صفحه اول    درباره ما    تماس    پیوندها  
دوشنبه، 7 خرداد 1397 - 08:07   
  تازه ترین اخبار:  
آخرین عناوین
  توتال در آستانه خروج از فاز ۱۱ پارس جنوبی
  نحوه ساماندهی یگان‌های مسلح ادارات دولتی ابلاغ شد
  زمان اعلام نتایج اولیه کنکور ارشد
  ماجرای تخریب ویلای رحمانی فضلی/ «کلانتری» در حیطه کاری خود حرف بزند/ شکنجه و به کما رفتن بقایی و مشایی کذب محض است
  شش ماه تبعید اجباری به میناب،جریمه شکارچی کل وحشی در بویراحمد
  شناسایی و انهدام باند سریالی سارقان خودرو در هرمزگان
  پول‌هایی که به مدارس می‌دهید چه می‌شود؟
  هواپیمای اختصاصی رییس جمهوری ایران در لیست تحریمی آمریکا
  تذکر نمایندگان به رئیس‌جمهور درباره امارات
  هشدار فوری درباره احتمال خطر انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور
  قطعی ۸ روزه آب شرب در روستای خشک آباد میناب  
  آغاز برداشت رطب نوبرانه از نخلستان های میناب
  ۴ استان در آستانه بحران امنیت غذایی
  آتش سوزی در بخشی از بازار قدیم درگهان قشم  
  ۴ استان در صدر وقوعات جرایم جعل
- اندازه متن: + -  کد خبر: 36215صفحه نخست » دیدگاهدوشنبه، 10 اردیبهشت 1397 - 10:43
خلیج فارس؛ گهوارۀ فرهنگ ها و تمدن های بشری
دکتر منوچهر جهانیان
  

 خلیج فارس گهواره فرهنگ ها و تمدن های کهن و باستانی جهان به شمار می‌رود. نامی ‌برخاسته از تاریخ، فرهنگ و تمدن بزرگ و کهن ایرانی که شواهد و مدارک و مستندات ما را به جایگاه ممتاز و عظیم آن در میراث فرهنگی مشترک بشری رهنمون است.
 
 خلیج فارس بعد از ظهور دین اسلام تا زمان حاضر بستری جغرافیایی در شکل‌دهی روابط فرهنگی، ‌اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و تجاری ملل مختلف جهان با محوریت توسعه روابط فرهنگی،اجتماعی و تعامل مثبت وسازنده بوده است و بستر ها وزمینه های همکاری وگسترش فعالیت های تجاری واقتصادی منطقه خلیج فارس را به دنبال داشته است.
 
مفاهیم اسلامی با تاکید بر وحدت واتحاد میان مردم و اقوام مختلف بشر روح همبستگی ،همدلی وهمکاری در میان آنها راگسترش می دهد.
 
در صورتی که تا پیش از حضور استعمارگران در حوزه خلیج فارس، زندگی و هم‌زیستی در این مکان با ‌جوشش فرهنگی و اجتماعی اقوام مختلف در منطقه با محوریت اسلام تداوم داشته است.
 
متاسفانه قدم نامیمون استعمارگران به ناامنی و اختلاف در منطقه دامن زد. این مشی اختلاف افکنانه تا به امروز نیز از جانب این قدرت ها اعمال می شود. به صورتی که درج نام‌های جعلی وکاربرد آن به جای نام خلیج‌ فارس، نشات‌گرفته از سیاست‌های خصمانه شبکه‌های فرهنگی- تبلیغاتی غرب است که با در نظر داشتن رویکرد دوران استعماری سعی در شکاف و اختلاف افکنی بین کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس را دنبال می کنند؛ چراکه این منطقه از نظر ژئوپولیتیکی‌ ممتاز وبسیار حائز اهمیت است. وحدت و همگرایی کشورها و ملت های منطقه مانع از رسیدن آنها به اهداف شوم استکباری می شود و هرگونه فرصت‌طلبی از سوی آنان را در این زمینه خنثی خواهد کرد.
 
برای ترسیم خط تئوریک و عملیاتی دشمنان فرهنگ و تمدن ایران در دوران معاصر،قرن بیست یکم گواه و نشانه های بسیاری است: دشمنان و مستکبران عالم در طی هشت سال جنگ تحمیلی هویت تاریخی ایران اسلامی را در معرض تعدی قرار دادند که با شکست مواجه شد. و در ادامه سیاست های خصمانه که بوی دوران استعمار را می دهد، به حریم تاریخ، تمدن و فرهنگ ایران اسلامی نظر سوء دارند. به عنوان نمونه نمونه به تلاش مؤسسه آمریکایی نشنال جغرافی (National geographic ) برای مصطلح کردن نامی جعلی می توان اشاره کرد.
 
نام خلیج فارس، با نام ایران برای همیشه تاریخ گره خورده است. این ارتباط عمیق و پایدار ایران با خلیج فارس در اشکال و حوزه های مختلف قابل ترسیم، تائید و تاکید است و استمرار آن تا دوران معاصر و حال نیز به تصویرکشیده شده است. سیر تحولات دوران معاصر بیانگر اقتدار ایرانیان در خلیج فارس بوده و در حال حاضر نیز جمهوری اسلامی ایران تضمین کننده ثبات وآرامش درمنطقه خلیج فارس  است.
 
جمهوری اسلامی ایران با داشتن یک حکومت سیاسی مقتدر بر پایه مردمسالاری دینی به عنوان قدرت بزرگ و تصمیم ساز در منطقه است و سهم مهم و اساسی در شکل گیری و تضمین ثبات منطقه دارد.
 
شکست طرح هایی چون خاورمیانه جدید، که برای ترسیم و تدوین منطقه سیاسی خاورمیانه بدون حضور ایران صورت می گیرد، بیانگر اقتدار ایران در سیاست، فرهنگ و امنیت منطقه خلیج فارس است و الگوبرداری کشورهای منطقه از نقش و جایگاه ایران می تواند جهان اسلام را به مثابه قلب لجستیکی و سیاسی راهبردی با توجه به ظرفیت بالا و ممتاز از نظر ژئوپلیتیکی و ژئواکونومیک تبدیل به یک قدرت بزرگ وتاثیرگذار جهانی کند.
 
افزایش مجموعه تهدیدات هماهنگ برخی کشورهای مستکبر و تمامیت خواه با همراهی برخی کشورهای عربی منطقه٬ ضرورت ملی ایجاب می کند تا نهادهای فرهنگی مسئول در دفاع از ارزشها و منافع ملی کشور٬ مجموعه اقدامات منظم و برنامه ریزی شده را در جهت مقابله با این تهدیدات و خنثی نمودن آنها در نظر گیرند.
 
لذا بزرگداشت روز ملی خلیج فارس به عنوان یکی از اقدامات ملی و یک پدافند غیرعامل در مواجهه با نفوذ بیگانگان در حوزه خلیج فارس ضروری می نماید .تا همه دستگاهها و نهادهای دولتی و خصوصی کشور در خصوص این امر فراگیر که ریشه در باورهای ملی، دینی و درونی ایرانیان دارد مشارکت فعال سازند.
 
از این رو برنامه های علمی وفرهنگی با رویکرد شناخت وآگاهی بخشی در حوزه میراث فرهنگی وگردشگری منطقه خلیج فارس می تواند بستری را برای تحقق زمینه های مناسب در خصوص معرفی فرهنگ، تاریخ وتمدن ایران اسلامی ومردمان سواحل منطقه خلیج فارس به سایر مردمان جهان فراهم نموده وگام مهم وارزشمندی در جهت اعتلای نام خلیج فارس به عنوان مهد وگهواره فرهنگ ها وتمدن های جهان بردارد.
 
امروزه گردشگری بعنوان ابزاری در جهت گسترش وتعمیق روابط فرهنگی واجتماعی و صلح ودوستی وتعامل میان مردمان ودولت هابه شمار می آید و می تواند نقش بسیار سازنده وتاثیر گذاری در همگرایی وهمکاریهای مشترک میان کشورهای منطقه خلیج فارس ایفا کند.
 
از این رو لازم است دولت های منطقه خلیج فارس براساس اشتراکات فرهنگی وتمدنی وهمچنین علاقمندی ها وپیوندهای عمیق وریشه دار فرهنگی زمینه های حضور مردمان سایر مناطق را برای بازدید وآشنایی بیشتر با میراث کهن وباستانی منطقه خلیج فارس فراهم نمایند.این امر می تواند رونق وشکوفایی اقتصادی منطقه خلیج فارس وانسجام اجتماعی وزمینه همکاری های بیشتر منطقه ای را فراهم سازد.
 
نکوداشت روز ملی خلیج فارس گامی است در مسیر معرفی وتوجه بیشتر مردمان این منطقه وساکنان خلیج فارس با پیشینه تاریخی وتمدنی ،وتاکید بر معرفی آثار وجاذبه های بی نظیر ومتنوع گردشگری منطقه خلیج فارس برای حضور در عرصه های بین المللی در جهت تعامل سازنده وهم افزایی بیشتر میان کشورهای منطقه خلیج فارس برای رسیدن به توسعه وآبادانی منطقه خلیج فارس.
 
*رییس دانشکده علوم گردشگری دانشگاه علم وفرهنگ

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پر بازدیدترین
  حبیب نصیری شهردار الشتر شد
  افزایش ۲۰درصدی حداقل حقوق‌کارمندان‌دولت
  جزئیات جدید از تخلف در واردات بیش از ۱۳هزار خودرو/ پای دو نمایندگی مجاز و چهار نمایندگی غیر مجاز در میان است
  ۴ استان در صدر وقوعات جرایم جعل
  تذکر نمایندگان به رئیس‌جمهور درباره امارات
  مرادی: اگر یک بیکار هم در هرمزگان باشد باید به خود شک کنیم
  هاشمی‌تختی: اجازه نخواهیم داد حاشیه‌ سازی، فضای کار و تلاش در هرمزگان را از بین ببرد
  هواپیمای اختصاصی رییس جمهوری ایران در لیست تحریمی آمریکا
  اعلام زمان برگزاری انتخابات هیات رئیسه مجلس
  شهریه مدارس غیردولتی افزایش یافت
  آتش سوزی در بخشی از بازار قدیم درگهان قشم  
  حذف اخذ کپی اوراق هویتی در دستگاه های اجرایی هرمزگان
  ماجرای تخریب ویلای رحمانی فضلی/ «کلانتری» در حیطه کاری خود حرف بزند/ شکنجه و به کما رفتن بقایی و مشایی کذب محض است
  تعطیلات، بلیت هواپیما را گران کرد
 
پر بحث ترین ها
  توصیه استاندار هرمزگان به روابط‌عمومی‌ها
  تازه‌ترین شنیده‌ها از انتصابات جدید در هرمزگان
  صمد حمزه‌ای سرپرست مرکز اقیانوس‌ شناسی خلیج‌ فارس شد
  شهرستان بندرلنگه و نوید آبادی
  مقایسه قیمت خودرو در ایران و امارات (قیمت 50 خودرو)
  قارچی که جان ایرانی‌ها را می‌گیرد  
  ساخت بیمارستان 531 تخت خوابی بندرعباس با استانداردهای بین‌المللی
  عدم کیفیت؛ چه کسی مسئول است؟
  نخستین رئیس بانوی هیئت‌های ورزشی هرمزگان انتخاب شد  
  مجوز دسترسی دستگاه‌ها به فیلترشکن بدون اختلال صادر شد
  بشقاب میوه 300هزار تومانی!  
  ابتلای یک نفر به تب کریمه کنگو در قشم/ مشاهده یک مورد مشکوک در بندرعباس
  شباهت یک مدیر هرمزگان به بازیگر سینما  
  حمل و نقل و سوخت رسانی کشور با اعتصاب گسترده کامیون داران مختل شد!
  میل به رها شدن از «مدیر بد» دلیل ۵۰ درصد استعفاها!
  سپاه: آمریکا در صورت تعرض به ایران سرنوشتی مانند صدام دچار خواهد داشت
  محصولات کشاورزی آلوده به ماده سمی «نیترات» هستند؟
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© جنوب ایران 1391
info@jonoubiran.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار