صفحه اول    درباره ما    تماس    پیوندها  
جمعه، 26 مرداد 1397 - 11:59   
  تازه ترین اخبار:  
آخرین عناوین
  کاهش ۳۷ درصدی جانباختگان حوادث جاده‌ای در هرمزگان
  دیدار اعضای شورای شهرستان بندرعباس با استاندار هرمزگان  
  یارانه مرداد ماه، امشب واریز می‌شود
  پراید ۴۳ و پژو ۷۰ میلیون می‌شود!
  موضع همه همسایگان در قبال تحریم‌های ایران/ از موضع بینابینی قطر و کویت تا نقش میانجی عمان
  اوج گیری قیمت بلیت هواپیما
  دستگیری 22 سارق سابقه‌دار در بندرعباس
  شهرداری بندرعباس 6 - گلساپوش یزد 7
  اعزام هیات تجاری اتاق بازرگانی بندرعباس به هنگ‌کنگ
  مسؤولان ضعف خود را گردن تحریم‌ها نیاندازند/ اشرافی‌گری بزرگ‌ترین ضربه را به نظام می‌زند
  کدام خودروها مابه‌التفاوت ارزی معاف می‌شوند؟
  سازمان‌هواپیمایی:قیمت‌بلیت‌ها کاهش می‌یابد
  جزئیات کشف ۴ لکسوس سرقت شده از ایتالیا، روسیه و سوئد در تهران
  اتمام حجت استاد قنبر راستگو با مسئولین
  چرا باید فیلم سینمایی «تنگه ابوقریب» را ببینیم؟
- اندازه متن: + -  کد خبر: 36215صفحه نخست » دیدگاهدوشنبه، 10 اردیبهشت 1397 - 10:43
خلیج فارس؛ گهوارۀ فرهنگ ها و تمدن های بشری
دکتر منوچهر جهانیان
  

 خلیج فارس گهواره فرهنگ ها و تمدن های کهن و باستانی جهان به شمار می‌رود. نامی ‌برخاسته از تاریخ، فرهنگ و تمدن بزرگ و کهن ایرانی که شواهد و مدارک و مستندات ما را به جایگاه ممتاز و عظیم آن در میراث فرهنگی مشترک بشری رهنمون است.
 
 خلیج فارس بعد از ظهور دین اسلام تا زمان حاضر بستری جغرافیایی در شکل‌دهی روابط فرهنگی، ‌اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و تجاری ملل مختلف جهان با محوریت توسعه روابط فرهنگی،اجتماعی و تعامل مثبت وسازنده بوده است و بستر ها وزمینه های همکاری وگسترش فعالیت های تجاری واقتصادی منطقه خلیج فارس را به دنبال داشته است.
 
مفاهیم اسلامی با تاکید بر وحدت واتحاد میان مردم و اقوام مختلف بشر روح همبستگی ،همدلی وهمکاری در میان آنها راگسترش می دهد.
 
در صورتی که تا پیش از حضور استعمارگران در حوزه خلیج فارس، زندگی و هم‌زیستی در این مکان با ‌جوشش فرهنگی و اجتماعی اقوام مختلف در منطقه با محوریت اسلام تداوم داشته است.
 
متاسفانه قدم نامیمون استعمارگران به ناامنی و اختلاف در منطقه دامن زد. این مشی اختلاف افکنانه تا به امروز نیز از جانب این قدرت ها اعمال می شود. به صورتی که درج نام‌های جعلی وکاربرد آن به جای نام خلیج‌ فارس، نشات‌گرفته از سیاست‌های خصمانه شبکه‌های فرهنگی- تبلیغاتی غرب است که با در نظر داشتن رویکرد دوران استعماری سعی در شکاف و اختلاف افکنی بین کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس را دنبال می کنند؛ چراکه این منطقه از نظر ژئوپولیتیکی‌ ممتاز وبسیار حائز اهمیت است. وحدت و همگرایی کشورها و ملت های منطقه مانع از رسیدن آنها به اهداف شوم استکباری می شود و هرگونه فرصت‌طلبی از سوی آنان را در این زمینه خنثی خواهد کرد.
 
برای ترسیم خط تئوریک و عملیاتی دشمنان فرهنگ و تمدن ایران در دوران معاصر،قرن بیست یکم گواه و نشانه های بسیاری است: دشمنان و مستکبران عالم در طی هشت سال جنگ تحمیلی هویت تاریخی ایران اسلامی را در معرض تعدی قرار دادند که با شکست مواجه شد. و در ادامه سیاست های خصمانه که بوی دوران استعمار را می دهد، به حریم تاریخ، تمدن و فرهنگ ایران اسلامی نظر سوء دارند. به عنوان نمونه نمونه به تلاش مؤسسه آمریکایی نشنال جغرافی (National geographic ) برای مصطلح کردن نامی جعلی می توان اشاره کرد.
 
نام خلیج فارس، با نام ایران برای همیشه تاریخ گره خورده است. این ارتباط عمیق و پایدار ایران با خلیج فارس در اشکال و حوزه های مختلف قابل ترسیم، تائید و تاکید است و استمرار آن تا دوران معاصر و حال نیز به تصویرکشیده شده است. سیر تحولات دوران معاصر بیانگر اقتدار ایرانیان در خلیج فارس بوده و در حال حاضر نیز جمهوری اسلامی ایران تضمین کننده ثبات وآرامش درمنطقه خلیج فارس  است.
 
جمهوری اسلامی ایران با داشتن یک حکومت سیاسی مقتدر بر پایه مردمسالاری دینی به عنوان قدرت بزرگ و تصمیم ساز در منطقه است و سهم مهم و اساسی در شکل گیری و تضمین ثبات منطقه دارد.
 
شکست طرح هایی چون خاورمیانه جدید، که برای ترسیم و تدوین منطقه سیاسی خاورمیانه بدون حضور ایران صورت می گیرد، بیانگر اقتدار ایران در سیاست، فرهنگ و امنیت منطقه خلیج فارس است و الگوبرداری کشورهای منطقه از نقش و جایگاه ایران می تواند جهان اسلام را به مثابه قلب لجستیکی و سیاسی راهبردی با توجه به ظرفیت بالا و ممتاز از نظر ژئوپلیتیکی و ژئواکونومیک تبدیل به یک قدرت بزرگ وتاثیرگذار جهانی کند.
 
افزایش مجموعه تهدیدات هماهنگ برخی کشورهای مستکبر و تمامیت خواه با همراهی برخی کشورهای عربی منطقه٬ ضرورت ملی ایجاب می کند تا نهادهای فرهنگی مسئول در دفاع از ارزشها و منافع ملی کشور٬ مجموعه اقدامات منظم و برنامه ریزی شده را در جهت مقابله با این تهدیدات و خنثی نمودن آنها در نظر گیرند.
 
لذا بزرگداشت روز ملی خلیج فارس به عنوان یکی از اقدامات ملی و یک پدافند غیرعامل در مواجهه با نفوذ بیگانگان در حوزه خلیج فارس ضروری می نماید .تا همه دستگاهها و نهادهای دولتی و خصوصی کشور در خصوص این امر فراگیر که ریشه در باورهای ملی، دینی و درونی ایرانیان دارد مشارکت فعال سازند.
 
از این رو برنامه های علمی وفرهنگی با رویکرد شناخت وآگاهی بخشی در حوزه میراث فرهنگی وگردشگری منطقه خلیج فارس می تواند بستری را برای تحقق زمینه های مناسب در خصوص معرفی فرهنگ، تاریخ وتمدن ایران اسلامی ومردمان سواحل منطقه خلیج فارس به سایر مردمان جهان فراهم نموده وگام مهم وارزشمندی در جهت اعتلای نام خلیج فارس به عنوان مهد وگهواره فرهنگ ها وتمدن های جهان بردارد.
 
امروزه گردشگری بعنوان ابزاری در جهت گسترش وتعمیق روابط فرهنگی واجتماعی و صلح ودوستی وتعامل میان مردمان ودولت هابه شمار می آید و می تواند نقش بسیار سازنده وتاثیر گذاری در همگرایی وهمکاریهای مشترک میان کشورهای منطقه خلیج فارس ایفا کند.
 
از این رو لازم است دولت های منطقه خلیج فارس براساس اشتراکات فرهنگی وتمدنی وهمچنین علاقمندی ها وپیوندهای عمیق وریشه دار فرهنگی زمینه های حضور مردمان سایر مناطق را برای بازدید وآشنایی بیشتر با میراث کهن وباستانی منطقه خلیج فارس فراهم نمایند.این امر می تواند رونق وشکوفایی اقتصادی منطقه خلیج فارس وانسجام اجتماعی وزمینه همکاری های بیشتر منطقه ای را فراهم سازد.
 
نکوداشت روز ملی خلیج فارس گامی است در مسیر معرفی وتوجه بیشتر مردمان این منطقه وساکنان خلیج فارس با پیشینه تاریخی وتمدنی ،وتاکید بر معرفی آثار وجاذبه های بی نظیر ومتنوع گردشگری منطقه خلیج فارس برای حضور در عرصه های بین المللی در جهت تعامل سازنده وهم افزایی بیشتر میان کشورهای منطقه خلیج فارس برای رسیدن به توسعه وآبادانی منطقه خلیج فارس.
 
*رییس دانشکده علوم گردشگری دانشگاه علم وفرهنگ

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پر بازدیدترین
  پراید ۴۳ و پژو ۷۰ میلیون می‌شود!
  اوج گیری قیمت بلیت هواپیما
  دیدار اعضای شورای شهرستان بندرعباس با استاندار هرمزگان  
  مسؤولان ضعف خود را گردن تحریم‌ها نیاندازند/ اشرافی‌گری بزرگ‌ترین ضربه را به نظام می‌زند
  موضع همه همسایگان در قبال تحریم‌های ایران/ از موضع بینابینی قطر و کویت تا نقش میانجی عمان
  اعزام هیات تجاری اتاق بازرگانی بندرعباس به هنگ‌کنگ
  دستگیری 22 سارق سابقه‌دار در بندرعباس
  یارانه مرداد ماه، امشب واریز می‌شود
  شهرداری بندرعباس 6 - گلساپوش یزد 7
  کاهش ۳۷ درصدی جانباختگان حوادث جاده‌ای در هرمزگان
 
پر بحث ترین ها
  ابقای شیخی بر ریاست دانشگاه هرمزگان برای 4 سال دیگر
  امروز روز خبرنگار است (لطفا ما را نقد کنید)
  شورای نگهبان اصلاحیه قانون منع بکارگیری بازنشستگان را تایید کرد
  تکمیل سالن ورزشی چندمنظوره باشگاه اروند سورو در بندرعباس تا دهه فجر  
  نکبت‌زاده‌ها عامل مشکلات کشورند/ گردشگری هرمزگان هیچ زیرساختی ندارد/ خجالت می‌کشم در چشم مردم نگاه کنم
  جنجال لباس‌های وزیر ارتباطات در مراسم دلجویی از کیمیا علیزاده  
  استانداری اصفهان هواپیمایی قشم را خرید/ نمونه‌ای از کار اقتصادی کلان که باید از آن درس آموخت!
  بطحائی: استفاده و عرضه اقلام خارجی در مدارس ممنوع
  توضیحات استاندار درباره حضور چینی‌ها در آبهای هرمزگان/ کشتی‌ها تحت مالکیت ایرانی‌ها است
  از ماجرای پوپولیست خواندن مرادی تا حضور دستیار سابق رئیس‌جمهور در امور شهروندی
  محسن چاووشی را شادمهر عقیلی نکنید
  افزایش ۷۰ درصدی نرخ پرواز‌های داخلی و ۱۰۰ درصدی خارجی‌ها
  اژه‌ای: 100 مسئول ممنوع‌الخروج شدند
  جشن سنتی عروس و دامادهای بندری  
  شهردار و ۷ کارمند شهرداری زابل به جرم فساد مالی دستگیر شدند
  همتی:حمایت از متقاضیان خرید شناورهای صیادی در آب‌های عمیق با پرداخت تسهیلات
  هشدار اکرمی به مدیران‌غایب در جلسات
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© جنوب ایران 1391
info@jonoubiran.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار