صفحه اول    درباره ما    تماس    پیوندها  
پنجشنبه، 4 بهمن 1397 - 02:26   
  تازه ترین اخبار:  
آخرین عناوین
  راه اندازى کلاس‌هاى آموزشى ووشو در بشاگرد
  به توصیه‌های غربی‌ها اعتماد نکنید/ ما از شاگردی در علم ننگمان نمی‌آید، از «همیشه شاگرد ماندن» ننگمان می‌آید
  پیگیری برگزاری نمایشگاه سراسری کتاب در هرمزگان از سوی مدیرکل جدید ارشاد
  مگر سرطان قابل غربالگری است؟
  مراسم معارفه اکرمی در اراک
  دلیل تاخیر در صدور گواهینامه رانندگی چیست؟
  جدول ترسناک صعود قیمت خودرو در ۳ دولت اخیر
  36 صندوق خرد روستایی در شهرستان بندرعباس فعال است
  یک کشته در حریق خودروی حامل سوخت قاچاق
  بیشتر شناورهای بنادر هرمزگان چوبی هستند
  سازمان ویژه پیگیری امور زنان ایجاد می‌شود
  تداوم بچه بازی اداره برق/ حالا نوبت به منطقه ویژه صنایع انرژی‌بر پارسیان رسید!
  ایران با کدام ابزار می‌تواند ناو‌های آمریکایی را در خلیج فارس غرق کند؟
  استعفای معاون مطبوعاتی پذیرفته شد
  سرعت تغییرات نامطلوب زیست‌محیطی در ساحل شهر بندرعباس بالاست
- اندازه متن: + -  کد خبر: 36215صفحه نخست » دیدگاهدوشنبه، 10 اردیبهشت 1397 - 09:43
خلیج فارس؛ گهوارۀ فرهنگ ها و تمدن های بشری
دکتر منوچهر جهانیان
  

 خلیج فارس گهواره فرهنگ ها و تمدن های کهن و باستانی جهان به شمار می‌رود. نامی ‌برخاسته از تاریخ، فرهنگ و تمدن بزرگ و کهن ایرانی که شواهد و مدارک و مستندات ما را به جایگاه ممتاز و عظیم آن در میراث فرهنگی مشترک بشری رهنمون است.
 
 خلیج فارس بعد از ظهور دین اسلام تا زمان حاضر بستری جغرافیایی در شکل‌دهی روابط فرهنگی، ‌اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و تجاری ملل مختلف جهان با محوریت توسعه روابط فرهنگی،اجتماعی و تعامل مثبت وسازنده بوده است و بستر ها وزمینه های همکاری وگسترش فعالیت های تجاری واقتصادی منطقه خلیج فارس را به دنبال داشته است.
 
مفاهیم اسلامی با تاکید بر وحدت واتحاد میان مردم و اقوام مختلف بشر روح همبستگی ،همدلی وهمکاری در میان آنها راگسترش می دهد.
 
در صورتی که تا پیش از حضور استعمارگران در حوزه خلیج فارس، زندگی و هم‌زیستی در این مکان با ‌جوشش فرهنگی و اجتماعی اقوام مختلف در منطقه با محوریت اسلام تداوم داشته است.
 
متاسفانه قدم نامیمون استعمارگران به ناامنی و اختلاف در منطقه دامن زد. این مشی اختلاف افکنانه تا به امروز نیز از جانب این قدرت ها اعمال می شود. به صورتی که درج نام‌های جعلی وکاربرد آن به جای نام خلیج‌ فارس، نشات‌گرفته از سیاست‌های خصمانه شبکه‌های فرهنگی- تبلیغاتی غرب است که با در نظر داشتن رویکرد دوران استعماری سعی در شکاف و اختلاف افکنی بین کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس را دنبال می کنند؛ چراکه این منطقه از نظر ژئوپولیتیکی‌ ممتاز وبسیار حائز اهمیت است. وحدت و همگرایی کشورها و ملت های منطقه مانع از رسیدن آنها به اهداف شوم استکباری می شود و هرگونه فرصت‌طلبی از سوی آنان را در این زمینه خنثی خواهد کرد.
 
برای ترسیم خط تئوریک و عملیاتی دشمنان فرهنگ و تمدن ایران در دوران معاصر،قرن بیست یکم گواه و نشانه های بسیاری است: دشمنان و مستکبران عالم در طی هشت سال جنگ تحمیلی هویت تاریخی ایران اسلامی را در معرض تعدی قرار دادند که با شکست مواجه شد. و در ادامه سیاست های خصمانه که بوی دوران استعمار را می دهد، به حریم تاریخ، تمدن و فرهنگ ایران اسلامی نظر سوء دارند. به عنوان نمونه نمونه به تلاش مؤسسه آمریکایی نشنال جغرافی (National geographic ) برای مصطلح کردن نامی جعلی می توان اشاره کرد.
 
نام خلیج فارس، با نام ایران برای همیشه تاریخ گره خورده است. این ارتباط عمیق و پایدار ایران با خلیج فارس در اشکال و حوزه های مختلف قابل ترسیم، تائید و تاکید است و استمرار آن تا دوران معاصر و حال نیز به تصویرکشیده شده است. سیر تحولات دوران معاصر بیانگر اقتدار ایرانیان در خلیج فارس بوده و در حال حاضر نیز جمهوری اسلامی ایران تضمین کننده ثبات وآرامش درمنطقه خلیج فارس  است.
 
جمهوری اسلامی ایران با داشتن یک حکومت سیاسی مقتدر بر پایه مردمسالاری دینی به عنوان قدرت بزرگ و تصمیم ساز در منطقه است و سهم مهم و اساسی در شکل گیری و تضمین ثبات منطقه دارد.
 
شکست طرح هایی چون خاورمیانه جدید، که برای ترسیم و تدوین منطقه سیاسی خاورمیانه بدون حضور ایران صورت می گیرد، بیانگر اقتدار ایران در سیاست، فرهنگ و امنیت منطقه خلیج فارس است و الگوبرداری کشورهای منطقه از نقش و جایگاه ایران می تواند جهان اسلام را به مثابه قلب لجستیکی و سیاسی راهبردی با توجه به ظرفیت بالا و ممتاز از نظر ژئوپلیتیکی و ژئواکونومیک تبدیل به یک قدرت بزرگ وتاثیرگذار جهانی کند.
 
افزایش مجموعه تهدیدات هماهنگ برخی کشورهای مستکبر و تمامیت خواه با همراهی برخی کشورهای عربی منطقه٬ ضرورت ملی ایجاب می کند تا نهادهای فرهنگی مسئول در دفاع از ارزشها و منافع ملی کشور٬ مجموعه اقدامات منظم و برنامه ریزی شده را در جهت مقابله با این تهدیدات و خنثی نمودن آنها در نظر گیرند.
 
لذا بزرگداشت روز ملی خلیج فارس به عنوان یکی از اقدامات ملی و یک پدافند غیرعامل در مواجهه با نفوذ بیگانگان در حوزه خلیج فارس ضروری می نماید .تا همه دستگاهها و نهادهای دولتی و خصوصی کشور در خصوص این امر فراگیر که ریشه در باورهای ملی، دینی و درونی ایرانیان دارد مشارکت فعال سازند.
 
از این رو برنامه های علمی وفرهنگی با رویکرد شناخت وآگاهی بخشی در حوزه میراث فرهنگی وگردشگری منطقه خلیج فارس می تواند بستری را برای تحقق زمینه های مناسب در خصوص معرفی فرهنگ، تاریخ وتمدن ایران اسلامی ومردمان سواحل منطقه خلیج فارس به سایر مردمان جهان فراهم نموده وگام مهم وارزشمندی در جهت اعتلای نام خلیج فارس به عنوان مهد وگهواره فرهنگ ها وتمدن های جهان بردارد.
 
امروزه گردشگری بعنوان ابزاری در جهت گسترش وتعمیق روابط فرهنگی واجتماعی و صلح ودوستی وتعامل میان مردمان ودولت هابه شمار می آید و می تواند نقش بسیار سازنده وتاثیر گذاری در همگرایی وهمکاریهای مشترک میان کشورهای منطقه خلیج فارس ایفا کند.
 
از این رو لازم است دولت های منطقه خلیج فارس براساس اشتراکات فرهنگی وتمدنی وهمچنین علاقمندی ها وپیوندهای عمیق وریشه دار فرهنگی زمینه های حضور مردمان سایر مناطق را برای بازدید وآشنایی بیشتر با میراث کهن وباستانی منطقه خلیج فارس فراهم نمایند.این امر می تواند رونق وشکوفایی اقتصادی منطقه خلیج فارس وانسجام اجتماعی وزمینه همکاری های بیشتر منطقه ای را فراهم سازد.
 
نکوداشت روز ملی خلیج فارس گامی است در مسیر معرفی وتوجه بیشتر مردمان این منطقه وساکنان خلیج فارس با پیشینه تاریخی وتمدنی ،وتاکید بر معرفی آثار وجاذبه های بی نظیر ومتنوع گردشگری منطقه خلیج فارس برای حضور در عرصه های بین المللی در جهت تعامل سازنده وهم افزایی بیشتر میان کشورهای منطقه خلیج فارس برای رسیدن به توسعه وآبادانی منطقه خلیج فارس.
 
*رییس دانشکده علوم گردشگری دانشگاه علم وفرهنگ

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پر بازدیدترین
  استعفای معاون مطبوعاتی پذیرفته شد
  تداوم بچه بازی اداره برق/ حالا نوبت به منطقه ویژه صنایع انرژی‌بر پارسیان رسید!
  نیمی از ثروت جهان در اختیار 26 نفر
  موسسات فرهنگی چقدر از دولت بودجه گرفتند؟  
  ایران با کدام ابزار می‌تواند ناو‌های آمریکایی را در خلیج فارس غرق کند؟
  سرعت تغییرات نامطلوب زیست‌محیطی در ساحل شهر بندرعباس بالاست
  دلیل تاخیر در صدور گواهینامه رانندگی چیست؟
  جدول ترسناک صعود قیمت خودرو در ۳ دولت اخیر
  36 صندوق خرد روستایی در شهرستان بندرعباس فعال است
  بیشتر شناورهای بنادر هرمزگان چوبی هستند
  یک کشته در حریق خودروی حامل سوخت قاچاق
  سازمان ویژه پیگیری امور زنان ایجاد می‌شود
  مراسم معارفه اکرمی در اراک
  پیگیری برگزاری نمایشگاه سراسری کتاب در هرمزگان از سوی مدیرکل جدید ارشاد
 
پر بحث ترین ها
  ناگفته‌های اکرمی از 50 ماه معاونتش در استانداری هرمزگان
  زمزمه‌های تغییر در فرمانداری بندرعباس و قشم
  اخلاقی پور از استانداری هرمزگان رفت/ پویافر از فرمانداری بندرعباس راهی اداره کل فرهنگی و اجتماعی استانداری شد
  انتقاد تابناک از وضعیت تبلیغات در بیلبوردهای شهری بندرعباس  
  در معارفه مدیرکل جدید ارشاد هرمزگان چه گذشت؟ از اظهارات مرادی و ذوالقدر تا نگاه استاندار به فرهنگ/ نمایشگاه کتاب هرمزگان هم برگزار می‌شود
  بندرعباس کلان شهر شد
  ادعای رضائیان: 70 درصد زیرساخت های صنایع دریایی ایران در ایزوایکو قرار دارد
  گزارش یک زمین‌خواری 5 میلیاردی در بندرعباس
  سایپا هم نرخ محصولاتش را افزایش داد+جدول
  دژگانی، محقق و نویسنده هرمزگانی درگذشت
  عیادت آشوری به همراه استاندار هرمزگان از بیماران در بیمارستان شهید محمدی  
  آلومینیوم المهدی به مپنا واگذار شد
  عربستان فروش مشروبات الکلی را آزاد می‌کند
  بازدید ناصر شریفی از ایزوایکو  
  قاچاق دام زنده 4.5 برابر شد
  چرا ارتش گوشت وارد می‌کند؟  
  موسسات فرهنگی چقدر از دولت بودجه گرفتند؟  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© جنوب ایران 1391
info@jonoubiran.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار