مي آيد در صورتي كه در مورد ماكاروني اين گونه نيست و با وجود ممنوعيت واردات ماكاروني هيچ گاه كمبود وجود نداشته است.
 
سلطاني تصريح كرد: نبايد از اين مسئله بگذريم كه با وجود تمام مشكلات افتصادي، در سه سال گذشته افزايش قيمت جدي در ماكاروني وجود نداشته است.
 
وي يادآور شد: چند روز طول كشيد تا قيمت تمام شده در سامانه فروش گندم شركت بازرگاني دولتي (جي تي سي) بارگذاري شود. چند روز نيز طول كشيد تا توليد كنندگان با همكاري سازمان حمايت و انجمن توليدكنندگان و صادركنندگان ماكاروني و انجمن صنفي روي قيمت تمام شده كار كنند و به تفاهم برسند.
 
رئيس انجمن توليدكنندگان و صادركنندگان ماكاروني گفت: بدليل زمان بر بودن فرايند ايجاد تفاهم ميان بخشهاي مختلف عرضه ماكاراني در بازار كم شد و مردم يكباره نگران شدند اما اين نگراني ماهيتي نبود.
 
سلطاني همچنين بيان كرد: بعد از چانه زني ها انجام شده قرارشد كه يك قيمت متعادل را در نظر بگيرند و در نتيجه مقرر گرديد كه هر ۷۰۰گرم ماكاروني ۵هزار و ۴۰۰ تومن محاسبه شود.
 
يكي از واحدهاي پيشرو كشور كه در حال حاضر جلودار صنعت ماكاروني است و سهم بالاي ۶۰ درصد عرضه ي ماكاروني در كشور را دارد، قيمت تمام شده اش را پايين تر از قيمت رسمي و حدود ۵۴۰۰ تومان اعلام كرد.
 
وي ادامه داد: اين شركت در ادامه قيمت را به ۴۷۰۰تومن كاهش داد. پس از اين تصميم گيري ها توليد دوباره شروع شد و شركت ها در حال حاضر با قيمت جديد به كارشان ادامه مي دهند . به نظر ميرسد كه تا ۷ يا ۸ روز آينده با توجه به سرعت كار توليد كنندگان همه چيز به روال عادي بازميگردد.
 
رئيس انجمن توليدكنندگان و صادركنندگان ماكاروني تاكيد كرد: براي بهبود وضعيت بازار ماكاروني بسيار تلاش شد تا قيمت مهندسي شده باشد و يكباره و افسارگسيخته افزايش نيابد. بسيار مطالعه انجام شد بين صنف و سازمان حمايت كه به قيمت منصفانه اي برسند كه نه توليد كننده و نه مصرف كننده آسيب نبينند.
 
*نوسانات مسئولين را آگاه كرد
سلطاني با اشاره به تلنگر بازار ماكاروني بر سفره مردم و ايجاد حساسيت از سوي مسئولين، گفت: هم زمان با التهاب بازار و تلاش هاي توليد كنندگان براي آرام سازي بازار يك اتفاق مبارك ديگر هم رخ داد، اينكه مسئولين و بسياري از مردم اهميت ماكاروني در سفره ي قشر متوسط جامعه و يا رو به پايين را به خوبي حس كردند.
 
وي يادآور شد: ماكاروني طي سال هاي اخير نقش مهمي در سفره ي اين قشر داشته ولي در حوزه توجه سياستگذاران از اهميت بالايي برخوردار نبود و تصميم گيري ها در خصوص اين محصول حساب شده انجام نمي شد
 
سلطاني نقش بازرگاني دولتي در آرام شدن بازار ماكاروني را مهم دانست افزود: شركت بازرگاني دولتي دغدغه بازار را به سرعت متوجه شد و پس از شوك اوليه اي كه به بازار وارد گرديد زودتر از زمان انتظار، گندم را در اختيار توليد كننده قرار داد و حتي گندم را به سرعت از سيلو هاي بيرون كارخانه با همكاري و حمايت تيمي به مراكز توليد رساندن كه جاي تقدير و تشكر دارد.
 
وي ادامه داد: بايد يادآور شد كه اين افزايش قيمت نه دست بازرگاني دولتي بود نه دست بخش توليد و البته در اراده و تصميم دولت و مجلس بود اما اين دو مجموعه باهم به خوبي كار كردند و معاونت بازرگاني وزارت صمت نيز براي تنظيم بازار به كمك آمدند و اين كار تيمي با همدلي باعث شد كه زمان را بهتر مديريت كنند كه مردم كمتر احساس كمبود كنند.
 
*بعد از نان بايد ماكاروني را جدي گرفت
 
رئيس انجمن توليدكنندگان و صادركنندگان ماكاروني تأكيد كرد: به نظر بنده بهتر است بعد از نان، ماكاروني را خيلي جدي بگيريم و روي قيمت، كيفيت و بهره وري ان كار كنيم تا اتفاقاتي مشابه وضعيت اخير رخ ندهد.
 
سلطاني در همين رابطه ادامه داد: در واقع در مقايسه با نان، ماكاروني همان نان است با اين تفاوت كه نان از لحظه ي تولد مرگش آغاز ميشود اما ماكاروني حداقل تا دو سال يك محصول خشك است.
 
وي خاطر نشان كرد: هرچه مردم بيشتر به مزيت ماكاروني پي ببرند سرانه ي مصرف بالاتر مي رود و كم كم جايگزين نان و برنج ميشود .باتوجه به اينكه قيمت هر كيلو برنج تقريبا دو برابر ماكاروني تمام ميشود بايد سهم اين محصول در سبد مصرف خانوارها افزايش يابد.
 
ظرفيت توليد ماكاروني بيشتر از سرانه مصرف است
 
رئيس انجمن توليدكنندگان و صادركنندگان ماكاروني به صنعت توليد ماكاروني در كشور اشاره و عنوان كرد: ظرفيت ماشين آلات توليد ماكاروني در حال حاضر بسيار بيشتر از سرانه مصرف موجود است ولي چون سرانه مصرف به سرعت افزايش مي يابد توليد كنندگان نيز مدام در حال افزايش ظرفيت و توليدشان هستند‌.
 
سلطاني گفت: طي چند سال اخير به دليل تكنولوژي خوب، كنترل كيفيت مناسب، مواد اوليه مرغوب و افزايش دانش مهندسي توليد كنندگان، ماكاروني ايران با استاندارد هاي بين المللي به لحاظ بسته بندي و كيفت توليد و به طور جدي وارد بازار جهاني صادرات شده است.
 
وي ادامه داد: در حال حاضر در بازارهاي هدف خارجي، سهم ماكاروني ايران بسيار جدي شده است. باتوجه به از بين رفتن مانع تفاوت قيمت گندم اميدوارم رشد صادرات در سال جاري افزايش چشم گير داشته باشد‌.
 
رئيس انجمن توليدكنندگان و صادركنندگان ماكاروني با اعلام اين مطلب كه در سال هاي اخير كيفيت ماكاروني ايراني برابر با بهترين برند هاي دنيا حركت كرده است، اظهار كرد: ماكاروني توليد ايران در رقابت با برندهاي معتبر جايگاه ويژه اي در بازار هاي جهاني دارد.
 
*ايران به ايتاليا صادرات ماكاروني دارد
 
سلطاني ادامه داد: خوشبختانه در سال هاي اخير صادركنندگان ما بازار هاي خوبي را به عنوان بازار هدف شناسايي و فعال كرده اند. صادرات ماكاراني به بازارهاي جهاني مستمرا در حال انجام است.خبر خوشي كه ميتوانم بدهم اين است كه در چند سال گذشته با وجود تحريم ها به لحاظ كمي، يكي از برند هاي ايراني در جايگاه دومين توليد كننده درجهان قرار گرفته است.
 
وي با تاكيد بر ضرورت تامين مستمر رضايت مشتري گفت: توليد كننده اگر نتواند نظر مصرف كننده ملي را جذب كند نمي‌تواند محصولش را صادر كند. در حال حاضر اعتماد مردم ايران به محصولات ماكاروني داخلي بالا رفته است.
 
رئيس انجمن توليدكنندگان و صادركنندگان ماكاروني با اعلام خبر صادرات برخي محصولات ماكاروني ايران به ايتاليا كه اولين كشور توليد كننده ماكاروني در جهان است افزود: ماكاروني ايران به ايتاليا هم صادر مي شود، من با قدرت مي گويم كه برندهاي ماكاروني ايراني در دنيا نه تنها از بهترين برندها عقب تر نيستند بلكه به دليل مواد اوليه خوب و تكنولوژي پيشرفته يك قدم هم جلوتر هستند
 
سلطاني ادامه داد: بي ترديد مصرف كننده ملي بهترين كيفيت را انتظار دارد و محصول ماكاروني ايران بالاترين كيفيت، بهترين قيمت و بسته بندي را دارد و پاسخ گوي نياز مصرف كننده بوده است.
 
ارزش غذايي ماكاروني در جهان شناخته شده و جايگاه بالايي دارد
وي به اهميت و ارزش غذايي ماكاروني درجهان اشاره و بيان كرد: امروزه جايگاه ماكاروني در دنيا با توجه به شناخت افراد از ارزش غذايي و مزيت هاي اين محصول، ارتقاء يافته و از اهميت بالايي برخوردار است.
 
رئيس انجمن توليدكنندگان و صادركنندگان ماكاروني ظرفيت هاي تجاري ملي در اين خصوص را مطرح و عنوان كرد: حدود ۴۰۰ ميليون نفر در همسايگي ما زندگي مي كنند كه از لحاظ بضاعت مالي بهتر از ما نبوده و متقاضي اين محصول با كيفيت مناسب هستند.
 
وي خاطر نشان ساخت: اگر شرايط نوسان قيمت ها و گرفتاري هاي داخلي حل شود كه من بسيار به ان اميدوار هستم به طورقطع دررقابت با كشور هاي خارجي ،توليد كننده گان ايراني جايگاه مناسب تري در منطقه خواهند داشت صادرات ماكاروني مي تواند يكي از منابع مهم ارز آوري براي كشور باشد.
 
با همدلي مي توان از جنگ اقتصادي داخلي عبور كرد
سلطاني به مقوله امنيت غذايي در شرايط تحريم هاي اقتصادي پرداخت و گفت: ما در شرايط تحريم هستيم اما دست بسته نيستيم و به راحتي مي توانيم توانايي هاي بالقوه را به توانايي هاي بالفعل تبديل مي كنيم‌.
 
با اين حال مي بايست اخلاق جمعي در كشور تقويت شودو با نگاه هاي سليقه اي و جزيره اي به همه امور نپردازيم. ما مي توانيم با همدلي از اين جنگ اقتصادي عبور كنيم و به دشمنان ثابت كنيم كه هرگز نخواهند توانست اراده خود را به مردم ايران تحميل كنند.
 
وي يادآورد شد: اين تحريم با وجود تمام ضربه هاي سختي كه به ما وارد كرده است، باعث شد تا توانمندهاي پنهان خود را بازيابيم و به زودي دنيا خواهد ديد كه محصولاتي كه تا كنون از كشور هاي ديگر به ايران وارد ميشد در داخل كشور با بهترين كيفيت ها توليد خواهد شد.
 
من به عنوان سرباز كوچك عرصه توليد كه سالها در اين حوزه كار كرده ام با اطمينان مي گويم كه توانمندي ها، دانش مهندسي و ظرفيت هاي ايران زمين بي نظير و معجزه افرين است
 
رئيس انجمن توليدكنندگان و صادركنندگان ماكاروني همچنين اظهار كرد: واقعا اميدوارم چاه هاي نفت بسته شود و توانمندي واقعي ملت ايران در شرايط تحريم هويدا گردد. نشانه هاي اميدوار كننده زيادي وجود دارد كه نشان مي دهد اين اتفاق مبارك‌در حال رخ دادن است.
 
سلطاني عنوان كرد: همه جاي دنيا توليد مشكلاتي دارد اما من معتقد هستم كه مشكلات اختصاصي توليد اگر از حاشيه ها حدا شود به راحتي قابل رفع است.مشكل مضاعف ما در توليد در ايران برخي بي اطلاعيها و رفتارهاي سهوي و بعضا عمدي مسئوليني است كه اختيار دارند اما پاسخ گو نيستند.
 
توليد كنندگان نقش آرام كنندگان اقتصادي جامعه را بر عهده دارند
 
وي با اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري در جلسه شب گذشته با كارگزاران نظام گفت: كلامي رساتر،دقيق‌تر و جامع‌تر از فرمايشات رهبري در مورد موانع توليد و ضرورت تلاش قواي سه گانه براي رفع آن ندارم.
 
اميدوارم مسئولين محترم اين فرمايشات را به عنوان هشدار و راهبرد عالي ترين مقام نظام جدي بگيرند وگامهاي عملي و غير شعاري براي تحقق ان بردارند .
 
وي افزود: مسئولين ذيربط بايد درد توليد كننده را بيشتر بشناسند و انها را شريك و همراه خوددر جنگ اقتصادي بدانند.
 
سلطاني در پايان گفت: توليد كنندگان اين روزها اصلي ترين نقش را در ايجاد فضاي امن و آرام اقتصادي و امنيتي در كشور دارند. بايد برخي مسئولين دست از سليقه هاي شخصي بردارند و ضمن مشاركت دادن توليدكنندگان دلسوز در تصميمات راهبردي مسير ايجاد جهش در بهره گيري از ظرفيتهاي توليدي بي شمار در كشور را هموار كنند.

برگشت به تلکس خبرها