صفحه اول    درباره ما    تماس    پیوندها  
یکشنبه، 27 اسفند 1396 - 03:31   
  تازه ترین اخبار:  
آخرین عناوین
  اولین مسافر هرمزگانی المپیک آسیایی جاکارتا مشخص شد  
  این سازه‌ها که به تازگی در بندرعباس نصب شده‌اند، چه کاربری دارند؟  
  رئیس محیط زیست کشور: من اگر جای مردم باشم سوار خودروی داخلی نمی‌شوم!
  پلیس: اگر خودروها ایمن باشند، تلفات جاده‌ای در کشور نصف می‌شود
  تغییر کاربری پراید برای مسافرت نوروزی  
  واکنش مشاور حسن روحانی به اظهارات ولیعهد عربستان
  بانوان برگزیده هیأت ووشو هرمزگان تجلیل شدند
  نفوذ معنوی ایران در منطقه لرزه بر جان سعودی‌ها انداخته است
  پیش بینی رگبار پراکنده باران و رعد و برق در ارتفاعات هرمزگان
  دستور رئیس جمهور بر پیگیری وضعیت آلومینیوم المهدی
  فیلترینگ تلگرام تکذیب شد
  بنزین یورو 4 در بندرعباس عرضه می‌شود
  عربستان سعودی، سند ملی برنامه هسته‌ای خود را تصویب کرد
  از مشکلات مردم مطلعیم اما هیچ مشکل حل‌نشدنی در کشور وجود ندارد
  تولید بادمجان موزی برای اولین بار در ایران و جهان!  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 34504صفحه نخست » دیدگاهشنبه، 11 آذر 1396 - 22:30
ثبات جایگزین تردید، اخلاق جانشین اشخاص
سیدمصیب دریانورد
  

رفتار سیاسی نمایندگان استان هرمزگان در مجلس شورای اسلامی و تعاملات آنان با یکدیگر بطور عام با فرض اینکه  چندان پیچیده و غیرقابل پیش بینی نیست، موجب گشته در یادداشت پیش رو بیشتر به مرور وقایع و ارائه پیشنهاداتی برای آینده‌‌ی نه چندان دور، و نه لزوما تحلیلی عمیق و دور اندیشانه پرداخته شود.
 
"احمد مرادی" پس از پیروزی در انتخابات، با توجه به انتخاب مسیری که به جرات می توان گفت تنها گزینه‌ی پیش روی او با علم به میزان روابط و شناخته شدگی اش در کشور و حتی استان بود، تکلیف خود را با خود و منش سیاسی دوره چهارساله اش در قامت نمایندگی هرمزگان مشخص نموده و لذا در این مسیر کمتر دچار تردید و یا نوسان شده است و همین ثبات باعث شده در انظار همراهان، حامیان و حتی منتقدان سیاسی استان، کارنامه ای نسبتاً قابل قبول از خود بجا گذارد که صد البته ملاک این ارزیابی، توانایی و ظرفیت یک نماینده با مخاطب خاص استانی و نه در وسعت کشوری است که میزان اثر گذاری او به رغم تلاش فراوان در اغلب موارد از مرزهای استان فراتر نرفته است.
 
"حسین هاشمی تختی" با رقم آراء ماخوذه در حوزه انتخابیه خود، شروعی امیدوار کننده داشت. لیکن خیلی زودتر از آنچه تصور میشد عدم تجربه و شناخت کافی از فضای پیچیده و بعضاً انحصاری لابی های حاکم بر راهروهای مجلس شورای اسلامی، موجبات تردید را در پذیرش و توانایی پیشبرد نقش نمایندگی مردم استان برای مدت طولانی، برای او ایجاد نمود. اصرار او بر عدم تغییر موضع و مشی سیاسی پیشین در انتخابات اخیر ریاست جمهوری، و هجمه و انتقادات پس از آن، تلنگری جدی برای این نماینده تازه کار استان محسوب می‌شود. 
البته او این تلنگر را در بهترین زمان ممکن دریافت نموده و در زمان باقی مانده تا انتخابات آتی مجلس، باید غبار از روی دوراهی پیش روی خود زدوده و مسیر ادامه حیات سیاسی خود را صریح تر انتخاب و گام های بعدی را مستحکم تر و بلندتر و در صورت لزوم حتی پر سر و صدا تر بردارد. 
 
"محمد آشوری تازیانی" برخلاف دو همکار دیگر خود در حوزه انتخابیه مرکزی استان که به عبارتی "نماینده اولی" محسوب می شوند، تجربه و قدمت بسیار طولانی تری در راهیابی پیاپی به مجلس شورای اسلامی داراست که نشان دهنده‌ی سرد و گرم چشیدگی او در کشاکش چند دوره انتخابات مجلس و البته به تبع آن تجربه و جهت گیری های او در چند دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری است.

از سویی دیگر این حضور طولانی در خانه ملت و عدم امکان یا تمایل به تغییر در نقش پذیری در دیگر ارکان حکومتی من جمله دولت، خود می تواند یک نقطه ضعف و موجب تردید در توانایی های مدیریتی او محسوب گردد. چه بسا حضور طولانی بر کرسی مجلس، انتظارات از او را از حد ظرفیت و اختیارات یک نماینده مجلس فراتر برده و کارنامه ی چندین ساله او را توقعات بعضاً بجا نسبت به ایفای نقش موثر در روند توسعه استان و وضع قوانین تضمین کننده حقوق مردمان این دیار و یا انتظارات نا بجا از یک شخص که صرفاً نماینده مجلس است و لاغیر، تحت الشعاع قرار داده است.
 
حال با این تفاسیر، در ادامه این یادداشت آنچه به عنوان رویکرد کلی از مجمع نمایندگان استان انتظار می‌رود حرکت در جهت اتخاذ چند راهبرد اصولی است؛
 
۱- "اخلاق"، گمشده‌ی سیاسی و اجتماعی ایران امروز است. اهتمام به اخلاق مداری و انتظار رعایت آن از سوی نمایندگان مجلس که به بیانی چکیده ی مردمان استان هرمزگان هستند، در وانفسای سیاسی کنونی به مثابه‌ی شنا در خلاف جهت جریان آب است. لیکن به مصداق " اَلناسُ عَلی دینِ مُلوکهم" مسئولیت و سهم نمایندگان در یافتن این گمشده و جاری نمودن اخلاقیات حَسنه در جامعه پیرامونی غیرقابل انکار می نماید. لذا "اخلاق و نه حفظ منافع سیاسی" بایست به عنوان ملاک ارزیابی و صحت تصمیمات و آراء، چه در مجلس و چه در مجمع نمایندگان سرلوحه و معیار قرار گیرد که خود، انسجام این مجمع و تاثیرگذاری در ابعاد کشوری آنرا در نیز در پی خواهد داشت. 
 
۲- حفظ و تقویت انسجام در مجمع نمایندگان به نحوی که هم موجبات دلگرمی و امید مردم استان شده و هم قدرت چانه زنی نمایندگان را نزد دولتمردان و رئیس جمهوری افزایش دهد. انسجامی که حداقل در دوره اخیر و لو در ظاهر نمود بیشتری یافته است،  هرچند که همیشه این سوال مطرح بوده که "اگر دولت بنا را بر معرفی و انتخاب استاندار بومی نهاده بود" آیا همین انسجام حداقلی در جلوی دوربینهای خبرنگاران به قوت خود باقی می ماند؟!
 
۳- پذیرش مسئولیت و "گذار از نقش نمایندگان صرفاً تصویب کننده به نمایندگان مولف و تدوین کننده"، می بایست در سایه انسجام ۵ نماینده مجمع صورت پذیرد. پیشنهاد تدوین مفاد قانونی تضمین کننده حقوق از دست رفته استان در مباحث بودجه ای و یا پیشنهاد پایه گذاری طرح جامع توسعه است  ان با پیگیری مجمعی منسجم از نمایندگان استان هرمزگان و جذب بودجه‌ی اختصاصی از دولت برای این مهم خواسته ای دور از دسترس نخواهد بود.  
مسلماً در امر پیشنهاد و تدوین قوانین و یا مفاد قانونی جدید از بکارگیری عقل جمعی و توان و ظرفیت کارشناسی جامعه دانشگاهیان و نخبگان استان هرمزگان نباید غافل بود. 
 
۴- تصمیم به حرکت در جهت "جانشین پروری" به هدف حفظ دستاوردها تا کنون در مجلس و ادامه روند تاثیر گذاری بر مراودات و لابی های حاکم بر مجلس از یک سو، و از دیگر سو اعلام آمادگی برجستگان هرمزگان در قوه مقننه، برای پذیرش مناصب سطح اول مدیریتی در کشور که می تواند متضمن تسریع روند توسعه استان و احقاق حقوق هرمزگانی ها از مجرای کرسی های وزارت در قوه مجریه گردد‌.
 
امید آنکه اتخاذ تدابیر و رویکردهای عقل و جمع گرا و البته اخلاقی از سوی بزرگان عرصه سیاست و تصمیم سازی، موجب تسریع روند توسعه و بهبود کیفیت معیشت مردمان استان گردد، ان شاءالله.

   
  

نظرات کاربران: 1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
سید
|    | 1396/9/19 - 09:36 |     4     11     |
درود بر دونماینده شجاع دکتر اشوری وجناب دکتراحمد مرادی


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پر بازدیدترین
  این سازه‌ها که به تازگی در بندرعباس نصب شده‌اند، چه کاربری دارند؟  
  تغییر کاربری پراید برای مسافرت نوروزی  
  رئیس محیط زیست کشور: من اگر جای مردم باشم سوار خودروی داخلی نمی‌شوم!
  اولین مسافر هرمزگانی المپیک آسیایی جاکارتا مشخص شد  
  دستور رئیس جمهور بر پیگیری وضعیت آلومینیوم المهدی
  بانوان برگزیده هیأت ووشو هرمزگان تجلیل شدند
  نفوذ معنوی ایران در منطقه لرزه بر جان سعودی‌ها انداخته است
  پیش بینی رگبار پراکنده باران و رعد و برق در ارتفاعات هرمزگان
  واکنش مشاور حسن روحانی به اظهارات ولیعهد عربستان
  فیلترینگ تلگرام تکذیب شد
  پلیس: اگر خودروها ایمن باشند، تلفات جاده‌ای در کشور نصف می‌شود
 
پر بحث ترین ها
  تعطیلی مدارس زودتر از آغاز تعطیلات رسمی ممنوع است
  آیا سود پولی که برای وام می‌دهیم زیاد است؟
  به من توصیه به سکوت کردند/ اشتباه می کنند که دولت را ناکارآمد جلوه می دهند
  مدرن‌ترین سینمای جنوب کشور در قشم افتتاح شد
  سردار ملکی: با آمدن استاندار جدید، حب و بغض گذشته برطرف شد
  تولید بادمجان موزی برای اولین بار در ایران و جهان!  
  اهدای خون را در این روزها فراموش نکنیم/ نیاز به خون در نوروز در هرمزگان افزایش می‌یابد
  8 اسکله گردشگری در جزیره قشم و بندر سیریک نصب می‌شود
  مسعود پاکزاد رییس هیات بولینگ و بیلیارد استان انتخاب شد
  قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۱۸
  توصیه جهانگیری به دارندگان سهام عدالت
  تخریب نماد پرحاشیه یک میدان در بوشهر  
  کارگر اخراجی، شهردار را به آتش کشید  
  روایتی از نشست حل مشکلات هفته‌نامه‌ها در دفتر معاون سیاسی استاندار
  بهره برداری از نیروگاه ۱۰ مگاواتی انرژی خورشیدی در قشم
  رزمایش خودرویی وموتوری پلیس و سازمان های خدماتی و امدادی در طرح نوروزی  
  پروازهای چارتری حذف می‌شوند
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© جنوب ایران 1391
info@jonoubiran.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار