صفحه اول    درباره ما    تماس    پیوندها  
یکشنبه، 6 خرداد 1397 - 05:38   
  تازه ترین اخبار:  
آخرین عناوین
  ۴ استان در صدر وقوعات جرایم جعل
  حبیب نصیری شهردار الشتر شد
  افزایش ۲۰درصدی حداقل حقوق‌کارمندان‌دولت
  مرادی: اگر یک بیکار هم در هرمزگان باشد باید به خود شک کنیم
  هاشمی‌تختی: اجازه نخواهیم داد حاشیه‌ سازی، فضای کار و تلاش در هرمزگان را از بین ببرد
  همتی: در یک جنگ تمام عیار اقتصادی با دشمن قرار داریم
  دستور وزیر برای رفع مشکل بازنشستگی کامیونداران
  شهریه مدارس غیردولتی افزایش یافت
  تعطیلات، بلیت هواپیما را گران کرد
  جزئیات جدید از تخلف در واردات بیش از ۱۳هزار خودرو/ پای دو نمایندگی مجاز و چهار نمایندگی غیر مجاز در میان است
  کدام شرکت‌ها خارجی در ایران می‌مانند؟
  اعلام زمان برگزاری انتخابات هیات رئیسه مجلس
  فروش داروی گیاهی در عطاری‌ها ممنوع است
  جزئیات ورود غیرقانونی ۱۳ هزار خودرو به کشور
  حذف اخذ کپی اوراق هویتی در دستگاه های اجرایی هرمزگان
- اندازه متن: + -  کد خبر: 35292صفحه نخست » دیدگاهدوشنبه، 2 بهمن 1396 - 14:20
ساحل بندرعباس و مرز بین مطالبه‌گری و پرخاشگری!
صادق مظفری
  
چند روزی است که "عبدالحسین رضوانی" با رویکردی صحیح در صفحه ی اینستاگرام اش به "مطالبه گری" حقوق شهروندی خود پرداخته و از مسئولین شهرداری و اعضای شورای شهر بندرعباس سؤالی مبنی بر اینکه در حاشیه بلوار ساحلی چه می گذرد مطرح کرده، چیزی که از تصاویر می توان استنباط کرد، پر کردن بخشی از ساحل مجاور بلوار ساحلی است که  البته هنوز توضیحی برای آن از سوی مسئولان محترم شنیده نشده، اما به نظر می رسد برای تعریض آن قسمت از بلوار که در ساعات پرتردد با ترافیک شدیدی مواجه است شهرداری به این اقدام متوسل شده، شایعاتی هم شنیده شده مبنی بر احداث پیست دوچرخه سواری.ساحل بندرعباس و مرز بین مطالبه‌گری و پرخاشگری!
 
طی این چند روز اظهار نظر های اکثریت قابل توجهی از شهروندان حاضر در اینستاگرام نشان دهنده ی عدم آگاهی به اصول اولیه "مطالبه گری" است، متاسفانه مثل اکثر اوقات در کنار این مطالبه گری به توهین، یک طرفه به قاضی رفتن، فحاشی و تصور اینکه همه ی این اقدامات طی همین چند روز اتفاق افتاده و تنها مسبب آن همین چند نفر مخاطب این سوالات هستند پرداخته شد، عدم تحقیق در مورد چرایی ماجرا، عدم مراجعه به تاریخ و از این دست مشکلات که در ما ایرانیان به طور عام و ما هرمزگانی ها به طور خاص نهادینه شده و با این روش "مطالبه گری" خود را تبدیل به "پرخاشگری" می کنیم وبه قول یکی از دوستان پرخاشگری گرد و غباری ایجاد می کند که حق ما در آن گرد و غبار دیده نمی شود.
 
 طی دو دهه گذشته به واسطه ایجاد مناطق اقتصادی-صنعتی مختلف به مانند بندرشهید رجایی، پالایشگاه، منطقه ویژه اقتصادی فولاد و از این دست صنایع در مجاورت شهر بندرعباس جمعیت شهر به سرعت به چندین برابر رسید و خدمات شهری به این جمعیت از سوی  نهادی تقریبا خودکفا مثل شهرداری کار راحتی نبوده و نیست.
 
از سویی دولت برای تسهیل سرمایه گذاری، اکثر این مراکز مجاور بندرعباس را "مناطق آزاد تجاری" اعلام کرده و آنها تابع قوانین مناطق آزاد هستند و خود را موظف به پرداخت عوارض به شهرداری بندرعباس نمی دانند.
 
از طرف دیگر، بودجه شهرداری بندرعباس کفاف اداره شهر حالا بزرگ و پرجمعیت شده بندرعباس را نمی داده و شهرداری برای کسب درآمد در زمان مدیریت های مختلف مجبور به صدور پروانه‌های ساختمانی خارج از ضوابط شده که می‌توان به صدور مجوز ساخت مجتمع‌هایی همچون "زیتون، ستاره شهر و سیتی سنتر" بدون ملزم کردن آنها حتی به تامین پارکینگ اشاره کرد و معضلات ترافیکی به وجود آمده از سوی این مراکز همچنان گریبانِ ما شهروندان را گرفته و رها نمی کند.
 
لازم به ذکر است  شهر بندر عباس که تا چهل سال قبل‌اش بسیار کوچک‌تر از امروز بود و سورو، نایبند، خواجه عطا و نخل ناخدا به عنوان روستاهای حومه شهر محسوب می شدند، رشد غیر اصولی داشت و هر کسی بدون رعایت اصول اولیه شهرداری اقدام به ساختن خانه های ویلایی برای خودش در حد فاصل این روستاها کرده و لاین بندی مشخصی از ابتدا برای آن تعریف نشده بود و این یک معضل جدی در راه مدیریت ترافیک شهر بوده و هست.
 
با بیشتر شدن جمعیت و همچنین افزایش تعداد خودروها معضل ترافیک در شهر  باریک و شرقی -غربی بندرعباس بارِ ترافیکی سنگینی بر دوش خیابان اصلی شهر یعنی بلوار "امام خمینی" گذاشت و مسئولان وقت شهرداری، باید بلواری شرقی-غربی جدیدی احداث می‌کردند که بخشی از بار ترافیک را از روی بلوار امام خمینی بردارد و در همین راستا بلوار امام حسین در قسمت شمال شهر احداث شد.
 
ساحل بندرعباس و مرز بین مطالبه‌گری و پرخاشگری!
 
پس از مدت کوتاهی دیده شد که سرعت رشد شهر بیشتر از آنی است که بلوار های امام خمینی و امام حسین پاسخگوی میزان تردد شرقی - غربی شهر باشد و شهرداری مجبور به احداث بلواری دیگر در این مسیر بود،  برای حل مشکل ترافیکی مورد بحث صحیح‌ترین راه خریداری ملک‌هایی در طول این مسیر از مالکان و تخریب آن املاک و احداث یک بلوار عریض شرقی- غربی به موازات و در حدفاصل بلوار های امام حسین (ع) و امام خمینی (ره) بود که با توجه به هزینه بسیار بالای مورد نیاز جهت تملک این حجم از ملک و نداشتن توان مالی در این حد و اندازه، عملا این امکان وجود نداشت و هم اکنون هم چنین بودجه ای وجود ندارد و با این منابع درآمدی شهرداری تا قیامت هم این امکان وجود نخواهد داشت.
 
اینکه بودجه شهرداری از چه منبعی باید افزایش پیدا کند و یا با چه روشی می‌توان مناطق آزاد و ویژه‌ای که کارکنان آن بار ترافیکی مورد بحث را بر روی دوش شهر نهاده‌اند، عوارض شهرداری دریافت کرد، بحثی است طولانی که در این مقال نمی گنجد...
 
اوایل دهه 80 ترافیک روز به روز بیشتر می‌شد و باید راه حلی پیدا می شد، از تنها گزینه های باقی مانده احداث بلوار ساحلی بود که نیاز به تملک نداشت، و با خشک کردن دریا در فاصله ای کم با بلوار امام خمینی می‌شد از شرق تا غرب بندرعباس را به هم وصل کرد.
 
احداث این بلوار به طول 9 کیلومتر از اوایل دهه هشتاد شروع شد و در اوایل دهه نود به پایان رسید و البته بخش قابل توجهی از این بلوار توسط استانداری هرمزگان احداث شد.
 
اینکه چرا در آن یک دهه چندان مخالفتی با این طرح صورت نگرفت دلایل مختلفی داشت. عدم آگاهی کافی مسئولان و شهروندان بر تاثیرات مخرب زیست محیطی و همچنین همجواری با شهر "دبی" که طی همان یک دهه با خشک کردن دریا و ساخت پروژه‌های بسیار عظیمی همچون "پالم جمیرا" خشک کردن دریا را در اذهان تبدیل به یک کار منطقی کرده بود.
 
لازم به ذکر است در همان دبی که پول و امکانات غیر قابل مقایسه‌ای وجود داشت و از علم مهندسی روز دنیا نیز در اجرای پروژه‌ها بهره‌مند بود هم در حال حاضر مشکلات زیست محیطی بسیاری به وجود آمده که حکومت آنجا اجازه پرداختن به آن را نمی‌دهد.
 
سوال اینجاست که آیا عریض کردن بخش کوچکی از یک بلوار نه و نیم کیلومتری جهت رفع معضل ترافیک کار درستی است یا اشتباهی است بر اشتباهات گذشته؟ آیا بررسی و تحقیق کافی انجام شده و هیچ گذینه ای جز خشک کردن مجدد دریا وجود نداشت؟ آیا در شهرداری بندرعباس پروژه ها قبل از اجرا از یک اتاق فکر واقعا کارشناسی خارج می شود یا نه؟ متاسفانه به نظر من و با اطلاعی که من از وضعیت حاکم بر شهرداری بندرعباس دارم جایگاه "علم" و کار "کارشناسی" شده در پایین ترین سطح ممکن قرار دارد و مسئولان شهرداری و اعضای شورا پس از پرداختن به اصل مورد علاقه شان یعنی حرکات پوپولیستی اعتقادشان بیشتر به کار هیئتی است تا کارشناسی.
 
امیدوارم گوش شنوایی پیدا شود و به این ندای مطالبه گری مردم پاسخی مناسب بدهد
 
دوم بهمن نود و شش
صادق مظفری - فعال اجتماعی
   
  

نظرات کاربران: 5 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 4، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ali
|    | 1396/11/3 - 15:33 |     20     14     |
درود آقای مظفری


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پر بازدیدترین
  شباهت یک مدیر هرمزگان به بازیگر سینما  
  استعفا دو عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی بندرعباس  
  بزرگترین بازار ماهی کشور ، یک گام تا افتتاح
  نتایج انتخابات هیأت رئیسه اتاق اصناف شهرستان‌های هرمزگان (+تعداد آرا)
  تصاویر: تعطیلات حلال در ترکیه!
  ۲۵ زمین چمن و سالن ورزشی در حوزه مرکزی هرمزگان ساخته می‌شود
  نمی‌توانیم نسبت به معیشت ساحل‌نشینان بی‌تقاوت باشیم/ باید مرز مشخصی میان تجارت مردم محلی و قاچاق کالا تدوین کنیم
  حبیب نصیری شهردار الشتر شد
  یک سال از محاصره اقتصادی قطر گذشت! ما کجای کاریم؟!
  پرداخت ۲۵۰۰۰ میلیارد تومان وام در ۳۱ روز
  مصوبه صندوق توسعه ملی برای تکمیل فازهای پالایشگاه ستاره خلیج فارس
  اظهارات آیت‌الله‌نعیم‌آبادی در نمازجمعه‌بندرعباس
  دلایل افزایش «زندگی تجردی» در کشور
  ۷ استان کشور در معرض سوءتغذیه هستند
 
پر بحث ترین ها
  توصیه استاندار هرمزگان به روابط‌عمومی‌ها
  تازه‌ترین شنیده‌ها از انتصابات جدید در هرمزگان
  صمد حمزه‌ای سرپرست مرکز اقیانوس‌ شناسی خلیج‌ فارس شد
  شهرستان بندرلنگه و نوید آبادی
  مقایسه قیمت خودرو در ایران و امارات (قیمت 50 خودرو)
  قارچی که جان ایرانی‌ها را می‌گیرد  
  ساخت بیمارستان 531 تخت خوابی بندرعباس با استانداردهای بین‌المللی
  سطح آب خلیج‌فارس تا 20 سال آینده 20 متر بالاتر می‌آید/ بسیاری از جزایر تا 80 سال آینده زیر آب می‌روند
  عدم کیفیت؛ چه کسی مسئول است؟
  نخستین رئیس بانوی هیئت‌های ورزشی هرمزگان انتخاب شد  
  مجوز دسترسی دستگاه‌ها به فیلترشکن بدون اختلال صادر شد
  بشقاب میوه 300هزار تومانی!  
  ابتلای یک نفر به تب کریمه کنگو در قشم/ مشاهده یک مورد مشکوک در بندرعباس
  شباهت یک مدیر هرمزگان به بازیگر سینما  
  یک زن مدیرکل حراست منطقه آزاد قشم شد  
  یکپارچه‌سازی اطلاعات گمرک با 27 سازمان در پنجره واحد تجارت
  ابتلای یک نفر به تب کریمه کنگو در هرمزگان
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© جنوب ایران 1391
info@jonoubiran.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار