صفحه اول    درباره ما    تماس    پیوندها  
سه شنبه، 30 آبان 1396 - 06:22   
  تازه ترین اخبار:  
آخرین عناوین
  شرط تردد اتوبوس‌ های اردوی دانش‌ آموزان
  تحقیق و تفحص از مسکن مهر کلید خورد
  قیمت تعرفه‌های جدید اینترنت مشخص شد
  خانواده شهید محسن حججی میهمان مردم هرمزگان می‌شوند
  ذوالقدر: دولت مانع از عمیق تر شدن فاجعه دشت میناب شود
  ناوگروه صلح و دوستی پاکستان در بندرعباس پهلو گرفت
  بیشترین نیاز زلزله‌زدگان کرمانشاه چیست؟
  مردودی ۷۰ هزار خودرو‌ی تهرانی‌ها در آزمون ترمز
  کشف دو محموله جدید قاچاق انسان
  یکی از کودکان زلزله‌زده کرمانشاه در آغوش رهبرانقلاب  
  عکسی تکان‌دهنده از یک چادر امدادی در کرمانشاه  
  آمار تلفات جاده‎ای: در جهان ۲۵ میلیون نفر، در ایران روزانه ۴۳ نفر
  کدام وزیر بیشترین فالور و لایک را دارد؟
  حضوررهبرانقلاب‌درجمع‌مردم‌سرپل‌ذهاب  
  تصاویر هوایی از اسکان موقت زلزله زدگان  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 33753صفحه نخست » اخبار مهمسه شنبه، 25 مهر 1396 - 22:50
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در دیدار با فعالان اقتصادی هرمزگان:
قانون اداره مناطق آزاد اصلاح خواهد شد/ سفرای ما باید در حوزه اقتصادی نقش‌آفرینی قوی‌تری داشته باشند
زمان مطلوب و مناسبی برای اصلاح قانون مناطق آزاد و ارائه پیشنهادات ویژه در این زمینه با رویکرد نقش‌آفرینی هرچه بیشتر استان در امور مناطق آزاد فراهم شده است.
  

به گزارش جنوب ایران، محمدرضا پورابراهیمی امشب در نشست با فعالان اقتصادی استان هرمزگان اظهار کرد: توفیق بزرگی برای من بوجود آمد که امشب در میان فعالان اقتصادی استان هرمزگان حضور پیدا کردم و برنامه این نشست را از حدود یک سال قبل با مجمع نمایندگان استان داشتیم که مقدور نشد.
 
وی افزود: ما در کمیسیون اقتصادی تاکنون 6 استان بزرگ را در سفرهای چند روزه مورد بررسی قرار داده‌ایم و در مورد استان هرمزگان نیز با توجه به نفوذ خوب نمایندگان در هیأت رئیسه و کمیسیون‌ها حتما این جلسه را برگزار خواهیم کرد و ارادت ویژه‌ای به استاندار و نمایندگان این استان دارم و امیدوارم بتوانیم قدم‌های خوبی برای توسعه هرمزگان را شاهد باشیم.
 
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص مسائل و مشکلات مربوط به دستورالعمل‌های صادراتی که منجر به بروز مشکلاتی برای این بخش شده است، عنوان کرد: اگر استان‌هایی نظیر هرمزگان که در بحث صادراتی مشکل و محدود ایجاد می‌کند حتما در قالب اتاق‌های بازرگانی و اصناف و تعاون، گزارشاتی را به کمیسیون ارائه کنید تا اثرات منفی این دستورالعمل‌ها درزمینه‌های صادراتی را حذف کنیم.
 
پورابراهیمی در زمینه نگرانی‌های بوجود آمده در خصوص بررسی تراکنش‌های مالی گفت: ظهر امروز جلسه‌ای با رئیس سازمان مالیاتی کشور داشتیم و آخر جمع‌بندی ما این بود که 70 درصد آنهایی که مشمول جریمه و اطلاعات ریز شده‌اند، هیچ کد اقتصادی ندارند و اساسا فعال اقتصادی بشمار نمی‌روند. ما در نظر گرفتیم که بازه زمانی برای آنهایی که کد اقتصادی ندارند را هر مقدار می‌خواهند تعیین کنند اما در زمینه آنهایی که کد اقتصادی دارند، سقفی برای تراکنش‌ها لحاظ شد تا این مشکل برطرف شود.
 
وی اضافه کرد: ظرف هفته آینده بخشنامه اصلاح این وضعیت ابلاغ خواهد شد و بخشی از این مشکلات رفع خواهد شد.
 
پورابراهیمی درباره قانون مالیات ارزش افزوده بیان داشت: اسفند سال گذشته لایحه اصلاح قانون مالیات ارزش افزوده به مجلس تقدیم شد و ما از ابتدای امسال درحال بررسی هستیم و ظرف دو یا سه هفته آینده بررسی لایحه صندوق مکانیزه فروش در کمیسیون اقتصادی به پایان خواهد رسید.
 
وی تأکید کرد: ما هیچ حکم و ماده و لایحه‌ای را در کمیسیون اقتصادی بدون حضور فعالان بخش خصوصی بررسی و تصویب نخواهیم کرد و در هر بخش از حوزه‌های تخصصی نیز دعوت خواهیم کرد و اگر در استان هرمزگان، پیشنهادی وجود دارد که در قالب سندیکای آنها تجمیع و بیان نشده است، می‌توانید این پیشنهادات را ارائه کنید و از طریق استاندار و نمایندگان به دست ما برسانید.
 
نماینده مردم کرمان اضافه کرد: گزارشات خود را به مجمع نمایندگان خودتان حتما بدهید و ما در زمان بررسی حتما این گزارشات را لحاظ خواهیم کرد.
 
وی گرفتن مالیات ارزش افزوده از انتهای چرخه خرید را فاقد شفافیت دانست و گفت: چون سامانه نظام امور مالیاتی کشور مکانیزه نیست، امکان بازگشت دادن آن امکان‌پذیر نبوده است ولی دیدگاه دریافت مالیات ارزش افزوده در انتهای چرخه را باید دوباره بررسی کنیم.
 
پورابراهیمی تصریح کرد: سرجمع کل مالیاتی که اصناف می‌دهند فقط 4 درصد از کل مالیاتی است که در کشور گرفته می‌شود و نمی‌توان آن را به اصرار دولت و یا عزم دولت ربط داد.
 
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در زمینه وضعیت مناطق آزاد نیز گفت: ما معتقدیم که عملکرد مناطق آزاد در جذب سرمایه‌گذاری خارجی، ایجاد سکوهای صادراتی برای کشور بدلیل بهره‌مندی از ویژگی‌های خاص و ... خروجی مطلوبی نداشته است و از سوی دیگر مشکلاتی را نیز برای اصناف و ... نیز بوجود آورده است.
 
وی بیان کرد: دیدگاه ما این بود که باید اصلاحاتی در زمینه فعالیت مناطق آزاد صورت گیرد و ما در لایحه افزایش تعداد مناطق آزاد کشور کلیات را تصویب کردیم و در بررسی جزئیات نیز تأکید ما اصلاح قوانین حاکم بر مناطق آزاد است و به عنوان مثال پیشنهاد استاندار هرمزگان را در زمینه انتخاب استاندار به عنوان رئیس هیأت مدیره مناطق آزاد استان خودشان را نیز می‌توانیم در این لایحه بگنجانیم.
 
پورابراهیمی در خصوص موضوعات مربوط به بحث صادرات، اظهار کرد: ما در بحث  صادرات مشکلاتی داریم که از جمله آن می‌توان به ضعف دیپلماسی اقتصادی اشاره کرد و من از چندین سال قبل پیگیر سوالی هستیم که جایگاه سفارتخانه‌ها در توسعه دیپلماسی اقتصادی چیست؟ ما بر این باوریم که سفرای کشورهای ما در حوزه اقتصادی باید پیشقراول دیپلماسی اقتصادی باشند. عمده دستور کار سفرای ما یا سیاسی بوده و یا امنیتی و متاسفانه سفرای ما در کشورهای مختلف با موضوعات اقتصادی بیگانه هستند.
 
وی گفت: آقای ظریف ضعف در این حوزه را پذیرفته است و گفت اصلاح خواهم کرد. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: خوشبختانه 20 روز قبل ساختار وزارت امور خارجه توسط سازمان امور اقتصادی اصلاح و ابلاغ شده است و قرار است مأموریت‌های جدید اقتصادی در دستور کار وزارت امور خارجه قرار گیرد.
 
پورابراهیمی به سفر اخیر خود به کشور روسیه اشاره و عنوان کرد: یکی از چالش‌های ما در کشورهایی که حتی بازار مطلوبی در آنها داریم، این است که صادرکنندگان ما در خارج از کشور هیچ کسی را نمی‌شناسند و خودشان مشغول خارج کردن رقبای هموطن خود در خارج از کشور از بازار آن کشور هستند.
 
وی بیان داشت: باید با برند در بازارهای دنیا حضور پیدا کنیم و این مهم بر عهده فعالان بخش خصوصی است و باید با همکاری هم در این زمینه با یک راهبرد مشخص گام بردارند و اتاق‌ها با راهبرد واحدی در کنار هم قدم بردارند. نماینده مردم کرمان گفت: کل صادرات ما در سال 95 به کشور روسیه 500 میلیون دلار بوده و این در حالی است که ما در بهترین روابط اقتصادی و سیاسی با کشور روسیه قرار داریم.
 
پورابراهیمی ادامه داد: متوسط نرخ وام‌های بانکی در کشورهای اطراف ما حدود یک چهارم ما است و ما 4 برابر آنها هستیم و دلیل آن نیز پایه تورمی این نرخ‌ها است که متاسفانه در کشورمان نمی‌تواند پائین‌تر از این رقم باشد چرا که در کشوری که نرخ تورم آن 10 یا 15 درصد است نمی‌توان انتظار پایه سود تسهیلات 5 درصد را داشت.
 
وی عدم همخوانی نظام عرضه و تقاضا در کشورمان را یکی از دلایل تمایل به بالا بودن نرخ تسهیلات و انجماد نرخ‌های تسهیلاتی عنوان کرد و بیان داشت: بانک مرکزی به ما اعلام کرده که در نیمه دوم امسال دیگر موسسه بانکی و اعتباری و مالی غیرمجاز نخواهیم داشت و می‌توانیم به سمت کاهش نرخ‌های تسهیلاتی حرکت کنیم.
 
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به اصلاح قانون بانک‌ها نیز که در دستور کار کمیسیون اقتصادی قرار دارد، عنوان کرد: قانون عملیات بانکی بدون ربا در کشورمان مربوط به سال 61 است و باید با نیازهای روز اصلاح شود.
 
پورابراهیمی دریافت هرگونه عوارض بندری خارج از ضوابط را غیرقانونی دانست و تفاوت در اجرا در هر کدام از بنادر را نیز غیرقانونی عنوان کرد و گفت: در اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در حال بررسی قانون کوله بری و ته لنجی و ملوانی هستیم و حتما پیشنهادات خود در این زمینه را به نمایندگان خود منتقل کنید تا مورد بررسی قرار گیرد.
 
وی بر اهمیت اجرای آمایش سرزمینی در کشور بخصوص در زمینه استقرار واحدهای صنعتی و ... نیز اشاره و گفت: در بعضی از مناطق در دنیا برای توسعه مناطق محروم این نرخ کاهش بهره‌وری را در ابعاد کوچک می‌پذیرند اما اصل موضوع در ضرورت استقرار واحدهای آب بر در کنار دریا و ... کاملا درست و منطقی است و باید از امروز به بعد دیگر اجازه ندهیم که واحدهای صنعتی بدون نگاه آمایشی در یک منطقه مستقر شود و بعدها با بحران مواجه شود.
 
نماینده مردم کرمان در خصوص وضعیت مناطق آزاد نیز گفت: ما کمترین مشکل را در حوزه مناطق آزاد در قشم و کیش داریم اما در مناطقی از کشور منطقه آزاد ایجاد شده که محدوده مشخص و مدونی ندارد و حدود مشخصی را تعیین نمی‌کند و مشکلات زیادی را برای مردم و دستگاه‌هایی مانند گمرک و نیروی انتظامی و ... بوجود آورده است.

   
  

نظرات کاربران: 1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
|    | 1396/7/26 - 07:39 |     1     2     |
الان که استاندار اومده شنیده ها حاکی از ارتباط حسنه نماینده کرمان با استاندار فعلی هرمزگانه .ظاهرا خدا به خیر کنه وداره به جای نماینده های ما اظهار نظرهایی هم میکنه


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پر بازدیدترین
  ماجرای دکمه سبز موبایل سردار جعفری  
  عکسی تکان‌دهنده از یک چادر امدادی در کرمانشاه  
  کدام گروه خونی در برابر آلودگی هوا مقاوم‌تر است؟
  چرا امام رضا (ع) و هارون‌ را در یک جا دفن کردند؟
  یکی از کودکان زلزله‌زده کرمانشاه در آغوش رهبرانقلاب  
  حضوررهبرانقلاب‌درجمع‌مردم‌سرپل‌ذهاب  
  تصاویر هوایی از اسکان موقت زلزله زدگان  
  کدام وزیر بیشترین فالور و لایک را دارد؟
  جزییات و نحوه ثبت نام در کنکور دکتری ۹۷
  خانواده شهید محسن حججی میهمان مردم هرمزگان می‌شوند
  مراسم عزاداری امام رضا(ع) در استان هرمزگان برگزار شد
  با یکایک دلهای داغدار شما همدردم / مردم استان کرمانشاه در قضیه مشکلات جنگ تحمیلی محکم ایستادند
  استان ها را توان‌مند کنیم تا چشم همه به مرکز نباشد
  ذوالقدر: دولت مانع از عمیق تر شدن فاجعه دشت میناب شود
 
پر بحث ترین ها
  حمید حسینی تختی به عنوان مدیربندر شهید باهنر و بنادر شرق هرمزگان منصوب شد
  جان باختن رییس دادگستری جاسک براثر برخورد با شتر  
  هنرمندان‌برای‌رضاصنعتگردست‌به‌دعاشدند  
  مردم سرمایه خود را به بانک‌ها و مؤسسات مورد اعتماد بسپارند/ آمریکا و اذنابش به دنبال توطئه‌های دیگری در منطقه هستند
  بزرگترین زلزله های ۱۰۰ساله اخیر ایران
  قیمت احتمالی انواع نان از اول آذر +جدول
  شرایط وام‌ ۴۰ و ۸۰میلیون تومانی با سود ۴درصد!
  جدیدترین آمار از قربانیان زلزله در کرمانشاه
  حسین اخلاقی مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری بندرعباس شد
  جهانبخش: المان‌های شهری بندرعباس شوق‌آفرین اما عاری از هویت هستند
  اهدای خون 1140 نفر در دو روز اخیر در هرمزگان
  المان‌های شهری بندرعباس شوق‌آفرین اما عاری از هویت هستند
  نجات کودک پس از سه روز از زیر آوار!  
  تاریخ ثبت‌نام آزمون استخدامی وزارت بهداشت
  اولین "قرص هوشمند" دنیا مجوز گرفت
  هلال احمر: مردم کمک نقدی کنند
  امارات هواپیمای جنگنده شکاری ساخت
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© جنوب ایران 1391
info@jonoubiran.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار