صفحه اول    درباره ما    تماس    پیوندها  
سه شنبه، 1 آبان 1397 - 15:03   
  تازه ترین اخبار:  
آخرین عناوین
  پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو از فردا 29 مهرماه (+جزئیات)
  معرفی 4 وزیر پیشنهادی روحانی به مجلس
  آخرین آمار شاغلان و بیکاران کشور
  فرشاد محمدی از بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد بندرعباس تودیع شد
  ازدحام عجیب عاشقان برای دریافت ویزای عراق در آستانه پیاده‌روی اربعین  
  موافقت روحانی با استعفای آخوندی و شریعتمداری/ انتصاب ۲ سرپرست (+سوابق)
  باز هم مسمومیت الکلی در بندرعباس/ 22 مصدوم، یک کشته و 12 دیالیزی
  رئیس نظام مهندسی معدن هرمزگان:بازار سرد شن و ماسه به دلیل رکود صنعت ساختمان
  جهانگیر حاجی‌زاده:مدیران هرمزگان باید روند بی مهری به فوتبال هرمزگان را خاتمه دهند
  خانواده‌هایی با درآمد کمتر از 3 میلیون بسته حمایتی می‌گیرند/ به جای پول، مردم کالا دریافت می‌کنند
  گروه ویژه اقدام‌مالی به ایران بار دیگر فرصت داد
  آمار جدید دولت از قاچاق روزانه سوخت
  مسمومیت کارکنان کشتی باری ایرانی
  نوه ارشد امام خمینی(ره) کیست؟
  درگیری لفظی مسافران با کادر پرواز شرکت آسمان در شیراز
- اندازه متن: + -  کد خبر: 37450صفحه نخست » دیدگاهدوشنبه، 15 مرداد 1397 - 10:40
ماجرای اسیر کردن هزار سرباز آمریکایی
رضا رحیمی
  
در روز‌های گذشته برخی رسانه های خبری داخلی که سابق بر این نیز با  ترجیح منافع شخصی و جناحی بر منافع ملی خسارت‌های سنگینی به ملت ایران وارد کرده اند و نیز برخی رسانه‌های معلوم الحال خارجی  که ید طولایی در به انحراف کشیدن اذهان عمومی مردم دارند، با انتشار تقطیع شده یکی از گفتگو‌های دکتر محسن رضایی با رسانه ملی که در تیرماه سال ۱۳۹۴ صورت گرفت، دوباره مسیر تخریب جریان و گفتمان‌های اصیل انقلاب را در پیش گرفته اند.
 
صرف نظر از این حقیقت که این رویکرد رسانه‌ای برای میلیون‌ها ایرانی هوشمند و آگاه نخ نما شده است و این افراد با چنین سبک و سیاقی دیگر راه به جایی نخواهند برد، اما بررسی واقعیت‌های کامل گفت و گوی مورد اشاره که قطعاً باید در ظرف زمانی خودش بررسی شود، برای تنویر افکار عمومی ضروری به نظر می‌رسد.
 
واقعیت این است که گفت و گویی که از دکتر رضایی در روز‌های اخیر و با هدف تخریب این چهره انقلابی آن هم به صورت تقطیع شده در برخی رسانه‌ها و فضا‌های مجازی منتشر می‌شود، بخش کوتاهی از یک گفت و گویی طولانی ایشان با بخش گفت و گوی ویژه خبری شبکه دوم سیما است که در ۲۱ تیرماه سال ۱۳۹۴ صورت گرفت.
 
در تاریخ مذکور هنوز مذاکرات برجام در حال برگزاری بود و آمریکایی‌ها با پیش کشیدن موضوع موشک‌های بالستیک ایران به پای میز مذاکره تلاش داشتند تا در کنار مسئله توافق هسته‌ای و محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، توان نظامی و موشکی ایران را نیز به توافق نامه اضافه کنند و عملاً ایران را در دو بعد توان هسته‌ای و موشکی با محدودیت‌های جدی رو به رو کنند؛ خطری بزرگ که اگر آن زمان آمریکایی‌ها در اجرایی کردنش موفق می‌شدند مشخص نبود در شرایط کنونی چه خسارت‌های سنگینی علاوه بر مسئله اقتصاد در حوزه امنیت نظامی متوجه ایران و ایرانیان می‌شد.
 
همین مسئله سبب شد تا مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای، شخصاً به مسئله ورود کنند و با سخنانی هشدار دهنده و تهدیدآمیز علیه کشور‌های غربی این موضوع را به مسئولان داخلی و نیز خارجی گوشزد کنند که ایران تحت هیچ شرایطی در جریان توافق هسته‌ای در مورد مسئله موشک مذاکره نخواهد کرد.
 
جدا از فرمایشات راهگشای مقام معظم رهبری، دکتر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز از جمله مسئولان عالیرتبه جمهوری اسلامی ایران بود که در سخنرانی‌های متعدد از جمله گفت و گوی ویژه خبری بیستم تیرماه سال ۱۳۹۴ با بکاربردن تعابیری خاص و تهدید آمیز نسبت به آمریکا تلاش کردند تا خطر اضافه شدن مسئله توان موشکی ایران به ماجرای توافق برجام را از بین ببرد.
 
دکتر رضایی در این گفت و گوی خبری به صورت دقیق گفت: برخی داشتند جامعه را در داخل به حالت دو قطبی می‌کشاندند که مقام معظم رهبری کاملاً جامعه را یکپارچه کرد.
 
وی افزود: در میز مذاکره از دوستان خود می‌خواهیم محکم روی مواضع حق و منافع ملی ایران بایستند که تابحال ایستاده اند و مطمئن باشند ملت ایران پشتیبان آن‌ها هستند. آمریکا نیز بداند از لحاظ نظامی علیه ایران هیچ کاری نمی‌تواند بکند.
 
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ضرورت غنیمت شمردن لبخند‌های رئیس جمهور ایران از سوی آمریکا تصریح کرد: آمریکا باید این لبخند آقای روحانی و ظریف را غنیمت بداند. آقای روحانی و ظریف ۱۳ سال پیش لبخندی زدند و شما تحویل نگرفتید آن سیلی ۲۰ هزار سانتریفیوژی و غنی سازی ۲۰ درصدی را تحویل گرفتید. توصیه می‌کنیم این لبخند آقای روحانی را تحویل بگیرید و سیلی ۱۰۰ هزار سانتریفیوژی نخورید.
 
فرمانده اسبق سپاه پاسداران همچنین در ادامه تأکید کرد: من به عنوان یک سرباز و پاسدار انقلاب قول می‌دهم اگر آمریکایی‌ها بخواهند به ایران چشم بد داشته باشند و به فکر حمله نظامی باشند مطمئن باشند ما در هفته اول حداقل ۱۰۰۰ آمریکایی را اسیر می‌گیریم و آن موقع برای آزاد کردن هر یک از آن‌ها باید چند میلیارد دلار بدهند. آن موقع مشکل اقتصادی ما نیز ممکن است حل شود، (پس) باید این فکر را از سرشان بیرون کنند.
 
سردار رضایی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: ما نیز عکس العمل نشان می‌دهیم به صورتی که خودمان مصلحت می‌دانیم. راهی ندارند جز اینکه مذاکرات را به صورت معقول و با روی خوش نشان بدهند. شما که تا حالا آمده اید جلو. چرا می‌خواهید ساعات آخر را تلخ کنید و سوءنیتی در بخش نظامی ایران به وجود بیاید. این که می‌گویید ایران موشک‌های بالستیک نباید داشته باشد، اگر فردا اسراییل به ایران حمله کرد ایران نباید بتواند جواب آن‌ها را بدهد؟
 
سخنانی که از قول دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به آن اشاره شد، اگرچه تنها بخش پایانی گفت و گوی مشروح وی با شبکه دوم سیما در تاریخ ۲۰ تیرماه سال ۱۳۹۴ بود، اما برای کسانی که اهل تأمل هستند و تحت تأثیر فضا‌های تبلیغاتی و انحرافی قرار نمی‌گیرند، کافی به نظر می‌رسد.
 
در این مواضع دکتر رضایی جدا از اشاره به ضرورت تلاش تیم مذاکره کننده ایرانی که در جریان یکی از سخت‌ترین مذاکرات تاریخی ایران با دنیای غرب بود برای دفاع از منافع بر حق ملت ایران، همچنین با سخنانی هوشمندانه و تهدیدآمیز موفق شد شرایطی را فراهم آورد تا تیم مذاکره کننده ایرانی با مواضعی مقتدر دوباره راهی مذاکرات برجام شود.
 
نتیجه اینکه مشاهده فیلم کامل گفت و گوی مورد اشاره یا خواندن متن آن که در بستر اینترنت قابل دسترسی است و نیز لحاظ کردن ظرف زمانی تابستان سال ۱۳۹۴ که مذاکرات برجام به مراحل حساس خود رسیده بود، می‌تواند سنجیده و کاربردی بودن سخنان دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در آن زمان را برای هر شهروند اهل تفکری اثبات کند و از سویی نیز غرض ورزانه بودن تقطیع سخنان آن زمان ایشان را بدون اشاره به شرایط زمانی و مشروح گفتگو نشان دهد.
 
*دانشجوی دکتری جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران
   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پر بازدیدترین
 
پر بحث ترین ها
  تجهیز نوار ساحلی به وای فای رایگان
  ۱۸ کارگر شهرداری بندر عباس اخراج شدند
  عکس منتشره از جنازه طراح‌اصلی حمله به اهواز
  اعضای هیات رئیسه هیات وزنه‌برداری هرمزگان معرفی شدند  
  کاهش 13 درصدی مسافران هوایی کشور
  کشتی غول پیکر نفتی در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس پهلو گرفت  
  گوشی 20 میلیون تومانی آقای وزیر!  
  ۶۰۰هزار پروژه نیمه‌تمام در کشور خاک می‌خورد
  زمان استیضاح «آخوندی»
  نمایشگاه کاغذی را به نفع مطبوعات استانی تعطیل کنید!
  تعدادى از اماکن ورزشى استان در انحصار چند نفر است/ دختران ووشوکار را شبانه با الفاظ زننده از خوابگاه بیرون کردند
  دو شرکت هرمزگانی در لیست تحریم‌های جدید آمریکا
  شماره تلفن‌های‌ضروری در راهپیمایی‌اربعین  
  مرزبانان میرجاوه پس از بیهوشی ربوده شدند/ تروریست‌ها با پاسخ دندان شکن روبرو خواهند شد
  اعترافات زنی که جسد شوهرش را در خانه دفن کرد  
  برگزیده اظهارات آیت‌الله نعیم‌آبادی در نماز جمعه 27 مهر بندرعباس
  افتتاح 6 چمن مصنوعی در هفته تربیت‌بدنی
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© جنوب ایران 1391
info@jonoubiran.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار