صفحه اول    درباره ما    تماس    پیوندها  
چهارشنبه، 27 دی 1396 - 21:20   
  تازه ترین اخبار:  
آخرین عناوین
  جزییات افزایش حقوق ۱۸ درصدی در سال ۹۷
  مشمولان غایب به پلیس+۱۰ مراجعه کنند
  بازیگر معروف مهمان امشب دورهمی  
  سال 97 چند روز تعطیلی دارد؟
  معرفی معاونان ظریف بر اساس ساختار جدید
  کیا سراتوی جدید معرفی شد  
  سپرده‌گذاری کلیه دستگاه‌ها در بانک‌ها ممنوع شد
  زمان پایان اعتبار کارت ملی قدیم
  متقاضیان چطور وام اشتغال روستایی دریافت کنند؟
  مدیر کل جدید بهزیستی هرمزگان منصوب شد
  هاشمی تختی:تاخیر در نقدشوندگی اوراق مشارکت مستهلک شدن پروژه‌ها را در پی دارد
  قسط‌بندی هزینه سفر برای کارمندان
  ممنوعیت افزایش هرگونه عوارض توسط شوراها
  تنها کشوری که طلاق درآن غیرقانونی است
  اولین معاون زن فرمانداری بندرعباس امروز رسما معارفه شد
- اندازه متن: + -  کد خبر: 33573صفحه نخست » آخرین اخباریکشنبه، 16 مهر 1396 - 15:46
رئیس مجمع نمایندگان هرمزگان:
اگر دلسوز استان هستیم باید به استاندار جدید کمک کنیم/ باید بروکراسی پیچیده اداری را از میان برداریم
برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی و تقویت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در هرمزگان به تحرک همه دستگاه‌ها و تغییر نگاه‌ها نیاز داریم.
  

به گزارش جنوب ایران، حسین هاشمی تختی در گفت‌وگوی تفضیلی با خبرنگار فارس اظهار کرد: استان هرمزگان با بسیاری از استان‌های کشور متفاوت است و شرایط اقتصادی حاکم بر آن به گونه‌ای است که در حال حاضر به اندازه بیش از 5 استان کشورمان و حتی بیشتر برای کشور تأمین درآمد می‌کند و مهم‌ترین مسأله‌ای که ما در دیدار با وزرا و مسؤولان عالی کشور همواره به آن تأکید داریم و حتی راه‌اهای قانونی در این زمینه را بررسی کرده‌ایم، افزایش سهم هرمزگان از اعتبارات ملی است.
 
مشروح این گفت‌وگو در ادامه از نظرتان می‌گذرد.
 
فارس: یکی از انتظارات اساسی مردم در شرایط حاضر در استان هرمزگان، سرعت بخشیدن به روند توسعه و ارتقای سطح شهرهای هرمزگان در زمینه زیرساخت‌های عمرانی و ... است اما متأسفانه در سال‌های مختلف هرمزگان برغم شعارهای داده شده از توسعه مطلوب بهره‌مند نشده است. بواقع آیا راه حلی برای این موضوع وجود دارد و نمایندگان استان در این زمینه چه گام‌هایی برداشته‌اند؟
 
هاشمی تختی: دولت یازدهم و آقای روحانی در این زمینه دغدغه داشته و ما در دیدارهای مشترکی که با وزرای دولت یازدهم و معاونان رئیس جمهور در طول دو ساله اخیر داشته‌ایم، همواره این مطالبه به حق مردم هرمزگان را با آنان در میان گذاشته‌ایم. ما معتقدیم هرمزگان با توانمندی‌هایی که در اقتصاد کشور دارد باید جایگاه مطلوب‌تری در حوزه رفاه عمومی در میان استان‌های کشور داشته باشد و یا لااقل وضعیت بیکاری استان به شکل کنونی نباشد و بتوانیم کاری برای مردم از رهگذر وجود بنادر و مناطق آزاد، صنایع و مرزهای مشترک با کشورهای حوزه خلیج فارس و ... انجام دهیم.
 
همه نمایندگان استان در این مسأله که باید سهم هرمزگان از درآمدهایی که برای کشور تأمین می‌کند، بیشتر باشد و بخش بیشتری از این اعتبارات به استان بازگردد، اتفاق نظر داریم و تقریبا در هیچ جلسه‌ای با مسؤولان عالی کشور نبوده که ما از این حق قانونی مردم هرمزگان سخن نگفته باشیم اما واقعیت این است که در چند سال اخیر عملا اقتصاد کشور دستخوش شرایط خاصی شده که دولت مجبور است همه درآمدهایی را که در حوزه امور مالیاتی و گمرکی و ... بدست می‌آورد را در خزانه متمرکز کرده و صرف امور جاری کشور کند.
 
اساسا درآمدهای دولت در سال‌های اخیر کاهش یافته و دولت برغم خواست باطنی‌اش نتوانسته که اعتبارات بیشتری را به استان‌های پیشرو در تأمین درآمدهای ملی اختصاص دهد.
 
  
فارس: موضوع اینجاست که چرا هرمزگان فرآیند توسعه کندی دارد و یا ساختار توسعه در آن موضعی است و همه ابعاد آن را در بر نمی‌گیرد؟
 
هاشمی تختی: موضوع توسعه ناپایدار و ناهمگون تنها مختص به هرمزگان نیست. ما شاهد اعتراضات و انتقادات نمایندگان بسیاری در مجلس به نحوه و شکل توسعه مناطق خودشان هستیم. ما در هرمزگان نیز به این عارضه از دیروقت مبتلا هستیم و بسیاری از حوزه‌های توسعه در هرمزگان نادیده انگاشته شده و یا به تبع سیاست‌های کلان ملی در این زمینه مورد غفلت قرار گرفته است.
 
در دیدار با وزیر کشور که برای معارفه استاندار هرمزگان به بندرعباس سفر کرده بود، یکی از بحث‌ها این بود که هرمزگان متناسب با شرایط اقتصادی‌اش توسعه پیدا نکرده و بسیاری از شاخص‌های توسعه‌مندی در هرمزگان از متوسط کشوری عقب‌تر است. مثلا ما در حوزه بهداشت و درمان شاهد کارهای بزرگی در استان هستیم اما تا رسیدن به متوسط کشوری فاصله داریم. در حوزه راه‌های روستایی نیز کار بزرگی در جریان است اما همه می‌دانیم که باید راه طولانی در این زمینه طی شود. در حوزه آموزش و پرورش و مدارس تخریبی وضعیت خوبی در کشور نداریم. در زیرساخت‌های رفاهی در شهرها کار زیادی صورت نگرفته است. در زمینه گردشگری اساسا گام بلندی برنداشته و استان ما برای پذیرش گردشگر خارجی وضعیت خوبی ندارد.
 
همه این دغدغه‌ها در میان نمایندگان وجود دارد و در این زمینه راهکارهای قانونی را نیز بررسی کرده‌ایم. البته محدودیت‌هایی نیز در پیگیری قانونی و استفاده از ظرفیت‌های نمایندگی وجود دارد که سعی کرده‌ایم بر آنها غلبه کنیم و برغم وجود شرایط سخت مالی در کشور، فرآیند توسعه هرمزگان را بهبود دهیم.
 
  
فارس: رابطه نمایندگان استان با استاندار جدید چگونه است؟ آیا گام‌های مشترکی برای حل مشکلات استان در این مدت کوتاه برداشته‌اید؟
 
هاشمی تختی: آقای همتی نیروی پای کار و پیگیری است. موضوعات را کامل می‌بیند و مسائل و مشکلات را از نزدیک مورد بررسی قرار می‌دهد و ما این روحیه را به فال نیک می‌گیریم. تعامل میان نمایندگان با ایشان نیز از روزی که در استان معارفه شده‌اند تا به امروز مطلوب بوده و ما نیز هم در دیدار با ایشان و هم در دیدار با وزیر کشور تأکید کرده‌ایم که همکاری همه‌جانبه با ایشان در زمینه‌های مختلف خواهیم داشت.
 
اگر دلسوز استان هستیم و دلمان برای توسعه و پیشرفت هرمزگان می‌سوزد باید به استاندار جدید کمک کنیم و به تعبیر آیت‌الله نعیم‌آبادی نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان، اگر نماینده دولت و نمایندگان و نماینده ولی‌فقیه در یک استانی با هم هماهنگی و همدل نباشند، کاری از پیش نمی‌رود و انرژی‌های مثبت که می‌تواند برای توسعه استان استفاده شود، صرف خنثی‌ساختن توان یکدیگر خواهد شد و عملا تنها عقب‌ماندگی استان را موجب می‌شود.
 
  
فارس: در مورد گام‌های مشترک برای توسعه استان چطور؟
 
هاشمی تختی: در حال حاضر استاندار جدید هرمزگان در حال ارزیابی وضعیت استان در زمینه‌های مختلف هستند و بازدیدهای مشترکی از زیرساخت‌های شهری هرمزگان داشته‌ایم و همفکری‌هایی نیز در این زمینه وجود داشته و ما آماده‌ایم که در صورت نیاز به حضور نمایندگان در قالب مجمع و یا به صورت انفرادی، مسائل و مشکلات استان را پیگیری و گام‌های مشترکی در این زمینه داشته باشیم.
 
 
 فارس: حضرتعالی عضو کمیسیون عمران مجلس هستید. در طول دو ساله اخیر چه گام‌هایی در قالب فعالیت‌های کمیسیون عمران برای توسعه هرمزگان برداشته‌اید؟ اساسا نگاه این کمیسیون به هرمزگان چگونه است؟
 
هاشمی تختی: ما در طول دو ساله اخیر یک بار سفر کمیسیون عمران به هرمزگان را داشته‌ایم و تقریبا تمامی اعضای کمیسیون با مسائل و مشکلات زیرساختی هرمزگان در زمینه‌های مختلف آگاهی دارند. پیشنهادی را که در قالب‌های مختلف و در جریان بررسی طرح‌ها و لوایح در مورد هرمزگان مطرح می‌شود را با دقت‌نظر بیشتر و آشنایی هر چه بیشتری استماع می‌کنند و به طور کلی پیگیری مسائل مربوط به استان در درون کمیسیون برای ما آسان‌تر شده است. از طرف دیگر نمایندگان عضو کمیسیون عمران همگی بر این باورند که هرمزگان یک استان ویژه در کشور است که عواید فراوانی نصیب کشور می‌کند و بنابراین باید نگاه ویژه‌تری نیز به توسعه آن داشت.
 
در جلسه اخیر با وزیر راه و شهرسازی دولت دوازدهم و همین طور در نشست با رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور که در محل کمیسیون عمران برگزار شد، مسائل و مشکلات مربوط به اثرپذیری شهرهای هرمزگان از سواحل و بنادر را به طور دقیق بررسی کردیم و وزیر راه و شهرسازی برنامه ویژه‌ای در این زمینه برای استان‌های هرمزگان، بوشهر، خوزستان و سیستان و بلوچستان تدوین کرده است که با اجرایی شدن آن، آثار مطلوبی بر روستاها و شهرهای مجاور با بنادر بزرگ کشور را شاهد خواهیم بود.
 
 
 
فارس: مهم‌ترین موانعی که از نظر شما در برابر توسعه هرمزگان بخصوص در زمینه توسعه سرمایه‌گذاری‌های ملی وجود دارد، چیست؟ به نظر شما برای رفع آن چه می‌توان کرد؟
 
هاشمی تختی: مهم‌ترین مانع در زمینه توسعه استان، وجود بروکراسی پیچیده اداری و عدم هماهنگی میان ادارات و دستگاه‌ها است که سبب سنگ‌اندازی در مسیر سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی می‌شود. از طرف دیگر برخی ادارات و دستگاه‌های مهم ما که درگیر فرآیند جذب سرمایه‌گذار هستند، از اختیارات کافی برای تمام‌کردن امورات برخوردار نیستند. گاهی نیز معضلات و مشکلات زیست‌محیطی و معضلات اقتصادی و مالی سبب کندی فرآیند سرمایه‌گذاری می‌شود که برای استانی نظیر هرمزگان که بافت خاصی در این زمینه دارد، چالش‌آفرین می‌شود. به تازگی دستورات ویژه‌ای از سوی ستاد اقتصاد مقاومتی در کشور در این زمینه صادر شده و استاندار هرمزگان نیز به خوبی در این زمینه برای ادارات و دستگاه‌های مختلف اتمام حجت کرده است که می‌تواند یک گام بلند و رو به جلو در این زمینه باشد.
 
مسأله اینجاست که ما در هرمزگان به عنوان استانی که در پیشانی توسعه سرمایه‌گذاری در کشور قرار داریم نباید با کسلی و رخوت برخورد کنیم و سرمایه‌گذاران را فراری دهیم. ادارات و دستگاه‌های مختلف باید به سرمایه‌گذار نگاه بهتری داشته باشند و شیوه همکاری خود را در این زمینه تغییر دهند. البته در این زمینه کارهای خوبی در استان شده و وضعیت فعلی حاصل تلاش‌هایی است که در این زمینه صورت گرفته اما باید برای رقابت با رقبای خارجی که بخصوص در حوزه جنوب خلیج فارس، سرمایه‌گذاری‌های عظیمی را انجام داده‌اند، فعالانه‌تر عمل کنیم.


 

   
  

نظرات کاربران: 2 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
علی
|    | 1396/7/17 - 09:50 |     1     0     |
خودت هم استاندار بودی رفیق.عملکردت را زیر سوال نبرید لطفا


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پر بازدیدترین
  اولین معاون زن فرمانداری بندرعباس امروز رسما معارفه شد
  مدیر کل جدید بهزیستی هرمزگان منصوب شد
  ۴ هزار سگ ولگرد در بندرعباس وجود دارد/ عقیم سازی سگ ها در دستور کار شهرداری
  عیدی امسال کارمندان و بازنشستگان چقدر است؟
  پرچم نیمه افراشته سفارت ایران در مسکو  
  قاتل فراری در پارسیان به دام افتاد
  مجلس بدنبال جلوگیری از افزایش تورم در سال آینده/ جامعه کشش اقتصادی افزایش قیمت سوخت را ندارد
  «غلط زیادی» آمریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید/ نگذاریم برای رژیم صهیونیستی حاشیه امن درست شود
  راه اندازی پنجره واحد سرمایه گذاری هرمزگان
  کیا با یک کانسپت هیجان‌انگیز در دیترویت  
  قسط‌بندی هزینه سفر برای کارمندان
  بررسی پرونده آلومینیوم المهدی در کمیسیون اصل ۹۰ / خریدار به ۳۰۰ میلیارد تومان از تعهدات خود عمل نکرد
  شناسایی و دستگیری عامل انتشار تصاویر خصوصی در هرمزگان
  آبتین امیری: باید دید صنایع غرب بندرعباس چه تأثیری در زندگی مردم دارند
 
پر بحث ترین ها
  رئیس دانشگاه علوم پزشکی باید از ساحت شورا عذرخواهی کند/ وظایف‌تان را فراموش کرده‌اید و طلب‌کار شورا شده‌اید!
  مدیران باید پیگیری امور را بلد باشند/تعطیلی پنجشنبه های ادارات لغو می شود/رئیس جمهور به هرمزگان سفر می کند
  یک زن معاون فرماندار بندرعباس شد
  خبر خوش به مشمولین سهام عدالت
  جهانبخش:در جابجایی‌مدیران تأمل‌بیشتری شود
  آئین آغاز عملیات اجرایی 3 باب مدرسه در بندرعباس
  جعبه سیاه نفتکش ایرانی همراه دو پیکر جدید پیدا شدند
  نحوه محاسبه سنوات حقوق‌بگیران برای سال آینده
  تلگرام رفع فیلتر شد
  آشوری: آب‌شیرین‌کن بندرعباس بخش کشاورزی استان را احیا خواهد کرد
  به همه مردم باید احترام گذاشت/ برجام موفقیت هایی دارد که توسط هیچ کس از بین نمی رود
  متفاوت‌ترین نمایشگاه خودروی دنیا  
  جهانگیری: نجات خدمه نفتکش ایرانی در اولویت است
  شعله ور شدن مجدد نفتکش سانچی  
  شرایط پرداخت حق مهدکودک به زنان شاغل فرهنگی
  کشف بیش از 24 میلیارد ریال کالای قاچاق در مرزهای هرمزگان
  بررسی یک شایعه: آیا سانچی مورد حمله آمریکایی‌ها قرار گرفته است؟!
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© جنوب ایران 1391
info@jonoubiran.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار