صفحه اول    درباره ما    تماس    پیوندها  
یکشنبه، 26 آذر 1396 - 21:02   
  تازه ترین اخبار:  
آخرین عناوین
  واردات خودرو با رانت در دست ۴ تا ۵ نفر است
  احتمال حذف ناگهانی خودروهای ارزان از بازار
  عربستان وارد عصر هسته‌ای شد
  آغاز طرح نصب شبرنگ بر شتر‌های سرگردان در سیریک
  حقوق نمایندگان مجلس چقدر است؟
  اجلاس بندرعباس
  دستگیری باند سارقین خودرو در بندرعباس  
  8 دلیل شایع عفونت دستگاه ادراری
  فقط قیمت بنزین و گازوئیل افزایش می‌یابد
  قصر 300 میلیون دلاری ولیعهد سعودی در فرانسه لو رفت!  
  بارش باران امروز هم در هرمزگان ادامه دارد
  باز بودن تمامی راه‌های ارتباطی استان هرمزگان
  بهترین و بدترین استان برای کسب ‎و کار کدامند؟
  رییس کل بانک مرکزی: رفتنم شایعه است
  راه‌اندازی ایستگاه سیار ثبت‌نام کارت ملی هوشمند
- اندازه متن: + -  کد خبر: 34504صفحه نخست » دیدگاهشنبه، 11 آذر 1396 - 22:30
ثبات جایگزین تردید، اخلاق جانشین اشخاص
سیدمصیب دریانورد
  

رفتار سیاسی نمایندگان استان هرمزگان در مجلس شورای اسلامی و تعاملات آنان با یکدیگر بطور عام با فرض اینکه  چندان پیچیده و غیرقابل پیش بینی نیست، موجب گشته در یادداشت پیش رو بیشتر به مرور وقایع و ارائه پیشنهاداتی برای آینده‌‌ی نه چندان دور، و نه لزوما تحلیلی عمیق و دور اندیشانه پرداخته شود.
 
"احمد مرادی" پس از پیروزی در انتخابات، با توجه به انتخاب مسیری که به جرات می توان گفت تنها گزینه‌ی پیش روی او با علم به میزان روابط و شناخته شدگی اش در کشور و حتی استان بود، تکلیف خود را با خود و منش سیاسی دوره چهارساله اش در قامت نمایندگی هرمزگان مشخص نموده و لذا در این مسیر کمتر دچار تردید و یا نوسان شده است و همین ثبات باعث شده در انظار همراهان، حامیان و حتی منتقدان سیاسی استان، کارنامه ای نسبتاً قابل قبول از خود بجا گذارد که صد البته ملاک این ارزیابی، توانایی و ظرفیت یک نماینده با مخاطب خاص استانی و نه در وسعت کشوری است که میزان اثر گذاری او به رغم تلاش فراوان در اغلب موارد از مرزهای استان فراتر نرفته است.
 
"حسین هاشمی تختی" با رقم آراء ماخوذه در حوزه انتخابیه خود، شروعی امیدوار کننده داشت. لیکن خیلی زودتر از آنچه تصور میشد عدم تجربه و شناخت کافی از فضای پیچیده و بعضاً انحصاری لابی های حاکم بر راهروهای مجلس شورای اسلامی، موجبات تردید را در پذیرش و توانایی پیشبرد نقش نمایندگی مردم استان برای مدت طولانی، برای او ایجاد نمود. اصرار او بر عدم تغییر موضع و مشی سیاسی پیشین در انتخابات اخیر ریاست جمهوری، و هجمه و انتقادات پس از آن، تلنگری جدی برای این نماینده تازه کار استان محسوب می‌شود. 
البته او این تلنگر را در بهترین زمان ممکن دریافت نموده و در زمان باقی مانده تا انتخابات آتی مجلس، باید غبار از روی دوراهی پیش روی خود زدوده و مسیر ادامه حیات سیاسی خود را صریح تر انتخاب و گام های بعدی را مستحکم تر و بلندتر و در صورت لزوم حتی پر سر و صدا تر بردارد. 
 
"محمد آشوری تازیانی" برخلاف دو همکار دیگر خود در حوزه انتخابیه مرکزی استان که به عبارتی "نماینده اولی" محسوب می شوند، تجربه و قدمت بسیار طولانی تری در راهیابی پیاپی به مجلس شورای اسلامی داراست که نشان دهنده‌ی سرد و گرم چشیدگی او در کشاکش چند دوره انتخابات مجلس و البته به تبع آن تجربه و جهت گیری های او در چند دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری است.

از سویی دیگر این حضور طولانی در خانه ملت و عدم امکان یا تمایل به تغییر در نقش پذیری در دیگر ارکان حکومتی من جمله دولت، خود می تواند یک نقطه ضعف و موجب تردید در توانایی های مدیریتی او محسوب گردد. چه بسا حضور طولانی بر کرسی مجلس، انتظارات از او را از حد ظرفیت و اختیارات یک نماینده مجلس فراتر برده و کارنامه ی چندین ساله او را توقعات بعضاً بجا نسبت به ایفای نقش موثر در روند توسعه استان و وضع قوانین تضمین کننده حقوق مردمان این دیار و یا انتظارات نا بجا از یک شخص که صرفاً نماینده مجلس است و لاغیر، تحت الشعاع قرار داده است.
 
حال با این تفاسیر، در ادامه این یادداشت آنچه به عنوان رویکرد کلی از مجمع نمایندگان استان انتظار می‌رود حرکت در جهت اتخاذ چند راهبرد اصولی است؛
 
۱- "اخلاق"، گمشده‌ی سیاسی و اجتماعی ایران امروز است. اهتمام به اخلاق مداری و انتظار رعایت آن از سوی نمایندگان مجلس که به بیانی چکیده ی مردمان استان هرمزگان هستند، در وانفسای سیاسی کنونی به مثابه‌ی شنا در خلاف جهت جریان آب است. لیکن به مصداق " اَلناسُ عَلی دینِ مُلوکهم" مسئولیت و سهم نمایندگان در یافتن این گمشده و جاری نمودن اخلاقیات حَسنه در جامعه پیرامونی غیرقابل انکار می نماید. لذا "اخلاق و نه حفظ منافع سیاسی" بایست به عنوان ملاک ارزیابی و صحت تصمیمات و آراء، چه در مجلس و چه در مجمع نمایندگان سرلوحه و معیار قرار گیرد که خود، انسجام این مجمع و تاثیرگذاری در ابعاد کشوری آنرا در نیز در پی خواهد داشت. 
 
۲- حفظ و تقویت انسجام در مجمع نمایندگان به نحوی که هم موجبات دلگرمی و امید مردم استان شده و هم قدرت چانه زنی نمایندگان را نزد دولتمردان و رئیس جمهوری افزایش دهد. انسجامی که حداقل در دوره اخیر و لو در ظاهر نمود بیشتری یافته است،  هرچند که همیشه این سوال مطرح بوده که "اگر دولت بنا را بر معرفی و انتخاب استاندار بومی نهاده بود" آیا همین انسجام حداقلی در جلوی دوربینهای خبرنگاران به قوت خود باقی می ماند؟!
 
۳- پذیرش مسئولیت و "گذار از نقش نمایندگان صرفاً تصویب کننده به نمایندگان مولف و تدوین کننده"، می بایست در سایه انسجام ۵ نماینده مجمع صورت پذیرد. پیشنهاد تدوین مفاد قانونی تضمین کننده حقوق از دست رفته استان در مباحث بودجه ای و یا پیشنهاد پایه گذاری طرح جامع توسعه است  ان با پیگیری مجمعی منسجم از نمایندگان استان هرمزگان و جذب بودجه‌ی اختصاصی از دولت برای این مهم خواسته ای دور از دسترس نخواهد بود.  
مسلماً در امر پیشنهاد و تدوین قوانین و یا مفاد قانونی جدید از بکارگیری عقل جمعی و توان و ظرفیت کارشناسی جامعه دانشگاهیان و نخبگان استان هرمزگان نباید غافل بود. 
 
۴- تصمیم به حرکت در جهت "جانشین پروری" به هدف حفظ دستاوردها تا کنون در مجلس و ادامه روند تاثیر گذاری بر مراودات و لابی های حاکم بر مجلس از یک سو، و از دیگر سو اعلام آمادگی برجستگان هرمزگان در قوه مقننه، برای پذیرش مناصب سطح اول مدیریتی در کشور که می تواند متضمن تسریع روند توسعه استان و احقاق حقوق هرمزگانی ها از مجرای کرسی های وزارت در قوه مجریه گردد‌.
 
امید آنکه اتخاذ تدابیر و رویکردهای عقل و جمع گرا و البته اخلاقی از سوی بزرگان عرصه سیاست و تصمیم سازی، موجب تسریع روند توسعه و بهبود کیفیت معیشت مردمان استان گردد، ان شاءالله.

   
  

نظرات کاربران: 1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
سید
|    | 1396/9/19 - 09:36 |     0     0     |
درود بر دونماینده شجاع دکتر اشوری وجناب دکتراحمد مرادی


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پر بازدیدترین
  ۵ روز تا پایان مهلت بهره‌مندی از بخشودگی جرائم رانندگی
  4 معاون جدید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات منصوب شدند/ شانس بالای تراکمه برای رسیدن به مدیرعاملی مخابرات ایران
  جزئیات و مشخصات 2 خودروی جدیدی که ایران خودرو امروز معرفی کرد  
  گردهمایی استانداران ادوار هرمزگان
  هلی‌کوپتری که هواپیما حمل می‌کند  
  لاریجانی سوار بر دناپلاس جدید  
  هومن رفیعی مشاور شهردار بندرعباس شد
  تکلیف شورای استان هرمزگان و نمایندگان شورای استان در شورای عالی استان مشخص شد
  نسبت بودجه به درآمد استان‌ها در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ (+جدول)
  ابعاد تازه پرونده واردات خودروهای لوکس توسط یک پیرزن + سند
  قصر 300 میلیون دلاری ولیعهد سعودی در فرانسه لو رفت!  
  «روز هرمزگان» در تقویم ملی نامگذاری شود
  دستگیری باند سارقین خودرو در بندرعباس  
  حمل مشعل المپیک توسط بهرام رادان  
 
پر بحث ترین ها
  محمدعلی‌شجاعی معاون‌استاندار اصفهان شد
  افزایش خیره کننده عوارض خروج از کشور در بودجه 97 / رقم فعلی سه برابر شد
  آیا تابحال نام نمایندگان هرمزگان در شورای عالی استان‌ها به گوشتان خورده؟/حیات خلوت یا کم‌تحرکی؟
  نشست استانداران ادوار هرمزگان با حضور 13 استاندار
  تکلیف شورای استان هرمزگان و نمایندگان شورای استان در شورای عالی استان مشخص شد
  واردات شکر ممنوع شد
  سبز شدن دریای بندرعباس! (+تصاویر)
  مراقب باشیم احمدی‌نژاد دیگری در راه است
  پاسخ دولت به انتقاد از افزایش عوارض خروج از کشور:اصراری نداریم!
  برخی مفاد بودجه 97 با شرایط جامعه متناظر نیست/ نمی‌توان بدون ضابطه به ناگاه یارانه 30 میلیون نفر را قطع کرد/ افزایش 300 درصدی عوارض خروج از کشور غیراصولی است
  افتتاح سومین نمایشگاه خودرو بندرعباس  
  موضوع تصادفات موتور سیکلت در هرمزگان بسیار جدی است/ رشد 3 برابری در 3 سال اخیر
  همتی:طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی نقشه راه مدیران هرمزگانی است
  گوشت گوزن سر سفره ایرانی‌ها می‌آید
  بارش شدید باران در جنوب کشور از 5شنبه/ احتمال وقوع سیلاب
  رونمایی از سردیس"ناصریا" 10 دی در بندرعباس
  خانه سمن‌ها در هرمزگان راه‌اندازی می‌شود
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© جنوب ایران 1391
info@jonoubiran.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار