صفحه اول    درباره ما    تماس    پیوندها  
چهارشنبه، 1 خرداد 1398 - 01:12   
  تازه ترین اخبار:  
آخرین عناوین
  نقدی بر همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری
  باید با فساد فرزندان و دامادهای مسئولان هم مبارزه کرد
  روزه‌داری منعی برای اهدای خون ندارد
  برگزاری جشن میلاد امام حسن (ع) در محله برکه گرد بندرعباس
  نمایی متفاوت از شهر دوبی  
  حمله پهپادی انصارالله به عمق عربستان
  پرویز سالاری از عضویت در شورای شهر بندرعباس استعفا داد
  افزایش قیمت CNG از امشب
  10 هزار نفر شتر از قطر وارد می‌‎شود
  افتتاح یک کلانتری جدید در میناب  
  دانه‌درشت‌های ارز جهانگیری در هرمزگان
  اظهارات آیت‌الله نعیم‌آبادی در افطاری با روحانیون  
  اتفاقات جدید در اتاق بازرگانی بندرعباس/ موسی بدیعی رییس موقت اتاق بازرگانی بندرعباس شد
  دستگیری کلاهبردار نیم میلیاردی در بندرعباس
  در نشست روسای هیأت‌های ورزشی هرمزگان با استاندار چه گذشت؟  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 37377صفحه نخست » اخبار مهمچهارشنبه، 10 مرداد 1397 - 14:45
طرح شورای اقتصاد برای جایگزینی یک میلیون کولرگازی پرمصرف جنوب کشور
سخنگوی صنعت برق از مصوبه شورای اقتصاد برای جایگزینی یک میلیون کولر گازی در مناطق جنوبی کشور از جمله استان‌های خوزستان، هرمزگان و بوشهر خبر داد و افزود: با تحقق این امر تحول بزرگی در کاهش میزان مصرف برق از وسایل سرمایشی خواهیم داشت.
  
به گزارش جنوب ایران، حقی فام درباره میزان مطالبات گفت: ما در حال حاضر پنج هزار میلیارد تومان طلب جاری از مشترکین داریم که نزدیک دو سوم آن نگران کننده نیست اما یک سوم آن سخت وصول است و واقعا دچار مشکل هستیم.سخنگوی صنعت برق:  ادامه خاموشی ها تا 20 مرداد/جایگزینی یک میلیون کولرگازی پرمصرف جنوب کشور
 
محمدرضا حقی‌فام در نشستی خبری با حضور خبرنگاران با بیان اینکه میزان پیک مصرف برق در سال جاری به 57 هزار و 97 مگاوات رسیده اظهار داشت: از 20 تیرماه با اعمال مدیریت افزایشی در مصرف برق نداشتیم و میزان مصرف سه درصد از پیک سال گذشته نیز کمتر بوده است.
 
وی افزود: طی 10سال گذشته به جز زمان هدف‌مندی یارانه‌ها که رشد مصرف زمان پیک صفر شد نزدیک 5.6 درصد افزایش مصرف داشته‌ایم اما امسال این رقم به کمتر از سه درصد رسیده است.
 
سخنگوی صنعت برق با اشاره به وارد مدار شدن نیروگاه‌های جدید اظهار داشت: هفته گذشته نیروگاه سیکل ترکیبی کاسپین با 307 مگاوات و راندمان 58 درصد ظرفیت وارد مدار شد اکنون بخش گاز آن وارد مدار شده و سال آینده نیز بخش بخار وارد مدار خواهد شد. این نیروگاه نقش مهمی در رفع مشکلات کمبود برق داشت و توانستیم خاموشی‌هایی که سال گذشته در غرب مازندران داشتیم کاهش دهیم.
 
وی همچنین به نیروگاه پرند اشاره کرد و گفت: واحد دوم این نیروگاه نیز برای اولین بار هفته آ‌ینده سنکرون خواهد شد که به رفع کمبود تولید برق کشور کمک خواهد کرد.
 
حقی‌فام همچنین به نیروگاه اصفهان اشاره کرد و گفت: ما توانستیم با تامین آب این نیروگاه 600 مگاواتی از برق آن برای جبران محدودیت‌ها استفاده کنیم در حالی که قبلا به خاطر کمبود آب 250 مگاوات از ظرفیت آن بلااستفاده بود. برای این نیروگاه برنامه داریم که در سال آینده نیز از پسماند و فاضلاب استفاده کرده و تمام مدت زمان پیک برق از این نیروگاه داشته باشیم.
 
وی با بیان اینکه میزان تولید انرژی در کشور 4.2 درصد افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: به رغم اینکه درجه حرارت کاهش زیادی نداشته 47 درصد خاموشی‌ها نسبت به دو هفته گذشته کمتر شده است به این معنا که این 47 درصد نسبت به زمان پیک و 30 درصد نیز نسبت به هفته گذشته کاهش داشته و این کاهش مصرف کمک کرده که نیروگاه‌ها آماده شوند.
 
حقی‌فام خاطرنشان کرد: البته غیر از کاهش دما ما اعمال مدیریت هم داشتیم که باعث شد 47 درصد خاموشی‌ها نسبت به پیک کمتر شود.
 
خاموشی استان‌های گرمسیر را به صفر رساندیم
 
وی با بیان اینکه خیلی از استان‌ها به خصوص استان‌های گرمسیر مثل بوشهر، خوزستان، قسمت زیادی از سیستان و بلوچستان، جنوب ایلام، 50 درصد از شمال کشور و استان تهران از برنامه خاموشی‌ها خارج شده و یا کاهش قابل توجهی داشته است، یادآور شد: در کل در حال حاضر وضعیت بهتری داریم و هدف این است که وضعیت پایدارتر شود.
 
وی با اشاره به پیش بینی‌ها برای کاهش درجه حرارت هوا و در نتیجه رفع خاموشی‌ها تصریح کرد: طی هفته آینده حدکثر دمای تهران از 39 درجه تا 38 درجه خواهد بود، اهواز 48 درجه، گرگان از 39 درجه به 34 درجه می‌رسد. تبریز 39 به 34 درجه، رشت 35 به 30 درجه، ساری 36 به 32 درجه و به این ترتیب ظرف 10 روز آینده به طور ملموسی کاهش خاموشی‌ها محقق می‌شود.
 
وی درباره افت ولتاژ نیز گفت: سیاست ما افت ولتاژ نیست ممکن است در برخی نقاط مشکل فنی داشته باشیم اما افت ولتاژ در برنامه ما نیست.
 
زمان وارد مدار شدن نیروگاه‌های برقآبی
 
وی در پاسخ به سوال ایلنا درباره زمان وارد مدار شدن نیروگاه‌های برق‌آبی گفت: ما در صبح سه هزار مگاوات و شب‌ها شش هزار مگاوات از برق‌آبی‌ها دریافت می‌کنیم و اگر میزان بارش افزایش یابد بهره‌مندی ما بیشتر می‌شود ولی رژیم تولیدی ما 4000 تا 4500 مگاوات است.
 
کاهش واردات برق سیاسی نیست
 
سخنگوی صنعت برق در پاسخ به دیگر سوال ایلنا مبنی بر میزان واردات برق گفت: در حال حاضر عمده واردات ما از امارات است که رقم آن 300 مگاوات است قبلا نیز از ترکمنستان و آذربایجان واردات داشتیم که به دلیل مشکلات شبکه در این کشورها فعلا وارداتی نداریم.زمانی که نیروگاه خالی است ایجاب می‌کند که صادرات داشته باشیم و در زمان نیاز واردات خواهیم داشت.
 
وی خاطرنشان کرد: عدم صادرات برق به ایران از سوی ترکمنستان و آذربایجان کاملا فنی بوده و ما هیچ مشکل سیاسی با این کشورها نداریم ضمن اینکه برنامه داریم که با قدرت تبادل برق را برای سال آینده در تمامی کشورهای همسایه افزایش دهیم.
 
حقی فام درباره پرداخت خسارت به مشترکینی که به خاطر خاموشی‌ها دچار خرابی تجهیزات شده‌اند گفت: ما تعهدی قانونی جهت پرداخت خسارت بابت خاموشی‌ها نداریم اما اگر تجهیزاتی بابت قطع و وصل دچار مشکل شوند از طریق شرکت‌های بیمه‌ای جبران خسارت می‌کنیم. 
 
میزان پرداخت خسارت ناشی از صنعت برق
 
وی درباره پرداخت خسارت ناشی از برق طی سال‌های 93 تاکنون گفت: سال 93 ، 5.7 میلیارد تومان سال 94 ، 6.2 میلیارد تومان خسارت ناشی از قطع پرداخت کردیم اما سال 95 مصوبه‌ای مبنی بر پرداخت خسارت از سوی مجلس نداشتیم برای سال 96 هم هنوز محاسبه نشده است.
 
وی  گفت: ما هر سال حدود هشت میلیارد تومان خسارت بابت مشکلاتی که از جانب برق برای مردم به وجود می‌آید پرداخت می‌کنیم. در حال حاضر غرامت فوتی‌ها، 500 میلیون ریال نقص عضو 300 میلیون ریال، ایجاد اشکال در واحدهای پزشکی 700 میلیون ریال، حوادث شبکه داخلی 17 میلیون ریال است.
 
خاموشی ها تا 20 مرداد صفر می‌شود
 
وی گفت: تا 20 مرداد احتمال به صفر رسیدن و یا تقلیل خاموشی‌ها را خواهیم داشت.
 
حقی فام درباره سیاست صنعت برق برای حضور در بورس گفت: سیاست ما توسعه بورس است چرا که فضایی ایجاد می‌کند مبادلات عادلانه‌ای بین مصرف کننده و تولیدکننده ایجاد شود و کشف قیمت‌ها واقعی باشد.
 
وی افزود: شرکت‌های توزیع به شرط تامین منابع مالی حاضر به ورود به بورس هستند البته ما سال 96 حضور خوبی در بورس نداشته‌ایم اما برای سال 97 سعی داریم که حضور فعال‌تری داشته باشیم. در این رابطه اگر هزینه‌ها ترانزیت شوند قرارداد دوجانبه امضا می‌کنیم.
 
محدودیت مالی تجدیدپذیرها را به حاشیه رانده است
 
وی درباره وارد مدار شدن انرژی‌های تجدیدپذیر برای حل مشکل خاموشی‌ها گفت: در حال حاضر 602 مگاوات از تجدیدپذیرها استفاده می‌کنیم 490 مگاوات نیز در حال اجرا است که به پیک سال آینده خواهد رسید البته نسبت به کشورهای صنعتی تجدیدپذیر در ایران سهم کمتری در تولید برق دارد و یکی از مهمترین دلایل عدم گسترش آن نیز محدودیت منابع مالی است اگر منابع مالی حل شود بسیاری از سرمایه‌گذاران آمادگی نصب نیروگاه را دارند و می‌توانیم تا برنامه ششم 4000 مگاوات نیروگاه نصب کنیم. ضمن اینکه برای این موضوع باید منابع مالی خرید تضمینی تامین شود.
 
فقط یک چهارم عوراض برق روستایی را دریافت کردیم
 
وی ادامه داد: یکی از منابعی که ما در دست داریم تا انرژی‌های تجدیدپذیر را گسترش دهیم عوارض برق روستایی است که رقم آن 1200 میلیارد تومان است اما سال گذشته 60 درصد آن محقق شده یعنی ما فقط 300 میلیارد را در اختیار داشتیم. هر قدر منابع درآمدی افزایش یابد نیروگاه‌های بیشتری از تجدیدپذیرها وارد مدار خواهند شد ضمن اینکه باید گفت سرعت نصب آنها نیز شش ماه است بنابراین اگر مشکل مالی رفع شود اتفاق بزرگی در این صنعت رخ خواهد داد.
 
حقی‌فام درباره صادرات برق کشورهای همسایه گفت: صادرات برق با نرخ خوبی انجام می‌شود و اظهاراتی مبنی بر اینکه قیمت‌ها پایین است صحت ندارد چرا که بعید است در فضای کنونی اقتصادی ما یک چهارم قیمت را دریافت کنیم.
 
5 هزار مگاوات نیروگاه جدید در انتظار منابع مالی
 
وی با اشاره به اینکه برای شروع پیک سال 98، 5038 مگاوات نیروگاه حرارتی وارد شبکه سراسری خواهد شد افزود: این رقم نیروگاه 2800 میلیارد تومان و نزدیک 160 میلیون یورو بودجه نیاز دارد و حتی اگر تامین مالی خوبی داشته باشیم می‌توانیم نیروگاه نصب شده را به شش هزار مگاوات برسانیم.
 
اگر وزارت نفت نرخ سوخت واقعی از ما بگیرد ما هم در قبوض برق اعمال می‌کنیم
 
حقی‌فام درباره اینکه وزارت نفت اعلام کرده نرخ سوخت واقعی را از نیروگاه‌ها دریافت نمی‌کنیم اما نیروگاه‌ها نیز راندمان پایینی دارند، گفت: پرداخت نرخ سوخت واقعی به وزارت نفت به شرطی است که این نرخ در قبوض برق مشترکین وارد شود، البته این سیاست فراوزارتخانه‌ای است و باید دولت و مجلس در این خصوص تصمیم بگیرند.
 
وی با تاکید بر اینکه برنامه ما این است که از پرمصرف‌ها قیمت واقعی برق را دریافت کنیم، افزود: به این ترتیب در زمان پیک پرمصرف‌ها مجبور به اعمال مدیریت می‌شوند.
 
وی درباره رقم کاهش استفاده از وسایل سرمایشی در کاهش مصرف برق گفت: وقتی یک درجه هوا خنک می شود میزان بار سرمایشی‌ها نیز کمتر می‌شود در حال حاضر درجه حرارت در شرق کشور افت کرده بنابراین میزان مصرف نیز کم شده است.
 
5 هزار میلیارد تومان طلب داریم /یک سوم سخت وصول است
 
حقی فام درباره میزان مطالبات گفت: ما در حال حاضر پنج هزار میلیارد تومان طلب جاری از مشترکین داریم که نزدیک دو سوم آن نگران کننده نیست اما یک سوم آن سخت وصول است و واقعا دچار مشکل هستیم.
 
وی درباره هدررفت برق نیز بیان کرد: در حال حاضر اکشورهای عربی، 14 درصد، اروپا و آسیای مرکزی 8.5 درصد، اتحادیه اروپا و کشورهای OECD 6.5 درصد، آمریکای شمالی 6 درصد، مناطق یورو 6 درصد، جنوب شرق آسیا 5 درصد متوسط جهانی 8 درصد هدررفت برق دارند و این رقم در کشور ما 11.2 درصد در شبکه توزیع و 2 درصد در بخش انتقال است البته رقم 11.2 اکنون به 10.48 درصد رسیده است که با جغرافیای کشور ما باید به 8 درصد برسد.
 
وی با بیان اینکه ما تا 4 سال آینده رقم پرت انرژی را به 9 درصد می‌رسانیم افزود: مهمترین مشکل بر سر راه تحقق این هدف محدودیت منابع مالی است.
 
مصوبه شورای اقتصاد برای یک میلیون کولر گازی پرمصرف در استان های جنوبی
 
وی در ادامه از مصوبه شورای اقتصاد برای جایگزینی یک میلیون کولر گازی در مناطق جنوبی کشور از جمله استان‌های خوزستان، هرمزگان و بوشهر خبر داد و افزود: با تحقق این امر تحول بزرگی در کاهش میزان مصرف برق از وسایل سرمایشی خواهیم داشت. این برنامه از طریق ماده 12 و با همکاری وزارت نفت تامین مالی خواهد شد.
 
بازنشستگی 7 هزار مگاوت نیروگاه فرسوده تا 1400
 
وی درباره راندمان نیروگاه‌های کشور گفت: راندمان در دنیا و کشورهای صنعتی 44 درصد و در ایران 38.5 درصد است. ما برنامه داریم تا پایان برنامه ششم این رقم را به 40 درصد برسانیم. همچنین تا سال 1400 ، هفت هزار مگاوات نیروگاه فرسوده با راندمان پایین بازنشسته خواهد شد.
 
وی با تاکید بر اینکه راندمان نیروگاه‌های ما نسبت به متوسط جهانی زیاد فاصله ندارند گفت: در حال حاضر نیروگاه‌های جدید ما 51 درصد راندمان دارند و نیروگاه‌های حرارتی 38 درصد است برای رسیدن به رقم بالای 50 درصد در کل کشور فعالیت‌های زیادی لازم است که در کوتاه مدت محقق نخواهد شد.
 
حقی‌فام تاکید کرد: سال آینده ممکن است 10 هزار مگاوات نیاز مصرف داشته باشیم اگر مدیریت کنیم 5 هزار مگاوات و 5 هزار مگاوات دیگر نیز از طریق احداث نیروگاه جدید تامین خواهد شد.
   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پر بازدیدترین
  سرایی مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان شد  
  اتفاقات جدید در اتاق بازرگانی بندرعباس/ موسی بدیعی رییس موقت اتاق بازرگانی بندرعباس شد
  اظهارات آیت‌الله نعیم‌آبادی در افطاری با روحانیون  
  چپ کردن تریلی با خودروهای میلیاردی در جاده بندرلنگه  
  دو انتصاب جدید در استانداری هرمزگان
  روایت اکرمی معاون سیاسی و امنیتی استانداری مرکزی از اولویت‌های کاری این روزهایش در اراک
  دستگیری کلاهبردار نیم میلیاردی در بندرعباس
  سرنوشت نوزاد درون کیسه زباله در بندرعباس به کجا رسید؟
  در نشست روسای هیأت‌های ورزشی هرمزگان با استاندار چه گذشت؟  
  هرمزگان چقدر کارمند دارد؟
  پاسداشت ۳۰ سال خدمت صادقانه «خالو رهبر»  
  دستور وزیر کشور براى انتصاب زنان در سمت معاون استاندار
  دبیرکل کمیته ملی المپیک بازداشت شد
  نقدی بر همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری
 
پر بحث ترین ها
  واکاوی گوشه‌ای از سو مدیریت‌ها در بندر شهید رجایی/ از اوضاع آشفته مدیریتی تا غرق شدن آل استار!
  نقدی بر همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری
  یکی از خلاهای جامعه کمبود نشاط اجتماعی است
  برنامه زمان‌بندی برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس
  طرح تعطیلی روزهای پنجشنبه دستگاه‌های اجرایی هرمزگان در حال بررسی است
  جزئیات تعطیلی ادارات هرمزگان در روزهای 5شنبه
  بزن دست قشنگه رو به افتخار مدیری که...
  باید کارآمدی شهرداری‌ها را برای مدیریت واحد شهری ارتقا داد/ منابع پایدار نباشد مدیریت شهرها نگران‌کننده خواهد شد
  تجمع شمیلی‌ها مقابل استانداری هرمزگان
  بازدید احمد مرادی از آلومنیوم المهدی  
  افطاری رئیس قوه قضائیه به نمایندگان  
  تشییع پیکر بهنام صفوی در اصفهان  
  در نشست روسای هیأت‌های ورزشی هرمزگان با استاندار چه گذشت؟  
  ترامپ: دوست دارم مقامات ایران به من زنگ بزنند
  گرمای هوا در هرمزگان به ۴۰درجه رسید  
  زلزله 4 ریشتری صبح جمعه در بندرعباس خسارتی نداشت
  رهایی از دار مجازات پس از ۸سال با رضایت اولیای‌دم
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© جنوب ایران 1391
info@jonoubiran.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار