تلکس پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز: هاشمي تختي: نمي‌توان با صيد صنعتي و مخرب، منابع زندگي ساحل نشينان را از بين برد
پنجشنبه، 26 اردیبهشت 1398 - 00:05     کد خبر: 39991

عضو كميسيون عمران مجلس بر رعايت عدالت در واگذاري مجوزهاي صيادي و همچنين ادامه مقابله و برخورد با شناورهاي صنعتي بزرگ در آب‌هاي هرمزگان تأكيد كرد.

به گزارش جنوب ايران نيوز به نقل از روابط عمومي دفتر حسين هاشمي تختي، حسين هاشمي تختي در ديدار با معاون وزير جهاد كشاورزي و رئيس سازمان شيلات كشور ضمن مذاكره پيرامون مسائل مختلف در حوزه شيلاتي استان هرمزگان و كشور اظهار كرد: هرمزگان ظرفيت بالايي در توسعه صنعت پرورش ماهي در قفس و ميگو دارد.

وي ضمن دعوت از رئيس سازمان شيلات كشور براي حضور در هرمزگان، از حسن توجه و وعده مساعد “خون ميرزايي” براي نگاه ويژه به سرمايه‌گذاري در دشت‌هاي ساحلي و پرورش ميگو در قفس قدرداني كرد.

عضو كميسيون عمران مجلس همچنين اضافه كرد: در حال حاضر علي‌رغم توسعه حاصله در بعد پرورش ميگو در مناطق ساحلي، مردم محلي و بوميان آنگونه كه بايد نقشي در مديريت و سرمايه‌گذاري‌ها براي توسعه اين بخش ندارد، كه در همين راستا سفر معاون محترم وزير مي‌تواند زمينه تحقق پيشنهادات مدنظر ما در استان براي دخيل شدن ساكنان محلي در صنعت پرورش ميگو در قالب تعاوني‌ها را بيش‌ازپيش محقق سازد.

هاشمي تختي همچنين با بيان اينكه فعاليت‌هاي غيرقانوني و تخطي از قوانين توسط شناورهاي صيادي بزرگ و صنعتي، سبب نگراني‌هاي شديد، صيادان ساحل شرقي استان طي چند سال اخير شده است، اظهار اميدواري كرد؛ سازمان شيلات آن‌طور كه گزارش كرده، به مقابله جدي خود با قانون‌شكني‌ها و افزايش نظارت‌ها، و مقابله ادامه دهد، تا حدي كه شرايط به سال‌هاي قبل برگردد و اين امر براي ساحل‌نشينان قابل‌لمس شود.

وي درعين‌حال از تلاش‌هاي سازمان شيلات در ماه‌هاي اخير به دليل لغو مجوز شناورهاي خاطي و اقدامات و جديت صورت گرفته قدرداني و تأكيد كرد؛ صيانت از منابع آبزي همواره بايد مورد دغدغه همگان باشد چرا كه منابع آبزي علاوه بر حساسيت اكولوژيكي، در قرن‌هاي متمادي محل كسب درآمد و معاش ساحل‌نشينان بوده و هستند و نمي‌توان با صيد صنعتي و مخرب، اين منابع را از بين برد.

نماينده مردم هرمزگان در مجلس با اشاره به برخي از گلايه‌ها و نارضايتي‌ها به‌ويژه در قشم، پيرامون عدم رعايت عدالت در واگذاري مجوزهاي صيادي اضافه كرد: بسياري از ساحل‌نشينان كه در هرمزگان صيادي شغل آبا و اجدادي‌شان است، بر اين عقيده‌اند كه سهم مجوزهاي واگذارشده صيادي به مردم استان، به نسبت ساير استان‌هاي ساحلي جنوبي كمتر است و بعضاً سهميه مربوط به استان در حالي به صيادان استان‌هاي ديگر واگذارشده و مي‌شود كه بسياري از صيادان فعال بومي به دليل كمبود سهميه موفق به دريافت مجوز نشده‌اند.

وي اضافه كرد: سازمان شيلات بتواند در اين زمينه رضايت صيادان و ساحل‌نشينان استان را فراهم كنند.

هاشمي تختي همچنين از رئيس سازمان شيلات كشور به دليل انتصاب يك مدير هرمزگاني بر مسند اداره شيلات كيش قدرداني و يادآور شد: مجمع نمايندگان هرمزگان با دغدغه‌اي كه در حوزه‌هاي شيلاتي و آبزي‌پروري دارد آماده هرگونه همكاري با مديران سازمان شيلات باهدف توسعه و پايداري شغل‌ها و صنايع وابسته شيلاتي است.


برگشت به تلکس خبرها